Poceli smo da gradimo kucu od temelja. Dobro bi mi dosli neki saveti .
Kuca se sastoji od podruma , prizemlja i potkrovlja. Radovi su poceli , rupa je iskopana. Na zemljistu na kome se gradi postoje procedne vode , bio geolog uradio geotehnicki elaborat.
Kad su rupe iskopane pre izlivanja temeja padala je dobra kisa i napunila iskope. Sve se relativno brzo osusilo osim najdubljeg sloja gde su predvidjeni temeljji .
Tu se voda zadrzala par dana pa su je pumpom ispumpavali.
E sad zbog ovakvog stanja terena molim za pomoc oko hidroizolacije i drenaze.
Hidroizolaciju sam planirala dva sloja kondora i preko cepicasta plastika. Medjutim majstor mi predlaze italijanske bitumenske trake , koje na oko jesu bolje , medjutim mnogo su krute , i kad se presavije puca na pregibu . Kondor je mnogo elasticniji .
Sto se tice drenaze pitanje je kako bi je trebalo najbolje odraditi , obzirom da mora duboko da se kopa ispod temeljnih traka a pad mora biti najmanje 2 cm po duznom metru. Gde da ide voda koja se drenira?
Nemamo kanalizaciju vec septicku jamu koja bi se brzo punila i morala bi da se ukopa jako duboko .
Hvala puno na savetima
Tanja, šta piše u geotehničkom elaboratu koliki je maksimalni nivo podzemne vode? El se voda vratila kad je ispunpana? Da li imate podzemnu vodu pod pritiskom ili je samo zemljište vlažno Dajte sliku kako je sad u temeljnom iskopu.
Ovo što ste uradili se nikad ne radi a to je da otkopate do kote fundiranja pa da se ostavi da stoji. Tlo više nije ono tlo kao ono što je bilo samoniklo. Kad se ocekuju padavine iskopa se jama ali plića za 10-15cm i obavezno se iskopa neki nanal da se voda privremeno ocedi ali Vi rekoste da nema mogućnosti. Taj preostali deo se naknadno dokopa tik ispred izrade temelja. Jer sada to zemljište je totalno bilo raskvašeno i pretvorilo se u blato. Ono što ste dobili u geomehaničkom elaboratu više ne važi. Morate da naknadno iskopate raskvašeni sloj i da zbijete prvo tlo ispod pa da naspete iberlauf i da se vratite na projektovanu duinu fundiranja.
U poslednje vreme ne pamtim da sam videol bilo koji objekat (na male kuće mislim) koje su ukopane a da je rađeno fundiranje na trakama. Kada saberete sve troškove i muke oko hidroizolacije, njenih spojeva i preloma na ivicama, zaštitu H.I., prolazak kroz zid koji nije od blokova već od armiranog betona. Teže je kopanje i zbijanje za trake nego za temeljnu ploču, malo ode vše armature i betona ali je H.I. onda jednostavnija i jeftinija (jer ne mora drenaža i drenažna jama da se rade) a uradi se H.I. iz jedne faze (iz dve faze se ređe radi jer mora širi otkop da se uradi... Ništa Vas ne nagovaram niti sugerišem. Čisto zbrog drugih ljudi koji će imati sličan slučaj kao Vaš da znaju u kom pravcu mogu da razmišljaju.
Šta od materijala da upotrebite za slojeve H.I. i drenaže imate u okviru mnogih tema na ovom forumu. Vaša je teme veoma slična sa skorašnjom temom:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/zidarski-rad...