Pozdrav,
Upravo sam naleteo na ovaj forum, i vidim da su ljudi poprilicno komunikativni i voljni pomoci, te odlucih da se posavetujem sa vama u vezi pripreme i nanosenja kuvanog firnajza, ukoliko nije problem.
Naime, zavrsio sam nadstresnicu pre oko 4 meseca, tik pred samu zimu i prvi sneg. Nisam stigao da nansem firnajz, te sam ostavio tako bez ikakvog sloja zastite i vec su grede pocele da popucavaju. U pitanju je nova gradja, obradjena, nije nista radjeno na njoj pre.
U farbari su me posavetovali da uzmem firnajz, i prodali mi neki kuvani laneni firnajz koji je bio 300-400 dinara po litri. Uzeo sam 2 litre (valjda ce biti dosta, ili je puno, ne znam). Rekli su mi da ga obavezno zagrejem i da nanesem dok je toplo vreme. Medjutim, citajuci uputstvo na ovoj flasi pise da nikako ne sme na tople povrsine i da je zapaljiv, te sam zbunjen.
S obzirom da se ne razumem u farbanje i zastitu drveta, moze li mi neko objasniti postupak nanosenja ovoga ili me spreciti da ne napravim jos vecu stetu ako ovo ne valja nicemu?
Takodje, da li se ovo nanosi i na ploce? Krov nadstresnice je pokriven eko plocama (plastificirane su) i limom u obliku crepa sa filcom.
Slike boce su u prilogu.
Hvala unapred,
David
Мислим да вам је сад касно да користите фирнајз, јер су греде већ уграђене, тако да је скоро немогуће то урадити како ваља.
Што се грејања фирнајза тиче то се ради са посудом у посуди. У прву се сипа вода у њу се стави друга посуда са фирнајзом и онда се то загрева на ригнгли, значи да није отворен пламен. Фирнајз треба да је добро загрејан, да не кључа, али да буде редак, као вода..
Што се попуцалих греда тиче то је последица тога што грађа није била сува, а да сте је премазали тек би онда био проблем јер би влага остала унутра и дошло би временом до труљења.
У тренутној ситуацији би можда боља варијанта била са неким добрим лазурним премазом.
Плоче не треба мазати ако су пластифициране, јер су већ заштићене.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..