Sto se tice geotehnickog elaborata , pise da su to procedne vode , koje se javljaju na otp 2 ,2 m. KOsultovala sam se i sa geologom koji kaze da mora da se uradi drenaza oko objekta ali da nema smetnji za temelje , jer se ta voda ne zadrzava.
Sto se tice kopanja , kisa je iznenadila jer je bio susni period , nismo ocekivali kad smo poceli da kopamo da ce toliko da napada. Maltene cim je otkopano pala je kisa tj u pola sipanja sljunka je udario pljusak.
Ispumpana voda se ne vraca , sve se susi lepo . i kad su kopali , vlazno zemljiste se brzo susilo , nije bilo vode. Fundiranje na trakama je predvidjeno projektom arhitekta je radio .
Radjen je siroki otkop , da bi mogla da se uradi drenaza i hidroizolacija. Jos jednom kazem postupala sam po savetima geologa i arhitekte. e sada da li su u pravu ili ne , stvarno se ne upustam .
Sto se tice slika , nastavljam sa postavljanjem , pa moze da bude kompletna prica .
Hvala svima na forumu .
Tanja, šta piše u geotehničkom elaboratu koliki je maksimalni nivo podzemne vode? El se voda vratila kad je ispunpana? Da li imate podzemnu vodu pod pritiskom ili je samo zemljište vlažno Dajte sliku kako je sad u temeljnom iskopu.
Ovo što ste uradili se nikad ne radi a to je da otkopate do kote fundiranja pa da se ostavi da stoji. Tlo više nije ono tlo kao ono što je bilo samoniklo. Kad se ocekuju padavine iskopa se jama ali plića za 10-15cm i obavezno se iskopa neki nanal da se voda privremeno ocedi ali Vi rekoste da nema mogućnosti. Taj preostali deo se naknadno dokopa tik ispred izrade temelja. Jer sada to zemljište je totalno bilo raskvašeno i pretvorilo se u blato. Ono što ste dobili u geomehaničkom elaboratu više ne važi. Morate da naknadno iskopate raskvašeni sloj i da zbijete prvo tlo ispod pa da naspete iberlauf i da se vratite na projektovanu duinu fundiranja.
U poslednje vreme ne pamtim da sam videol bilo koji objekat (na male kuće mislim) koje su ukopane a da je rađeno fundiranje na trakama. Kada saberete sve troškove i muke oko hidroizolacije, njenih spojeva i preloma na ivicama, zaštitu H.I., prolazak kroz zid koji nije od blokova već od armiranog betona. Teže je kopanje i zbijanje za trake nego za temeljnu ploču, malo ode vše armature i betona ali je H.I. onda jednostavnija i jeftinija (jer ne mora drenaža i drenažna jama da se rade) a uradi se H.I. iz jedne faze (iz dve faze se ređe radi jer mora širi otkop da se uradi... Ništa Vas ne nagovaram niti sugerišem. Čisto zbrog drugih ljudi koji će imati sličan slučaj kao Vaš da znaju u kom pravcu mogu da razmišljaju.
Šta od materijala da upotrebite za slojeve H.I. i drenaže imate u okviru mnogih tema na ovom forumu. Vaša je teme veoma slična sa skorašnjom temom:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/zidarski-rad... [4]