Irska čipka je nastala negde početkom 19. veka, (naravno) u Irskoj. Interesantno je prošetati kroz Muzej irske čipke , a po nešto se može pročitati i na Wiki .
Radi se na razne načine a jedan od njih je i kukičanje. Karakteristika ovog kukičanja je da se rade nezavisno pojedinačni motivi (najčešće stilizovano cveće i lišće) , i potom međusobno spajaju. Neretko, motivi se kukičaju korišćenjem pomoćne, nešto deblje niti konca, zapravo kukičanjem oko nje pa rad postaje reljefniji. Najčešće, mada ne obavezno, rade se stubići s jednim navijutkom i to zahvatanjem kukicom samo zadnje niti lančića predhodnog reda ( bl sc - back loop single crochet) što takođe doprinosi reljefnosti rada.
Spajanje motiva se odrađuje pomoću platnene podloge (ili bez nje), gde se motivi najpre , okrenuti licem ka platnu, profircaju, na unapred smišljenu i iscrtanu šemu (ili bez šeme) i potom međusobno spajaju kukičanom mrežicom sastavljenom u najvećem broju slučajeva od lančića i memica (picot), mada postoje i mnoga druga 'popunjavanja međuprostora'.
Na Picasi se može naći više albuma sa slikama i uputstvima za kukičanje osnovnih motiva , popunjavanje međuprostora i nešto manje albuma sa šemama za veće radove mada ima slika gotovih radova. No kada se jednom 'uđe u štos' , izmišljanje sopstvenih kompozicija nije uopšte teško.
Privela sam kraju jedan nadstoljnjak u 'irskom fazonu', imajući šemu sa Picase ( standardno pojma nemam iz kog albuma! ) , ali sa prilično lošim kvalitetom slike pa je pomalo i bilo problema.Konac je 15, kukica 1mm, a dimenzije su mu 40sm x 75sm. Prema njihovom uputstvu trebalo je da bude oko 40x60 (konac broj 30 valjda). Spoljašnji završni redovi su mi predugački ( možda i oparam mada nemam taj običaj ) ali je tako pisalo.... Ima tu nekih neslaganja, bude li neko hteo da ga radi, staviću šemu i objasniti po neke bitne detalje.
zanimljivo
i ljepo izgleda