Pozdrav svim članovima, i unapred se zahvaljujem na odgovorima, savetima i kritikama
Tokom sledeće godine i ako nešto preostane za proleće 2019, planiram da uplovim u za mene i više nego zanimljive vode u vidu sređivanja kako eksterijera tako i enterijera životnog prostora. Naime, trenutno živim u kući sledećih karakteristika:
- Osnova je 9x11, prvi sprat i potkrovlje su dimenzija 9x12m. (proširenje na jednoj strani kuće)
- Kuća je zidana standardnim blokovima pre nekih 30-35 godina, malterisana unutra a spolja urađena izolacija Perlit malterom debljine 5cm u proseku (nisam jos bio rođen kada je to rađeno, tako da verujem majstoru i ćaletu na reč oko debljine)
- Prizemlje i sprat su trenutno naseljeni (nikakva dodatna izolacija sa unutrašnje strane), pod uradjen kombinacijom bitumen-parket, stepenište unutrašnje, gazišta takođe pokrivena drvetom
- Krov nije podaščan, na potkrovlju je trenutno samo betonska ploča(monta i beton), nema prodora snega ili kiše u zimskim uslovima, nema polomljenih crepova.
- Na kući je ove godine zamenjena kompletna drvena i stavljena PVC stolarija (Aluplast 7000 profil, Siegenia okov, 6 komora, 3 stakla, niskoemisiona), tako da je prvi korak ka energetskoj efikasnosti učinjen.
- Trenutni grejni energenti – drvo + struja, u planu uvođenje grejanja na pelet nakon poboljšanja pasivne izolacije (barem ploče ukoliko se ostalo do tad ne stigne)
Moji planovi su sledeći (redosled izvedbe) :
1) Staviti podnu izolaciju na tavanski prostor (u nekom trenutku će biti naseljen), tako da planiram plivajući pod sa 3-4cm kamene vune, pratećim folijama i rubnim trakama, kao i mokri estrih preko (želeo bih veću debljinu, ali trenutna visina izmedju donje ivice balkonskih vrata i poda je ~12cm, sa prosečnom debljinom parketa od 2.5cm, lepkom i nekih ~1-2cm za debljinu staze ili tepiha, ukupan prostor za izolaciju poda koji mi preostaje je nekih 8cm uključujući estrih od najmanje preporučenih 4cm).
2) Uraditi izolaciju krova sa unutrašnje strane sistemom dodatnih letvi - folija oko i izmedju rogova - kamena vuna između rogova – staklena vuna preko rogova u kontra smeru – folija – gips ploče (verovatno negorive)
3) Uraditi dodatnu izolaciju fasade spolja kamenom vunom debljine 5 ili 8cm (finansijske mogućnosti će nadam se dozvoliti 8cm imajući u vidu da se to ipak radi samo jednom), ali bi ipak konačna odluka bila u zavisnosti od procene izvođača da li je moguće opteretiti trenutnu fasadu dodatnom težinom uprkos tiplovanju. Perlit je u velikoj meri zdrav, jedan od 4 zida u prizemlju (srećom najmanji jer uključuje i garažna vrata i veliki prozor) bi morao da se obije do cigle i vuna postavi direktno na zid, na ostalim zidovima ne bi trebalo da bude problema.
Takođe, još jedno pitanje tehničke prirode koje me muči od starta je da li je moguće da plivajući pod rađen na ovaj način izdrži opterećenje pregradnih zidova (biće rađeni u nekom trenutku Ytong blokovima (12 ili 15cm). Došao sam do podatka da kamena vuna za pod (Knauf) može da izdrži 300kg/m^2, ali to opterećenje uključuje i težinu košuljice i zida na toj površini. Druga opcija koju vidim je izidati iste pre rađenja izolacije poda. Shvatam da bi na ovaj način ti potencijalni zidovi u spoju sa betonskom pločom pravili hladni most ukoliko se oni prvi izidaju, ili ipak postoji neko treće rešenje koga nisam svestan.
Imajući u vidu da sam iz Niša, voleo bih ako bi ste mogli da mi preporučite nekog od izvođača radova sa ovog područja (može u privatnim porukama ako je protivno pravilima foruma), kako bih mogao lično da imam uvid u stvari koje sam prevideo, količinu materijala, izvedbu u globalu i slične stvari pre ulaska u dalju realizaciju i naravno da prodiskutujemo na ovu temu o stavkama koje sam naveo.
Srdačan pozdrav svima i hvala unapred na odgovorima,
Miloš.
MilosM90,
1.)koliko dugo tavanski prostor ne bude useljen / upotrebljavan? Tu imaš dvije variajante ugradnje toplotne izolacije. Ako se držiš tvoje , prve, da izradiš estrih i samo 4 cm izolacije, je to za hladnu zimu premalo. Uz kontrolu kondenza , bi moglo i to da se izdela, i to tako , da se posle estriha položi izolacije, koja se kasnije upotrebi pod strijehu.
Druge je, da se izradi estrih i odmah se izradi i podkonstrukcija krova in tamo ugradiš toplotnu izolacijo. Za taj primer se dovoljno tih 4 cm izolacije, ali opet pazi , da ne bude prehladnu na tavanu, jer se može jako ohladiti ako ga ne budeš grijao. Glavno pitanje: kako dugo ne bude tavan v upotrebi??
2.) Kolika je tvoja prijektna temperatura okoline? NIŠ, oko -13°C , verovatno.
Da , kako se izradi iz unutranje strane toplotna izolacija imaš dosta navodila za takvu izradu. Kolike su dimenzije rogova ( šperovaca) i koliko je višina na samom kolenčnom zidu ( uz kapnu lijegu). Predlažem kombinaciju kamene vune i staklene vune. Ako samo staklena onda bar 0,035.
3.) Ako ideš u priemrnu izradu, onda bar 10 cm izolacije. Iako imaš star zid, može se izradit kontrola kondenza, ob upotrebi stiropora; ta je jeftiniji napram kameni vuni, i u pogledu za zimu ništa slabiji. Lakše se i radi. Omet je istina potrebno vrlo kakovostno da se prekontroliše. Upam, da si izradio i zunanje špalete primernu, kada ste menjali okna.Da tu ne bude toplinski most.
Stijene na tavanu: ako se mmože , bi predlagao montažne GK plošče sa unutranjom izolacijom od kamene vune. Možeš izraditi i sa dvije GK ploče, da je malo jača stene. Ta se može ugraditi na plivajoči pod. Odgovori na prva pitanja o uputrebi tavana, pa dalje predlažemo izradu poda i stijena. Pazljivost ne samo na podu tavana, nego i na sasatvu stijene sa strijehom!!
Izvođače, ne poznajm u tvoji okolini. -:))
LP