Plesan na OSB plocama

54 poruka / 0 new
Poslednja poruka
Cikman
Cikman's picture
Offline
Registrovan dana: 22/01/2013
Poruke:

Dragi samovci,

pokušao sam putem pretrage da pronađem sličan problem ali nisam imao uspeha. Problem se sastoji u sledećem: porodičnu kuću Su, Pr + Pk sam rešio da adaptiram. Prošle godine u novembru sam zamenio kompletan krov. Greda, OSB ploča, Tyvek krovna folija za podaščane krovove, kontra letva, letva i Tondach Continental Plus. I te zime koja znamo da je bila mnogo hladnija sve je bilo super. Ovog septembra sam se preselio i uradio Demit fasadu (10cm stiropor) Jubizol kompletan sistem prema pravilima koje proizvođač preporučuje. Kako je krenula grejna sezona takođe nisam imao problema a posedujem toplovodno podno grejanje i električni kotao. Međutim, pre 5 dana sam krenuo u potkrovlje i video plesan na tavanskim merdevinama.

Izgled stepeništa iz prizemlja koje se greje ka negrejanom potkrovlju.

Izgled plesni

Smorio sam se i pomislio da je to sudar toplog i vlagom zasiženog vazduha sa hladnim vazduhom iza vrata pa da tu kondenzuje. Međutim, kada sam ušao u sobe u potkrovlju koje su zatvorene i praktično imaju istu temperaturu neprijatno sam se iznenadio.

Donja vencanica

Gornja vencanica

Kao što se vidi na fotkama ima je iznad svake vencanice i proteže se na tavan.

E sad uopšte mi nije jasno da se ovoliko plesni pojavilo za tako kratko vreme, i nije mi jasan uzrok. Na tavanu su mi bili prozori zatvoreni - otvorio sam ih. U potkrovlju je PVC stolarija (kao i u celoj kuci) ali taj prostor se ne greje i ima manje više konstantnu temperaturu.

Izvinjavam se auditorijumu na ovako dugačkom postu, ali me znam ni sam kako bih objasnio ovu pojavu u manje reči. Molim vas za pomoć (makar za početak čime ova g!%na da očistim), ubih se od čitanja šta i kako se radi i opet nešto ne valja.

rotoks
rotoks's picture
Offline
Registrovan dana: 29/05/2010
Poruke:

uh...
mislim da je uzrok poznat.
topao vazduh zasićen vlagom je dospeo u potkrovlje, koje je dobro ušuškano ali loše tj nikako termički izolovano. rezultat toga je kondenzacija = voda = buđ
e sad, šta uraditi... za početak obezbediti provetravanje... kada se osb osuši, a to će verovatno biti na leto... dodati sloj termičke izolacije i obavezno parnu branu.

Cikman
Cikman's picture
Offline
Registrovan dana: 22/01/2013
Poruke:

Hvala na odgovoru i meni se tako čini, ali mi nije jasno zašto se onda stvara kod donje venčanice, tu ne bi trebalo da se zadržava topao vazduh? I druga stvar nije mi jasno kako je tolika vlaga stigla do gore?

rotoks
rotoks's picture
Offline
Registrovan dana: 29/05/2010
Poruke:

topao vazduh ide na gore i tako je dospeo na tavan.
kondenzacija je najizraženija na najhladnijim mestima, pa pretpostavljam da je kod donje venčanice hladno. da li zbog prolaza hladnog vazduha spolja ili zbog hladne betonske grede, manje je važno.

zvukoljub
zvukoljub's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 05/09/2007
Poruke:

Ja bih samo još dodao da se pre saniranja problema, o čemu je rotoks sve objasnio, sve napadnute površine od stane budji preprskaju nekim od sredtava za uništavanje budji - plesni, pre postavljanja termoizolacije i ostalih radova.Po sistemu što je sigurno, sigurno.Da ne ostaju tragovi budji u tom prostoru.

Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..

Cikman
Cikman's picture
Offline
Registrovan dana: 22/01/2013
Poruke:

Hvala na odgovorima. To sigurno mora, ovo ovako neće ostati sigurno. Jel ima neka preporuka za nešto što je provereno. Planirao sam baštenski špric i udri sve redom u nekoliko prolaza.

E sad da li izolovati grede do samog spoja ili izolovati grede u potkrovlju i ploču tavana? Čitao sam da nije loše da grede u tavanskom prostoru ostanu otovrene da se prozračuju (mada kad ih vidim ovako prozračene dodje mi da plačem).

Rott
Rott's picture
Offline
Registrovan dana: 17/11/2012
Poruke:

To o prozračivanju tavanskih greda je glupost. Krov se prezračuje od spolja, odnosno ispod strehe treba da ulazi spoljni vazduh i da cirkuliše između crepa i krovne folije, odnosno između kontraletvi i da izlazi na slemenu gde treba da stoje otvori za prezračivanje (oni fazonski crepovi). Sa tim se obezbeđuje leti hlađenje crepa a još važnije zimi da se jednako topi sneg na krovu, da se ne bi stvarala jezerca ispod snega.

Inače OSB ploče su jako osetljive na vlagu jer su jako hidrofilne (upijaju vlagu i teško je otpuštaju), i potrebno je dosta vremena da se osuše.

Ti svakako moraš da izoluješ krov sa sve parnom branom na unutrašnjoj strani.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Gledajuci slike i citajuci prethodno, s jedne strane, sam vrlo zadovoljan - na mnogo mesta na ovom forumu sam govorio da krov nikako ne treba podascati i istovremeno sam objasnjavao zasto ga ne treba podascavati. S druge strane, mnogo mi je žao čoveka koji je ulozio prilicno para i vremena i na kraju opet ima problem. Moracu da ove slike pokazem onim mojim majstorima koji su me ubedjivali danima da vrsim dascanje krova kada sam rekonstruisao isti 2009 godine.
Sada, sta je tu je, da ne bi bilo da su svi generali posle bitke pametni, kao prvu pomoc, predlozio bih da se omoguci ventilacija ispod osb ploca jer ce to biti neophodno i kada se bude uradila izolacija potkrovlja.
A za nauk svima drugima, krov nikako ne podascavati a ni slucajno ga ne dihtovati ovako uz pomoc osb ploca. U celoj prici najbolje su prosli majstori i prodavci osb ploca.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

Cikman
Cikman's picture
Offline
Registrovan dana: 22/01/2013
Poruke:

Rott wrote:
Inače OSB ploče su jako osetljive na vlagu jer su jako hidrofilne (upijaju vlagu i teško je otpuštaju)

Ovo mi nija bas najjasnije, zar ne bi trebalo da su vlagootporne?

Inace ne bih ni ja podaščavao krov, neko sa svih strana imam prepuste i onda sam trebao da mnogo mrsim m#$a a vremena je bilo malo. Mislio sam da će ovako biti dobro sa svih stanovišta, ali očigledno da nije tako.

Kvarissha
Kvarissha's picture
Offline
Registrovan dana: 14/12/2011
Poruke:

Astrea wrote:
krov nikako ne treba podascati

Kako sad to?
Mnogi krovovi su podascani i adaptirani u stanove pa opet nema problema.
Mozda je fora samo u parnoj brani i ventilaciji ? Kad neko zivi u tom prostoru onda i cesto provetrava a time sprecava budj.
Cikman je koliko sam razumeo, napravio potkrovlje, ususkao ga , zadihtovao kao podmornicu i "zaboravio" na njega ( ali para sa nizih spratova prirodno ide gore a ventilacije nema).

Interesuje me ta tema jer ja volim potkrovlja i jednog dana bih voleo da imam kucu i naravno potkrovlje.
Sada prvi put cujem da podascavanje nije dobro pa me kopka

Kvarissha
Kvarissha's picture
Offline
Registrovan dana: 14/12/2011
Poruke:

Cikman wrote:
Hvala na odgovorima. To sigurno mora, ovo ovako neće ostati sigurno. Jel ima neka preporuka za nešto što je provereno. Planirao sam baštenski špric i udri sve redom u nekoliko prolaza.

Za genocid nad budji je varikina proverena stvar. Ja je koristim pre krecenja za unistavanje budji u kupatilu.
Uzmes "Sneznik" ( nikako domestos i gelaste varikine) i razbijes u vodi 1:1 .
Onda takav rastvor najbolje nekim spricem ( recimo kao ona boca za "prskanje" voca) rasprsis po povrsini i pustis da se osusi i izvetri.

E sad, ja sam to koristio na mnogo manjoj povrsini ( kupatilo), radi perfektno ali je problem sto brzo isparava i ta isparenja ti nagrizaju dusnik, bronhije i ako preteras, imas par dana osecaj "oprljenosti" u plucima. Za kupatilce i sobe i dalje odlicno ali ne znam kako ce tebi biti kad budes ceo tavan prskao?
Mislim da ti ni dooobra promaja ne bi puno pomogla ...eventualno da uleces na 5 minuta i prskas u 6. brzini?

Cikman
Cikman's picture
Offline
Registrovan dana: 22/01/2013
Poruke:

Kvariša, hvala na preporuci. Mislim da je upravo fora u parnoj brani i ventilaciji. Ako nema parne brane sva vlaga iz vazduha nekontrolisano (i lako) prolazi kroz izolaciju koja ima visok koeficijent provođenja vodene pare i nailazi na OSB koji ima jako loše prvođenje vodene pare. Kao rezultat nastaje kondenzat i buđ. Parna brana kontroliše količinu vlage koju propušta prema izolaciji, ali onda deo vlage ostaje u prostoriji i mora da se provetrava.

Sve je ovo manje više meni poznato, ali nisam očekivao da iz prizemlja u kom se greje tolika količina prođe do gore i napravi toliki problem. Stepenište ka potrkovlju ima zavesu da spreči odlaženje toplote, sva vrata na prostorijama od potkrovlja su non stop zatvorena. Kuda je tolika količina vazduha zasićenog vodom prošla nije mi jasno i baš bih voleo da mi neko objasni pošto sam danima razmatrao šta i kako da se ne bih z"#$bao i vidi ovo.

To sam sve ušuškao i pripremio da ove godine na jesen (kad dodjem do para) sve lepo sredim i pozatvaram. A sad mi dodje da skinem ceo krov i počupam sve ploče napolje i da ih spalim.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Dovedem ja lepo Anno domini 2009 ekipu majstora da zamenim krov i kompletno potkrovlje na kuci godiste 1966. Pre toga smo mesecima pricali i planirali, mada sam ja imao svoj plan i svoj projekta koga sam dao njima i cak razradio svaki detalj. Skinu oni sve do ploce i ostane gola kuca. Krenu u zidanje, i izradu tj. montazu novog krova. Kada je bilo tu negde oko polovine meni dodje u goste inzinjer za primenu proizvoda iz Kanjize i kaze da ne treba dascati krov. Ja se pobunim jer sam spremio dasku, a on mi lepo objasni zasto to ne treba da cinim. Digitron u glavi mi na brzinu proradi i sracunam da ja tu stedim poprilicno para a istovremeno me inzinjer ubedi da je bolje bez dascanja. Zovnem ja majstore da dodju i da se vide sa inzinjerom iz Kanjize a oni nece jer je toga dana, molicu lepo, praznik tj. crveno slovo pa oni, je l' te molicu fino, ne rade kad su takvi dani. Dobro, kazem ja i ispratim lepo inzinjera. Ujutru kada dodjose majstori gazdarica skuva kafu kako je i red a ja im saopstim izmenu plana da nece biti dascanja, naravski to sam cinio malo izokola jer je u pitanju umanjenje njihovog rada pa samim tim i primanja. Oni rekose da nije problem i da ima dovoljno vremena dok se ne stigne do dascanja krova. Prodje i tih par dana i onda nastaje pritisak na mene kao smrt na babu. Ali ja se ne dam, sto oni vise pritiskaju da se krov dasca ja jos tvrdoglaviji. Ubedjivali me nekoliko dana pa cak pokusali i preko gazdarice. Popustio sam samo u delu krovica na badzama a i tu su podascali sa razmakom od 5 cm izmedju dasaka sirokih 10 cm. Kada su zavrsavali posao ubedjivali me da sam strasno pogresio i da bi mi krov bio mnogo cvrsci da sam ga podascao. Pustio sam ih da pricaju ali se nisam vise ubedjivao. Kako se nisu bas odmah stekli uslovi /citaj nije bilo para/ za zavrsetak tj. za izolaciju i ostalo potkrovlja stajalo je sve ali nigde nema ni pomena od vlage ili slicnih stvari.
Kada sam tih dana / i noci/ leta 2009 citao sve do cega sam mogao doci oko potrebe ili bespotrebnosti dascanja krova dosao sam i do jednog vrlo interesantnog podatka iz Austrije. Posle velikog broja sudskih sporova izmedju investitora s jedne strane i projektanata i/ili izvodjaca s druge strane na temu izgradnje i uredjenja potkrovlja Austrijski parlament je doneo zakon 2000 godine koji otprilike govori o sledecem> Svaki projektant i izvodjac radova je duzan da pismeno upozori investitora da je neophodno da se u potkrovlje ugradjuje iskljucivo gradja koja ima max. 18 % vlage kao i da je obavezno postavljanje parne prepreke sa toplije strane i paropropusne folije sa hladnije strane spoljnih zidova tj kosina potkrovlja. Ukoliko projektant i/ili izvodjac nemaju dokaz da su pismeno upozorili investitora o potrebnom kvalitetu /max. dopustenoj vlaznosti/ upotrebljene gradje sav trosak eventualnne popravke usled natapanja izolacije i ostalih slojeva konstrukcije vlagom tj. vodenom parom tj. vodom ide na teret projektanta i/ili izvodjaca. Austrijanci su ovo morali da urade i da donesu takav zakon jer su u nekim vremenima njihovi sudovi bili prosto pretrpani sporovima na temu potkrovlja. Kod nas je tako kako jeste, para imamo malo pa i to sto imamo pogresno i naopako utrosimo...

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

Kvarissha
Kvarissha's picture
Offline
Registrovan dana: 14/12/2011
Poruke:

Astrea wrote:
Posle velikog broja sudskih sporova izmedju investitora s jedne strane i projektanata i/ili izvodjaca s druge strane na temu izgradnje i uredjenja potkrovlja Austrijski parlament je doneo zakon 2000 godine koji otprilike govori o sledecem> Svaki projektant i izvodjac radova je duzan da pismeno upozori investitora da je neophodno da se u potkrovlje ugradjuje iskljucivo gradja koja ima max. 18 % vlage kao i da je obavezno postavljanje parne prepreke sa toplije strane i paropropusne folije sa hladnije strane spoljnih zidova tj kosina potkrovlja.

Znaci stambeno potkrovlje moze, dascanje moze ali mora parna brana unutra i paroprosna "brana" spolja?

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Daščanje krova može,ali da daske budu suve i da se podaščava sa razmakom od najmanje 3-5 cm. E sad ko voli da sve to plati - i dasku i čekanje dok se daska osuši i eksere za zakivanje i rad majstora - neka plati a verovatno bi bilo lakše i jeftinije i bolje da se kupi kvalitetna paropropusna folija i kraj priče.
Ima smisla daščati potkrovlje ali skroz sa druge strane - neposredno ispod ili iza /gledano sa sobne strane/ završne sobne obloge /gipsana ploča, tarolit ploča+malter, trska+malter.../ radi postizanja što veće toplotne inercije i povećanja mase a to direktno utiče na komfor u letnjem periodu.
Ali, u principu, daščanje krovova onako kako je uobičajeno kod nas ne treba raditi.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

zvonko72
zvonko72's picture
Offline
Registrovan dana: 28/02/2011
Poruke:

Pozdrav,ovako posto imam isti problem interesuje me da li je i kako ste resili ovaj problem sa pojavom kondenzacije i budji ?

boleeve
boleeve's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Ali cemu sluze daske u prvom planu, ako zanemarimo ventilaciju?
Za cvrstinu krova?

Moj krov ih npr. nema, pravljen je 1922. godine i jos uvek stoji, a bilo je od tada i vetrova i snegova. Ledio je Dunav, vozili sanke po njemu.

______________________________________________________________________________

tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Ukratko rečeno ničemu , a usput je i potencijalno opasno

zvonko72
zvonko72's picture
Offline
Registrovan dana: 28/02/2011
Poruke:

Mene interesuje da li je @Cikman resio svoj problem ?

i.m
i.m's picture
Offline
Registrovan dana: 13/05/2017
Poruke:

Potrebna mi je pomoc oko krova u potkrovlju. Krov ima samo grede, letvice i crep, sta je najbolje kupiti od materijala a da ne bude previse skupo. Krov ima 100kv. Ako neko zna koliko mi treba marerijala po m i sta sve treba kupiti a da ne bude posle problema kao ovaj gore post sa vlagom. na kraju planiram gipsane ploce , ne bih lamperiju samo...bio bih zahvalan na odg. jer se ne razumem

i.m
i.m's picture
Offline
Registrovan dana: 13/05/2017
Poruke:

i sta mi preporucujete unutrasnju ili spoljasnju izolaciju posto mi crep nije uklopljen bas kako treba...citam na forumu da moze prvo folija spod crepa pa se unutra stavlja staklena vuna pa parna brana i na kraju gips ploce?

zvukoljub
zvukoljub's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 05/09/2007
Poruke:

О тим проблемима који вас интересују писано је веома опширно на форуму и нема смисла понављати ствари по ко зна који пут. Потрудите се мало па уз помоћ претраживача прочитајте шта је о томе већ писано.

Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..

som16
som16's picture
Offline
Registrovan dana: 20/02/2015
Poruke:

i.m,
daj prilimaj sliku tvoga krova- iznutra, da se vidi dejansko kako izgleda.
Zašto je nastala težava kod investitora gore, je napisano .

LP 

milan_despot
milan_despot's picture
Offline
Registrovan dana: 13/01/2019
Poruke:

Poštovanje!

Projekt mi predviđa osb table na koje ide кровна folija, ali sam u dilemi da li da ih koristim posle svega što sam na forumu pročitao.
Naručio sam tondachov continental plus, i razmišljam da uzmem i njihovu krovnu foliju malo težu od 180g/m2 (zove se MONO) pa da onda i ne stavljam osb table.
Pokušao sam da nađem na forumu koliko rupa fi100 treba po tabli da se buši po tabli kako bi vlaga koja se eventalno pojavila ispod osb tabli moga negde da ispari preko folije, ako kojim slučajem ipak stavim osb table koje su novome dimenzija 2,5x1,25m, i koliko rupa treba onda po tabli da se buši?

Pozdrav.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Projektantu reći da nećete podaščavanje krova. Kratko, jasnoi i direktno.
Zašto? Da li ja, investitor, treba vama stručnjaku da objašnjavam???!
Ako ne veruje, pokazati mu slike sa početka ove teme i promeniti projektanta a istovremeno mu reći da ćete izvestiti komoru o njegovim biserima radi oduzimanja licence.
Koji je motiv da kupujem OSB ploče i da ih posle bušim k'o švajcarski sir radi ventilacije??? Imamo para za bacanje?

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

milan_despot
milan_despot's picture
Offline
Registrovan dana: 13/01/2019
Poruke:

Nemam para za bacanje Smile

Šta ja znam, možda zato što mi je takva krovna konstrukcija, pošto je predviđeno da se stavi 10cm kamena vune između rogova, a na taj način bi bilo 2cm vazduha između kamene vune i osb ploče. Duplo ventilisani krov po projektu.
Slike preseka i detalj krovne konstrukcije https://imgur.com/a/XjwXZ7U

Ako ja kao investitor na svoju ruku odlučim da ne stavljam OSB table, da li onda da stavim svih 12cm kamene vune između rogova, tako da krovna folija onda "legne" na kamenu vunu?

TwisterMJ
TwisterMJ's picture
Offline
Registrovan dana: 10/08/2015
Poruke:

Ajde da dulpo ventilisani sistem i prođe nekako kako koncept iako u izolacionom smislu i nema mnogo efekta, da ne kažem da je besmisleno, onda tu ima više grešaka.
Mineralna vuna nikad ne ide direktno prema ventilisanom prostoru-kanalu za strujanje vazduha, uvek se odvaja adekvatnom branom, folijom koja sprečava cirkulaciju vazduha kroz izolaciju. Ako toga nema efekti izolacije se drastično umanjuju. Tih 2 cm razlike su po mom mišljenju čist propust projektanta, bilo bi dobro da ponekad ustanu od ekrana i odu malo na objekat koji su projektovali da vide kako to izgleda uživo.
Ako OSB nije konstruktivni element krova već je tu tek koliko da ga ima, slobodno nemoj da ga staviš i dodaj ta 2 cm vune da tačno upadne na visinu rogova, biće lakše za rad. Jedino što krovopokrivači neće moći da gaze bilo gde nego samo po letvama ali to tako ide.
Krovna folija će onda ravno da legne preko rogova i vune i tu samo treba obratiti pažnju na detalje - zaptivne trake ispod konta letvi i lepljenje preklopa, a naročito korektno spajanje sa vertikalnom izolacijom na zidovima kako bi se dobila neprekinuta ovojnica cele kuće - vazduh ne treba da prolazi kroz izolaciju nigde.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Da li je predviđeno još vune ili jedino tih 10cm?
PS
Izvinjavam se! Nisam pregledao priloženu sliku gde se vidi da je predviđeno 10cm kamene i 20 cm staklene vune. Sviđa mi se da još po neko jasno naziva i razdvaja staklenu od kamene vune!

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

milan_despot
milan_despot's picture
Offline
Registrovan dana: 13/01/2019
Poruke:

TwisterMJ: Ne znam da il je OSB konstruktivni element krova. Ovako to piše u projektu архитектуре:

Кров: Кровна конструкција објеката је класична дрвена конструкција од четинара класе
чврстоће C22 и функционише под условима експлоатационе класе 2. Рогови се ослањају
на дрвене конструктивне елементе који преносе оптерећење на армирано-бетонске греде
и зидове. Рогови су димензија 12х14 цм. Као завршни слој кровног покривача предвиђен је
фалцовани цреп који се поставља на поткоснтрукцију формирану од летви (50 x 30 mm) и
контра летви (30 x 50 mm) након чега је постављен слој паропропусно-водонепропусне
фолије, ОСБ подашчање од 12 mm, камена вуна у слоју од 10 cm, стаклена вуна у слоју од
20 cm и парна брана – ПЕ фолија.

Dok se u Projektu konstrukcije gde je rađena statika OSB table i ne spominju.

Vunu inače neću stavljati odmah, već ću to ostaviti za završne radove. Ove godine samo gruba gradnja.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Materijali za podaščavanje krovne konstrukcije niti jesu niti mogu da bdu konstruktivni element.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

milan_despot
milan_despot's picture
Offline
Registrovan dana: 13/01/2019
Poruke:

Astrea wrote:
Da li je predviđeno još vune ili jedino tih 10cm?
PS
Izvinjavam se! Nisam pregledao priloženu sliku gde se vidi da je predviđeno 10cm kamene i 20 cm staklene vune. Sviđa mi se da još po neko jasno naziva i razdvaja staklenu od kamene vune!

Ako se dobro sećam to je promenjeno na moju inicijativu. Nego to je najmanji problem.