Juce sam kupio "peglu" za plasticne cevi,probao sam da radim sa njom,i jedan mali projekat mi je uspeo,ali ne znam tacno koju temperaturu da podesim za topljenje cevi i da li ona ima presudnu vaznost na kvalitet spoja?
Temperatura topljenja plasticnih cevi za vodu?
Zavisno od proizvodjaca cevi od3do5 sekundi.Pooz
I ja sam u kuci koju gradim, uradio komplet instalaciju vodovoda i kanalizacije samostalno. vertikala i glavni dovod je bio fi25 a horizontale po etazama (Po+Pr+Pk) fi 20.
Temp. pegle 260 stepeni, cevi PILSA. Kao sto rekose JAKO je bitna dubina do koje se navlaci cev na teflon, kao i vreme zagrevanja. Koliko s secam ze fi 20 vreme je bilo oko 5 a za fi 25 oko 6-7 sekundi. Primetices da je cev uvek teze navuci ne teflon nego fiting, tako da pocnes uvek prvo u peglu dA GURAS CEV, A KAD VADIS JE OBRNUTO. Odnosno jace guras cev nego na fiting kako bi koliko toliko istovremeno dosli do kraja. Vremenom ces se uvezbati, da u isto vreme i cev i fiting legnu na peglu do kraja, i kad ih skidas da ih skines istovremeno , vukuci jace fiting nego cev (dakle obrnuto).
Znaci kad obelezis dubinu do koje navlacis na peglu olovkom,gurnes cev do linije, kasnije prilikom spajanja cevi i fitinga uvuci DO obelezene crte ili jos bolje 0.5 do 1 mm manje, da budes siguran da ti se unutrasnji presek spoja nije umanjio usled prevelikog utiskivana. (desavalo mi se u pocetku ali sam se kasnije uvezbao).
dubina zavisi od proizvodjaca ali je oko 14mm za fi 20 i 16mm za fi 25 *koliko se secam*.
Kao sto rekose prilikom spajanje ne uvrci cevi, ali mozes po pravcu (gore-dole , levo desno da korigujes u narednih desetak sekundi po uvlacenju cevi u fiting).
E da, posto onaj stalak koji isporucuju uz peglu nije bas nesto, dobro je da kad grejes van zida da imas neki stocic sa stegom u koju ces cvrsto da uhvatis peglu, a ako izvodis spajanje uza zid potreban ti je jedan pomocnik koji ce peglu cvrsto drzati i po potrbi skloniti cim zagrejes kokmponente!!! Jer ipak sila guranja cevi i fitinga na peglu nije bas mala.
Sve se to da uvezbati, i ako si i pola picajzla ko ja, zavrsices bez problema.
Ispitao sam instalaciju na cak 10 bara, i nigde cev ili spoj nije nije procureo, vec mi je na jednom mestu prokapao jedan od cepova sa gumicom, al posto je zadrzalo nakon 10 sati 5 bara a u naredna 24 sata bez daljeg kapanja i pada pritiska, nisam hteo da se zezam da ponovo taj cep namestam. Sve ostalo bilo suvo ko barut.
Nadam se da nisam bio preopsiran i da ti je jasno.
Pozdrav
Pošto vidim da ima netačnih tumačenja o vremenu zagrevanja pp cevi evo vam izvod iz kataloga nemačkog proizvođača Aquatherm, čije ja cevi isključivo koristim.Kao što vidite vreme zagrevanja zavisi od debljine zida i prečnika cevi, a takodje su data i vremena za kvalitetno spajanje, kao i vreme potrebno da se spoj ohladi kako bi se mogao nastaviti rad dalje a da ne dodje do deformacije spoja.Najkraće vreme zagrevanja je 5 sekundi a najduže 90, a kao što vidite zavisi i od mesta zagrevanja da li je unutra ili napolju i kolika je spoljna temperatura okoline u kojoj se izvodi postupak termofuzije.
Kao što rekoh to se ne radi napamet, nego se mora proučiti katalog proizvodjača ako želite da posao bude uradjen kako je proizvodjač materijala preporučio.
ko sto rece zvukoljub, koje cevi i fitinge budes koristio, vreme zagrevanja izguglaj na sajtu proizvodjaca. najcesci kod nas u prodaji i koriscenju su PESTAN, AQUATHERM, PILSA, a ima i skupljih REHAU ...
Hvala svima na pomoci.Ovo upustvo oko dubine i vremena grejanja sam dobio uz peglu,mada ne znam za koje cevi!Jedino nije pisalo na kojoj temperaturi se greju cevi,ali mislim da ce 260 stepeni biti OK.A sto se tice cevi koje sam koristio,to su neke domace "hadzija nis" i "europlast".
Nisi naveo sa čijim cevima radiš.Svaki proizviođač ima svoje preporuke.Najčešće je to temperatura 260 stepeni +- 5 %.Medjutim mnogo je važnije vreme zagrevanja koje je različito za različite prečnike, kao i otvoreno vreme spajanja.Prilikom spajanja cev se ne sme uvrtati, a veoma je važna i dubina do koje se cev greje.Treba malo proučiti preporuke proizvodjača pre nego se upustiš u ozbiljniji posao, a sem toga nakon spajanja instalacija se mora ispitati pod pritiskom koji treba da je duplo veći od radnog, da bi bio siguran da su spojevi kvalitetno uradjeni.Iako izgleda da je jednostavno spajati te cevi ipak nije.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..