Ovako duze vreme me interesuje stosta o livenju gusa..obojenih metala
Moze li neko malo da mi objasni kako se to izvodi gde nabaviti pec na koks kako se prave kalupi...?
Livenje Gusa i obojenih metala
Zahvaljujem na odgovoru.
Postavljam pitanja
1 gde ima da se kupi lonac za livenje obojenih metala i taj pesak?
2 dali moze gus da se topi rabljenimuljem ili treba koks takodje gde kupiti pec?
Veliki problem Nemam livnicu u blizini.
Livenje metala je cijela nauka,metode livenja su raznovrsne,izrada kalupa takođe je prilično kompleksno,sve zavisi od modela.
Materijali za izradu kalupa je nešto kao pijesak(ne sjećam se naziva),znam da mu je potrebno dodati neko vezivno sredstvo,
u kalupu se moraju ostavini na nekim mjestima"oduške"kako se ne bi stvarali gasni"džepovi"koji bi znatno kvarili izgled odlivka,
u principu se uvijek lije rastopljen metal u dobro zagrijan kalup.
Recimo jedna od metoda je otprilike sledeća:
model se pravi od voska,poslije se taj model oblaže materijalom za izradu kalupa,zatim se kalup grije a samim tim vosak je lako
topiv,topljenjem voska ostaje šupljina,poslije topljenja voska kalup se daje pod visoku temperaturu da bi i najmanji trag voska
jednostavno izgorio,poslije toga se vrši livenje metala
a oni"lonci"za topljeni metal se zovu" kokile ".
i na kraju,topljenje metala pomoću rabljenog ulja je za mene u najmanju ruku čudno????
za topljenje se koristi kox lii električna energija,ulje čisto sumnjam.
Pozdrav
SAM
Hvala procitah jedva sa povecanjem stranice na 400%
Nego ima li nesto o izradi peci za livenje?
Eo i linak ka knjizi / priručniku za livenje:
http://www.ljevarstvo.hr/knjige/prirucnik/
Livački pesak:
http://www.kopoviub.co.rs/primena1.html
http://www.kopoviub.co.rs/pdf/01KVARCNI%20LIVACKI%20PESAK.pdf
Peći za livenje metala:
http://www.grejac-komerc.co.rs/proizvodnja01.html
Eo i linak ka sajtu gde sve ovo pronađoh za 15-ak minuta:
https://www.google.rs/
ma ja sam trazio u googlu 2 dana i nista ozbiljno tebi je lakse kad znas vec nesto...
Zahvaljujem puno.
te peci su na struju i za obojene metale
Meni treba nesto do max50 kg metala i da moze i gus...
Treba mi nesto za hobi varijantu...
Kvarcni pesak i veziva sam nasao,ali peckicu na koks nisam neki kazu da se moze ozidati...
:D ma znam ...
Uzgred, pitah oca jutros, on je pre 50 godina završio livački zanat ali je otišao na dalje školovanje i nije se nikad više bavio time, kaže da ne bi bio ni živ danas koliko je otrovno (cink, azbest, prašina, vrućina...)
On mi reče da je taj pesak specijalan i da su ga nabavljali u okolini Zaječara, Bora. Kad je suv ko prašina je a kada se pokvasi vrlo je lepljiv.
Takođe mi reče mi da su u livnici prvo imali najjednostavniju jamsku peć koja je ložena koksom - u jednoj rupi je lonac sa ručkama u kojem se krčka materijal a u drugu rupu se siđe i loži. Kada se iskrčka lonac se izvadi i sipa u modele. Kasnije su nabavili nagibnu peć na naftu (princip kao kod ovih na sajtu što prave) iz koje se prvo rastopljeni materijal sipa u zagrejan lonac sa ručkama pa dalje sa nnjim u kalupe.
Lonci su bili grafitni.
U livnici za toplenje gusa koju sam posetio peći su bile visoke par metara i slagao se red gusa red koksa pa do vrha (princip kao kod visokih peći za livenje gvoždja iz rude). Topi se valda ceo dan dok ne bude gotovo.
e to je to sto sam hteo cuti
Grafitni lonac za obojene metale ili i za gus
Neki kazu da se pec za gus zida,e sad kako ili samo da nekako nabavim lonac...
Samo me jos kopa kako da razdvojim kalup na 2 dela cime se pospe da se kalupu ne slepe?
Sto je jos gore najmanja pec je 12000Evra u toj firmi....
Ja se stvarno ne sećam kako je baš izgledala ta peć za gus ali je sasvim moguće da je i bila zidana. Čak mislim da se od dole zatvarala zemljom koja se na kraju probije i iz nje toči metal. Imam negde par fotki iz te livnice, možda se u kadru vidi i peć, potražiću ovih dana. Livnica je bila (a i danas je valda) u Malom Požarevcu. Iz kog kraja si ti?
I da, otac mi reče da su oni posipali pesak u donjoj šasiji suvim peskom da se ne bi zalepio novi koji se sipa u gornju šasiju. Ja se sećam da je lik imao neku krpu/čarapu punu talka ili nekog praha (možda i peska) kojom je natufkao ceo donji pesak i model.
Pokušaj da nabaviš taj priručnik iz HR, 20 evrića mislim da nije puno ako te zanima nešto.
Eo ima nešto i na You tube:
http://www.youtube.com/watch?v=hC3AnI5NIic&feature=related
Izgleda da se šasija ipak skida tek nakon livenja, da bi držala pesak na okupu, sve bi se razlio usled pritisaka a nekad stavljaju i tekove na šasije da se ne podigne sve.
eo ima i ovde nešto:
http://www.scribd.com/UjvariMarija/d/49348907-Pregled-metoda-livenja
Takođe za pretragu slika i na You tube koristi engleske reči, oni su odavno na inernetu
Foundry - livenje
Cast iron - sivi liv, gus, liveno gvožđe
Nasao sam gde imaju da se kupe lonci...lonac za 50kg Cu grafitni 10000din SiC 13000Din nije puno mada cu da kupim mali loncic od od 1ili 2 kg Koji je velicine krigle za pivo da ga zagrevam na kovackoj vatri pa da pokusam liti Aluminijum...
Sad bi trebao da konstruisem samotni zid tj pec u koju cu da pricvrstim lonac tako da se cela pec naginje i ...nesto mi je u glavi pokusacu napraviti peckicu od samota za taj mali kotlic...
Imam problem Na Sajtu SCRIBD nista nece da mi se otvori a nema nigde se registrujem a prepozna mi profil sa fejsa.
Videcemo Kad sve nabavim...
Ali Vi se potrudite da ostavite sto bolje komentare...
e, gde da se kupi taj grafitni lonac og 1/2 kg?
e gde ima da se kupi taj grafitni lončić od 1 ili 2 kg. Ako ima negde blizu Kruševca ili Niša onda odlično, molim vas kađite mi najbliđe mesto i, ako ima, da je manje og 5000din, ako ne onda mođe bilo koji (do 10000din, i to je mnogo)
Ja sam samo nekoliko puta prošetao kroz razne livnice pa ću ti reći šta sam zapazio. A ti ako te već toliko zanima bilo bi dobro da odeš na 'praksu' kod nekog u livnicu, ovako preko foruma je teško objasniti sve što treba vezano za bilo koji zanat. Uostalom, i u najgoroj radionici možeš pokupiti dobru foru!
Osnova posla je da imaš model od gipsa, drveta, aluminijuma... pomoću koga praviš kalup u pesku; ukoliko je model, da kažem 'dvodelan'.
Uzmeš donju šasiju - jak metalni ram koji će izdržati pritiske kod nabijanja i težinu peska (kupiš ili praviš sam, ima šarke po obimu da bi mogao da se rasklopi), sipaš vlažan pesak (nekako je lepljiv, valda mu nešto dodaju i postoji više granulacija u zavisnosti od finoće proizvoda koji liješ), staviš model, nabiješ pesak oko njega, poravnaš lincetama sve lepo, onda valda nabaciš malo talka (ne sećam se više) pa staviš gornju šasiju i sipaš pesak po modelu, nabijaš i napuniš do vrha. Skineš punu gornju šasiju, lagano izvadiš model, napraviš ulivni kanal i kanal za odušku., spojiš i zatvoriš, spustiš na pod u prostoriji u kojoj će se liti i skineš šasiju. I onda sve u krug, kalup do kalupa...
Materijal se topi u 'loncu' koji je od nekog kvalitetnog materijal koji se topi na višoj temperaturi. Najčešće se lonac greje rabljenim uljem (najjeftinije). Sav materiijal u lonac staviš samo jednom na početku i greješ dok ne bude otopljen, nema nikakvog naknadnog dodavanja u lonac jer će eksplodirati. Imaš više zapremina lonaca. Kada je otopljeno, skine se šljaka, u nekim specijalnim kutlačama, loncima sa ručkama se naliva u kalupe, redom.
Nakon hlađenja, tj sutradan, pesak rasturiš, izvadiš gotove komade a pesak proseješ i ponovo koristiš za livenje.
Gotovim komadima se brusilicom skidaju ulivci i viškovi pa idu na dalju obradu.
Materijal nabavljaš sam, za mesing i bronzu mešeaš šta i koliko treba u datom procentu, za Al i gus je već lakše.
Posao opasan i otrovan, fizikalija ali ako si vredan može da se zaradi ako danas u nekoj struci uopšte može da se zaradi. Rukavice, kožna kecelja, naočare, kapa, čizme su nezaobilazne.
Ovo je ukratko princip rada sa jednostavnim kalupima (šiljci za kapije, pepeljare, figurrice, mesingane table sa natpisima firmi...) koji se liju od punog materijala, dok za komplikovanije modele (kojekakvi mašinski delovi, moraju da se prave štikl forme kako bi se modeli izvukli iz kalupa. Biste se liju šuplje. Spomenici se liju iz delova pa se spajaju. Gusane hilzne se liju centrifugalnim livenjem. Nakit i džidžabidže takođe centrifugalnim livenjem pomoću specijalne peći i u maltene kućnim uslovima ali od specijalnog materijala - tzv 'zamak' koji se topi na ~500' stepeni.
Eto tako. to su neka moja zapažanja i životna susretanja sa raznijem strukama.
Obiđi par livnica, naročito kada nalovaju kalupe i vidi koliko te to zanima. Ne možeš sam, mora ti neko pokazati tj moraš neko vreme provesti šegrtujući u livnici.
Pozdrav.