koje su razlike u cjenama, kvaliteti i nevidim u kojoj se rubrici pise o dekorativnom kamenu
Prirodan sjeceni kamen ili tzv. 3D tehnika otiska
ok samo jos me interesuje odrzavanje - dali se sa necim premazuje u zavrsetku i koliko je trajan ili kohezivan taj umjetni sa tom tehnikom otiska i koliko debel sloj se u tom slucaju nanosi
hvala i za prethodni odgovor
koji je raspon cijena po m2
Obe vrste kamena zahtevaju naknadnu zastitu nakon postavljanja. Uglavnom se koriste sredstva na epoxidnoj tj. silikonskoj osnovi. Sama zastita sprecava eroziju kamena, pojavu fleka kao i sprecavanje sirenja micro-kapilarnih pukotina. Sto se tice trajnosti aduti su svakako na strani prirodnog kamena ali 50 god uz pravilno odrzavanje je neki optimalni zivotni vek vestackog kamena. postavljanje je isto kao i lepljenje plocica sto se tice vestackog kamena, za prirodni neznam. Sve ostalo imas na PP
Detalj zida koji smo postavili u kuhinji zalepljen je "profi" PUR penom (to je ona sto ekspandira samo 3X, a ne 15X kao obicna). PUR pena brzo lepi... Kamen izgleda odlicno
*za reklamiranje na sajtu, obratiti se administratoru
Pre neki dan sam kupo malo prirodnog kamena u Ljigu. Tamo ima nekoliko mesta za prodaju. Cene su raznolike -od 6-10 eura je kamen u prirodnom obliku (bez obzira na debljinu od 1 do 5 cm). Ima predivnih sečenih pločica od prirodnog kamena što se lakše uklapa i postavlja. Možeš i da naručiš dimenzije pločica koje ti odgovaraju. Takav sečen prirodni kamen je od 15 - 25 eura. Takođe prodaju i prirodni kamen za fontane, ograde i sl.
Ja sam zeo neki crveni kamen za koji kažu da je "ravnogorski". Lepo mi se uklopio uz boju tišljeraja. Ovo je prvi put da radim sa kamenom i prezadovoljan sam kako je ispalo. Imam još neke ideje za oblaganje šanka u kuhinji, ali o tom - potom. Evo i slike. Veliki pozdrav iz Gornjeg Milanovca.
Cime si lepio, a cime fugovao?
Lepak za pločice, i jedno i drugo. Mora samo da se vodi računa da se ne zamažu ploče prilikom fugovanja jer se kasnije lepak teško skida.
Krajnjeg estetski efekat već postavljenog kamena (bez obzira da li je prirodni ili veštački) zavisi od dve stvari:
1.) boje (boja)
2.) Reljefne strukture i uklapanja
U vezi sa prvim: prirodni kamen je ono sto jeste. Na jednom nalazištu boja mu je ujednačena a šara se ne može kontrolisati. "To vam je što vam je..."
Kod veštačkog kamena stvar stoji drugačije. Proizvođač ga šara onako kako hoće. Pitanje je naravno koliko je isti stručan, kakav mu je smisao za estetiku i koliko je inspirisan... u svakom slučaju kupac je tu da prosudi. Dobar i vrhunski veštački kamen uvek bolje izgleda od pravog.
To se u izvesnom smislu može porediti sa Tapijevim hiperrealističkim slikama na kojima je sve nekako lepše nego u prirodi a opet na granici kiča...
Dobar i vrhunski veštački kamen uvek bolje izgleda od pravog.
Nikako se ne bih složio. Veštački kamen se pravi tako da što više liči na prirodni. Po tvojoj logici, moglo bi se reći: toliko liči na prirodni, da je lepši od prirodnog ?!
U vezi sa drugim (reljef kamena i uklapanje kamenih segmenata):
Kada porede cenu prirodnog i veštačkog kamena ljudi zaboravljaju činjenicu da kupovinom veštačkog kamena za istu cenu dobijate i jedno i drugo.
Ploče prirodnog kamena koji je u rangu cena 20-40 evra su najobičnije (da ne kažem nemarno) klesane u pravougaone ploče istih dimenzija. To se inče zove bunja, cokla...
Kod veštačkog kamena stvar stoji drugačije: vrhunski majstor je (recimo...) tamo negde u grčkoj potročio ogromno vreme i da odabere i uklopi neki sitan (sa mnogo segmenata) kameni dezen. Potrošio je i mnogo kamena jer je u mnoštvu tražio baš prave komade... Uz mnogo vremena i truda "iscedio je suvu drenovinu", tj. napravio je par kvadrata nečeg vrhunskog.
Onda je jednostavno uzeo otisak tome (napravio kalupe za livenje veštačkog kamena) i to ne jedan nego mnogo njih. Na taj način je omogućio i nama da za "sitne pare" iskusimo i imamo nešto što bismo inače papreno platili kada bi nam taj isti vrhunski majstor radio u kući...
Moj zaključak: veštački kamen je ono što je poznato kao BEST BUY i to je znana činjenica svugde u svetu. Naravno, ovo važi za dobar i kvalitetno urađen veštački kamen. Kod nas (među domaćim proizvođačima) na žalost ima svega: ružnih boja, jednolikih boja (bez šare i senčenja), rupica u strukturi...
Otvorite oči, kada kupujete tražite da vam pokažu ne samo reklamni pano (na njima je uvek sve super) nego i ono što se nalazi u kutiju pločica koje ste kupili...
Što se tiče boja: odgovor je DA, veštački kamen može biti lepši od prirodnog.
Onaj koji ga pravi ima potpuno kontrolisane uslove. On bira boju (boje), senke (tzv. ostarevanje) i ostalo. Da bi od pravog kamena dobio baš ono što si zamislio bilo bi potrebno da srućiš celu planinu da bi (možda) izvukao jedan kubik materijala. Sa veštačim kamenom imaš potpunu kontrolu. PRAVIŠ I DOBIJAŠ ONO ŠTO ŽELIŠ.
Kapiraš ?
Lep primer za ove tvrdnje možeš da vidiš na http://www.kamen-grad.co.cc/Galerija.htm
Da istaknem još jednom (mada je PAŽLJIV čitalac ovo mogao primetiti i u prethodnom pisanju):
Dobar veštački kamen je BEST BUY. Za 30-40 Evra imaš nešto što bi, ako bi insistirao na pravom morao da platiš vrtoglavu sumu koja višestruko) možda i do desetak puta) premašuje ovu cifru. Za tako nešto bi morao biti Blake Carrington !
P.S. Molim moderatora da obrati pažnju na drske i arogantne komentare.
Sudeći po tvojim postovima, ti si prodavac veštačkog kamena ili neko ko zarađuje u toj sferi.
Tvoji postovi nisu rezultat tvog ličnog iskustva, kao nekoga ko je to kupio, ugradio, koristio i slično. Naprotiv, ono šta pišeš je zapravo prepričani reklamni materijal, u kome se konkurentni proizvodi srozavaju do dna a sopstveni uzdiže u nebo.
Stoga, smatram da ovakva diskuija nije primerena forumu "Sam svoj majstor", pa u njoj više ni neću da učestvujem.
Pozdrav
Ono što sam ja viđao po Nišu su maltene behaton ploče izlivene u reljefastom kalupu koji je neki ''vrhunski majstor'' napravio, ofarbane četkom i bojom za beton, neke imaju armaturu od metalne mrežice a neke od plave plastične, za iste pare kao prirodni kamen koji jelte traje od kako je sveta i veka nema smisla porediti ih. Postavljanje prirodnog kamena uz pomoć lepka za pločice (i onog bugarskog najjeftinijeg 15 din/kg) je dečija igra, svako ali svako ko ume bilo šta u ssm varijanti da uradi može to da odradi da izgleda ok. Od alata treba fangla, mistrija špakla, čekić libela i neka letva ko to nema može da kupi za 1k dinara. Kad završi može da impregnira specijanim namazima za kamen ili da prelakira (ako voli da se sija, mada je bolji spec. namaz 1l 300-500 din za nekoliko m2) i da uživaju i njegovi čukununuci, a ako se seli takav rad samo može da višestruko poveća vrednost prostora!
Da li bi te fotografije uverile da ja nisam trgovac ni propagandista i da ne samo da imam ugradjen vestacki kamen u svojoj kući nego da sam ga sam i postavljao ?
Nije reč o nekim velikim površinama doduše ali ipak...
Sve što sam napisao je tačno. Veštački kamen je jednostavno dobra prevara.
On je, drugim rečima, surogat za VRHUNSKI kameni dezen, koji, ako želiš da ga imaš, ne košta ni blizu 30-40 Evra ili (sačuvaj Bože) 10-20...
Ima li veštački kamen mana ?
Naravno. Ako ga na bilo koji način oštetiš ispod se vidi njegova prava struktura (kamenčići povezani cementom), tj. da on nije homogen i nije pravi kamen.
Sve ostalo su prednosti. Odnos cena - (estetski) kvalitet, masa, lakoća i cena postavljanja.
Gde je njegova preporučena primena ?
Ako je vrhunski onda u enterijeru. Za eksterijer, posebno ako je do ulice i izložen mogućim oštećenjima bolji je ipak pravi kamen.
Što se mene tiše ova tema je iscrpljena takođe.
P.S. I dalje smatram da ona opaska u vezi pametnih pitanja i glupih odgovora nije korektna.
Nadam se da nisam inicirao nekakav on-line sukob. Želim samo da naglasim da je ovo (nadam se) demokratska zemlja, samim tim i ovo je demokratski forum gde svako može da naglasi svoje mišljenje. I to bi trebalo da bude OK. Ako se meni, tebi, ovom ili onom ne sviđa mišljenje onog petog, to je naša interna stvar i svako će da radi onako kako mu najviše odgovara, kako mu se najviše sviđa, ili na kraju krajeva, kako mu se islati.
Samo naglašavam: SSM - sam svoj majstor - nije važno da li je kamen prirodan ili veštački, da li je prave ili veštačke boje, ona slika je mojih ruku delo i prezadovoljan sam time pošto sam prvi put u životu imao kamen za rad u rukama. Siguran sam, ali siguran, da je to moglo biti bolje, da je to moglo biti kvalitetnije ili čak zadovoljavajuće za sve posetioce ovog foruma. To će se možda i desiti jednog dana, za 10-15 godina kada vam budem slao slike enterijera neke svoje vikendice urađenog vrhunski, sa kamenom koji meni odgovara po gore navedenim uslovima.
Za sva mišljenja i sugestije hvala. Radim onako kako mislim da je najbolje. Tako bi trebalo svi da rade. Veliki pozdrav svima koji su uzeli učešće u ovoj temi.javascript:emoticon('post',%20'message',%20':)')
Nema sukoba !
Lep je i dobar je i jedan i drugi kamen. Svaki ima prednosti i mana.
Pravi je pravi, vazda bio a ovaj drugi je novotarija skorijeg datuma koja je eto zaživela i preuzela jedan deo tržišta, verovatno sa razlogom, jer ko bi bio lud da postavlja nešto što je lažno i veštačko umesto nečeg prirodnog.
Svako od nas ima oči da vidi i glavu da misli.
Svako ima svoj ukus i zna gde će da postavi kamen i zašto će to da uradi.
Gledajte, raspitujte se, poredite...
P.S. I dalje smatram da ona opaska u vezi pametnih pitanja i glupih odgovora nije korektna.
To nije opaska upućena tebi, već fraza koju koristim kao "potpis" i koja se pojavljuje ispod svakog mog posta, bez obzira o kojoj se temi radi, i da li u postu nešto pitam ili odgovaram. Taj potpis figuriše znatno pre mog učešća na temi o veštačkom kamenu.
P.S. Uzgred, zaista smatram da nema glupih pitanja, već samo glupih odgovora.
OK, sad razumem...
Hoce li neko konkretno da kaze kako se i cime lepi taj vestacki kamen jer hocu njime da oblozim sank koji je samo ozidan obicnim blokom?
Trebam li prvo da ga omalterisem ili moze direktno na blok ?
Zahvaljujem .....
Vestacki kamen se lepi gradjevinskim lepkom i bilo bi dobro da prvo poravnate povrsinu!!!
Pozdrav
Moze i za blok.
Malter je isto OK. Donekle problematicni mogu da budu zidovi kreceni bojama, koje se usled vlage, temperaturnih razlika i sopstvene degradacije i inace (same od sebe, tj. i bez nalepljenog kamena) ljuspaju i otpadaju. Ipak, cak i tada, to tesko da moze da dovede do otrpadanja vestackog kamena sa podloge. Treba imati u vidu da je povrsina svake plocice istog poprilicna i da je malo verovatno da ce ta problemticna podloga da otpadne (dase "izlista") bas na celoj povrsini plocice. Svaka plocica vestackog kamena u principu nosi samu sebew ali je donekle pridrzavaju i susedne. Cak i kod ekstremno losih podloga (u enterijeru) treba da se desi cudo pa da vestacki kamen otpadne. U enterijeru, na manjim povrsinama, vestacki kamen mozete lepiti cak i silikonom, poliuretanskom penom nizeg stepena ekspanzije (3x) i sl.
Eksterijer (fasade) su nesto drugo. Tu je preporuka da se vestacki kamen (ili bilo koja druga slicna fasadna obloga) lepi na zdravu podlogu, tj. blok, ciglu, beton ili malter.
Lepkovi su cementni, takvi koji se koriste i za lepljenje keramickih plocica.
Razliciti proizvodjaci imaju razlicite cene, razlicit marketingski pristup (nivo laganja, mistifikacije cele ove price kroz razlicite brosure tehnicke podrske i slicno). U osnovi, svi ovi lepkovi se sastoje iz cementa i praskastog punioca ("filera"). Punioci je najcesce kvarcni pesak. Neki tvrde da je najbolje je kad je punilac kalcijum karbonat (kreda u prahu - sitno mleveni krecnjacki kamen). Neki radi ustede stavljaju kao punioc i tzv. "elektro pepeo" koja nastaje u Kolubari i drugim elektranama...
vidim da sve ljepite tim gradjevinskim ljepkom.
ja imam jedno delikatno pitanje. jednostavno je.
je l' mogu s njim zaljepiti zenu za zid.
i hoce li dobro drzati? imam nekog posla.
a ona stalno hoda za mnom.
hvala.
Neznam za vestacki kamen,al ja sam radio sa prirodnim,ljepio ga sa fleksibilnim ljepilom pomjesan sa cementom omjer 3:1,a fugirao sa pjeskom i cementom i po zelji dodajete nijanse boje u prahu za ton!!!
Ja sam jako zadovoljan!!!
Evo nekih radova!! :tup
Jedna je viska i kriva,pa evo ispravak!!!
Svaka čast xt12sasa! Odlično izgleda. Molim te samo pojasni malo oko mase za fugovanje. Sta si koristio i kako si fugovao. Lepio sam skoro neki biber crep, izlakirao i sada se dvoumim šta da koristim kao fug masu.
Ah, da, odgovor za patiku! Lepak može sve da zalepi, samo moraš računati na to da ono što lepiš mora mirovati određeno vreme dok lepak ne uhvati. Razmisli malo o tome pa javi šta si uradio.
Nema mudrosti :nono
Jednostavno mijesas pijesak,najbolje onaj sitni kvarcni sa cementom,omjer 3 pijeska- 1 cement!!!
A ako zelis neku boju,postoje ti za kupit boje u prahu za beton koju stavljas direktno u fugir masu!!!
I to je to,nema greske!!!
Jedino kada fugujes sa bojom treba jako dobro oprat kamen ili sto vec fugujes!!!Ja sam fugovao kamen i to zako da sam zapunio otprilike 1m2 kamena i onda isao prat!!!Peres sa obicnom spuzvom i vodom!!!
I naravno ako radis zid kreni od gore prema dolje!!!
NMadam se da sam nesto pomogao!!!
Pozdrav!!!
Ja sam za prirodni kamen naročito kad je u pitanju eksterijer. Evo slika u varijanti uradi SSM. Kamen je iz okoline Leskovca (Vučje 17km od LE)
Probacu da ti odgovorim a da neispadne reklama :roll
Iako se radi o dva po svemu raznorodna materijala, dosta lice jedan na drugi. Vestacki kamen je mnogo laksi za postavljanje i za demontazu. Specificna tezina ide u korist vestackog kamena dok je cvrstoca na strani prirodnog. Sto se dezena, boja i oblika tice vestacki je izveden iz prirodnog tako da su tu jednaki. A cena...pa vise tu i nema razlike