Ta sredstva za skidanje izgorele masnoće sa zidova rerne , rešetke roštilja...su vrlo jaki rastvarači i grdna hemija koja između ostalih otrovnih supstanci sadrži vrlo opasne fenole. Pitanje je koliko toga ostane na rešetki posle ispiranja...
Moja domaćica potopi rešetku preko noći u vodu sa malo tečnog praška za sudove, i sutra uskom špaklom i žičanom vunom lako i brzo očisti.
Jeste čišćenje hemijskim rastvaračima i jednostavnije i brže, ali su i rizici od zaostalog sredstva realni i mogu biti pogubni po zdravlje.
Како одржавати роштиљ
Недавно се наједној теми помало дотакло око чишћења решетке роштиља и која средства се користе.Елем се данас указао леп дан, пре пар дана монтирао хидропак, те је оспособљена чесма у дворишту, па искористих да се са решетке роштиља скине нагомилана масноћа.То радим неколико пута годишње јер се роштиљ доста често користи током целе године.Овог пута сам користио течност Astratherm (овим путем се захваљујем члану форума који ме је упутио на ово средство),Посуда за прање решетке је поклопац од шпорета.Решека је стављена на две летвице и попрскана је са обе стране. После двадесетак минута сам челичном четком прешао по решетки да би после тога још једном испрскао решетку и тако оставио пола сата.Након тога је следило добро испирање и остављено на сунцу да се осуши.Опрао сам водом и четке које су коришћене па су без масноће.Веома мало средства је потрошено на решетку која је била добро замашћена, намерно нисамк хтео да шпаклом скинем слој масноће да бих видео како делује средство. На моје задовољство слике све говоре, задње две слике су након сушења решетке.
- Login or register to post comments
- 22000 prikaza
- Za printanje
Komentari
Ima sredstava bez "hemije " . Ali ja rešetku čistim lako , na jak plamen i do granice usijanja , sve otpadne ko od šale ...
Plinom ili acetilenom ? Možda i na kovački ćumur ?
Ja ostavim prljavu do sledeceg rostiljanja.
Onda na hladno ozuljam malo spaklom.
Nalozim vatru zagrejem je dobro i jos jednom ocistim spaklom i zicanom cetkom.
Tako nista ne rdja, ako se dugo ne koristi, jer je prekrivena masnocom od prethodnog pecenja.
Za Experta: Fenolne smole odnosno uopšte fenoli se ne sadrže, niti mogu da se sadrže u sredstvima za čišćenje jer su fenoli kisele a preparati za čišćenje bazne reakcije. Fenoli se javljaju kao produkti sagorevanja i jedna od karakteristika im je da su prilično otporni na visoke temperature i radi toga se koriste kao vezivo za posebne vrste boja i lakova.
Inače usput, jestive masti u nekoj manjoj meri smanjuje koroziju metala ali je ne sprečavaju. Držanje tih masnoća u dužem vremenskom periodu dovodi da se masti užegnu i stvaraju vrlo neprijatan miris a i ukus ako se ne odstrane u potpunosti. Ipak je najbolje držati se potvrđenog vojničkog pravila da se svako oružje/oruđe i ostala oprema očisti detaljno odmah posle upotrebe ... da bi bilo spremno za sledećeg neprijatelja.
Internet je čudo. Mnogo se može naučiti i mnogo pogrešnih stvari pročitati. Siguran sam da sam čitao da hemijski rastvarači zagorele masnoće (rerna) i praškovi za pranje veša sadrže fenole. Nisam nikakav "expert" u oblasti hemije, i stoga uvažavam i mišljenje Astrea-e, jer mi se čini da tu materiju poznaje (od mene bolje svakako).
Ali ipak ostajem pri tvrdnji da je mehaničko čišćenje rešetke roštilja i eventualno upotreba tečnog deterdženta za sudove bolja varijanta od jakih hemijskih rastvarača . Mislim da je i Tenzorov sistem skroz dobar.
Za Experta: Toliko si dobro pogodio 'u sridu' što bi rekli neki iz komšiluka za stanje informacija sa interneta. Toliko neproverenih vesti, lažnih vesti, toliko netačnih uputstava tako da onome ko želi da bude informisan maltene da je najbolje da većinu stvari i ne čita. Treba da se informišemo na neki drugi način kako bi smo znali šta da zadržimo a šta da odbacimo.
Fenola nema ni u jednom deterdžentu. Nema suštinske razlike između tečnog deterdženta za sudove i bilo kog drugog praškastog ili tečnog (takođe i gel) deterđženta za pranje bilo koje vrste tekstila. Tako da ako preferiraš pranje roštilja bez hemikalija imaš dve varijante: Opereš sve bilo kojim sredstvom (najbolje je ono koje je najefikasnije), kvalitietno ispereš i možda, eventualno, izvršiš (to važi samo za neverne Tome) neutralizaciju rastvorom kuhinjskog sirćeta kao za salatu. Druga varijanta je čišćenje mehanički i sagorevanje na visokoj temperaturi ali tada uvek će doći do zadržavanja ostataka masnoće od ranijeg korišćenja roštilja i do značajnog menjanja ukusa hrane koja se priprema. Podsetimo se samo kako umeju da neprijatno mirišu (da ne upotrebim drugi naziv) pojedini prodavnice hrane sa roštilja ... zar ne?
Ako nije problem da napises, gde moze da se kupi to sredstvo?
______________________________________________________________________________