Znam za CPO i EER, ali s obzirom da ne mogu meriti energetski bilans direktnim putem (uloženu i dobijenu energiju), mislio sam da uzmem temperature kao meni jedine merljive veličine.
Malo sam pozaboravljao stvari iz termodinamike, pa ni moje pitanje nije baš napisano sa nekim naročitim predhodnim analiziranjem kako izmeriti koeficijent.
Jasno je da vazduh kada je veliki minus nosi manje toplote, pa je prilikom isparavanja i razmenjena toplota manja, a samim tim mora se izvršiti više ciklusa da bi se preuzela ista količina tpolote kao recomo na +15*C.
Interesuje me da li se na unutrašnjoj jedinici dobija ista maksimalna temperatura na -10*C kao i na +10*C ako uzmemo u obzir da radi dovoljno dugo dok se ne dostigne konstantna temperatura unutrašnje jedinice? Zato sam pominjao temperature.
Generalno sve se može izračunati, ali treba znati toplotne kapacitete vezduha na različitim pritiscima, kao i rashladnog fluida, te pritiske u sistemu, pa sve komplikuje stvar za neki kratak odgovor.
COP (kod grejanja) i EER (kod hlađenja) ili 'koeficijent korisnog dejstva' klima uređaja je odnos uložene električne energije i tako dobijene toplotne/rashladne energije koja se izražavaju u kW, a ne razlike u temperaturama spolja i unutra.
Drugim rečima, uređaj će raditi sve dok ne postigne zadatu temperaturu, a u zavisnosti od njegovog COP/EER-a u tu svrhu će raditi duže ili kraće i potrošiti manje ili više električne energije.
Kao što si i sam naslutio, COP nije konstantan i opada sa padom spoljne temperature, ali taj pad nije jednoznačan za sve klima uređaje, već zavisi od njenog kvaliteta i tehnološke izvedbe (u prevodu da li je obična ili invertorska). Tako se uostalom i definiše kvalitet klima uređaja (pored nekih drugih faktora, kao što je npr. nivo buke, životni vek, rashladno sredstvo itd...).
Dakle, merenjem samo temperatura spolja i unutra ne može se dobiti vrednost COP/EER.
Mora se meriti potrošena električna energija u istom vremenskom periodu za istu temperaturu u prostoriji pri različitim spoljnim temperaturama i tako konstatovati koliko se ta potrošnja menja.
Ništa ne ostavljam nezavrš