Поштовање свима!
Читах овдје по форуму којекакве информације и, колико сам на крају успио закључити, што се тиче теме гријања генерално све може бити и не мора. Некако свако има своје мишљење која не само да се помало разликују, него понекад говоре и пропорционално супротне ствари. Ја имам сад неколико проблема, гдје бих волио замолити остале форумаше да ми, ако је икако могуће, помогну одагнати моје недоумице.
Елем, требало би да уградим гријање у кућу, тј. гријање је разведено, само треба купити пећ и осталу опрему и то прикључити.
ЧИЊЕНИЧНО СТАЊЕ:
- Кућа приземље + спрат, 200 квадрата + над гаражом надограђен стан од 50-ак квадрата који би исто се једног дана требао приспојити на гирјање, дакле укупно 250 квадрата.
- Столарија је ПВЦ, петокоморни профили.
- Изолације тј. фасаде за сада нема, али планирано 8 или 10 цм стиропора.
- Подно гријање је у питању са остављених пар мијеста за радијаторе.
- Не знам да л игра какву улогу. Бојлер је проточни па би преко зиме гријање воде у бојлеру ваљда преко централног.
- Тренутно би гријао само од тога око 120-140 квадрата, остатак бих годинама касније, како се укаже потреба да сређујем коју собу (али до тада ћу имати и изолацију)...тако да бих ја желио направити калкулацију као да је све готово тј. са планираном изолацијом.
ПИТАЊА КОЈА МЕНЕ ЗАНИМАЈУ
1. Челичну пећ или гусану?
- Наиме, мајстор са којим причах нема никакву дилему, тј. он је одмах ноншалантно рекао фазону "што би се малтретирао, купиш гусану и завршено". У питању је Виадрус У22. Је л стварно тако да је боље гусану пећ узети? Које су мане исте? Ако је слабија искористивост, зар сама чињеница што не морам сваких 10-15 година мијењати пећ не компензује тај мањак?
2. Која јачина пећи мени треба?
Ја знам да се рачуна која снага треба, али он се тиме, аман, не бакће него је одмах рекао у фазону 40-45 јачине мени треба. Знам да има и неколико формула за рачунање. Али моја кућа има толико неправоугаонастих просторија са проклетих милио прозора да ме мука ухвати на саму помисао да то рачунам цијели дан (а вјерујем да ми треба цијели божји дан да све премјерим и израчунам). Мене би овдје сад интересовало, има ли та паушална оцјена 40-45 икакве везе с мозгом? И има ли какве везе ако се купи јача пећ него што је потребно?
Унапријед захвалан на издвојеном времену и сугестијама
Поштовани колега ,
прави стручњаци би одма рекли да се грејање не уводи без пројекта и прорачуна.Пројекат стварно треба јел је тако мања вероватноћа да ће се направити грешке које после могу да сметају у функционисанју.Ако си већ сада одлучио са којим горивом ћеш да се грејеш онда се можеш фокусирати на котао.Ливени котлови су дуготрајнији од челичних али сви котлови су у опасности ако се не употребљавају правилно.Сваки котао мора да има 3-краки или 4-краки мешни вентил да би се спречило мешање топле и хладне воде .Тада било који котао може већ после 4 сезоне да страда од корозије и процури.
Пошто немаш пројекат и незнаш коју количину топлоте треба котао да произведе онда је Виардус У22 добро решење јер га можеш купити са 4 чланка и то је 23 Киловата а ако приметиш да је мало може се докупити у кајњем случају.Наравно мораш се распитати за цену пећи и трошак доградње.
Ја незнам колико стручњаци узимају за пројекат али мислим да би то требало урадити јер је ипак грејање озбиљна инвестиција и плаћање пројекта ће се сигурно исплатити.
Кажеш да ти треба дуго да премериш , али зар није грађено по плану .Из грађевинског плана се може урадити пројекат грејања.И ако се већ урадио подно грејање и то је морало са планом да се ради а не отприлике.
Гејање на пелет , котао Мајевица , горионик Фероли СУН 7.