U prilogu je šema, nisam je ja crtao, ali bi trebala da prikazuje tehničko rešenje za grejanje u mom objektu.
Opis sistema:
1. U kotlovskom krugu su kotao na pelet i toplotna pumpa.
2. Potrošačui su podeljeni u tri grupe: podno grejanje, fancoili i u trećem krugu su kombinovani bojler i dva sušača peškira u kupatilima.
3. Grejna površina 230 m2, visina plafona 2.6. Od te površine, deo koji pokriva podno je sa oko 500 m cevi.
Imam dosta dilema pa ako mogu komentari.
- Za kompletan objekat bi trebalo da je dovoljan kotao 25KW. Pošto koristim fancoile i na kraju bi trebalo da ugradim i toplotnu pumpu (12-17 KW), prvenstveno zboga hlađenja. Da li da idem na 20 KW ili eventualno 15 KW kotao na pelet, a da u najhladnijim danima ostatak potreba za energijom pokrijem sa toplotnom pumpom. Deo objekta, oko 45 m2 će u rezervi imati i mogućnost grejanja sa ugradnim kaminom sa loženjem na drva.
- Po šemi u kotovskom krugu, trokrakim ventilima sa motorima bih kontrolisao kotlove. Da li je potrebno postaviti i nepovratne ventile. Ili neko drugo rešenje?
- Kod nas se uglavnom mogu kupiti hidraulična skretnica i razvodnik od MIK. Da li ima još neki proizvođač ili je ovo najoptimalnije rešenje?
- Kod dimenzionisanja skretnice i razvodnika da li da odaberem komponente sa najmanjim vrednostima (PO ponudi od MIK-a, 50 KW i 2.3 M3/h). Pretpostavljam da u krugu potrošača može da dođe do većeg protoka, a bolje bi bilo da predimenzionišem ovaj deo, da li ići na veći protok samo kod razvodnika ili za obe komponente i na koju vrednost)?
- Da li je potrebna ekspanziona boca u krugu potrošača?
- Podno grejanje je sa razvodnicima koji imaju merače protoka, svi fancoili, sušači i kombinovani bojler će imati balansne ventile. Da li je potrebno balansiraiti posebnim ventilom kompletnu granu, neku od ove tri?
Pošto radim u fazama, da ne bi kasnije bilo prekomponovanja i sečenja spojeva, trebalo bi da dođem do nekog optimalnog rešenja i da mogu da ostavim priključke za kasnije faze u izvedbi sistema.
Sto se tice snage kotla, ja bih pre isao na varijantu 20KW, da moze da zadovolji potrebe objekta, jer toplotna pumpa koliko god to lepo zvucalo...trosi struju. A struja nikad nece biti jeftina za grejanje.
Nepovratni ventili su pozeljni kod kotlovskog kruga, osima ako automatika ne zatvara potpuno mesni ventil kotla...tada je nepotreban. Ne vidim svrhu mesnog ventila kod toplotne pumpe, on je nepotreban.
Druga stvar, ja bih pre isao na bafer, jer toplotna pumpa najbolje radi sa nekim mini baferom. Mala zapremina vode u instalaciji i dolazice do cestog paljenja i gasenja kompresora/tp.
Mik ima dobre proizvode, ali varijanta sa skretnicom mi najbolje ide kada se pravi za zadati sistem. Bolja je varijanta da ima dva ulaza primarnog kruga, i jedan prikljucak za sekundarni krug. Da svaki izvor toplote ima svoj ulaz u HS pa da ima samo jedan izlaz koji posle ide na saribirnik i razdelnik.
Moj je savet da na povratnim vodovima potrosaca imas kosi balansni ventil, da se ipak moze izbalansirati svaki krug potrosaca. Ujedno, i postaviti prestrujne ventile radi balansiranja sistema kada se grejni krugovi zatvore na linijama podnog grejanja ili fan coila.
Sto se tice ekspanzione posude, po pravilu bi trebala da stoji samo na izvorima toplote, mada nije po pravilu ali moze da se izvede jedna zajednicka ekspanziona posuda, a da se izvori toplote zastite sa sigurnosnim grupama i sistemima zastite od predgrevanja. Sto se moze reci da kod toplotne pumpe i kotla na pelet, tesko moze doci do nekontrolisanog porasta temperature.
Na grani za bojler PTV je posebna pumpa, i trebalo bi postaviti motorni kugla ventil. Moze i opruzni nepovratni, ali se moze desiti da dodje do propustanja usled cirkulacije drugih pumpi.
Ja ovde savetujem mali bafer i sabirnik i razdelnik BEZ razlike pritiska. I ima da radi kao satic.