Molim vas da mi pomognete oko izbora kotla.
Situacija:
U planu je da napravim sistem CG za ukupno 120 metara kvadratnih prizemne kuće gde bi u sistemu bio akumulator toplote (vodeni) od 1500l. Ako treba dodatnih podataka daću ih. Proračun je da bi pri normalnim prosečnim temperaturama kuća trošila oko 9kW pri spoljnim temperaturama u minusu, do recimo nekih 5kW sa "krajeva" grejne sezone.
Ideja je da uzmem kotao koji bi ložio drvima 2-3 puta dnevno zagrevajući rezervoar vode, a noću dogrevao strujom. Snaga bi trebalo da bude oko 20kW kada se lože drva.
Pitanje:
Koji tip kotla uzeti: liveni ili limeni sa šamotom, običan ili višepromajni?
Hvala.
Neke polemike koje su vođene na forumu a i na nekim drugim sajtovima su imale otprilike sledeći ishod da su liveni kotlovi otporniji na rđanje i progorevanje ali ne trpe nagle promene temp (dopuna sistema hladnom vodom dok peć gori) ili limene peći ali da su izrađene od pravog kotlovskog lima debljine min 4mm (ovo ti može reći samo Gospod Bog ili neki insajder iz fabrike, prodavcima ne veruj ni reč) i da su adekvatno zavarene (mnogo su bolje one koje vare roboti a ne ljudi jer nema prekida i nastavljanja vara), a višepromajni kotlovi imaju veću iskoristivost ogreva ali su uglavnom zeznutiji za čišćenje (zavisi od konstrukcije, to ćeš već videti i u prodavnici - probaj da dohvatiš sve površine koje su izložene dimu) i zahtevaju dooobar dimnjak (Šidel sa unutrašnjom i spoljnjom izolacijom, potrebne visine i prečnika) a ostalo je stvar ličnih afiniteta i finansija jer se mogu sresti gotovo identični kotlovi samo pod drugim nazivom i u drugoj boji (manji proizvođači kopiraju veće sa minimalnim izmenama)