Da li ih je iko koristio, kakve su u praksi, ima dosta veličina koje zavise od veličine prostora za grejanje kao i ušuškanosti objekta.
Vidim na youtubu da se u svetu zovu i bulerjan
kakve su u praksi ne znam ako neko ima i voleo bi da podeli svoje iskustvo slobodno neka piše.
na sajtu pise kad se jednom nalozi drvima mirni ste 6-8 sati.
po meni jedina mana je čišćenje pepela, ali bar danas postoje usisivači za pepeo tako da mislim da ni to ne bi bio problem. covek je napravio od obicne yupol kante kantu koju je vezao na običan usisivač, sipao vodu i na kraju se pepeo mesa s vodom prilikom usisavanja.
Користим је већ другу годину. Имам ону најмању, нисам узео нову већ половну.
Иако се не разумем у технику грејања нити у параметре којима се одређује успешност, мислим да нема лоше перформансе. Ради се о гомили гвожђа - изукрштане цеви које избацују део топлоте управо на оне горње отворе. Изузетно је мала у односу на друге пећи (најмања коју сам видео), а има сразмерно велику масу, што јој омогућава да дуго држи топлоту. Ево примера: синоћ сам убацио последњу цепаницу око 22.30 и притворио стражњи цуг, а јутрос око 5.30 кад сам устао да ложим поново, пећ је била толико топла да се на њој не може држати рука дуже од секунде (ако ниси Супермен, наравно). Зато одмах почиње да греје, чим се опет наложи, врло брзо - за 5 минута је била буквално врела.
Површина коју грејем је око 30 квм, при чему она стоји у једној соби, док се топлота до друге собе и купатила пробија кроз двоја врата и ходник (зато је, наравно, у другој соби нешто хладније, али је она половином наднета над отворен трем, па се одоздо убрзано хлади). Чини ми се да би без проблема могла грејати и већу квадратуру, у случају да се ради о једном простору. Све то, разуме се, зависи од изолације итд. Моја кућа је ледара, обичан омалтерисан гитер блок и стара дрвена столарија, а пећ се налази на спрату, испод којег је негрејано приземље, у којем је веома хладно, тако да је и под врло хладан. Мислим да би се у кући са бољим карактеристикама показала и боље.
Колико често се ложи зависи вероватно од величине. У ову моју стаје мало дрвета, па природно мора чешће (што опет зависи и од свега горе наведеног); претпостављам да веће пећи, са већим ложиштем, имају мању учесталост ложења.
Мана је што нема решетку с пепељаром, па се мора пажљиво чистити да се не запраши соба од пепела. Усисивач нисам пробао, јер је најчешће пуна жара кад је чистим (а то је свака 4 дана отприлике), па мислим да би спржио пластично црево.
А изгледа необично, што се свима који су је видели нарочито допада. Наивне лажем да је то прерађен мотор од неке старе формуле 1.
Уз то, не знам да ли на њој има шта да се поквари.