Da li je bolje koristiti teflon u traci ili tečni i koliko ga treba staviti npr. koliko kruga za radijatorski ventil treba namotati i koliko ga treba naneti ako je tečni teflon u pitanju. Molim ko zna da odgovori. Unapred hvala.
Teflonske trake ili tečni teflon?
Hvala na odgovoru.Inače jedan majstor je kod instalacije radijatorskih ventila koristio kudelju premazanu firnezom, pa preko toga teflonska traka. Pretpostavljam da su moguće razne kombinacije, jedam majstor mi je savetovao prvo teflon traku pa onda preko toga tečni teflon kao dobitna kombinacija, što mi izgleda slično onom što ste vi radili sa kudeljom i tečnim teflonom. Ima li još ko nekakva iskustva sa ovim stvarima da preporuči svoju omiljenu kombinaciju?
Tenzor je sve lepo objasnio.
Nisam vise hteo da pisem al vidim da moram .
Kod kudeljnih spojeva se uvek koristi neka tecnost ( firnajz , masna boja , tecni teflon ) da bi kudelja nabubrila i tako izvrsila dodatno dihtovanje .
Kombinacija kudelje i teflon trake je obicna budalstina jer traka nit je tecna nit moze da zamasti kudelju .
Kombinacija teflon trake i tecnog teflona je opet nepotrebna stvar i spada u klasicno budzenje .
Ja licno ne izbegavam teflon traku gde postoji potreba da se spojevi s vremena na vreme rastavljaju , na primer kod montaze ventila na gasnoj instalaciji koristim uvek kudelju i tecni teflon , jer se moze desiti da neko menja crevo ili uredjaj koji je zakacen na taj ventil , pa ukoliko je spoj odradjen teflon trakom uvek je potrebno vrlo precizno "kontriranje" tela ventila jer se u suprotnom moze desiti da spoj ventila i cevi ako je dihtovan teflonom dodje do otpustanja istog , ponekad je dovoljno da se otpusti i za 1/10 kruga pa da doje do curenja gasa . A ja kad stezem volim da stezem "na smrt" . A cale me uvek "ucio " : " Sine kad sraf ili ventil pocne da krcka ti zategni jos pola kruga " . Obicno je posle toga sledila i pohvala " Konju jedan kolko stezes otkino bi i maticu na reduktoru tenka " Inace se za tu spomenutu maticu korsiti kljuc 80 i obavezno redukcioni uredjaj .
Hvala na iscrpnim informacijama i savetima.
Kod kudeljnih spojeva se uvek koristi neka tecnost ( firnajz , masna boja , tecni teflon ) da bi kudelja nabubrila i tako izvrsila dodatno dihtovanje .
Moze i da se popljune da dihtuje ali prethodno vece mora da se sedi u bircuzu bar do dva ujutru,naravno uz konzumaciju alkoholnih pica.Nema firnajza koji je bolji od toga. :hh :hh :hh
Darkelja apsolutno si u pravu .
Ako je jos bila konzumacija spricera, jagnjetine i prasetine +2 kutije cigara , onda se ta tecnost zove "SLAJMAJZ " i jaca je jedno 10 puta od firnajza :hh :hh :hh :hh :hh
Sta reci? 8-O
A ne zaplakati???
Ja sve sto napisem pisem na osnovu licnog iskustva . Nista nije napamet :nono :nono
Kolko sam puta reko sebi da necu vise nikad da pijem evo i juce mi je jako tesko , ceo dan sam bio pobozan :tup :tup :hh :hh :hh :hh :hh
Moja dobitna kombinacija (naravno zahvaljujući i ovim savetima gore) je kudelja + ulje SAE 90 .Nisam hteo da mažem farbom zato što se posle teško skida, a nekoliko spojeva sa teflonskom trakom sam morao da premotam isto ovom umašćenom kudeljom i sada je sve o.k..Još jednom hvala na savetima.
Postovani
Licnog sam uverenja da je kudelja ipak stvar proslosti,naike koristio sam ovih dana Loctite konac za dihtovanje navojnih spojeva i ne samo da je lakse za rad vec i mnogo lepse izgleda,sa moje strane sve pohvale za ovaj proizvod.
Cekamo zimu sa termostatom u ruci
Ziveli
Ja sam za sve ventile na radijatorima koristio kudelju i nikakvih problema nemam već tri godine. Jeftina je, proverena i ne znači to što su se pojavili savremeniji materijali da su ujedno i mnogo bolji, već može da znači da su samo jednostavniji za rad. To je moje iskustvo a ti radi kako hoces. Pozdrav
Postovani
Licnog sam uverenja da je kudelja ipak stvar proslosti,naike koristio sam ovih dana Loctite konac za dihtovanje navojnih spojeva i ne samo da je lakse za rad vec i mnogo lepse izgleda,sa moje strane sve pohvale za ovaj proizvod.
Cekamo zimu sa termostatom u ruci
Ziveli
Tacno je to sto kazes da je lakse i lepse sa koncem za dihtovanje,samo navedi i cenu istog,da je uporedimo sa cenom kudelje na primer.
Uz konac odma uračunaju i ruke ... (platiš i ruke pa radi sam kad si već zapeo) :hh :hh :hh
Kod nas kudelju zovu i drugačije, al ne smem da napišem.
Bojim se omanuću slovo, pa eto belaja ... :nono
Jedna napomena, ako se dihtuju cevi za vodosnabdevanje nikakve farbe niti koje kakve masti nisu dozvoljene.Firnajz ili laneno ulje (sto je drugi naziv za isti proizvod) služi samo da obezbedi da kudelja vremenom ne trune.
Inače slažem se sa predhodnicima da ima novijih i savremenijih proizvoda, jedini je problem cena.
Rastavljao sam spojeve cevi posle 40 i više godina i kudelja je bila takva kao da je juče stavljena.
Toliko iz iskustva.
kod cevi za vodovod može zejtin ili maslinovo ulje umesto firnajza, probao i radi i za toplu i za ladnu vodu i na čeličnom i na mesinganom spoju.
A šta da radimo sa tim kad se zejtin užegne, a tim cevima teče pijaća voda? :?:
Kad bi to bilo tako ne bi tehnolozi pronalazili nove, po zdravlje bezopasne metode zaptivanja vodovodnih cevi. :idea:
Postovani
Licnog sam uverenja da je kudelja ipak stvar proslosti,naike koristio sam ovih dana Loctite konac za dihtovanje navojnih spojeva i ne samo da je lakse za rad vec i mnogo lepse izgleda,sa moje strane sve pohvale za ovaj proizvod.
Cekamo zimu sa termostatom u ruci
Ziveli
Moje iskustvo je puno lošije s Loctite-om i vratio sam se na kudelju i pastu za navoje (kombinirano). To je jedini materijal za dihtovanje koji kad stavim nemam nikakvih briga da će procuriti. 0% curenja na tlačenju. Kod Loctite bar 10% spojeva curi ma kako se pridržavao njihovih uputa ili pretjerivao s količinom ili načinom namotavanja niti. Jednostavno, uvijek imam neke spojeve koji cure, za razliku od kudelje u kombinaciji s pastom.
Moj savjet je kudelja i pasta gdje god može, a tamo gdje ne može, onda Loctite 55 nit.
Kudelja i pljuvazol su ne prevaziđeni
Moja iskustva.
Crni i pocinkovani fiting sa grubim navojem Kudelja+beli tečni teflon.
Finiji navoji većih dimenzija od 3/4" isto. Manji navoji teflon traka (npr. 1/2"minimum 25krugova).
Plavi tečni teflon nikako (hemijski razara plastični i oslabljuje mesingani fiting). Sa koncem nikad nisam siguran, mislim da je nepouzdan.
Ajd i ja da prozborim koju:U navoj lepo spakujem kudelju,u smeru navoja,a preko nje 2-3 kruga teflon trake,tek da se lakse mota i da se kudelja ne cupa iz navoja.Redukcije na tucanim radijatorima kao i cepove iskljucivo kudelja i tecni teflon.gasne instalacije-teflon traka.Koliko se mota zavisi da li je pocinkovani ili mesingani komad.
Moze li neko da mi kaze MOGU LI DA KORISTIM KUDELJU (kucinu) ILI TU TEFLONSKU TRAKU JER SU MI SKROZ POJEDENI NAVOJI I NA JEDNOJ I DRUGOJ STRANI, IMAM NEKU PROBLEM U TUS KABINI PA MI CURI SVE... I STA JE NAJBOLJE DA KORISTIM, JER NE MOGU DA NADJEM TAJ DIO DA KUPIM NIDJE...STA JE NAJBOLJE DA OSPOSOBIM TO? JER NE MOGU DA ZAVIJEM SKROZ,JER SU POJEDENI NAVOJI I ONDA CURI.
HVALA.
Na forumu kostiti mala slova.Velka označavaju vikanje.Moderator.
Ako je oštećen navoj neće pomoći ni kudelja, a ni teflon u bilo kom obliku, traka, konac ili tečni.Lepo kod metalostrugara pa da ti napravi taj oštećeni deo, ili da se napravi neka redukcija, ne mogu sad ovako na nevidjeno da dam rešenje.
Neko je napomenuo da je kombinacija teflon trake i kudelje budalastina. Kudelja u svakom slucaju se koristi SAMO kod instalacije sa vodom. Medijumi koji su u gasovitom stanju ISKLJUCIVO se dihtuju teflon trakom, tecnim teflonom i raznim diht lepkovima. Kudelja je porozna na gasove, tako da to definitivno ne dolazi u obzir. Teflon traka je ok, ali mora se voditi racuna da svako vracanje u nazad dovodi do curenja na dihtovanju. Postoje specijalne teflon trake koje je koriste za gasne instalacije. Ja njih koristim, Konac i ostale zezalice su ok. Tecni teflon je dobro resenje, ali ipak. Lepkovi su dobri samo tamo gde se za sigurno zna da se nece nikada menjati ventil, itd. Jedini nacin je tada, grejanje brenerom.
Ja godinama koristim kombinaciju fine kudelje i teflon trake, prvo...skoro nikada se ne desava da curi. Ako je navoj ostar, ne isterava kudelju...a drugo...ne ostaju "brkovi" od kudelje.
Кудеља се у принципу користи за конусне и грубе навоје и за велике пречнике цеви и фитинга и нема везе са медијумом ....
Рецимо код превентера се користи кудеља а они раде и на преко 1000 бара са експлозивним гасовима ... И код кудеље је јако битно да се намаже нечим јер она заптива и бубрењем
Тефлон трака је добро решење за равне и фине навоје . Док је рецимо тефлонски конац можда и најприменљивији јер може на и на грубе и на фине навоје и на конусне и на равне
Што се тиче " течних тефлона " и њих има много врста само што мало људи уопште чита на амбалажи за коју намену јесу а за коју нису ....
А кудеља и тефлон трака заједно су посао " од готовог вересија " и зато јесте будалаштина ....
Grejac i Tenzor ne čitate šta je čoveku problem.Ne materijal za dihtovanje, nego mu je navoj oštećen, a tu ne pomaže nikakvo sredstvo za dihtovanje - bar po mom mišljenju.Prvo to mora rešiti pa onda dolaze do izražaja mišljenja o kojima ste vas dvojca pisali.
Па ти си звукољубе дао човеку одговор ...
А мој пост је био генерално појашњење око дихтовања , невезано за тај проблем у туш кабини .
Bili mi skoro u firmi Nemci, serviseri za mašine koje rade puteve...Videli ljudi da je naš majstor neke spojeve za vodu radio kučinom i slatko se nasmejali i , bogami zapretili da će nam uskratiti garanciju na te sklopove mašine ako se to ponovi.
Na tim mašinama ima instalacije vode pod pritiskom od 5 do 30 bara.
Sve su rastavili , očistili kučinu čeličnom četkom, namazali nekom pastom i montirali. Razlog je taj što kučina zbog bubrenja i, ili ako je previše namotana može da izazove pucanje delova pogotovo ako su od mesinga. Ostavili majstoru malo te paste da ima (naravno i kataloški broj za naručivanje).
Ipak je kučina prošlost, sa ovim novim materijalima se radi daleko lakše i brže a i puzdaniji su.
Viđao sam spojeve koji su urađeni kučinom, jako se teško rastavljaju, voda prodire do polovine navoja koji istruli od rđe, dok ako je rađeno teflonom navoj je maltene kao nov i rastavi se vlo lako...
Pa sad ima tu vise stvari oko motanja teflon trake . Traka mora pratiti smer navoja , a debljinu namotavanja odredjuje debljina same trake i iskustvo tj procena majstora . Kod teflon trake vazi jedno pravilo a to je se deo na koji je namotana traka zateze tacno do potrebne pozicije ,jer otpustanje dela da bi se nastelovao se ne sme raditi .
Tecni tefloni imaji svoju primenu na istim mestima kao i teflon traka i imaju jednu ajd da kazem manu , a to je sto MORA proci neko vreme dok sama tecnost ne ostvari dihtovanje , to vreme je odredjeno uputstvom proizvodjaca . Uglavnom prelazi 12 sati .
Znaci da kada se dihtuje neki deo nema provere na pritisak odma dok kod teflon trake i kucine (kudelje ) odma po zatezanju spoj dihtuje .
Ja recimo uvek koristim teflon traku a tecni teflon kombinujem sa kudeljom .
I da dodam ima jedna odlicna stvar a to je teflonski konac , izgleda kao konac za zube , i odlicno dihtuje , a ne mora se motati debelo kao teflon traka .
Inace ove teflon trake na malim koturovima koje se najcesce prodaju se motaju tako da na dva radijatorska ventila potrosis 1 traku .
Stari majstori su imali jedno pravilo , za dihtvanje spojeva kod gasnih instalacija koristi se teflon , a za dihtovanje spojeva za tecnosti kudelja .
I za kraj kada je kudelja "majstorski " namotana onda su moguce korekcije od oko 1 kruga .
Naravno ovo sve se odnosi za navoje do 6/4" . Sve preko toga je neka druga prica .
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw