Pozdrav svima.
Toliko dugo vec citam ovaj forum da mi se čini kao da mnoge od vas već poznajem, pa čak i suprugu po "imenima" spominjem šta je ko ovde pisao
No da predstavim sebe i svoj "problem".
IzNovog Sada smo, imamo troje dece i dugo sanjamo kuću. Posle neumorne i iscrpljujuće potrage za adekvatnom kućom, za rekonstrukciju, rušenje, sa lepim placem, pa za placem bez ičega, u zoni stanovanja, da nije pod ingerencijom pokrajinskog zavoda za urbanizam (ko je ikad pokušao da sagradi kuću u Sremskim Karlovcma znaće o čemu govorim) al da ne devaim, jer to nije tema, najzad smo u septembru uspeli da pronađemo plac u Sremskim Karlovcima koji je ispunio većinu naših zahteva i koji smo kupili. Sa placa se pruža fenomenalan pogled na Dunav i celu Vojvodinu (vidi se Kovilj, pa čak i Titelski breg kad je vedro) i Karlovce na jednoj strani i prema Stražilovu na drugoj (slike u prilogu). Praktično, 270 stepeni imamo vizure koje želimo iskoristiti pri projektovanju kuće. Naravno, plac je strm i na brdu.
Odradili smo KTP predali arhitektici dokument i izneli zahteve da bismo danas došli do problema kad smo otišli da pogledamo idejno rešenje. Plac je strmiji nego što izgleda! Nagib placa je 20% i kad se uradi suteren koji skoro bude ispod cele kuće, mi dobijemo kućerinu! Bukvalno, gledano iz dvorišta, jer je plac nagnut od ulice ka dnu, umesto da imamo prizemlje sa potkrovljem mi imamo trospratnicu.
Zanima me da li neko od vas iskusnih zna na koji način to može da se izbegne. Imate li neka iskustva, neka dobra rešenja? Znate li za sajtove sa idejnim rešenjima za strme placeve? Sedeli smo satima kod arhitektice, ja već satima sedim i googlam i ne uspevam da nadjem ništa slično, a da mi spavaće sobe ne budu u suterenu, što nikako ne želim.
Naravno, pitaću ja još svašta na ovom forumu, no ovo mi je sad prva i osnovna briga.
Inače, kuća se radi od ytonga 37,5 + ev još neka izolacija, to nismo precizirali, grejaneje podno u celoj kući sa najverovatnije toplotnom pumpom vazduh-voda. Imamo nadzornika kojem verujemo, još nismo našli izvođače jer nemamo ideju kad ćemo početi da gradimo s obzirom da još ni projekat nemamo. No preporuke bi mi svakako dobro došle.
Veliki pozdrav i hvala svima unapred na pomoći i strpljenju za čitanje ovolikog posta!
Gradnja na strmom terenu
Čitam vaš post i nikako da shvatim u čemu je problem ?
Problem je da pronadjemo rešenje da izgradimo kuću na strmom terenu a da ona sa dvorišne strane ne deluje pregolema. Sve što smo postavljali izgeda kao zgradurina na 3 sprata.
Noćas sam došla na dve ideje, možda biste me oko toga mogli bolje posavetovati.
1. Da zaravnimo deo terena gde bi stajala kuća, tako da onda ne molramo da imamo suteren visine 3m ispod cele kuće.
2. Da napravimo kuću koja bi pratila teren i imala nekoliko kaskada, pa da tako izbegnemo suteren.
Šta mislite da je bolje i jeftinije rešenje?
Hvala @tenzor na uloženom vremenu za čitanje mog konfuznog posta. Ako je za opravdanje sedela sam 13h za računarom i pregledala svakakve moguće i nemoguće planove, mozak trokirao.
Нивелација терен на том потезу, нисам сигуран да би била добра идеја с обзиром да у том земљишту у дубљим слојевима има глине па је онда могуће свашта да се деси, од клизишта до појаве неких одцедних вода итд. Ја сам с друге стране тог терена па зато знам ситуацију. Комшија је пре неколико десетина година засецао брег да направи себи пут, па кад је наишла провала облака све се то лепо спустило на нижи ниво, па су нам требали дани да доведемо терен у ред да се ипак може пролазити.
За такву идеју неоходно је урадити сондажу терена да се тачно установи да ли може или не може такав посао да се уради.
Мени је идеја каскадног извођења куће много прихватљивија и лепше ће се уклопити у амбијент, осим тога то ће бити и јефтиније решење.
1. Da zaravnimo deo terena gde bi stajala kuća, tako da onda ne molramo da imamo suteren visine 3m ispod cele kuće.
Ја сам лаик по питању градње, али лаик који има очи да види проблеме оваквог начина. Својевремено је моја тетка направила кућу у Гроцкој на падини према Дунаву руководећи се истоветном жељом као што је ваша по питању габарита куће. У почетку је било лакше за саму градњу али су се проблеми појавили касније. Додуше, они су хтели да имају слободан простор око целе куће па су засецањем терена морали да направе добар потпорни зид што им је однело поприлично бетона. Касније им се појавио проблем са наношењем земље преко тог зида па су га накнадно подизали, а исто тако су после већих падавина имали проблем и са оцедном водом из тог потпорног зида јер је стално било мокро иза и око куће куће.
Ако је ово штогод помогло, добро јест', ако није, занемарите
Ko god da gradi nešto u S Karlovcima bi trebalo da prvo uradi geomehanički elaborat .Posle toga su svi pametniji . Rešenja ima mnogo , na vašem mestu bih promenio arhitektu
Ја сам с друге стране тог терена па зато знам ситуацију.
Gde se Vi nalazite? Možda ćemo se gledati preko doline Imate li u Karlovcima kakvih majstora za preporučiti. Načula sam da u mestu ima jakodobar tesar, al nikako da otkrijem ko je, mozda Vi znate.
Тог што знам не бих вам препоручио, јер сам имао прилику да видим његових руку дело. Или ја имам превише строге критеријуме или он има јако добро разрађен маркетинг.
Ја сам на Ешиковцу. Лева страна пута према Стражилову.
Hvala vam svima na odgovorima, saveti u vezi sa nivelacijom terena nam baš znače.
Što se tiče geomahaničkog elaborata, to je svakako u Karlovcima obaveza i uslov za dobijanje građevinske dozvole tako da ćemo to raditi, ali je z aelaborat neophodno imati prvo urađeno idejno rešenje, te stoga prvo moramo rešiti ovaj problem.
Da menjamo arhitektu ne možemo, jer bi to povuklo neke druge stvari na koje sad nismo spremni da menjamo. Ovako nam je najlakše sređivanje kompletne papirologije i izgradnje. Ne preostaje nam ništa drugo do da zajedno sa njom smislimo nešto mnogo prihvatljivije a da zadovoljava sve naše postavljene parametre i sa ekonomskog i sa estetskog i sa funkcionalnog aspekta.
Ešikovac je divan Ma, celi Karlovci su divni. Ili smo mi možda samo zaneseni ko prvi put zaljubljeni, dok ne počnemo da živimo, al to ćemo još videti.
Znači od tesara ništa, da ga zaobiđemo Čini mi se da će pronalazak dobrih majstora biti jedan od najozbiljnijih poslova oko kuće... Znate li nekog u mestu ko ograšuje placeve. Mislili smo ograditi samo žicom na stubovima, sad negde na proleće.
Arhitekta koji ne može ili neće iili ne ume da ispuni projektni zadatak je zreo za zamenu . Ako vi nekoga debelo platite da Vam obavi neki posao i to samo kao ideju , a potom tražite rešenja i pomeć po netu , šta mislite da će biti sa pravim projektom . Dakle vi možete da imate idejni projekat kakav god hoćete , ali ako geomehanika kaže da je to vrlo skupo da ne kažem neizvodljivo , šta ćete u tom slučaju da radite . Ti S . Karlovci ko da su ukleti za projektante i projektne zadatke . Ili je pak nešto drugo u pitanju .
I još jedna bitna stvar ukoliko se odlučite za nivelaciju/denivelaciju terena , obavezno geomehanički elaborat , pa statičar sve da sračuna od potpornih zidova preko armiranja itd . I da vas odmah razočaram tj spremim unapred , takvi radovi su po pravilu vrlo komplikovani i vrlo skupi . A svak improvizacija dovodi do ozbiljnih problema .
Klizište se rešava vrlo, vrlo komplikovano, sporo i skupo. Neko bi rekao i nemoguće. Sremski Karlovci obiluju vrlo kvalitetnom glinom koja se u srećnijim vremenima koristila za proizvodnju opekarije a ta glina sada u dubini samo stvara preduslove za klizišta. Lično, pre bih se usredsredio na tehničku stranu tj. statiku odnosno sveukupnu stabilnost objekta a estetiku bih praktično zanemario. Izgleda da je pokretaču teme estetika na prvom mestu a to su i prodavac placa a i arhitekta debelo iskoristili, da ne kažem baš odmah zloupotrebili.
Hajd da razjasnimo:
1. Plac se nalazi na zemljištu koje u opštini nije označeno kao potencijalno klizište, a to je u opštini S.Karlovci vrlo lepo prikazano i te informacije lako mogu da se dobiju, te smo to odmah i uradili i zato je potraga za placem trajala toliko dugo.
2. Sve firme koje smo zvali da urade geomehanički elaborat zahtevaju prvo idejno rešenje kuće, pa tek onda na osnovu toga oni odrade bušenja, najčešće 2 rupe, i na osnovu nalaza daju predlog za način temeljenje i eventualne probleme sa tlom.
3. Arhitektica je dobra, iskusna, i rukovodila se isključivo onim što smo mi želeli, ali mi valjda nism omogli da sagledamo kako to u 3d izgleda. Pri tom, niti nam naplaćuje mnogo (ništa više nego ostali) niti sam stekla utisak da nema znanja. Pri tom, ovo je prvo prvo šta je uradila u vrlo kratkom roku. I nama sve to odgovara osim što nam izgleda preveliko. To ne znači da se neće odraditi statika za objekat.
4. To što želimo da nam kuća zadovolji estetke parametre koje imamo ne znači da nećemo obratiti pažnju na to kako će se sve to i izvesti. Možda nekima estetika nije bitna, ali nama jeste, no ne vidim da to isključuje ozbiljnost prilikom donošenja odluka o načinu gradnje i sl.
5. Na osnovu vaših saveta smo doneli odluku da ne ravnimo teren i da ipak idemo na kaskadnu varijantu.
Vama ovde sam se obratila kada sam već otišla od arhitekte, i provela pola noći za kompom. Nije bilo pristojno da ženu zovem. Mislim da je ona samo bila isuviše ljubazna i da nije želela da nam nameće neka rešenja kad smo mi mislili mda sve tačno znamo šta želimo. Sad kad smo sagledali kako to izgleda, jasno je da ćemo nekih stvari molrati da se odreknemo i da ćemo mnog lakše doći do rešenja.
Ovo je jedno rešenje prizemlja koje sam našla i koje je pravljeno za strm teren, s tim da bih ja spustila deo dnevnog boravka i trpezarije za nekih pola metra ili možda i više.
Ako imate još neki konkretan predlog na šta da obratimo pažnju budite slobodni da ga napišete.
E pa onda nemate nikakvih problema , čim se rešite šta Vam odgovara i kako želite da sve to izgleda .
Upravo tako, samo mi je trebao predlog ili link ka nekim dobrim resenjima kuca za strm teren... No...
Treba mi konkretan savet jer smo do nekog resenja ipak dosli
1. Da li je bolja garaza ispod kuce ili ipak u nivou sa kucom? Prednosti, mane, na sta treba obratiti paznju...
2. S obzirom da nam je pogled na reku i naselje na severoistoku, kakvo staklo odabrati za prozore, odnosno klizne portale i koliko je to uopste preporucljivo da na severu imamo najvise staklenih povrsina?
Ovo su dva resenja prizemlja koja nam se dopadaju.U zavisnosti za koji se odlucimo radice se potkrovlje. Molim za komentar, predlog, ukazivanje na neki problematican deo ukoliko ga primetite
Hvala.
Kod ukopanih delova objekata na svim terenima a pogotovo na strmim terenima trba voditi računa o samoj konstrkciji ukopanog dela kao i o hidroizolaciji istog . Čak i da imate previše novca , teško će biti pravilno izvesti hidroizolaciju podzemnog dela , drenažu i sve potrebne radove . Dakle cena za ukopani objekat nije nimalo naivna . A ako se upustite u "klasične bisere " tipa ukopan objekat se zida od šljaka bloka , a hidroizolacija se izvodi pro principu dva "polupriučena " fizikalca i kondor plus brener , eto vas na forumu sa temom "prodire vlaga " . Što se portala , kliznih i prelomnih(harmonika ) vrata tiče , povedite računa da će se svaka ušteda na tom delu pokazati ubrzo u smislu spadanja , nedihtovanja istih , a ako su npr stakla troslojna onda je to već prevelik teret . To se dešava i na objektima rezidencionalnog tipa gde se tražio i isporučio vrhunski kvalitet isith . Čudno je baš da vam arhitekta ovo sve nije spomenu , da li slučajno ili namenrno , pitanje je sad .
Dakle moj predlog je da izbegavate ukopavanje , a o kliznim portalima sam vam rekao šta sam imao
Da li je onda ist problem sa hidroizolacijom i onog dela objekta koji b=zbok konfiguracije terena jednim svojim delom jeste ipak ukopan, odnosno naslanja se na zemlju, a drugim delom je otvoren prema dvoristu? U planu je bio neki beton sa aditivima, al u to se ja vec ne razumem, i da se radi drenaza oko cele kuce, ali ni u to se ne razumem
Nemojte pisati na više mesta o istom problemu .
Pravilna izvedba HI spada u domen "recepta " ali i ne spada jer je svaki objekat priča za sebe . Dakle pod pojmom "ukopan objekat " se samtra svaki prostor koji se nalazi ispod nivoa terena , bio to podrum , suteren , polusuteren , garaža . Onaj prostor koji se nalazi iznad kote terena nije ukopan i jelte obratno .
O izvedbi ukopane garaže sam vas upozorio šta će biti potencijalni problemi . I to je samo deo problema jer svakako je preporuka da se sve ukopane delove radite u AB konstrukciji , prema projektu , sa zahtevaniim markama betona , armiranjem , i naravno aditivima za beton . Kasnije se na te AB zidove i podove radi HI , sama izvedba hidroizolacije je vrlo bitna , jer je ona jedina zaštita od pordiranja vlage, vode i kapilarne vlage . Drenaža spada u "pomoćne " zahvate . Da vam uprostim objekat sa pravilno izvedenom HI a bez drenaže neće nikad propustiti ni vodu ni vlagu , Objekat sa loše izvedenom HI neće spasiti ni "zlatna " drenaža , voda će pre ili kasnije pordreti u objekat u ovom ili onom obliku . Da se vratimo na početak . Svakako bih vam savetovao da izebgavate bitumeneske proizvode za izvodjenje HI već da se oslonite na polimer cementne premaze . Naravno posle izvedenog sloja HI moraju se uraditi i svi ostali potrebni zaštitni slojevi kao što su čepaste folije , XPS , zid od cigle . Drenaža je solidno pomoćno sredstvo , ali svakako morate obezbediti oticanje vode koja priikupi drenaža . I to se uglavno izvodi tako što se dranža spaja na kišnu kanalizaciju direktno ili indirektno . Ostaviti drenažu da otiče na plac ispod vašeg nije ni ljudski ni kulturno , a vrlo lako ćete dobiti i tužbu .
Sama tehnologija , izbor materijala , način izvodjena spada u domen projekta , pa bi tek po tom delu , mogli razmatrati šta je dobro predloženo , a šta je manje dobro predloženo .
Hvala Vam na iscrpnom odgovoru. Sto vise citam sve vise shvatam kako ce mi ova gradnja kuce biti treci master rad u zivotu jer sve sto je delovalo "Izgradi se kuca lako" sad mi zvuci kao prostudiraj, nauci, pa tek onda radi.
Potpuno mi je jeasno da je HI jedna od najvaznijih stvari kod gradnje kuce, a kako istu gradimo sad i vrvt nikad vise prostora i para za greske i lose uradjene poslove nema. Svesni smo da sve sto je kvalitetno kosta, no vrlo smo prizemni, tako da ce neke druge stvar da trpe i da budu jeftinije kako bi sam objekat bio dobar i kako bismo obezbedili da u njega nema nekih vecih ulaganja u sanacju propusta pri gradnji.
Sto se tice drenaze, podrazumeva se da cemo sve raditi po propisima, kao sto ih se drzimo i pri svemu ostalom. Na pamet mi ne pada da ugrozim nekog drugog, a po namjanje svoj mir.
Tenzor, da li taj zid od cigle sa spoljne strane kuce kod HI onda funkcionise kao "obzidak" (ne znam kako da objasnim drugacije) i povezuje se sa zidom kuce kao i kod gradnje sendvic zida i je l se to zida skroz od samog pocetka temelja?
U pravu ste taj zid funkcionše kao"obzidak " . On je u stvari dodatna mehanička zaštita i ne povezuje ni sa temeljima ni sa objektom . Što se tiče držanja propisa i pravila to je u projektu jako lako . U stvarnosti je to već mnogo teško .
Apropo gradnje ... Ide čovek ulicom i priča sam sa sobom ... Ili je lud ili zida kuću
Pozz oprostite sto upadam spomenuli ste HI, a postavani @Histerezis je postavio fotografiju gle pise da HI treba ide kroz VS.
Ono sto mene zanima jel isto vazi i za Stubove?
Hvala.
Ja mogu sao da pretpostavim da vazi
Nadam se da cu u ponedeljak imati gotov idejni projekat i najzad moci da se obratim izvođačima pa da vidim šta će oni predlagati i savetovati i koliko će sva ta zadovoljstva da koštaju.
"Tenzor, cuh za tu izreku no ja vec idem ulicom i pevusim, samo mmi je kuća falila
Imam još jednu nedoumicu, ako kolmpletan suterenuradimo AB, a jedan njegov deo će sužiti kao radionica, atelje, čajna kuhinjica isl, kako onda taj deo da termički izolujemo? Nameravam da sav svoj kreativni nered držim u suterenu ali i da to sve radim i leti i zimi tako da mi je termo izolacija neophodna.
У укопаном делу нема проблема са термоизолацијом. Имам то код мене и лети је сасвим пријатно, јер ипак је тај простор у земљи где је уједначена температура, неких 15-так степени целзијуса. Осим тога може се градити и сендвич зид па се може постићи још боља изолација.
Ali kako to funkcionise zimi, jer ipak je jedan ceo zid prakticno neukopan, a i dva druga su samo delimicno ukopana. Sve se bojim da bez termoizolacije to ne moze da bude toplo. A ako gradimosuteren ceo od AB, kako je savetovano sto zbog HI, sto zbog statike, predstavu nemam kako se to greje
No, mozda i jurim pred rudu, odmotavace se klupko samo:)
A sad jedno pitanje iz domena prakticnosti i estetike, kako se sprovodi ventilacija za aspirator ako sporet stoji po sred prostorije, a ne uz zid koji ima odzak? Mislim da postavim sporet na kuhinjsko ostrvo
U vezi hidroizolacije .. Svejedno je da li je na gumenoj čizmi rupa u djonu kao vrh igle ili fali pola djona , noge su mokre . Dakle HI je neprekinuta bez obzira na stubove ili VS . Ostaje samo pitanje konkretne izvedbe . Moja neka preporuka je da se umesto kondora na mestu VS ili stuba koristi aditivirani beton i polimercementne smese .
@ dea b sačekajte projekat u njemu će biti razradjeni svi detalji . Kuhinjska ostrva nisu nikakva novina , pa će putanju ventilacije , opet odrediti arhitekta . Inače nemojte vezivati ventilaciju za dimnjak ili odzak . To su dve različite stvari i potencijalno vrlo opasne . Što se tiče termoizolacije to je opet sastavni deo projekta .
dea_b,
neke stvari ti mora narisati tvoj projektant. Kada budeš imala nacrt ( tloris i prerijeze) ti mogu dodati komentare na detalje, ako jih budeš imala.
Mislim, da je negde slika kakskadnih temelja, koju sam priložio.
Ta kuča se nije gradila na plazovitom terenu.
Ako ti plaz povuče, je sve jedno kakva je osnova hiše. Teško, da bude još upotrebljivana posla plaženja hiše/terena.
Iz mog iskustava, predlažem bar 8 cm XPS-a na stijenama koje su zasipane zemljom, a iznad koliko je debeljina fasade. Ali to se mora odrediti prije među samim projektiranjem.
Evo konacno gotovog idejnog resenja. Verovatno ce doci do promene izgleda prozora i jos nekih sitnica, ali to nije bitno za ono sto imam da vas pitam.
Naime, videcete na planu i preseku da jedan deo temelja stoji na relativno ravnom delu i tu ce biti nasut azemlja, a onda ce se kopati suteren. Taj zid do zemlje bice od betona. Interesuje me sta sa bocnim zidovima. Preporuka arhitekte je da oni budu ili celi od betona ili od sljakobetonskog bloka. Mene zanima da li je to dobro, da li moze da se boravi u takvom prostoru, jer ce taj suteren da sluzi i za boravak, posto je predvidjeno da velika prostorija bud emoja radionica, cajna kuhinja i sl.
Da li eventualno moze da se radi kaskadni temelj, znaci da bude beton do iznad povrsine zemlje,a da se onda onaj deo zida kojije nad zemljom ozida ytongom, kako je planirano da se zida ceo objekat?
Molim vas sve da date i neki komentar na sam projekat, ako uocite nesto sto mislite da bi trebalo menjati.
Hvala!
Gde vam je osnova sutrerena? Dodajte je...
Generalno kuća je konstrukcijski jako loše rešena. Ne možete da se ovoliko razigrate po vertikali a da kuću uradite u zidanom sistemu. Kuća je torziono neregularna i znatno nesimetrična po pitanju rasporeda krutosti. Jako malo zidova ide kontinuirano po celoj vertikali. Nije to nikakav problem ali se usvoji skeletna konstrukcija (jeste da košta malo više) i slobodno se prepustite mašti... U rešenju se po etažama kombinuju noseći elementi od betona i od zidanog zida na jednoj etaži što nikako ne sme da se radi. Po negde fali neka greda u tavanici da se ubaci ispod zidova.
Konstrukcija krova nije rešena... ne može da drvena rožnjača baci po 5.5 ili 6.5m raspona... niti konzolno 2.3m Ovo na prepustu može lako da se reši dodavanjem jednog kosnika...
da li ste videli da se negde menja širina stepenišnog kraka u tolikoj meri kao kod vas. Da sa 1.3m spadne na 92cm i to na rektifikaciji. Plus je predviđen dimnjak u ćoški. Dimnjak nije nacrtan sa pravim dimenzijama niti je u razmeri (veštački su smanjene debljine zidova) Ako napravite od montažnih elemenata minimmum će da zauzme 35x35cm a ne kako je sad nacrtan... Nećete moći da prođete ljudski ima da se provlačite na tom mestu a šta će biti ako treba tu da ronesete neke stvari ili nameštaj prilikom useljenja? Bolje ga izbacite napolje... tj. sa spoljašnje strane zida
U sobi dole u prizemlju fali kanalizaciona vertikala od kupatila u potkrovlju. Niti ide da je ukopavate u noseći zid niti da se vidi u dnevnoj sobi. Plus kad god se neko kupa gore ili pusti vodu ima da vam šušti i žubori dok gledate televiziju....
Ima i crtačkih grešaka u smislu kota i sl.
Jedino na sta mogu da Vam odgovorim su vrata i prozor koji ste primetili na preseku 2-2. Prozor je prozor u suterenu, vrata su vrata za silazak u suteren,a druga vrata su zapravo balkonski prozor, ili francuski balkon, vidiljiv na juznoj fasadi.
Stepeniste je projektovano 1.3 zato sto ce 0.3 biti police. Zamisljeno je da te police menjaju spajiz, u suterenskom delu, a prema spratu biblioteku. Da li je onda 1m sirine stepenista dovoljno i da li je onda previse smanjenje na 92cm?
Za sve ostalo se apsolutno ne razumem, ali cu sve sto ste napisali pitati arhitektu. Hvala Vam sto ste ulozili vreme i trud, jer nama koji smo totalni laici ovo bas znaci. Mada mi nije jasno kako je moguce da nam arhitekta to tako napravi, vodeci se nasim zeljama, a da nas ne upozori na te neke konstrukcijeske probleme. Posebno sto je kuca na brdu. Mada nam je svakako predlozeno da se plati staticar, jedino sto ne znam da li je ovo u domenu njegovog posla.
Dodala sam osnovu suterena.
Pogrešio sam ja za resek 2-2 jer sam preklapao slike... U redu je to.
I u tavanici suterena fali par greda. generalno sa ovakvim sutereneom je još neregularnija konstrukcija....
Da li je onda 1m sirine stepenista dovoljno i da li je onda previse smanjenje na 92cm?
Uzmite kredu i metar pa napolju na betonu iscrtajte stepenište na delu rektifikacije sa sve dimnjakom i probajte da se provučete. Ili u bašti pobijte visoke kolčiće i zavežite kanap čisto da stvorite predtavu o veličini prostora koji ćete imati....
pogled prema vojvođanskoj ravnici
The actor acts and the universe reacts