Zdravo drustvo,
Treba mi pomoc.
Hteo bih da postavim par kvadrata keramickih plocica na sveze betonirani deo u dvoristu koji ce biti cesma i rostilj.
Da li smem da postavljam plocice na beton koji je star mesec dana?
Takodje da li smem da lepim samotne opeke (dvokomponentni set za samot) na deo koji ce biti rostilj ako je beton star nedelju dana?
Hvala unapred
Stevan
plocice na svez beton
Vatrostalni materijali se nikako ne lepe za gradjevinske konstrukcije jer se vatrostalni materijali sire i skupljaju tokom upotrebe i svako lepljenje ce da popustiti. Znaci, pod se jednostavno poslaze - ako su u pitanju vatrostalne opeke, a ako je u pitanju vatrostalni beton onda se odvoji od nosive konstrukcije aluminijumskom folijom. Zidovi od vatr. opeka se naslanjaju na konstrukciju i predvidjaju se dilatacije radi sirenja materijala. Svodovi se izvode tako sto se ugradjuju "ankeri" odnosno nosaci od hrom-nikl celika ili keramike kruto u konstrukciju a "labavo" u vatrostalni materijal opet radi sirenja.
Na svakih max. 50 cm predvideti dilataciju od barem 5-8 mm tako sto ce se ugraditi komad lepenke od kartonskih kutija. Taj karton tokom prvog lozenja izgori a prostor ostane za sirenje materijala.
Najcesca greska pri izvodjenju raznih rostilja, peci i slicno za domace potrebe je u tome sto se ne predvidjaju dilatacije radi sirenja.
Pored vatrostalnih opeka vrlo su prakticne vatrostalne mase - neoblikovani materijali (u rasutom stanju), sa hidraulicnim i/ili keramickim vezivima. Ugradjuju se vrlo slicno redovnim gradjevinskim betonima ali imaju izuzetne vatrostalne karakteristike i vrlo se lako ugradjuju. Cena im je povoljnija i jednostavniji su za rad nego oblikovani materijali (opeke).
Hvala Zvukoljube,
Sutra lepim plocice.
Ok jsno mi je za pod- to cu samo da poredjam.
Ali zidove treba da uradim od dva reda samotnih ploca duzine 60, visine 15 i sirine 2.5 cm. Kako da se obezbedim da gornja ploca ne padne?
Da li da ih ankerisem i kako? da li kroz samotne ploce pa u beton da busim rupu za neki anker? Ili izmedju ploca da ankerisem? Da li rupe u samotu da budu sire od anera?
Молио бих члана Astrea да мало детаљније опише рад са ватросталним бетоном.Који однос и чега иде у ту смешу?Да ли шамотно брашно, вода и цемент или се користи стаклена вода?Како се уграђује итд.?Ово питам због тога што ми је намера да себи направим неки вртни роштиљ, тј. пећ и зидани шпорет па би ови савети добро дошли, поготово што нисам знао за такав начин рада.Да ли у тај ватростални бетон иде арматура и која?Верујем да би и остале чланове то занимало.И ова опаска за дилатацију код шамотних цигала је такође добро дошла, јер ни о томе нигде нисам прочитао.
Ето и идеја да се мало више пише о ватросталним материјалима,везивима, о температурама које подносе, као и ватросталним бојама.То је тема која није до сада обрађивана или бар не довољно.
Vatrostalni betoni se ne proizvode u domacoj reziji. Sastoje se od vatrostalnih granulata razlicitih ali strogo podesenih frakcija, aditiva i vatrostalnog veziva, sve u vrlo kontrolisanim odnosima.
Kupuju se gotovi a pri ugradnji im se dodaje obicna voda i tako izmesani se ugradjuju.
Rad sa vatrostalnim betonima i vatrostalnim masama je daleko jednostavniji nego rad sa opekama.
Vatrostalni materijali se u principu ne armiraju. Razlog je u razlicitim koeficijentima sirenja izmedju armature i vatrostalnog materijala.
Samotno brasno, barem ono sto ga tako nazivaju i nama prodaju u maloprodajama - mada iskreno to ima najmanje veze sa samotnim brasnom, je samo jedna od komponenti vatrostalnog betona.
Samotni materijali treba da izdrze temperaturu od minimum 1200 stepeni C, mada ima i mnogo drugih materijala koji izdrzavaju daleko vise temperature. Ljudima je uglavnom samot poznat za vatrostalne namene.
Znaci ono sto nam se prodaje kao vatrosatlni kit, vatrostalno vezivo ili ne znam sve koje nazive ima a sastoji se iz 2-3 kg nekog mlevenog materijala i 1 litra razredjenog natrijum silikata (vodenog stakla) ima namenu da posluzi kao malter za oblikovane materijale (opeke). To ne sluzi za izradu nekog elementa, zida, poda ili svoda. U principu debljina nanetog materijala ne bi trebalo da predje 5-8 mm (zato se i koristi za spajanje cevi pri zidanju dimnjaka).
Ovako , na prvu ruku, da se malo shvati ali ovo je, kao i sve ostalo, jedna velika oblast i bitno je postovati pravila pri koriscenju tj. ugradnji.
Vatrostalne boje su neka druga oblast i nemaju veze sa vatrostalnim materijalima. Postoje boje sa primenom od 400 do 1100 stepeni.
Za Asas-a / U konstrukciji anker treba da stoji cvrsto, a u vatrostalnoj oblozi labavo. Objasnio sam zbog cega. Ugradi prvo jedan zid i onda neka sledeci se ivicom preklopi da ga drzi -nadam se da shvatas. A taj koji koji zadnji radis mozes izmedju opeka od lima 3-4 mm da napravis slovo T i da gornji deo slova T bude preko vatrostalne obloge a dno slova T da bude u konstrukciji. Dalje, neka vatrostalna obloga bude pod uglom 75-80 stepeni a ne 90 stepeni.
Astrea mislim da sam ukapirao ili bar princip koji cu da primenim.
Hvala puno.
Захваљујем се на брзом одговору.То је област о којој ја појма немам.
Керамичке плочице се могу лепити без проблема, а на ово питање о шамотним опекама не знам одговор.Нисам то радио.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..