Da li neko ima iskustva sa izvođenjem vodovodnih unutrašnjih instalacija sa zaštitnim cevima - glavna/dovodna cev se spaja na razdelnik a zatim se vode neprekinute cevi do potrošača, pošto postoji zaštitna cev uvek postoji mogućnost, bez kopanja i lomljenja, da se cev zameni ili izvrši druga intervencija na fitingu.
Interesuju me iskustva u smislu proizvođača kao i eventualna iskustva u korišćenju.
Inače kada sam radio i spoljnu podzemnu instalaciju, svuda sam radio sistem "cev u cev", nije nešto mnogo uticalo na cenu a sigurnost je neuporediva.
Vodovodne cevi sa zaštitnom cevi
Znam da je sistem sa razdelnikom i "cev u cev" skuplji i komplikovaniji ali sve ono što uradim kako treba kasnije mi dođe jeftinije. Zato sam i počeo da se raspitujem za iskustva i mišljenja.
Spoljnu, dovodnu instalaciju sam već uradio prošle godine po sistemu "cev u cev" - dovod je u podrum kroz neprekinutu cev od 1" a spoljna cev je 6/4 ili col i po, za ovu je planirano da se radi rekonstrukcija kupatila i unutrašnjih instalacija.
Čisto radi probe, kada je kanal bio zatrpanbez problema sam lično izvukao cev od 28 m i ponovo je vratio bez problema. Fitinzi su ostali vidljivi, tako da verujem da moji naslednici neće imati problema
U građevinarstvu je najskuplje "jeftino" reženje
Nismo se razumeli .
Sistem cev u cev za spolja je ok resenje i nije neka stavka cenovno .
Ono za cenu i komplikovanost se odnosilo na kucne instalacije sa razdelnim ormanom gde svaki potrosac ima svoje napajanje .
Inace pravilno odradjena unutrasnja instalacija PPR cevima ima trajnost bar 50 godina , a toliko nece trajati ni keramika ni sanitarije .
Jasno, što se tiče kućnog razvoda malo sam gledao šta se nudi i čitao preporuke proizvođača pa sam zato i postavio pitanje da čujem iskustva i mišljenja.
Ja sam kod kod sebe tako uradila instalaciju u kupatilu i prezadovoljna sam. Nije stvar u tome koliko ce trajati takva instalacija vec u njenom funkcionisanju sa manje oscilacija. Nema pada pritiska kada se ukljuci bilo koji drugi potrosac (masina za sudove i ves u isto vreme npr). Znam da ce sada svi da skoce i kazu kako se to moze postici i pravilnim dimenzionisanjem klasicnog razvoda ali nije bas tako. Druga stvar je sto nema vise ventila po kupatilu vec su svi kod razdelnika i selektivno se prilikom neke intervencije gasi samo taj potrosac a sve ostalo funkcionise. Majstorima ovo nista ne znaci ali kad mi je usled fabricke greske ili greske prilikom montaze na novom EK ventilu pocela da prska voda u 10 uvece meni je i te kako znacilo.
Ovakav razvod se radi od plasticnih PE materijala (cevi) koje idu u varijanti cist umrezeni polietilen ili polietilen oblozen aluminijumom. Proizvodjaci su razni (geberit rehau viega henco ...) i u sustini je samo razlicit nacin spajanja a kvalitet same cevi je manje vise svuda isti. Ja sam sam se odlucila za geberit (varijanta metaloplastike i spoj na pres fiting), razdelnik (koji je kod njih kompaktno napravljen za 6 potrosaca) postavila sam ispod kuhinjskog elementa poluukopan u zid i kroz zajednicki zid pa u podu povezala sve potrosace i u kupatilu i u kuhinji.
Cevi sam izolovala i vodila u buzir crevu (zastitnij cevi)
Pre razdelnika sam postavila zatvarac za celu moju instalaciju u stanu i jedan hvatac necistoce. To je na zidu dostupno ispod kuhinjskog elementa. Zatvarac je kuglasti a ne ventil na navoj koji vremenom usled kamenca hoce da zariba. Iza razdelnika svaki potrosac ima svoj mali kuglasti zatvarac pa cev.
Na ovom resenju sam ja insistirala iako su majstori govorili da preterujem. Prezadovoljna sam.
I da za ovo moras naci majstore koji imaju iskustva sa ovim materijalima. Obicno su to majstori koji rade podno grejanje. Treba im alat i dobra volja
Nema razloga da bilo "skace " ali se pravilno dimenzionisanje primenjuje kod svih sistema razvoda kako kod linijskih instalacija , tako i kod razvoda sa jedne tacke na sve potorosace .
Dostupnost fitinga i ventila je raznovrsna kod svih sistema pa i kod pocinkovanih cevi i kod PPR cevi .
Mnogi prozivodjaci PPR cevi i fitinga rade takozvane modularne sisteme gde se na licu mesta pravi centralni razvod prema potrebama naravno ovde se svi spojevi rade termofuzijom i nema potrebe za specijalnim alatima
Nisam htela da vredjam i bilo koga da reklamiram. Alat nije specijalan (kljesta) ali ga je potrebno imati. Ja licno kod PPr ne volim bas taj var jer svaki stvara lokalni otpor. U ovom sistemu uopste nema spojeva od razdelnika do potrosaca. Meni se to svidja.
Pitanje je bilo da neko iznese svoje iskustvo sa cevima u zastitnoj cevi - oblozi i ja sam iznela. Samo to. Izvinjavam se svima ako je zvucalo drugacije
Uskoro treba da radim instalaciju u jednom kupatilu, a drugo treba da se renovira, praktično u dva kupatila sa pripadujućim dovodom iz podruma ide sve novo i taj sistem mi se dopao kao vrlo inteligentan. Pravilno dimenzionisanje je ipak preduslov svega, oko toga nemam dileme.
Neki ovdašnji izvođači rade sa cevima Inter-plast iz Grčke, odmah sam našao manu jer su prilično tankozidne - 2 mm. Cevi su savitljive i mogu se naknadno uvlačiti i izvlačiti iz bužira.
Po meni je bitno i da kompletan fiting ima odgovarajuži prečnik -da se ne desi da se uzme cev npr. od 1/2" /12.7 mm un. prečnika/ a fiting da ima 8-9 mm promera što je čest slučaj
Slazem se da var stvara lokalni otpor kod PPR sistema , ali samo u jednom slucaju , a to je kod nepravilno izvedenih spajanja .
Uskoro treba da radim instalaciju u jednom kupatilu, a drugo treba da se renovira, praktično u dva kupatila sa pripadujućim dovodom iz podruma ide sve novo i taj sistem mi se dopao kao vrlo inteligentan. Pravilno dimenzionisanje je ipak preduslov svega, oko toga nemam dileme.
Neki ovdašnji izvođači rade sa cevima Inter-plast iz Grčke, odmah sam našao manu jer su prilično tankozidne - 2 mm. Cevi su savitljive i mogu se naknadno uvlačiti i izvlačiti iz bužira.
Po meni je bitno i da kompletan fiting ima odgovarajuži prečnik -da se ne desi da se uzme cev npr. od 1/2" /12.7 mm un. prečnika/ a fiting da ima 8-9 mm promera što je čest slučaj
Geberit na primer ima to suzenje fitinga ali sam ja procenila da mi je pritisak u sistemu i vise nego dovoljan tako da ce progutati te lokalne gubitek. Znam da rehau nema suzenja na fitingu ali su oni preskupi. Mislim da Viega ili Henco nemaju tako strasno suzenje. A cevu su tkz metaloplastika i nesto su deblje.
Ja sam uvek za varijantu da se kupi malo jeftinija keramika i sanitarija a da se ne stedi na instalacijama koje su u zidu. Sanitariju danas sutra mozes promeniti i sama a za instalaciju moras lupati i keramiku.
Nisam mislio na loš majstorski rad jer je i to poseban problem.
Komentarisao sam da gomila raznim kolena, ventila, spojnica itd. nema unutrašnji prečnik kao cev za koju je taj fiting dimenziono predviđen
Jao Tenzor nemoj da se ljutis ali svakom se desi da od sto spojeva jedan omane. Stvar je sto su ovde spojevi kod slavine i razdelnika i nema ih usput zakopanih a tu je uvek moguce lokalno i naknadno intervenisati.
Ne ljutim se daleko od toga . I naravno da su greske moguce , ali se zato rade provere , od hidroproba pa do kontrole protoka , pa ako se greska uoci lako je otklonoti .
Samo hocu da kazem da PPR sistemi ne zaostaju ni u cemu za bilo kojim drugim sistemom .
Kao sto sam vec napisao fabricke garancije na PPR cevi su 50 godina , toliko nece trajati ni keramika , ni sanitarije .
Da ne otvaram novu temu, pitaću ovde.
Radim novu vodovodnu instalaciju u kuci,
Od vodomera u sahti pa do razvodnog ormara..
Interesuje me kojeg poprecnog preseka creva da stavim?
I sta je bolje postaviti PPR cevi ili okoten crevo, koje bi ubacio u cev f50 li f70 kanalizacionu cev.
Inace sve se to zatrpava zemljom na dubini od oko 50cm.
Kanal je dugacak oko 35 metara sa 2 krivine
Svaki odgovor je dobrodosao
Hvala
Radim novu vodovodnu instalaciju u kuci,
Od vodomera u sahti pa do razvodnog ormara..
Од водомера до куће окитен 3/4 и не треба му никаква додатна заштита - иде директно у земљу, а 50 цм је довољно да не смрзне зими.
Што се тиче кривина најбоље би било ако нису превише оштре да цев буде непрекидна (минимални радијус савијања окитена је обично 20 х пречник). Спојнице са коленом су ок али боље ако може у комаду без њих.
ППР је за унутрашње инсталације.
Okiten se postavlja u posteljicu od peska a ne direktno u zemlju i to važi za sve vrste okitena od onog za vodu , za gas ili za optičke kablove . Pa čak i kad je I kategorija zemlje , uvek postoji rizik od stišnjavanja samo okitena ili nekog komada šuta pa da nastane problem . PPR-u nije ograničena upotreba na "unutrašnje instalacije " i svakako je višestruko kvalitetnije rešenje od okitena , naravno pitanje je samo cene .
Okiten se postavlja u posteljicu od peska a ne direktno u zemlju i to važi za sve vrste okitena.
Taman si se ponovio sa dobrim "razbijačem " pa eto prilike ...
@tenzor
zasto je ppr bolji od okitena za u zemlju?
Po meni je bolje izvesti spoj kroz zemlju bez ikakvih prekida, od ventila kod sata do ventila kod kuce.
ППР је вишеструко бољи, јер подноси веће притиске и спојеви су неупоредиво сигурнији него код окитена. Са окитеном је било небројено проблема од попуштања на спојевима до пуцања цеви по дужини итд. Једноставо, несигурна инсталација, једина је предност што је јефиније под условом да треба само копати земљу изнад окитена, а ако је простор уређен, бетоном, баштом или неким објектом, шупа, гаража и сл. е онда је куку леле.
Jos jedno pitanje, posto planiram rekonstrukciju nekih cevi, pa cu izbaciti okiten i staviti ppr.
Da je svejedno koji ppr ide u zemlju?
U prodavnici imamo kompaktne i kompozitne cevi.
Da li su kompozitne bolje za u zemlju?
Jedna od varijanti koja je spada u najeftinije je ubacivanje okitena u kanalizacioni cev fi 50 il fi 75 . E sad ako se pravilno izabere trasa za postavljanje okitena , sa sto manje spojeva pa se uradi i hidroproba , onda je jedan takav razvod dosta pouzdan . Pod pravilnom izbaranom i odradjenom trasom se podrazumeva sledece
1 Dovoljna dubina ukopavanja dovoda
2 Trasa sa sto manje krivina ili lomova trase
3 Zasipanje polozenog razvoda peskom
4 Na svakoj grani razvoda u glavnom sahtu postavljanje ventila sa zimskom slavinom
5 Pravilno proracunat presek dovodne cevi i razvoda
6 Izbor kvalitetnog fitinga
7 Ulaz u objekat najkracim putem sa spoljne strane , izbegavati razvod kroz pod objekta .
8 Spoj ravoda i kucne instalacije odraditi sa spoljne strane objekta , a ako ima mogucnosti tu postaviti manji saht .
9 Izbegavati spoj okitena i kucne instalacije vertikalno
10 Sto blize spoju u objektu postaviti ventil .
11 Ukoliko postoji racvanje vodova van glavnog sahta , uraditi sahtove i na spojevima ubaciti ventile .
E sad taj sistem sa razdelnikom i glavnim ormanom u samom objektu , ima svojih mana , pre svega zbog cene ali i zbog komplikovanosti sistema postojanja veceg broja cevi u razvodu i slicno .
Naravno ovo sto sam napisao se odnosi na kuce .
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw