Kao sto sam naslov kaze, u okviru ove teme bice diskusija, saveta u vezi pravog izbora metijala za izradu kalupa, odlivaka u cilju dobijanja suvenira, ukrasno dekorativnih delova i ostalog. Moja malenkost a nadam se i ostali u okviru ove teme, pokusacemo da objasnimo neke postupke izrade i svega ostalog vezano za gore pomenutu problematiku.
Naravno, dosta je pisano na ovu temu ali je da kazemo sve to razbacano po forumu, negde je ostalo nedoreceno...ovde cemo pokusati da sve objasnimo i predocimo.
Izbor materijala za kalupe i odlivke
Silikonska guma
Silikonska guma je masa koja nastaje vulkaniziranjem silikonske smole na vazduhu i sobnoj temperaturi.
Kao materijal dobija se mesanjem tecne silikonske mase i ucvrscivaca te ih zbog toga nazivamo 2-komponentni silikoni.
Odlican izbor kod dobijanja vernih replika komada. Veoma lak za rad.
Pored izrade kalupa nalivanjem, uz dodatak posebnog ucvrscivaca gde mu se povecava tiksotropnost mase te ju je moguce nanositi na vertikalne povrsine cetkicom ili spaklicom.
Sami kalupi su veoma fleksibilni. Kalupi dobijeni nalivanjem ne zahtevaju pod kalup, dok kalupi koji se uzimaju sa vertikalne podloge zbog svoje debljine to zahtevaju. Sami kalupi u mnogim slucajevima netraze primenu odvajaca jer se veoma mali broj materijala vezuje za isti osim samog silikona.
Kao kalup ih mozemo koristiti za livenje poliestera, epoxida, gipsa, maltera...
Odlikuje ga to da se ogroman broj odlivaka moze izvuci iz istog.
Uretanska guma
Za ovu vrstu materijala mozemo reci da je veoma slicna silikonskoj masi.
Sve sto je napisano na pocetku za silikonsku gumu vazi i za ovaj materijal, ali.
Osnovna razlika izmedju silikonske i uretanske gume je cena.
Uretan je nesto jeftiniji od silikona u samom startu. Medjutim, zbog par postupaka kod rada sa ovim materijalom, ta razlika se polako topi.
Ja sam licno vise pobornik silikona. Ovaj materijal trazi odvajace kod upotrebe. Jedna od razlika izmedju ova 2 materijala je i SHORE vrednost. Shore vrednost oznacavu tvrdocu materijala. Urethanske smole karakterise SHORE vrednost od 30-80, dok je kod silikona ona od 15-45.
Ova odlika uretanske smole joj daje prednost kod koriscenja za izradu kalupa za betone.
Sa ova 3 materijala mozemo reci da je gotova prica sa fleksibilnim kalupima. naravno postoje i druge vrste materijala za dobijanje te vrste kalupa, ali ova 3 materijala se najvise koriste u kucnoj varijanti izrade kalupa.
Kruti ili cvrsti kalupi.
U ovu grupu kalupa spadaju svi kalupi koji se dobijaju od cvrsti materijala.
Njih mozemo izraditi od gipsa, gline, plastike,betona, laminata...
Posto postoji veliki broj materijala koji se mogu upotrebiti kod izrade ovih kalupa, obradicemo samo par njih tj. onih koji ne zahtevaju posebne vestine, poznavanje alhemije i ostalih vratolomija.
1. Laminiranje
Kao sto sam naziv kaze ovi kalupi se dobijaju laminiranjem. Ukratko, to je postupak dodavanja slojeva nekog materijala na model.
U ovom postupku najvise se koristi akrilna smola koja nam dolazi u vise varijeteta mada nama je naspristupacnija poliesterska smola.
Izrada kalupa laminiranjem poliestera i platna je spor postupak koji trazi vreme i odredjene vestine. Pored toga sam rad i koriscenje istih zahteva odredjene mere predostroznosti i poznavanja osnova hemije.
Poliesterska smola kao takva je veoma nezgodna za rad pogotovu u zatvorenom prostoru. Veoma je neprijatnog mirisa, isparenja su veoma stetna a smola je veoma zapaljiva. Ipak ako znamo sta radimo od iste se moze dobiti veoma zadovoljavajuci rezultat. Kalupe od poliestera mozemo koristiti kako za 2d tako i za 3d modele. Jedini problem je taj sto je prakticno neverovatno dobiti sitne detalje na kalupu, problem sa kontra uglovima koji je resiv sa izradom podstikli i sto je veoma tesko ali ne i nemoguce izvlaciti otiske sa malih oblika.
Bas zbog toga ova vrsta kalupa se koristi najvise u gradjevinskoj industriji za izlivanje elemenata od betona.
2. Kalupi od PS, PE, PET plastike
Materijal za izradu koji je naisao na veliko odobravanje od strane hobista koji rade sa glinom, gipsom, fimo i ostalim masama. Kalupi se izradjuju postupkom vakumiranja zagrejane plasticne ploce i njenog deformisanja uz pomoc vakuma i modela.
Tako npr, se prave kalupi za famozne venecijanske maske, kolace, rucno izradjen nakit, sitnih suvenira poput magnetica i itd.
U eksploataciji sa nekim materijalima netrazi odvajac.
Mane istih je ta da su nepogodni za dobijanje sitnih detalja na odlivku mada nije i nemoguce. Veoma su jeftini i dugotrajni. Ne zahtevaju neko posebno odrzavanje. Takodje i kod njih postoji problem sa kontra uglovima.
3. Gips, glina i ostali slicni
Uveliko korisceni materijali za izradu kalupa a isti nisu namenjeni za to.
Izrada kalupa od ovih materijala je postala popularna zbog jednog dela nepoznavanja tematike, lako dosptupnosti materijala i njihova cena.
Gips tj. glina se najvise koriste kao podrska ostalim materijalima koji ucestvuju u izradi kalupa. Vec sam to napomenuo, od ovih materijala se izradjuju podkalupi za fleksibilne kalupe. Kod koriscenja ovih materijala kao glavnog kalupa najveci problem je velika krtost, osipanje pa i pucanja kalupa. Od ovih materijala mozete uraditi probu za kalup, cisto da vidite kako ce nesto izgledati ili da izracunate koliko ce Vam materijala trebati da izlijete neki kalup. Gips je namenjen za odlivanje gotovih modela a ne za kalup.
Toliko za sada, besedu nastavljamo malo kasnije gde cemo obraditi materijale za dobijanje odlivka. Naravno pitanja, dopune i komentari su dobrodosli.
Koliko kosta kalup za ovaj grb od silikona,
da bi mogla da se u njega lije epoksidna smola?
Velicina je 32x32 cm.
pa dobro ,a koje kalupe vi najcesce koristite? dajte recept nama pocetnicima da ne lutamo ....neko kaze najlakse je od gipsa napraviti...a cula sma cak da se koristi i kit koji koriste stakloresci a ima ga i u fabarama?
jel to istina?
Kao sto sam i pisao, materijal za kalup se bira na osnovu materijala koji se lije. U mom poslu koristim najvise plasticne kalupe izradjene vakum metodom, silikonske i poliurethanske. Gips kao materijal za izradu kalupa je veoma los izbor. Kao sto je vec i spomenuto gips je koristi samo, bar ja tako radim, kada treba odrediti kolicinu materijala koja je potrebna za izradu nekog kalupa. Znaci kada imam neki model nepravilnog geometrijskog oblika onda prvo koristim gips za odredjivanje potrebne kolicine silikona ili poliurethana. Ako se ipak pored svega odluci da se upotrebi gips kao osnovni materijal onda je potrebno pored svega ostalog uraditi i vakumsko izvlacenje vazduha iz smese gipsa. Takodje gips se nasiroko koristi za izradu podkalupa kod skin kalupa od lateksa i silikona.
Za taj staklarski kit nisam cuo da se koristi u izradi kalupa ali narod se na svakakve nacine snalazi tako da nije nemoguce napraviti kalup ni od sazvakane zvake.
Neko me je skoro pitao u vezi silikonskih kalupa i livenja poliestera u iste.
Naime, silikonski kalupi su veoma izdrzljivi i otporni na temperature.
Kada se vrsi livenje poliestera u silikonski kalup svakako treba koristiti i odvajac za kalupe. Moza da se koristi i bez odvajaca, izvlaci se nekih 20-tak odlivaka ali posle toga dolazi do povrsinskog ostecenja silikona tako da su odlivci sve losiji i losiji. Ta povrsinska ostecenja svakako ne nastaju zbog zagrevanja poliesterske mase vec zbog njenog hemijskog sastava.
Silikon koji se koristi u kuhinjskim poslovima kao kalup za kolace bez problema trpi temperature preko 250c.
@ konfuzija totalno si konfuzan ,zbunio si me skroz
moze li to na nekom prostijem jeziku da se objasni od cega tacno i na koji nacin,mogu ja u kucnoj reziji,sama ,da napravim kalup,ukoliko imam odlivke od gipsa ? :nes2 :nes2 :nes2
dakle odlivci koje imam su od gipsa.
hocu kalupe da napravim od bilo cega sto je povoljno a dovoljno dobro za dalje koriscenje.
ajd pleaseeeeeee objasni plavusi
Najprostije resenje je kupiti 2-komponentni silikon ili latex i to uraditit.
Oba resenja kostaju para tj. nisu jeftina za igranje. Moja preporuka silikon.
Mada, citao sam bas na ovom forumu da kalupe prave i od onog lepka tj onih patrona sto se ubacuju u pistolj za lepak, neznam kako se sad zove.
A posto si plavusa, , probaj da uradis kalup od beolina, pa posle isti ispeci ili skuvaj.
pa lepo..a koliko kosta otprilike taj silikon?gde se nabavlja?ima li ga u farbarama?
ja imam das masu ,mislim da je povoljnije nego od beolina da ih pravim :nes
Koliko znam tj. cuo sam da je cena za 1kg silikona oko 60e. U farbarama nema da se kupi to smem da potpisem. Veruj mi da o das masi, beolinu i fimu nemam pojma, video 1-2 u zivotu kad sam radio kalupe za torte pa nam je to bila probna masa.
Mislim da je najbolje da kalupe narucis od nekog da ti uradi jer je to veruj mi skup sport. To je moj generalno savet za sve one koji razmisljaju ili su vec poceli da se ozbiljno bave proizvodnjom sveca, sapuna, figura...dobar kalup kosta ali uvek se isplati.
Zamalo da zaboravim, za izradu silikonskog kalupa vam je svakako potreban i vakum sud.
Moze da se koristi obican silikon, tj. onaj u plasticnoj tubi koji se istiskuje pomocu pistolja. On ne kosta vise od 200 din/250ml, i pistolj isto toliko. Savrseno za pocetnike, lako za rad i jeftino. Kalup se pravi tako sto se predmet koji se kopira zalepi za parce kartona, onda se na njega prstom nanose slojevi silikona debljine po par milimetara, i susi se pre svakog sledeceg sloja. Poslednji sloj (treci ili cetvrti) se prelije sredstvom za pranje posudja, i lepo zagladi. Onda se u gipsu izlije podkalup, i odvoji se karton za koji su sada zalepljeni i predmet, i kalup. Izvadi se predmet, kalup se vrati u podkalup koji se lije iz 2 dela, tako da moze da se odvoji. Predmet koji sluzi za izradu kalupa mora pre mazanja silikonom da se premaze sredstvom za pranje posudja, i dobro osusi, da se silikon ne bi zalepio za njega.
Ala sam nabacao, izgleda da sam i ja pomalo konfuzan. Nadam se da se razume sta sam napisao.
:tup
plavusa ce probati,pa se javlja.....uzela sam silikon pa i gips pa cemo videti sta ce ispasti
Taj nacin izrade kalupa mi je potpuno nepoznat. Ja silikonski lepak koristim za lepljenje a ne za izradu kalupa. Bas me interesuje sta je na kraju ispalo i dal fersera.
Ovu temu sam i otvorio bas iz tog razloga da se sve informacije skupe na jedno mesto. Ali izgleda da je svakom lakse da otvori novu temu nego da malo proceslja po forumu.
U poslednje vreme dosta forumasa, novih i starih, postavlja pitanje kako odraditi kalup od poliestera.
Na izgled, poliester onakav kakav jeste, cini se veoma pogodnim za izradu.
Njegova lako dostupnost i fizicke osobine cine ga veoma trazenim materijalom za reprodukciju.
Da nedodje do nesporazuma, ovde govorimo o laminatu poliesterske smole i staklenog mata a ne o polisterskoj smoli.
Posto trenutno nemam slike izrade nekog kalupa od poliestera nacin izrade cu pokusati da objasnim recima a slike ca doci onda kada budem imao vremena za to.
Kao sto sam i obecao, ukratko mali tutorijal u vezi izrade poliesterskog tj. fiberglas kalupa.Kao primer posluzice nam model betonske zardinjere. U svakom slucaju izrada kalupa je u sustini ista bez obzira o kom obliku se radi.
SLIKA 1
Kao sto se vidi sama zardinjera je namerno konusnog oblika. Isto tako ona moze biti oblika kocke, kvadra, cilindra...ili vec nekog proizvoljnog oblika. Ovaj oblik je pogodan jer kalup za isti moze biti izradjen na vise nacina. Iz tog razloga ja cu pokusati da vam objasnim izradu onog najkomlikovanijeg, jer kad njega savladate sve ostalo ce biti prosto. Pa da pocnemo...
Pre izrade bilo kakvog kalupa bitno je obratiti paznju na samu povrsinu modela tj mastera. Ako kalup skidamo sa vec gotove betonske zardinjere, moracemo da se pozabavimo snjenom povrsinom. Beton je strasno porozan tako da moramo povrsinu impregnirati. Sve delove treba izgletovati i obrusiti da dobijemo kolko-tolku ravnu i jednolicnu povrsinu. Nakon toga mozemo istu preci sa 2-3 sloja poliesterske smole tako da dobijemo staklastu povrsinu idealnu za rad.Bitna stvar kod svakog kalupa je utvrditi gde je najpogodnije "fill-point" mesto tj. tacka punjenja. Konkretno kod ovog modela je njegovo dno koje je potpuno ravno. Upravljajuci se tom cinjenicom sad nam je mnogo lakse da odredimo iz koliko delova ce biti kalup. Jos jednom se moramo podsetiti da kalup pored osnovne funkcije mora biti i lak za skidanje tako da kod demontaze ne ostetimo ni kalup ni gotov odlivak.
SLIKA 2 i 3
U sustini nas kalup ce se sastojati iz 2 osnovna dela a to su gornji deo sa unutrasnjom supljinom(crveni model) i konusne oplate(plavi model). Dno smo odredili da nam je tacka punjenja. Tehnicki gledano dobili smo ono sto smo hteli, medjutim, praksa cini svoje. Ovo je odlican kalup za izradu 2-3 zardinjere a moze se koristiti i za serijsku izradu zardinjera. Iskustvo u ovom poslu me je naucilo nekoliko veoma bitnih stvari a to je da uvek probam da kalup izradim da me sluzi sto duze i kvalitetnije a pri tom stedim materijal. Ja cu ovu oplatu,plavu, da radim iz 4 dela. Pitace te se zasto kad moze i 1 dela. Pa iz razloga ustede materijala. U cemu je poenta...
Desice se da niste dovoljno stavili odvajaca pa se beton zalepi za oplatu i osteti je. Ili prosto trziste trazi nesto novo. U oba slucaja jedino resenje je izrada novog kalupa a samim tim gubite dragoceno vreme i najbitnije novac. Modularna oplata je ono sto nama treba. Ostecen deo se lako zameni izradom samo tog dela... ili recimo da zelimo malu modifikaciju neke od stranica, opet smo u prilici da izradimo i zamenimo samo taj deo.
Da bi izradili ovaj kalup prvo cemo raditi njegove stranice tj plavu oplatu. Sledeci korak je da model okrenemo za 180 stepeni, vrh dole-dno gore. Kao podlogu koristicemo jednu dasku od iverice sa melaminskom povrsinom. Slika ispod pokazuje kako to izgleda
SLIKA 4
Sledeci korak je mazanje voska za odvajanje. Vosak za odvajanje nanosimo preko kompletne povrsine modela i ploce. To radimo u vise slojeva, svaki sloj dobro ispoliramo i nakon susenja stavljamo nov sloj. Dovoljno ce biti 2 sloja. Kad se i zadnji sloj osusi na red dolazi glina. Glina ce sluziti da popuni spoj izmedju modela i ploce. Glinu nanosimo tako sto od iste napravimo tanke dugacke "kanape". Kad popunimo celu ivicu onda nekom plasticnom plocicom odstranimo visak gline. Postupak je u sustini isti kao i kod fugovanja spoja izmedju kade i zidnih plocica(slika iznad gde je podebljana linija).Posto radimo spolni omotac iz 4 dela, bitno je da ih nekako fizicki odvojimo. Uglavnom se linija odvajanja radi sa plocama gline. Posto je ovaj model sa ravnim ivicama, ovde kao liniju odvajanja koristimo 2 ploce od iverice.
SLIKA 5
Te dve ploce tj lajsne postavljamo sto blize ivici povrsine koju radimo.Fixiranje istih mozemo uraditi lepljenjem, ja ih konkretno srafim za sam model. Bitno je da se spoj uradi sto je moguce bolje. Takodje spojeve odradimo glinom. Nakon uklanjanja viska gline stavljamo jos 1 sloj voska. Nakon toga dolazi sloj PVA odvajaca. PVA je alkoholni odvajac koji se nakon susenja pretvara, recimo po izgledu,u fini plasticni omotac, slicno najlon kesi. Takodje PVA stavljamo u 3 sloja, sa susenjem izmedju slojeva. PVA se nanosi prskanjem uz pomoc pistolja za farbanje. Nakon 3 sata od postavljanja zadnjeg sloja PVA odvajaca, mozemo da zapocnemo laminiranje povrsine.
Nastavak sledi...
Ovo sa silikonom radi, i to odlicno. Naravno, nisu svi silikoni istog kvaliteta, ja sam pronasao jedan koji je savrsen za ovu primenu, zove se Dinasil i crne je boje. Ako se kalup odradi kvalitetno, moze da da veliki broj odlivaka i da prekopira i najsitnije detalje. Njih koristim za gips i pokazali su se mnogo bolje nego oni od one ruzicaste gume, ne znam joj naziv.
Ako radi,pa to je odlicno, jeftino i funkcionalno. Moram da napomenem da meni izrada suvenira nisu primarna proizvodnja. U onom glavnom delu proizvodnje alternative ne postoje, tu se koriste materijali namenjeni za tu svrhu. Oni nikako nisu jeftini ali zadovoljavaju kriterijume koji su potrebni a to je da su pouzdani i trajni.
Nego da nastavimo tamo gde smo stali....
SLIKA 6
Nanosimo gelcoat. Gelcoat sluzi da dodirna povrsina kalupa i modela bude cvrsta i glatka. Bitno je da sastavimo masu gelcoata po preporuci proizvodjaca. Njega nanosimo finom mekom cetkom. Debljina namaza takodje treba da bude onolika koliku proizv. preporucuje. To je uvek oko 0,5mm. Ostavljamo da se sloj prosusi. Sloj je spreman za laminiranje onda kada ne ostaje na prstu nakon dodira. Jos uvek je lepljiv ali se nelepi na prst. Tad krecemo sa laminiranjem. Laminiranje je ,plasticno objasnjeno, izrada sendvica naizmenicnih slojeva smole i staklenog mata. Prvi sloj do gelcoat-a je sloj smole.Takodje je nanosimo cetkom. Sledeci sloj je stakleni mat. Stakleni mat fixiramo uz pomoc cetke. Bitno je da se isti postavlja sto je moguce bolje, sto znaci da koliko toliko prati oblik modela. Nikad nestavljajte vise slojeva mata na jedno mesto u jednom sloju. Nakon toga ponovo cetkom i smolom natapate taj sloj mata. Kod ravnjanja sloja koristite cetku, mada najbolje je imati metalni valjak. Svaki nov sloj se radi nakon prosusivanja prethodnog, slicno kao kod krecenja i farbanja. Na kraju dobijate nesto ovako....SLIKA 7
Nakon potpunog susenja laminata mozemo skinuti potpornu letvu. Konkretno u ovom primeru radicemo laminiranje svake susedne stranice. Postavljamo potpornu letvicu na suprotan kraj. Vrsimo postavljanje gline tj zapunjavamo ivice. Ponovo ponavljamo postupak objasnjen na pocetku izrade. Znaci nanosimo vosak, PVA....SLIKA 8...Nakon toga zapocinjemo nanosenjem sloja gelcoat-a pa zatim laminiramo. Nakon potpunog susenja radimo sledece. Strana gde se dodiruju 2 sloja laminata busimo burgijom i postavljamo srafove sa maticom da stegnemo ta 2 sloja....SLIKA 9
Nakon toga nastavljamo posao po vec ustaljenom redosledu za svaku susednu stranu. Recimo da bi to bio redosled 1,2,3,4 a gotov kalup oplate bi trebao da bude takav kao na slici....SLIKA 10
Kada smo dobili gotov kalup oplate vrsimo secenje viska laminata sa gornje strane. Treba gledati da se poravnja ivica kalupa sa ivicom dna modela. Ko je vicniji moze da ostavi da kalup prolazi par mm iznad ivice modela. U sustini presek kalupa bi trebao da izgleda ovako...SLIKA 11
Kada i to odradimo vracamo model i kalup da stoje onako kako treba, vrh-gore dno -dole.Zatim pristupamo izradi poklopca modela. Kao sto vec znamo poklopac ima konusnu supljinu tj mesto za zemlju i biljke. U primeru radimo poklopac iz 1 dela, mada je praktikujem poklopac iz 2 dela, kalup supljine i kalup vrha zardinjere. To radim iz razloga sto uvek mogu da vrh zardinjere modifikujem, niko nekaze da zardinjera mora da izgleda tako kako jeste. Znaci ponavljamo sve one postupke kao i za izradu svakog sloja. Nakon susenja poklopca ponovo busimo rupe za srafove...SLIKA 12
I to je to...kalup za zardinjeru je gotov. Kalup se puni sa donje strane, naravno staviti odvajac za beton. Kad se isti stegne rasafimo stranice i betonska zardinjera je TU!
Ako Vam nesto nije jasno, slobodno pitajte, ali samo ako bas morate...
lepo ali u kucnoj reziji ,neizvodljivo??
hvala puno na trudu zaista si se potrudio,ali kako cu ja ovo sve u kuci da odradim? :nes2 :nes2 :nes2 :nes2 :nes2 :nes2 :nes2
Taj nacin izrade kalupa mi je potpuno nepoznat. Ja silikonski lepak koristim za lepljenje a ne za izradu kalupa. Bas me interesuje sta je na kraju ispalo i dal fersera.
konfuzijo! ispalo je,jednostavni oblici se mogu lako odraditi,samo gipsani odlivak prelakiras,radi zastite....naneses silikon,on se osusi skines i to je to........ nisma ja radila,ali je drugarica,posle je po tom kalupu izlila masku i ispalo je super
Jel ikom napravio ovu varijantu kalupa sa obicnim silikonom? Ja sam jednom davno pokusao i nije bas bilo uspjesno, kalup je bio previse tvrd i nije bilo lako vaditi gipsane odlivke iz njega
lepo ali u kucnoj reziji ,neizvodljivo??
hvala puno na trudu zaista si se potrudio,ali kako cu ja ovo sve u kuci da odradim? :nes2 :nes2 :nes2 :nes2 :nes2 :nes2 :nes2
Sta mislis pod time "u kucnoj reziji". Verujem da dobrih 90% forumasa nema ni osnovni alat potreban za neke prostije zahteve po stanu-kuci, ali isto tako nije na odmet da se upoznaju i nauce nesto. Evo ja sam ovom prilikom objasnio kako se pravi kalup za koji pa recimo neko mora da odvoji oko 160e. Isti postupak je za dobijanje saksije, balustera i sl.
Ko nije u stanju da to odradi u okviru svog doma pa mozda ima nekog prijatelja sa garazom, supom.
Jel ikom napravio ovu varijantu kalupa sa obicnim silikonom? Ja sam jednom davno pokusao i nije bas bilo uspjesno, kalup je bio previse tvrd i nije bilo lako vaditi gipsane odlivke iz njega
Vec sam negde rekao da se kalup moze napraviti i od sazvakane zvakace gume. Stvarno nisam upoznat sa mehanickim osobinama silikonskog lepka ali sam siguran da se isti nikako nemoze upotrebiti kao zamena za pravi livacki silikon. Kao prvo treba pogledati razliku u ceni. Druga stvar kod livackih silikona imate paletu proizvoda sa potpuno razlicitim i hemijskim i mehanickim osobinama te svaki ima svoje mesto i namenu.
Predpostavljam da stvrdnut obican silikonski lepak ima krajnu tvrdocu od 60-70 shora. Silikoni sa tom tvrdocom se koriste za izradu prostih i grubih kalupa gde su sve povrsine i obline ne zahtevne, o kontra uglovima i ne razmisljam. Primera radi auto guma ima tvrdocu od 80 Shora i sad uzeti tu tvrdocu silikona za odlivanje nekih finih gipsanih figura je stvarno besmisleno.
konfuzijo konfuzni covece! moze od silikona,samo nije bas idelano posle odlivke malo ismirglas popunis rupice dasom ili pak opet gipsom
sasvim dovoljno za kucnu reziju
ko ce nabavljati toliku lovu da bi to radio?hvala ti na tekstu ali ovo za nas koji ucimo na malo da radimo,samostalno i u kucnoj reziji zaista je previse
POZDRAV!
Da li neko može da mi kaže gde mogu da kupim LATEKS ZA ŠIVENJE ODEVNIH PREDMETA u Srbiji?
Unapred hvala!
Na samom pocetku ove opsirne teme, a ona to verujte mi jeste, krenucemo sa izradom kalupa.
Kalupe mozemo da podelimo u vise vrsta i podvrsta, ali radi lakseg razumevanja podelicemo ih na 2 kategorije, na fleksibilne i cvrste.
Pod fleksibilne kalupe svrstacemo kalupe koji nemaju cvrst oblik, vec im materijali od kojih su izradjeni daju odredjenu fleksibilnost.
1. Latex guma
Ovaj materijal je jedan od najstarijih koji se koriste kod dobijanja mekog-fleksibilnog kalupa. Prednost ovog materijala je taj da verno prenosi otisak i veoma je fleksibilan. Nanosenje latexa se u kucnoj varijanti radi cetkicama. Veoma je pogodan za vertikalno nanosenje. Jedna od mana istog je sto mu kao rastvarac sluzi amonijak koji nije prijatan za nos i naravno otrovan je.
Temperature ne trpi. U kalup od latexa moze se liti samo masa koja se ne greje preko 30C. Kod kalupa potrebno je koristiti podkalup kao podrsku obliku. Latex kalup nam moze posluziti za izradu figura od gline, fimo mase, das mase, epoxi smole sa velikim pot vremenom.
U koriscenju sa ne amonijacnim rastvaracem moze se koristiti za izradu deko figura za torte i tome sl.
Sam kalup trazi posebnu zastitu i negu.