Ima dosta tema o FID sklopkama gdje opisano kako rade, reaguju i sl, ali nijesam naišao na temu iz koje se može zaključiti kako znati da li je poželjno ugraditi FID sklopku prilikom zamjene stare trofazne razvodne table sa topljivim osiguračima? Pitam zato sklopka može u nekim slučajevima da reaguje i kada nema kvara u instalaciji/uređajima.
Ima li dugog načina da se sazna navedeno, a da se ne kupuje FID sklopka i bacaju pare, jer dobre sklopke počinju od oko 30 € pa gore.
Kako znati da li je poželjno ugraditi FID sklopku prilikom zamjene razvodne table
Nulovanje može da bude problem? mada sumnjam da je zgrada nulovana?
Da bi fidova sklopka radila kako treba potrebno ke da postoji ispravno uzemljenje ugradnja u instalaciju bez uzemljenja nema smisla.Nula i uzemljenje moze biti spojeno pre fidove sklopke posle ne.Po novom (IT sistem) se radi posebno uzemljenje za zgradu i nikako se nespaja sa nulom kod starih sistema nija bilo tako.
Osnovna funkcija FID sklopke je da zaštiti potrošače od napona dodira.
Ako je poželjno da nekome spasiš život u slučaju da dođe u takvu situaciju da mu je on ugrožen delovanjem el. energije, onda je poželjno i ugraditi FID sklopku.
Koliko god se instalacije pravilno odradile i električni uređaji konstruisali tako da ne dođe do situacija u kojima je ugrožen ljudski život, to se ipak dešava.
Lažno delovanje FID sklopke nije nikakav razlog da se ona ne ugradi.
Ako se kupi kvalitetna sklopka, obezbede svi potrebni preduslovi za njenu pravilnu ugradnju i ugradi kako treba, lažnog delovanja gotovo da i nema.
Vremenom treba proveravati da li sklopka funkcioniše i da li je uzemljenje ispravno.
Dve godine živim u objektu u kome sam postavio dve FID sklopke (jedna za kupatilo i druga za ostatak objekta) ni jednom nisam imao lažno delovanje.
Objekat je još u izgradnji, bilo je gaženja kablova, grmljavine. Lažnog delovanja nije bilo.
Većinu brine da im sklopka ne isključi frižider pun hrane kad nisu kod kuće, a ne brine da li je nekome eventualno ugrožen život.
Najveci problem kod fidovki je prekid nule, i to je jedina stavka koju bi ja izbacio, jer znam za vise slucajeva, a dva su se desila na poslu da je jaka firma odradila zamenu instalacije u objektima prilikom renoviranja, ugradili nove kablove i razvodne ormare, ubacili fidovke, i kod dva slucaja je doslo do prekida na nuli tj varnicenja, sto je izazvalo crkavanje desetine racunara, ispravljaca, stampaca i gomile elektronske opreme. Meni je na kuci isto izgubila nulu i pogorelo mi mnogo toga u kuci, sve diode, sve stedljive sijalice, napajanje od racunara, svi trafoi, od kablovske, interneta, punjaci za mobilni...Ne osporavam delotvornost fidovke, ali i nju kao i automatske osigurace, pogotovo A osigurace smatram zaista velikom budalastinom, jer je kvalitet takav da posle par godina, pogotovo ako kroz njih prolazi struja pocnu sami od sebe da iskacu i pri najmanjem opterecenju.
Danas su sami uredjaji poprilicno zasticeni od udara struje, a pod pokroviteljstvom mantre o bezbednosti, pogotovo sad kad su pocela deca da se zlooupotrebljavaju u te svrhe, narodu moze da se plasira sve i svasta. Recimo fidovka je uvek iskakala kad se palio kombinovano plinsko elektricni sporet preko upaljaca sa piezogeneratorom, na poslu mi se desavalo da bojler sa dva nova grejaca nema sanse da se ukljuci, odmah fidovka iskace, a grejaci novi i testirani unimerom, nigde ne probijaju.
Niko ne kaze da to nije eto korisno, jer sve sto ne skodi moze i da koristi, ali kad saberemo mogucu stetu, i onu koja je realno nastala, ipak je nastala steta mnogo veca od moguce stete. Mnogo ljudi je tako otislo na more i zateklo pokvaren sadrzaj zamrzivaca, izgorele preskupe sisteme video nadzora ili alarme. Danas kao sto vidimo iz medija jako je retko da se dese strujni udari i obicno i kad se dese to bude usled neadekvatne primene necega, jer osiguraci i sluze da zastite od strujnog udara, fid je samo dodatak koji preciznije stiti, ali samim tim i nosi veci rizik od havarije koju moze izazvati. Mislim da su fidovke sa previse malom tolerancijom, jer 20 ili 30 mA je struja koju je moguce dobiti maltene od elektriciteta u rukama.
Evo u radionicii sam menjao komplet tablu sa Merilin osiguracima od 16 i 20a jer su vec posle 5 godina poceli da brljave i sta god ukljucis iskacu, a u kuci sam Majurkine pobacao posle godinu dana, ono je smece samo takvo. Postavio sam sve C osigurace i sad to felcera kako treba. A su iskakali prilikom ukljucenja co2 aparata, na prazno, cim skljocne trafo oni iskoce...
Fid reaguje i kad nema nule. Mada postoje i Fid koje zavise od napona mreze za rad i nemogu da rade bez nule.
Mi na poslu imamo 30mA fid i nikad nisu bez veze reagovali. kompjuteri, brusilice,busilice, aparat za varenje...
30 mA kroz coveka je previse kad sam isao na terapije neke posto mi se ukocio zivac od hladnoce vise od 3mA nisam mogao da trpim, neki su isli i do 4mA. mada ja osetim nekad i trzaj kad radim sa instalacijom 12 ili 24V.
Za merenje izolacije trebas koristiti instrumente sa vecim naponima ja imam neki koji sam sam napravio napon 500V 1mA.
Mislim da je sad vec i 30mA FID sasvim dovoljna pogotovo za manje stanove.
Ako je nekome nesto od opreme vazno kao zamrzivac neka bolje stavi na poseban FID samo za taj uredjaj.
10mA struja kroz srce izaziva trenutnu smrt.Grejaci.el.motori nemogu se ispitati sa 100% sigurnoscu unimerom,moze da ti pokaze da je dobar grejac a kad bude pod naponom on "probija".Za to koristi tester izolacije koji propusta 500V,1000V ili vise volti prilikom testiranja.Nikakva oprema nije vredna ljudskog zivota a osigurac ce iskljuciti napajanje tek kad struja prekoraci njegovu vrednost a to je previse.To sto se kod nas gleda da se maksimalno ustedi pa se ugradi jedna fidova skopka za sve neznaci da tako treba.Radio sam ja prepravku el.instalacije jednog stana u kome je sad radio stanica,koriste se monofazne fidove sklopke i razdvaja se jedna faza za studio druga montaza (kompijuteri itd.) treca ostalo (grejna tela,klime itd.).Znaci ta firma je trebala da koristi tri monofazne fidove i lepo razdvoji sve pa nebi pocrkali racunari.A danas svako malo pa procitam poginuo dok se kupao,zadnji slucaj brat i sestra koliko se secam (brat uleteo da spasi setru i on poginuo).To je zato sto nepostoje zastite izjednacavanja potencijala,dobro uzemljenje i fidova sklopka.Inace po meni treba na prekidacu za bojler prekidati i nulu ali nemju svi prekidaci takvu mogucnost.
Za el.motore,aparate za zavarivanje,kompijutere i razna kapacitivna i induktivna opterecenja se nekoriste brzi A i B osiguraci nego tromi C i D ili topljivi tromi.
Kad treba zaštititi auto, kuća ili stan (alarm, mehaničke zaštite), računar i slično, većina će bez razmišljanja uložiti značajna finansijska sredstva u to.
Da li će alarm da se aktivira od malo jačeg vetra i da probudi pola ulice, to nije bitno.
A kad je u pitanju život, da li njegov ili ukućana, uvek se nađe neki izgovor. Te frižider pun hrane koji se pokvario, crkao neki uređaj i za to je sigurno kriva FID sklopka. Problem je iskakanje sklopke, a ne grejač koji je lošeg kvaliteta i opasan po život.
Neznam sta je mislio pod A kategoriju. Nisam vidjao automatske osigurace A karakteristike znam za B,C i D. (stare oznake H i L) i jos neke manje koristene i da kod nas vole da ugradjuju po kuci ove sa C karakteristikom, iako su namenjeni za potrosace koji povuku veliku struju u startu kao elektro motori. I jos ubace 20A (a uticnice 16A).Da ima D karakteristika u prodavnicama verovatno bih i njih gurali. Mozda je imao kineze multi9 pa je mislio da ima A klasu. oni su poznati po takvim problemima kao on sto je imao.
Dali je neko koristio nesto za zastitu od nestanka nule da je kvalitetno. Vidim ovako nesto po youtubu zastiti sijalice ali dali bih zastitilo neku elektroniku to neznam
https://www.youtube.com/watch?v=EgA40HRQl2k
Pozdrav, ja sam menjao instalacije u stanu koji se renovira.
Imam monofaznu struju.
Šta je preporuka da li da ugradjujem FID sklopku(e) i koje osetljivosti ima od 30mA i od 500mA.
Da li je dovoljna jedna sklopka ili kupatilo npr.treba da ima dodatnu odvojenu svoju sklopku?
Pozdrav.
Uvek je preporuka da se ugradi
Mozes jednu sklopku. A mozes i dve, osetljiviju na kupatilo.
Kod mene sam ugradio osetljiviju na celu kucu.
Za ovih 10g sam mozda spasao mladjem sinu glavu. Kupao se sa upaljenim bojlerom i odjednom nestane struje. Sklopka iskocila. Grejac progoreo, kasnije se ispostavilo.
Sta bi bilo da nije bilo sklopke ne znam, ali za 30e koliko kosta ni ne zelim da znam.
Hvala na odgovoru.
Ako stavim jednu sklopku da li onda da ide osetljivost od 30mA ili od 500mA?
Ne znam da li 2 sklopke fizički mogu da stanu u tablu.
Da li odvojena sklopka za kupatilo ima smisla samo ako je ratzličite osetljivosti, tj. da li je istži efekat ako stavim za ceo stan 30mA ili ako i kupatilo ima odvojeno istu tu sklopku?
Da li je preporuka da sklopka bude od istog proizvodjača kao i osigurači ili to nema veze?
Pozdrav.
Bolje je 30 mA.
Kad je ugradiš, može da se desi da nećeš moći da uključiš npr bojler, da će možda reagovati na gaženje nekog produžnog kabla. To isključivanje može da bude učestalije u odnosu na onu od 300-500 mA.
Nervirat će te to, ali uzmi u obzir da ona samo radi svoj posao,
Ima situacija kada se ugrađuju samo sklopke od 30 mA, a sve češće se i u stanove stavljaju samo one.
Nije bitno da bude isti proizvođač. Bitno je da bude što kvalitetnija.
Imam 30mA na celu kuću i nikad ne iskače bezveze.
Kada nema struje ka uzemljenju fidova sklopka nereaguje.Fidove sklopke treba obavezno ugradjivati bezobzira da li se nesto renovira ili ne kao i svaku drugu zastitu koja spasava ljudski zivot a on nema cenu.Kazem sklopke jer se za kupatilo postavlja posebna sklopka cija je struja greske max.30mA.