treba mi pomoc-kaplje voda na varu kotla,na veoma nepristupacnom mestu ,pa me zanima moze li da se "okrpi" tecnim metalom ili ima neko neku ideju?
busan kotao
ako je samo var,da ne bude kao kod mene,kada je majstor malo zagrebao ispade da treba promjeniti citavu pec....
To sam i hteo da kazem,obicno ljudi misle da je var a u stvari je lim sagoreo na pojedinim mestima tako da je tanak kao papir.Tu od prevarivanja nema nista nego se sece do zdravog pa se ubaci novo parce ali to je vec veliki posao.
moras biti bas dobar zavarivac da bi to uradio...ali opet treba vidjeti ako se ima vremena,koliko bi kostalo da neko dodje i zavari to ili da ga odvezu i zavare.kod mene je progorila pec malo poslije isteka garancije(tada je bilo 3 god garancija),sto je suvise malo za pec te cijene i namjene,ali mi je gazda te firme koja prodaje peci izasao u susret i ponudio da zavare komplet loziste,ali na zalost zavarili su samo onaj dio pa je poslije mjesec dva opet progorila na drugom mjestu onda sam kupio viadrusovu pegusanu,na nju sam nadogradio bojler za toplu vodu i sad extra radi.ne mogu pronaci gdje sam ostavio te slike ali uslikacu ponovo i okaciti.
evo slika...bojler sam postavio na konstrukciju od cijevi 40X40 koje sam uvrnuo u pod i zid.na nju sam postavio bojler da bude fiksan.bojler je sa stare stadlerove peci koja je davno izgorila ali bojler je citav.na bojleru su sa donje strane dve rupe kroz koje je ranije cirkulisala topla voda na stadlerovoj peci a ja sam prepakovao to sa cijevima i izveo sa viadrusove peci.prednja rupa je prikopcana na otvor koji se nalazi iznad vrata lozista nove peci i tu je prije toga bio cep,a druga rupa je prikopcana sa zadnje strane na izlaz tople vode iz peci u sistem grijanja.
znam da ovo nije bila tema ali sam se nadovezao kako je kod mene izgorila pec i kako sam je zamijenio novom.
treba mi pomoc-kaplje voda na varu kotla,na veoma nepristupacnom mestu ,pa me zanima moze li da se "okrpi" tecnim metalom ili ima neko neku ideju?
Upravo malo pre pokušaj zalivanja tečnim metalom DAKON DOR-a 32 kupljenog 2003. se pokazalo bezuspešnim.
kada je meni progorjela pec(limena) za centralno grijanje,neko mi je isto predlozio taj fazon sa tecnim metalom,ali kada je dosao majstor pa malo kvrcnuo sa cekicem po mjestu gdje je curilo,otvorila se pandorina kutija...samo je fleksa i aparat za varenje pomogao,ali poslije je procurilo na drugom mjestu.
Pa da pošto se i ja toga plašim ipak mislim da ćemo odustatit od varenja jer ni to nije baš jeftino.
Elem koristio sa SARATOGA dvokomponentni tečni metal, očistio na ˝belo˝ mesto na kome je curelo i malo bockao šrafcigerom okolo da vidim oće li popustiti još negde, pa odmastio Flaminom, valjda se tako zove jer se prvi put srećem sa ovim materijalima, e kada se to sve lepo prosušilo nalio tečni metal u par navrata, pa nakon par dana onda uzeo šamotnu smesu sa grafitom, koja se koristi za grafitne lonce za livenje, to koristimo i kod remonta KREKA, pa onda stavio komada lima preko mesta gde je bila rupa, pa opet zamazao dobro masom i fiksirao de pokretne rešetke koji je i napravio problem, i sve to lepo zamalterisao.
E to je sve držalo na hladnom dok nisam potpalio vatru, a kada se vatra razgorela tečni metal nije izdržao temperatutu i ako to mesto nije izloženo direktno plamenu i zaštićeni slojem šarotne smese, pa parčetom lima, pa opet slojem šamottne smese i na kraju nepokretnim delom pokretne rešetke.
Čini mi se da je voda kuljnula jače nego kada je procureo, mada tada su ga i naslage katrana i gara zatvarale.
Na kraju razočarenje u DAKON i tečni metal.
Kotao je trajao PET sezona i počeo šestu 10-ak dana.
Mogao je da potraje i duže, uzrok je malo i samo rukovanje ali nikako to ne bi smeo biti uzrok da traje samo PET sezona.
No koliko para toliko i muzike ali ovo je baš malo muzike.
POZDRAV!
meni pricas!!!pec od skoro hiljadu eura je trajala samo tri sezone,i naravno kao marfijev zakon uvijek se desi nesto kada je cica zima...sada valjda vise nece,sada je gusana pec,valjda ce biti vise sezona....
Koja ti je to pec kad je trajala samo 3 sezone,da je milimetarski lim pa bi duze trajao.
meni pricas!!!pec od skoro hiljadu eura je trajala samo tri sezone,i naravno kao marfijev zakon uvijek se desi nesto kada je cica zima...sada valjda vise nece,sada je gusana pec,valjda ce biti vise sezona....
Stvarno koja je da je zaobidjem!!!
ајде реци..... :?
Kaoko vidim svima nam je problem stvaranje kondeza u ovoj predsezoni loženja .Postoje i razna rješenja koje ste iznjeli na vidjelo pa evo i mog: Kada peć ili kotao već bude zahvaćen debljim naslagama čađi i smole ja koristim " ARF ZA GRILL ".Sa njim napršćem unutrašnjost kotla tj ložište ostavim da odstoji 15-20 min i onda naložim vatru natjeram temp. na 90 stepeni i ložište je čisto ko suza .Tako uradim dvaput u mjesecu dok nekrene prava zima i intezivnije loženje pa samim tim i rjeđe čistim ložište ood gareži i čađi .Probajte nije skupo ARF je kod nas 2eura.
ljanicki,
lozio sam svasta u tu pec,pec je famokova iz kostajnice(ranije firma vise nije pod tim imenom sada je kupljena ali ne znam kako se sada zove),ali i prije nje sam imao stadlerovu pec od 70 i neke god,ja se ne sjecam koja tacno god,bio sam mali,ali i u nju je svasta lozeno,i otpad i sirova drva i ugalj,svasta,ali je ona izdrzala do kraja osamdestih kada smo je prvi put varili.znaci ona je izdrzala vise od deset god a ova ni tri.e sada pitanje je sta i kako je koristeno u tom vremenu za pravljenje peci,to je bilo vrijeme prije privatizacije gdje je svako "zavrtao" gdje je mogao.sada je valjda bolje,od kako su u privatnim rukama,ali ipak sam kupio viadrusovu gusanu,slike ste vidjeli.
mojs stadlerova pec trajala preko 25god dok nije procurela ja i buraz probali da varimo i naravno nismo uspeli pa smo kupili novu elektrometalovu i za ovih 10 dana gori odlicno alii mnogo kondenzuje i cadji ali ne mogu da nateram buraza da dignemo temperaturu preko 50stepeni a kazu da treba barem 65 da li je to istina?
Tačno je, nije dobro za kotao da temperatura u ložištu bude ispod 50 do 55 stepeni C. Shtadlerove kotlove u to vreme kada ste ga kupili izradjivala ih je i firma Zavarivač iz Vranja kao hjihov kooperant, gde sam i ja radio, ali onda je izradjivan od kvalitetnog kotlovskog lima.
Kondenzacija se javlja samo zbog vlažnog ogreva i ako odžak nije izolovan.
Kotao iz Kostajnice od 40 kw ja i kolega nosimo kao od sale,pa sad vidi od kakvog je lima napravljena,nije ni cudo sto tako brzo progori.
Evo primera: Kotao proizvod TERMOMONT snage 40 kw
TKK 40kw tezak je 219 kg a cena u eurima je 871,93 e.
Nisam siguran da ga dvojica mogu upste podici?
ljanicki,
ne znam koliko ke tzak i ostale podatke,znam samo da je brzo progorio,za razliku od stadlerove peci koja je izdrzala mnogo vise lozenja i vremena od kfamokove.zato sam se i prebacio na gusanu,teoretski je neunistiva i jos sam uspio prikopcati i bojler za toplu vodu sa stadlerove peci na viadrusovu.vidjeli ste slike.
I DAKON DOR 32 je 240kg bez vode, ali mada sam ipak razrešio dilemu i pronašao grešku u eksploataciji, da sma ovo sa šamotnom smesom uradio pra dve sezone sada bi on grejao kao lud, no, šta je tu je još uvek mu nije rešena sudbina.
Da, dok je imao otvorenu rupicu od par milimetara, ja se naslonim na njega, nije bila potpuno ispuštrna voda iz njega, imao je za oko 50l od 64, a ono voda prsne kroz rupicum, nisam mašinac ali za takvu konstrukciju to mi je bilo malo čudno.
Nego ne vidim da DAKONA ima još na tržištu, da li je kupio neko drugi pa su sad pod drugim imenom ili ih jednostavno više nema, mislim na tržišze u Srbiji.
POZDRAV!
Ista je firma, postoji još ali verovatno ih uvoznici ne uvoze jer je i domaće tržište preplavljeno domaćim proizvodjačima
Kod livenih - gusanih kotlova koji su člankasti za razliku od blok čeličnih kotlova, se mora obratiti pažnja da ne dodje do nagle promene temperature u kotlu - toplo hladno i obrnuto, ili jakog mehaničkog udara po gusu jer može doći do prskanja članka. Srećom članak se može zameniti ali je i to ozbiljan trošak. Obično su prvi i poslednji skuplji od srednjih članaka. Inače su otporni na koroziju i dugotrajni ako se vodi računa predhodnom.
Evo primera: Kotao proizvod TERMOMONT snage 40 kw
TKK 40kw tezak je 219 kg a cena u eurima je 871,93 e.
Nisam siguran da ga dvojica mogu upste podici?
Termomont je iz Simanovca ne iz Kostajnice.To su dva razlicita pojma kao i njihovi kotlovi.
Sto se tice gusanih kotlova,treba reci da oni za razliku od celicnih kotlova,nemaju vodene komore za izmenu,pa samim tim imaju i manji stepen iskoriscena goriva.
Da,gusani kotlovi u praksi imaju mnogo manji stepen iskoriscenja od celicnih kotlova.Takodje osetljiviji su na nagle promene temperature vode,gde lako dolazi do pucanja rebra kotla,posebno ako je odlivak losijeg kvaliteta,sto nije retkost na trzistu.
Jedini lek je da se isece spoljna oplata pa da se prevari ako je samo var u pitanju.