Pozdrav
Imam tekuci problem posto je grejna sezona pocela, a meni se agonija ponavlja i godine u godinu.
Naime centralno grejanje (koje sam zatekao u kupljenoj kuci) greje prostor od oko 140m2. Kuca je stara gradnja sa debelim zemljanim zidovima (tipicno za vojvodinu). Dakle kako sam kupio kucu, tako i grejanje. Sistem je zatvoren, i kotao je TMT 34kW sa vertikalni lozistem. Koliko sam video po proracunima na internetu 34kW za ovu povrsinu kuce je previse (ako ne gresim), ali koliko sam se raspitao nekada su majstori kada su uvodili grejanje "projektovali" da se u kuci moze ostvariti optimalna temperatura i za najhladnije dane (-15 stepeni C), pa valjda i odatle tolika snaga kotla. Uglavnom ako uspem da ostvarim temperaturu vode od 70 i vise stepeni(i to samo sa idealnim ugljem), onda je u Kuci Ruska sauna. tako da je meni voda uvek izmedju 50 i 60 stepeni.
Primarni problem je sam kotao i rukovanje sa njim. Kotao nema sistem za tresenje resetke i zbog toga se brzo natalozi pepeo i vatra se gusi. Uz to svako jutro ide ciscenje svega iz lozista i pepeljare, stavljanje novog uglja (suseni Kolubara) i potpaljivanje. Pored toga horizontalni izmenjvaci toplote (3 komada) se brzo zaprljaju sa garezi, pepelom i prasinom, pa svakih sedam dana mora da se uradi detaljno ciscenje svih povrsina kako bi kotao mogao uposte da sagoreva ugalj. Inace ide totalno zagusenje. Treba napomenuti da je gornji horizontalni deo dobrano zaprljan sa smolom i ciscenje te smole je prava agonija (brenerom, alatom, celicnim cetkama i sl.).
Zbog svega navedenog odluka je pala......stari kotao - napolje, novi kotao - unutra.
E sad.....pitanje koji kotao. Moja osnovna dilema je kakva je razlika izmedju toplovodnih kotlova i trajnozarecih kotlova. najsrecniji bih bio kada bi nabavio kotao koji moze da se napuni sa ugljem do vrha i da ugalj stalno sagoreva, a ja da otresam i iznosim pepeo, i dodajem nove kolicine uglja. Napominjem da na ovom postojecem kotlu dodajem po 4-5 lopata uglja, tokom celog dana jer ako dodam malo vise,.....kraj,...zagusenje. Takodje kotao nema sanse da radi nocu, zagasenje vatre ide pod obavezno, jedino da ustajem nocu na svaka 2-3 sata.... sto je suludo. i pored svega toga svako jutro puna knta pepela (a kanta je velika).....
Dakle ako neko ima iskustva sa kotlovim koji se pune do vrha, i samo dopunjuju, neka mi odgovori, bicu mu do neba zahvalan. I ako se resim svakodnevnog robovanja kotlu i grejanju, mojo sreci nece biti kraja.....
pozdrav i hvala u napred
Lepo si opisao svakodnevne aktivnosti oko kotla i koriscenje uglja kao goriva!Stvari su takve i to je to!
Svi mi koji se grejemo na taj nacin prolazimo kroz to svakodnevno !Osim sto ti imas par problema koje se ogledaju u losem sagorevanje ,predimenzioniranom kotlu i cini mi se slabom dimnjaku.
O tome je pisano sto puta ovde i vredi se pomuciti pa potraziti na forumu jer su stvarno stvari obljasnjene do u detalje i sa dosta raznih resenje i situacija.
E sada sto se tice tvoje konkretne situacije i tvog kotla mogu ti reci par stvari iz svog iskustva.
Kao prvo trajnozareci kotao odlikuje donje sagorevanje ,a sa tim bi trebalo lakse odrzavanje temperature i veca efikasnost zbog tri promaje kao i mogucnost sipanja VELIKE kolicine uglja u nasipno okno kotla!Da bi se sve ovo ostvarilo potrebno je poslusati proizvodjaca sto se tice preporuka.
Znaci dimnjak obavezno fi200 ili Fi180 visine preko 7 8 metara,odlicno izolovan i pravilo odradjen.
Zatim,vrsta ogreva!Potrebno je koristiti mrki ili kameni ugalj granulacije ORAH ,a preporucuje se i kombinovanje sa drvetom da bi se lakse potpaljivao novi ugalj i pospesilo sagorevanje.Ti koristis susenu kolubaru koji je lignit i prepun komada razlicite velicine i oblika sto stvara blokiranje i otezano spadanje uglja ka resetci.Takodje ovaj uglja stvara ogromne kolicine pepela pa otezava resetanje i ciscenje resetke.Dobra stvar je njegovo lako potpaljivanje i visoka temperatura koju dalje ali i kratko isijavanje.Doduse dobar je i po tome sto ne stvara sljaku koja ne moze da propadne kroz resetku.Hocu da kazem da treba da obezbedis mrki uglalj tipa Banovici ,granulacije orah u kombinaciji sa drvetom ili jos bolje ruski kameni uglalj pa da probas sledece ili ove sezone kako budes u mogucnosti.Ovo govorim pod uslovom da ti je dimnjak onakav kakav sam naveo.
Prednost toplovodnog kotla ce ti se ogledati u laksem kontrolisanju gorenja vatre da se tako izrazim,laksim pristupom celoj vatri kao i vrlo bitno vizuelnoj inspekciji gorenja i sagorevanja.Znaci dobijas vecu kontrolu u smislu celog procesa ali ne i stabilnije temperature u kotlu.Sto znaci da ove kotlove ogleda potpaljivanje vecih kolicina goriva i proizvodnje vece kolicine toplote u kracem vremenskom periodu.Ovo moze biti prednost ili mana ali ako je sistem lepo dimenzioniran ne bi trebalo da bude porblema.Takodje moze se reci da se i lakse ciste kao i da imaju manje zahteve sto se tice dimnjaka.I znaci da ces cesce loziti toplovodni kotao!
I jos jedna stvar,kod toplovodnog kotla neces imati manje posla osim olaksanog obavljanja posla oko istog!
Tako da razmisli dobro da li ce da izbacis kotao i sta ces kupiti ,osim ako novac nije porblem!
Moj glas je za trajnozareci kotao uvek ako se ispostuju sve preopruke proizvodjaca,projekta i zdrave logike!