Pozdrav! Imam pec na drva "Diana" Tim Sistem. Prikljucena je na obican dimnjak precnika 12cm, visine oko 8-9m. Dimnjak je nov, nikad do sad koriscen. Dimne cevi su obicne, bez stedise. Ukupna duzina cunaka je oko 2m. Pec jako dobro gori i dimnjak odlicno vuce, ali se greje celom svojom visinom, tako da je zajednicki zid dveju soba na spratu iznad peci, vruc! Cak smo morali da odmaknemo plakar od njega. Ljudi su mi preporucili stedisu, da bi se smanjila temperatura dimnjaka i toplota bolje iskoristila. Da li postoji jos neko resenje, mozda i bolje? Video sam da mnogi ugradjuju klapnu na osovini u sam cunak iznad peci. Sta je najbolje resenje? Hvala!
Dimnjak se dosta greje
Hvala Ideolog na sugestiji. Sam odzak tako dobro vuce da se drvo odmah po stavljanju u pec pali kao brenerom , a sekundarno sagorevanje se ne prekida. Cisto sagorevanje se primecuje jer na odzku dima nema. Pec sama moze da gori samo jako i jos jace, ako ubacis dva drveta. Sobe, kroz koje prolazi odzak na spratu, inace odzak je nov, se takodje lepo greju od samog odzaka. Probacu sa stedisom.
Da li si probao sa štedišom i da lu je to pomoglo da se smanji grejanje odžaka ?
Da li si probao sa štedišom i da lu je to pomoglo da se smanji grejanje odžaka ?
Stedisa je stigao juce, montiracemo ga uskoro, pa javljam kakva je situacija.
novii025 wrote:Da li si probao sa štedišom i da lu je to pomoglo da se smanji grejanje odžaka ?
Evo, vec nekoliko dana koristimo pec sa stedisom i opsti utisak je da se dimnjak sada manje greje. Doduse, ovo toplo vreme ne zahteva neko ozbiljnije lozenje, ali eto. Sto je bilo do nas-uradili smo.
Ovo je odlična informacija, svakako da će nekome koristiti. Međutim biće zanimljivo videti šta će se dešavati kad se nekoliko dana uđe u veći minus. Sigurno da neće biti nekih ozbiljnijih problema.
Pomenuo bih jos jednu stvar, koja se desila prilikom prvog potpaljivanja peci sa novim stedisom. Do montaze, stedisa je nekoliko dana proveo na terasi, taman za vreme onih malo hladnijih dana pocetkom novembra. Jeste bio u originalnoj kartonskoj ambalazi i terasa jeste zatvorena, ali je to ipak van kuce. Montirali smo ga i potpalili pec- nastao je haos! Pec je toliko krenula da izbacuje dima u prostoriju, da je bilo "suza do kolena"! Kao da je u dimnjak ugradjen ventilator, koji svom silinom gura dim na dole, u prostoriju. Jeste vec bilo otoplilo i krenuli smo da lozimo oko 15h (sto apsolutno ne odgovara za taj posao), ali ta pec sa obicnim cunkovima nikad i ni u koje vreme nije znala da dimi. Nasli smo se u cudu. I onda posle vise vremena provedenog napolju, resili smo da probamo i po treci put, samo sa hartijom, pre nego odustanemo do sutra. Situacija je bila totalno drugacija-stedisa se u medjuvremenu smlacio i odzak je povukao k'o od sale i posle je sve bilo u redu. Eto, jos jedna stvar za nauk. Mislim da je moj zakljucak ispravan i da je bio problem u hladnom dimovodu. Da sam znao, mogao sam da upotrebim kalorifer ili fen za kosu da zagrejem metalne elemente, bilo bi dovoljno. Mozda ovo nekome bude korisno iskustvo, a stedisa je ovaj i deluje masivnije od konkurencije:
http://timsistem.rs/proizvod/stedisa-16/
Ako bude zainteresovanih, postavicu i sliku peci i kako sve to izgleda.
Glavna "fora" u grejanju je da se proizvede sto veca temperatura u lozistu kako bi se podstaklo drugostepeno sagorevanje(pisano je vec o tome), i da se nakon toga oduzme temperatura dimnim gasovima. Sve preko 180 stepeni celzijusa sto ode u dimnjak greje ptice na krovu. Razmisljaj u tom smeru da sto vise produzis put dimnim gasovima, kako bi sto vise energije ostalo u prostoriji koju grejes.Stedisa je jedno od mogucih resenja.Ugradnjom klapne ces zagusiti pec i onemoguciti pravilno sagorevanje.