interesuje me da li neko zna kakvo je i koliko efikasno geotermalno grejanje, hvala
geotermalno grejanje
Da bas tako .
Ih bre, ala ste se stisli! I mene zanima više o tome. Složićemo se svi oko efikasnosti a šta je ustvari skupo? Materijal? Ugradnja?
Materijal, zbog slabe ponude na tržištu ili zaostalosti tržišta?
Ugradnja, zbog malog broja stručnjaka (majstora) koji imaju iskustva sa tim?
Kolika je trenutna zastupljenost ovog vida grejanja?
Pa vid ovako dva bunara od 80 do 150 m dubine . oprema tehnika ovo ono .
Za pojedinacnu kucu cifra da ti se zavrti u glavi .
E sad da ne bude zabune kod nas se radi varijanta toplotnih pumpi , a nesto savim trece je koristenje geotermalnih izvora il bunara
Zaustepljenost ispod 1 %
Po meni, mada nisam neki stručnjak, ali zdravom logikom, čisto geotermalno grejanje ne bi trebalo da bude nešto skupo, jer onda ne treba ništa više od geotermalnog izvora i pumpe. Sad ko ima sreću pa ima izvor blizu kuće
Sad stvar je agresivnosti vode na korišćeni materijal i tako to.
Što se tiče toplotnih pumpi, preskupo je iako je i ono maltene besplatno pri korišćenju (princip sličan kao frižider, zamrzivač) oprema je paprena.
Ispravite me ako grešim.
Imaš gomilu podataka po internetu pa da nekog ne reklamiram ovde. Postoji i firma u istočnoj srbiji koja pravi sve to, a imaš i firme koje uvoze i ugrađuju.
Naleteo sam na jednom hrvatskom forumu da su neki slovenci to radili i u kućnoj izvedbi, ali pitanje je i vremena i muke, pa ko zna slovenački neka traži.
Mitke,ajd onda proguglaj i procitaj sta je to geotermalno grejanje...pa onda rezonuj.
Bojanale,sto rece Tenzor,stotine metara creva,masine,kamioni ljudska radna snaga i tako redom.....e to kosta.
Prvi deo teksta se u stvari odnosio na nešto kao geotermalni izvor, tj. izvor tople vode i nije baš zastupljena jer nema svako gejzir pored kuće. Tu lepo ubaciš cev u vodu, pokreneš pumpu i završiš stvar (Opet ispravite me ako grešim) Opet, kažem, moja je greška što sam to nazvao geotermalno grejanje, možda bi više odgovarao naziv grejanje geotermalnim izvorom ili tako nešto.
U drugom delu sam i napisao da je varijanta koja je zastupljenija i koja zahteva sve ono o čemu pišeš Darkelja veoma skupa za naše uslove, mada, kad opet pročitam tekst koji sam napisao deluje kao da sam pisao o jednom načinu grejanja.
A proguglao sam baš na ovu temu dosta jer mi se jedno vreme vrtela ta ideja po glavi, pa kad sam video da je "skuplja dara nego maslo" odustao sam.
Aj sad kad sam već počeo, ima lepa priča na sajtu "Beodoma", i sve to lepo izgleda, dok ne vidiš koliko košta.
http://www.rehau.rs/gradevinarstvo/niskogradnja/toplota.tla...geotermija...
Da zivimo na zapadu, lepo bi nas molili da se tako grejemo...
Geotermalno grejanje je-grejanje iz zemlje!Da li postoji izvor tople vode ili se koristi toplotna pumpa...sve je to geotermalno grejanje.
Radim u preduzecu koje se bavi projektovanjem,izvodjenjem i odrzavanjem sistema grejanja i klimatizacije.U dva navrata smo imali mogucnost da koristimo geotermalne izvore...u pitanju je banja "zdrelo" i u Sisevcu blizu Paracina na ribnjacima firme "RM" iz Stubice...Temperatura vode je u oba slucaja bila oko 36-38 C i isla je direktno u podno grejanje i bilo je dovoljno pritiska da cak ni pumpe nisu bile potrebne.U banji "zdrelo" postoji prirodan izvor...a u Sisevcu je pronadjena na oko 180 m....troskovi busenja su oko 1500 eura...bar je tako meni receno...U taj bunar su mogle da se postave cevi u vertikali i da se koristi toplotna pumpa,i uz postojecu temperaturu "tla" dobitak bi bio san snova.Sve ovo pricam jer postoji mogucnost da se i na mestima gde nema prostora,moze koristiti vertikalni sistem cevi u zemlji bilo gde...mala dvorista nisu problem....a i cena nije ubitacna.
http://tovg.org/content/view/93/81/lang,english/
Kako da izbusim rupu od 80m gde bi postavio U PE cev fi32 ?
Rupa se busi kamion busilicom a busi od 100-200 metara zavisno kolika je temeratura zemlje a ona postize i do 18 stepeni, zanimljivo je to sto ovaj sistem leti hladi a zimi greje, ja sam nesto gledao ispada da za kucu od oko 200 m2 taj sistem te kosta oko 15 000 EVROPLJANA. i taj da tako kazem pravi sistem se ugradjuje prilikom izgradnje tako da cela instalacija ide i kroz zidove i podove, i veoma je to kompleksno, ali kada to jednom ugradis onda si na konju grejes kucu od 200 m2 a placas struju kao za jedan dobar zamrzivac ili frizider.
Pozdrav svima!
Hajde da se i ja malo ovdje ukljucim jer ima par informacija iz prve ruke, a i nesto predznanja.
Ljubitelj sam ovakvih tema i alternativnih izvora energije, ali geotermalna energija je, jos uvijek, preskupa cak i za ljude u razvijenim zemljama (zivim u Kanadi pa znam kako je ovdje). Kada sam kupio moju novu kucu, grijanje je bilo na mazut (loz-ulje), preskupo te sam razmisljao o opcijama cime bih to da zamijenim. Jedna od opcija bila je i geotermalna energija. Moja kuca je velicine oko 250 "kvadrata" stambenog prostora, ukljucujuci i podrum koji je namjesten i u kome provodimo dosta vremena. Osnovna verzija, znaci najjeftinija, kostala bi me 30 000 CAN$, a sa podnim grijanjem u podrumu i citavih 45 000 $, znaci preko 30 000 evra sto je stvarno previse, za tu cifru se mora uzeti druga hipoteka i kad sam sve stavio na papir, apsolutno mi se nikada nece isplatiti. Sta je tacno geotermalna energija i kako to sve funkcionise?
-prvi princip je da je da je temperatura zemlje na dubina od 100-200 metara (zavisno od podrucja gdje zivite) konstantna i, ako se ne varam, tu je negdje oko 14-16 C
-buse se bunari na tu dubinu i u njih se postavljaju zatvorene cijevi (citav sistem je zatvoreni krug)
-u cijevima se nalazi antifriz koji neprestano cirkulise zahvaljujuci termopumpi koja se nalazi uz kucu i koja izvlaci toplinu iz antifriza i prebacuje ga u centralnu pec koja onda ventilacionim cijevima salje topao vazduh svuda po kuci.
-zimi, antifriz ima mnogo vislju temperaturu od vanjske tj. ako je vani -15C, a na dubini od 150 metara temperatura je +15C, znaci vas antifriz ce biti zagrijan na tu drugu temperaturu, ali opet treba dodatni izvor energije, uglavnom struja, da jos dodatno zagrije tu toplinu koju termopumpa crpi iz antifriza da bi bilo fino i toplo u kuci (npr. kod mene je 22C non-stop)
-ljeti, posto je temperatura zemljista na toj dubini dosta niza od vanjske, onda ce antifriz sluziti za hladjenje (obrnuti proces)
E sad, ima ljudi koji misle da ako ugradis geotermalni sistem u kucu, vise nemas nikakvih troskova jer zemlja sve odradi sto nije tacno. Kao prvo, zimi treba vazduh koji ide u ventilacione cijevi da se dogrijava sto mozda i nije tako veliki trosak kad se usporedi sa klasicnim grijanjem, ali ipak vremenom se nakupi. Osim toga, citav sistem koristi sruju za funkcionisanje (termopumpa koja cirkulise antifriz), tako da i to nesto kosta. Ovdje daju garanciju na termopumpu na 20 godina, ali za tih 20 godina tvoj sistem ne uspije da se otplati tako da u cijenu citavog sistema moras da uracunas i cijenu jos jedne termpumpe sa ugradnjom!!! Znaci, po meni, koliko god bilo ekoloski dobro i termo-efikasno (a i komfortabilno), sa ekonomske strane apsolutno nije rentabilno za obicne smrtnike.
Toliko od mene. Hvala na paznji ;o) !
P.S. Na kraju sam se odlucio sa klasicnu, elektricnu termopumpu i nisam zazalio. Uzeo sam od 4T, 2,5kW, struja nam je ovdje jeftina pa mi se vise nego isplati, pogotovu naspram naseg standarda.
Pozdrav svima!
Roditelji mi zive u Novom Sadu i griju se na gas sto je veoma skupo pa pokusavam da nadjem neku alternativu za njih. Razmisljam o elektricnoj termopumpi, zimi grije, ljeti hladi pa me interesuje gdje mogu naci neke osnovne informacije kao npr. koliko kostaju razni tipovi za ugradnjom, kolika treba velicina za prizemnicu od otprilike 100 "kvadrata" (1,5T mislim da bi trebalo biti dovoljno?), kolika je potrosnja u kilovatima itd.
Svaki savjet je dobrodosao i unaprijed vam se zahvaljujem!
Zna!Dobro je.I efikasno je.I skupo je.Preskupo za nase uslove...