Uskoro cu biti u prilici da se upustim u izgradnju kuce, pa je izmedju ostalih i ova tema postala znacajna tacka mog intresovanja. Postoje dva sistema koji izrade koji su mi zanimljivi, ali nigde ne mogu da nadjem poredjenje, pa me zanima ako je neko radio obe varijante da mi kaze prednosti i mane i okvirnu razliku u ceni. Ne postoji plan jos uvek, pa ne mogu da kazem toliko kvadrata, od tog i tog materijala. Ono sto mogu da kazem je da se kuca verovatno biti oko 200kvm u jednom nivou sa tavanskim prostorom i naslonjenom garazom/radionicom od 100-150kvm.
Prvo resenje je ono o kome se na nekoliko nasih foruma, pa i ovde s vremena na vreme pise, a to je: fancoil uredjaji, toplotna pumpa sa sondom u zemlji, mogucnost grejanja, hladjenja, sa podesavanjem temperature na svakom fancoil-u nezavisno, centralizovani bojler za sanitarnu vodu. E sad, nedoumice. Fancoil kada hladi, da li je vazduh koji izlazi iz njega hladan kao iz klime ili je topliji (pitam zato sto ne trpim klime, pa bi mi prijalo ako je taj vazduh bio topliji od vazduha iz klime tj split sistema). Drugo, gotovo sam siguran da sam nailazio pre nekoliko godina na varijantu toplotne pumpe koja koristi pri dogrevanju (kada je potrebno) umesto struje gasni gorionik ili pec na pelet), a sad ne mogu nigde da nadjem takvo resenje. Da li je uopste takvo resenje ekonomski isplativo, za onih 10-15 dana godisnje kada su spoljasnje temerature dovoljno niske da sama toplotna pumpa ne moze dovoljno da zagreje vodu za grejanje? Kako se toplotnom pumpom greje sanitarna voda leti kada se sama pumpa koristi za hladjenje?
U ovoj prici nedostaje jedino ventilacija tj provetravanje pojedinacnih prostorija centralizovanim sistemom. Kako resiti, da li postoji kod nas neka opcija osim centrifugalnih ventilatora i pocinkovanih kanala? Vidjao sam na stranim sajtovima sisteme sa pljosnatim hdpe cevima ispod poda i sl.
Drugo resenje, je ono o kome nisam nasao nijednu temu ni na jednom nasem forumu. Sistem ventilacije kao osnova sistema. Sistem za razmenu toplote izmedju otpadnog i svezeg vaduha (to je valjda rekuperator), kanalski modul za grejanje vazduha (elektricni grejac ili toplovodni grejac sa toplotnom pumpom), kanalski modul za hladjenje vazduha (ciler vodom iz toplotne pumpe ili klima kondenzatorom), nezavisni sistem za centralizovano grejanje sanitarne vode. Ako se odlucujem za ovu varijanut to moram mnogo radnije da isplaniram da mogu da predvidim prolaze za kanale. Da li je kanale bolje voditi kroz plafon ili pod?
Zanimaju me okvirne cene ili bar odnos, sta je skuplje/jeftinije, procena razlike u ceni, bpolje/losije, prednosti/mane obe opcije ili neke trece opcije. Trazim resenje koje ce imati sto veci stepen samostalnosti i pouzdanosti sa sto nizom cenom energenata pri upotrebi. Pocetna cena opreme me ne zanima previse, jer sta god ustedim u startu, platicu za tri, pet ili dest godina, mzoda i duplo.
Hvala svima koji izdvoje vreme da bi procitali,
Pozdrav,
Sale
Pozdrav,
resenje sa toplotnom pumpom je jedno od najboljih. Racunaj da toplotna pumpa voda/voda trosi vise el energije. pa samim tim moja neka preporuka je da koristis vazduh/voda.Busenje sondi je dosta skupo mislim da se sada krece oko 40e/m, i el pumpa koja cirkulise fluid kroz sonde je snage oko 1 KW. Tako da ti je preporuka za vazduh/voda. Normalno, podrska toplotnoj pumpi neka ti bude zaseban kotao na gas..pelet-cvrsto. Centralni bojler za PTV moze biti upregnut i sa solarnim sistemom. Pa samim tim mozes koristiti i solarno za podrsku sistemu grejanja. Sto se tice fan coil, oni duvaju manje hladan vazduh nego klima, ali zato racunaj da moze da radi non stop...i samim tim dobijas mnogo prijatniju temperaturu ambijenta.
Sto se tice rekuperatora, ja bih opet ulozio pare u solarni sistem, Ventilaciju mozes odraditi...a sad koliko bi ti se isplatio sistem sa rekuperatorom...to vidi sam izracunaj.
Ulozi sredstva u izolaciju objekta,...tamo gde su velike povrsine pod granitom ili plocicama uradi podno grejanje. Akumulator toplote i slicno. Sve zajedno sa toplotnom pumpom, imaces komforno i isplativo grejanje. Zajedno sa solarnim sistemom za pripremu PTV i podrsku sistemu grejanja...eto ekonomicnosti.
Jos jedna stvar, mnogo je lakse odrzavati fan coile nego ventilaciju sa klimatizacijom. Racunaj da se u tim kanalima svasta nakupi godinama. da je leglo zaraze (legionela) itd...