dali neko moza da mi pomogne u vezi instalacije za grejanje sa pvc cevima dali neko ima iskustvo sa tim i kako se pokazalo
instalacija za grejanje sa pvc cevima
i mene interesuje grejanje sa pvc dali se mogu koristiti vodovodne
Prvo jedna ispravka, sa PVC cevima se ne radi instalacija grejanja, taj materijal se koristi za kanalizacione cevi.Koriste se razne varijante polietilenskih materijala.
Pex cevi i Al pex se koriste za izradu grejanja,mada sam ja na dva mesta video da je kompletno grejanje uradjeno od Pvc cevi za vodovod.Kod Pex cevi se rade uglavnom jednocevni sistemi grejanja tako da ti je potreban orman sa razdelnikom.Prilichno je jednostavno raditi sa tim cevima i nije potreban neki poseban alat osim mozhda nozha za bakarne cevi da mozhesh lepo da secesh cevi.Morash voditi rachuna da ti nigde u sistemu ne ostane zarobljen vazduh.
Pex cevi i Al pex se koriste za izradu grejanja,mada sam ja na dva mesta video da je kompletno grejanje uradjeno od Pvc cevi za vodovod.Kod Pex cevi se rade uglavnom jednocevni sistemi grejanja tako da ti je potreban orman sa razdelnikom.Prilichno je jednostavno raditi sa tim cevima i nije potreban neki poseban alat osim mozhda nozha za bakarne cevi da mozhesh lepo da secesh cevi.Morash voditi rachuna da ti nigde u sistemu ne ostane zarobljen vazduh.
Prvo to sto si video mozda nisu obicne cevi za vodovod,nego impregnirane cevi koje se koriste iskljucivo za grejanje,ali su spolja vrlo slicne vodovodnim cevima.Mada mozda su i vodovodne,ko ce znati ko je koliko lud i cime je radio instalaciju grejanja.
Sa alpexom se ne rade "Uglavnom" jednocevni sistemi grejanja,vec su podjednako,cak i vise zastupljeni i dvocevni sistemi,da ne pominjem ostale namene alpex cevi.
Sa alpex cevima jeste jednostavno raditi,ali alat je ipak potreban,i to:makaze za secenje,kalibrator za obradjivanje lezista spojnice,posebni alati za savijanje itd...bez toga sve je karabudz.Alpex cevi imaju tendenciju da se slome pri savijanju.I jos da dodam,sa alpexom precnika 16 i 18 mm jeste lako raditi,ali vec od fi 20 je teze.Da ne pominjem vece precnike i to koliko se tesko oni savijaju,to zna svako ko je bar jednom radio sa alpexom precnika bar 26mm.
Postovanje
Upravo sam zavrsio kompletnu instalaciju grejanja sa pvc-c cevima,komplet plastika i to ne polietilen vec kako ime kaze PVC,radi se vrlo lako,bez dodatnog alata,veoma lako se spajaju i za sad sve funkcionise kako treba.
Postoje mufovi,kolena,prelazi,obilazi i sve sto je slicno i sto je potrebno da bi se uradila jedna kompletna instalacija.
Inace pomenuti program je made in usa,i tamo se lagano oristi vec 50 godina...
Cena materijala u odnosu na verziju sa bakrom je jeftinija oko 50%
Naravno to ne znaci da bas totalni laik moze sve da uradi,mislim nemoj se ljutis ali nece sama cev kroz zid... ))
Toliko i pozdrav
Termico,nisi dodao da si lepio cevi lepkom,a ne peglom!
postovani TERMIKO dali si ti radio instalaciju ca sevima za vodu koji se lepe sa specijalnim lepkom i imaju svij prateci program fitinga ja bih radio sa cevima koji se vare varilicom (peglom) jer je vec imam i radim vodovod.Bio sam na sajtu peštana i ono tamo kažo da se cevi za vodi koristi i za grejanje,samo me interesuje koju temperaturu mogo da podnesu max-min i kako trpe varovi. Ja bih instalaciju išau u zid samo bih iz zida virili priključci za radijatore tako da mi nija važno što pvc cevi ne greju to je kao jedin mana ove vrste instalacije
Zašto se uporno koristi naziv pvc za nešto što je PP polipropilen, jer su totalno dva različita materijala i pravi se nepotrebna zbrka oko naziva.
Kod PP-R cevi postoji problem pri distrubuciji tople vode što se cevi izdužuju i moraju se praviti dilataciona masta, ili čak lire, ako su veće dužine.Osim toga temperatura fluida znatno skraćuje vek korišćenja tih cevi (primera radi na 5 godina ako je temperatura 93 celzijusova stepena) i što je najbitnije veliki rizik je te cevi koristiti za grejanje i pri tom ih ugraditi u zid.
Najveći je problem kako će se vremenom ponašati mesingani prstenovi koji su uliveni u plastiku na prelazima izmedju plastike i metalnih fitinga.Nemojte se iznenaditi ako pod pritiskom i povišenom temperaturom ta čaura izleti napolje.
Postoje PP-R cevi namenjene za distribuciju tople vode, to su tzv. fazer cevi koje su ojačanje staklenim vlaknima, ali u cilju da se eleiminiše dilatacija cevi.
Pre bilo kakvih radova treba konsultovati proizvodjačke kataloge i videti za šta je koji proizvod namenjen i kako se montira i koristi.
reci mi te takozvane pp-r cevi za distrobuciju tople vode dali se isto spajaju sa peglom i dali imaju svij prateci fiting program.Koja ja razlika u ceni od obecnih pp-r cevi
Isto se spajaju, na isti način i sa istim alatom.Na primer izduženje obične PP-R cevi na 50 stepeni je preko 9 mm, a fazer cevi pri istim uslovima je ispod 2 mm.
O cenama se možeš informisati kod distributera za Srbiju.Pogledaj ovde
da gledao sam ovaj sajt to ima i na sajtu firme AQUATHRRM koja proizvodi.Zanima me još samo kad cevi postavim u zid dal je bolje da kanal popunim sa purpenom ili klasično sa malterom
Nije mi se uchinilo da su radili sa cevima za vodovod nego znam da su radili tako grejanje.Shto se alata za savijanje Al pex cevi tiche on je red velichina 20 Eura,ja nisam koristio kalibrator nego sam se i bez njega snashao.Rekao da sam zbog malih dimenzija cevi pogodne za jednocevni sistem da bi se izbegli "T"komadi i da je prilichno jednostavno za nekoga imalo tehnichki nadarenog.
Postovani
Za pocetak da se razumemo jednu stvar,naravno da postoje PE cevi,kao i PP-R cevi ali to nije ono sa cim sam ja radio,tako da ponovo naglasavam jednu stvar,A TO JE KORISTIO SAM pvc cevi
Postovani Zvekoljube,fiting nije uliven u metal ili slicno,sam komad je prilikom izlivanja bigovan i svi spojevi dihtuju na gumicu...
Dacu neke osnovne karakteristike cevi
1. Pri temp od 82C trpe pritisak od 40bar
2. Propusnost vazduha manja od svih ostalih viseslojnih PE varijanti
3. Npr cev od 1/2 cola kosta 120rsd po metru
I ono najbitnije,ako su dobre za BOEING ,meni su sasvim u redu
Darkelja,hvala na ispravci,cevi se ne vare peglom vec lepe lepkom...
Kome treba jos nesto neka pita,ne uzimam usur
Ziveli
Zaboravih najbitniju stvar,lagano podnose 100C... pozdrav
TERMICO ti smatraš da i obicne PVC cevi koje sa vare mogu da izdrže temperaturu i pritisak .Reci mi samo kanal u zidu gde postavljam cevi kako da posle zatvorim šta je najbolje
Kao sto rekoh,mogu da tvrdim samo za cevi ovog proizvodjaca,sta se desava u praksi sa npr Pestan ili Aquatherm cevima od PVC-a ne bih mogao reci.
Cevi koje sam ja koristio su od firme NIBCO i lagane su za rad,ali ne mogu da se vare peglom vec samo rad sa lepkom.
Jos jedna bitna stvar kod istezanja PVC cevi,kao sto je pomenuto,ako se cev polozi u zid,u tom slucaju istezanja nema..
Bitna stvar je i to sto te cevi imaju mnogo manju toplotnu provodljivost ka okolini pa su narocito pogodne bas za u zid.\
Pozdrav...
Jos jedna bitna stvar kod istezanja PVC cevi,kao sto je pomenuto,ako se cev polozi u zid,u tom slucaju istezanja nema..
Gresis i to mnogo.Naime ako je cevi onemoguceno poduzno istezanje (koje je kod PPR cevi oko 9mm po duznom metru),onda dolazi do poprecnog opterecenja i velikog mogucnosti pucanja cevi.
Postovane kolege i ostala gospodo
Naime,mozda ja i gresim u vezi istezanja tih cevi,ali nauka kaze da ako se polivinilhloridu u postupku livenja doda odredjeni procenat ugljenika onda se poboljsavaju mehanicke karakteristike same cevi za vise desetina puta..
Ali ne treba zaboraviti stalan jaz izmedju majstora i naucnika....
E sad,cevi koje sam ja koristio nose punu oznaku PVC-C ,a svi se secamo iz hemije sta ono bese C??
ziveli i dobro se svi ugrejali ove zime
Postovane kolege i ostala gospodo
Naime,mozda ja i gresim u vezi istezanja tih cevi,ali nauka kaze da ako se polivinilhloridu u postupku livenja doda odredjeni procenat ugljenika onda se poboljsavaju mehanicke karakteristike same cevi za vise desetina puta..
Ali ne treba zaboraviti stalan jaz izmedju majstora i naucnika....
E sad,cevi koje sam ja koristio nose punu oznaku PVC-C ,a svi se secamo iz hemije sta ono bese C??
ziveli i dobro se svi ugrejali ove zime
Ne gresis,Termico.Naime,cevi koje si ti koristio namenjene su grejanju i sve stoji sto si napisao.Problem nastaje u necem drugom,a to je sto neki clanovi foruma PPR cevi zovu PVC cevi,a to nije isto.Iz tog razloga sam dao podatak o poduznom istezanju upravo PPR cevi da bi se jasno videlo zbog cega ih nije dobro koristiti u grejanju,pogotovo postavkom u zid.
Ja sam takođe pre nekoliko dana završio instalaciju grejanja sa pvc-c Nibco cevima, iako nikad ranije nisam radio te stvari ili npr. vodovodne probleme i slično. Slikao sam aparatom kotao kod mog kolege, to sve isto uradio na mom kotlu, pročitao ovaj forum skoro ceo i krenuo sam bez ičije pomoći ili saveta jer majstori ovde još nisu čuli o tim cevima koje se lepe lepkom, oni znaju samo za bakar(bolje ukradu kad rade sa bakrom i lakše prodaju te ukradene elektrode i delove). Ove cevi su kao stvorene za sistem uradi sam. Treba naravno imati neko predznanje, skoro sve to ima na ovom forumu, i toplo preporučujem svima da probaju ono što na zapadu koriste već godinama (proverite na youtube) i što je po mom skromnom mišljenju ipak budućnost. Jedina stvar koju sam morao da ispravim na kraju je nekoliko spojeva sa teflonom, koje sam zamenio sa kudeljom a sve ostalo perfektno funkcioniše, tako da još jednom preporučujem ove cevi.
Ja sam takodje uradio kompletno grejanja kuca 140m2, sa PVC-C cevima. Mogu vam reci da sam prezadovoljan. Kad uhvatis rukom bakarnu cev kroz koju prolazi topla voda opeces ruku, ove cevi mozeh da drzis koliko hoces sto znaci da ne provode toplotu.
PVC-C/CPVC
FlowGuard Gold® cevi i spojnice napravljeni su od posebne plastike – hlorisani polivinilhlorid (CPVC). FlowGuard Gold® CPVC rezultat je nove tehnologije koja obezbeđuje povećanu čvrstoću proizvoda. FlowGuard Gold® sistemi distribucije vode montiraju se odmah raspoloživim, jeftinim alatima. Zacementirani (zalepljeni) spojevi osiguravaju pouzdanost FlowGuard Gold® sistema cevovoda (preko 45 godina pokazuju se uspešnim).
Hlorisani Polivinil Hlorid (CPVC) je termoplastični materijal za cev i spojnice napravljen sa CPVC jedinjenima koja ispunjavaju zahteve ASTM Klase 23447 kako je definisano u ASTM Specifikaciji D1784 i EN-ISO 15877 (za PVC-C). Izdržava pritisak do 138 bara i maksimalnu temperaturu od 100°C. Tokom 45 godina se dokazao kao sjajan materijal za vrele i korozivne tečnosti, toplu i hladnu vodu, spaja se lepljenjem (CPVC cementom), takozvanim hladnim varenjem.
Primena NIBCO sistema:
* instalacije za toplu i hladnu pitku vodu
* instalacije centralnog grejanja
* instalacije za klimatizaciju (grejanje, hlađenje i odvod kondenza)
* industrijske instalacije
* transport različitih hemijskih fluida
* instalacije komprimovanog vazduha
* protivpožarne instalacije
Karakteristike i koristi NIBCO sistema:
* čistoća vode
* trajnost (garancija 50 godina)
* energetska efikasnost
* smanjena kondenzacija
* tihi rad
* nema stvaranja kamenca
* protok punim promerom
* nema difuzije kiseonika
* brza montaža bez skupih specijalnih alata
* neutralni u kontaktu sa hlorom
* najmanji koeficijent toplotnog linijskog širenja kod polimernih materijala
* negorivi materijali
* visoka estetika instalacije – čvrste cevi
ENERGETSKA EFIKASNOST – Sve cevi sa toplom vodom donekle zrače toplotu. To nije samo izgubljena energija, već i dovodi do toga da padne temperatura vode u cevi i time se do slavina isporuči hladnija voda. Međutim, CPVC daleko manje provodi toplotu nego drugi sistemi. Kao rezultat toga, CPVC cevovod pomaže da se voda sačuva od hlađenja i obezbeđuje više tople vode za korisnika. Obratno, slab „transfer“ toplote CPVC cevovoda, takođe, pomaže da se voda sačuva od zagrevanja. Kada se radi o biranju vodovodne instalacije koja će pomoći da vaša topla voda ostane topla, a vaša hladna voda da ostane hladna, FlowGuard Gold CPVC sistem cevovoda je najbolji izbor. Poboljšane karakteristike termalne provodljivosti povezane sa CPVC-om mogu da stvore znatne dugoročne uštede za vlasnika doma ili stanara koji ima svest o energiji. Termalna provodljivost bakarnog sistema je 2500 puta veća od CPVC sistema
emperatura rada:
stalna 90°C
maksimalna 100°C (temperatura kvara)
pritisak rada zavisi od temperature
Evo kako se satavljaju:
[flash width=250 height=200]http://www.stepen.rs/3.swf[/flash]
Poredjenje sa bakrom:
[flash width=250 height=200]http://www.stepen.rs/prvi.swf[/flash]
Pogledaj malo u slici i reci ovde:
http://www.beodom.com/sr/news/entries/amadeo-ii-construction-update-unde...