Pozdrav svim forumašima,
Trenutno sam u postupku planiranja svog novog doma, te se nalazim u još jednoj od brojnih dilema. Međutim zbog apsolutnog neiskustva u ovoj oblasti, umesto suvog čitanja tema po formu moram da pokrenem konkretnu diskusiju.
Naime, nisam siguran koji je najbolji sistem grejanja u ovom trenutku za moj budući dom tj. mene?
Da bi sistem bio najbolji (za moje potrebe), potrebno je da bude:
1. automatizovan;
2. efikasan, te samim tim i štedljiv;
3. relativno jednostavan za održavanje; i
4. ne basnoslavno skup za ugradnju.
U postojećem domu trenutno se grejemo na pelet, i generalno sam zadovoljan. Međutim, obzirom da imam priliku da nešto napravim tako reći od nule prosto bih želeo da pronađem malo bolju opciju u smislu iznad navedenih kriterijuma.
U tom kontekstu, razmišljam o sledećim opcijama:
Podno grejanje u kombinaciji sa: 1. peletom ili 2. toplotnom pumpom
Prva stvar koja me ovde buni jeste razlika u ceni ugradnje oba sistema. Čini mi se da kada je grejanje podno i na pelet postoje brojni "dodaci" samoj peći za pelet poput AT kapaciteta 2000l (imaću oko 90m2 korisnog prostora), mešni ventili itd... koje dovode grejanje na pelet u isti rang sa toplotnom pumpom?
Kada je grejanje podno i putem toplotne pumpe, recimo voda-voda, razumeo sam da su uštede najveće ali i početna cena ugradnje najveća. Dodatno čitao sam i da su potencijalno brojni problemi sa održavanjem i/ili bunarima itd... dodatno, navodno oni "izmenjivači" se recimo prljaju pa moraju da se čiste ili menjaju, a za to je potreban serviser pa onda dolazimo do toga da zavisiš od tehničke podrške itd... a sve to mi ne daje mnogo samopouzdanja jer nisam vičan kada su sistemi grejanja u pitanju, kao što sam naveo.
Dodatno, moj novi dom će biti faktički dogradnja postojećeg koji već ima razvedeno centralno grejanje sa radijatorima. E sad, zbog toga što mi ne bi bio ogroman trošak da razvedem podno grejanje u tom postojećem delu (barem preliminarne procene to govore) i radijatori i podno grejanje su opcija. Međutim, čini mi se da je najmanja investicija da razvedeme radijatore i u novom delu, uzmem veću peć na pelet samo i to je to.
Ono što me samo tangira kod te najpovoljnije opcije jeste - da li ipak da uložim malo više inicijalno u neke radikalne izmene (postavka podnog grejanja, prelazak na novi sistem grejanja) zbog toga što će mi se zaista isplatiti u budućnosti, ili ipak te uštede i nisu tako značajne i ne vrede tolikog ulaganja?
Što se tiče izolacije - na spratu sam tako da su podovi topli zbog toga što se ispod mene greje (i imaju osnovnu izolaciju), krovna izolacija je urađena kako treba (potkrovlje je ali je sve puno vune i tako će biti i u novom delu), prozori u postojoćoj kući su 3komorni pvc u novoj verovatno petokomorni pvc, postojeći i novi zidovi YTONG blokovi 30-35 (nisam baš siguran) i planiram da dodam stiropor i uradim novu fasadu kada sve završim.
Kao što vidite, upit je malo haotičan što je plod verovatno zbunjenosti ovom temom, te se osetite slobodni da me pitate sve što vas zanima ali i uputite na nešto potpuno novo ako mislite da je bolja opcija.
P.s. izbegao bih grejanja na struju, plasim se skoka cene Kw u budućnosti (za sad su cene zakonom limitirane tj. garantovane, ali priča se o skoku neko vreme već)...
Hvala vam unapred.
Pozdrav,
Milan
Ja bih samo izneo neko moje iskustvo oko grejanja na struju...
Toplotna pumpa ima COP oko 3 maksimalno ako gledamo ceo sistem. Tu racunam pumpu i za vodu... Nikad nisam merio licno, gledao sam puno po netu, mozda gresim.
Kad saberes oduzmes dobijas 2-3 puta jeftiniju struju. Ne znam odakle si, ali npr u vojvodini nocna tarifa je jeftinija 4 puta od dnevne.
Ja sam iz toga zakljucio ako trosim struju za grejanje sa obicnim grejacem samo u nocnoj tarifi, imam COP 4. Tako da sam u startu bolji od samo pumpe koja radi ceo dan.
Naravno za ovo je bio buffer. Ja sam se odlucio za 2000L u samogradnji, gde mi stane vise od 100KWh korisnih.
Sto mi je dovoljno za 2 dana grejanja.
E sad, odrzavanje buffera je prakticno nikakvo. Druga stvar, ja sam stavio 3 grejaca, dosta mi je jedan. Iz razloga kad neki crkne, samo prevezem drugi. Opet odrzavanje nikakvo.
Sto se tice izbora grejnih tela, samo podno grejanje! Po mogucnosti zidno i plafonsko.
Nazalost ja nisam imao para da stavim 12cm stirodura ispod podnog grejanja, ali iz neke zapadne literature to se pokazao kao optimum.
Stavio sam 5cm...
Da ne duzim puno, ako ces na struju moja preporuka buffer+grejaci, dokle god postoje 2 tarife, sa ovom razlikom u ceni mnogo isplativije u odnosu na toplotnu pumpu.
A bunarenismo ni spomenuli...
Ovo dalje pricam samo na osnovu procitanog
Pelet, za njega ne treba puno toga, pozeljan je mali buffer, da ti se pec bas stalno ne bi palila i gasila, i da bi sto duze radila u optimalnom rezimu. Tako da ni to nije tako strasno kao sto si napisao.
Raspitivao sam se za pelet, gde mi je prodavac rekao, treba ti oko 600eura za zimu i to ti je jeftinije i od struje i od drva. Na sta sam ja rekao samo ne fala
Za januar potroseno 1800KWh, u jeftinoj tarifi. to je oko 7000din. Neka racun svih 6 meseci grejne sezone bude kao ovaj, jeftinije od peleta, bez skladistenja lopatanja itd...
Za sad toliko stoje stvari, dokle ce ne znam.
Za obe varijante mora ici mesni ventil itd, ali to je investicija od 50eura.