U kuci imam podno grejanje prikaceno na ugradni kamin prity.
Dimnjak mi je od prohroma precnika f200, e sad mnogo mi toplote uzalud ide kroz dimnjak, prakticno pri jacem lozenju se dimnjak usija, dal mogu recimo namotati neke cevi recimo bakarne i prikljuciti na postojeci sistem, dal bi postigao nesto, da manje lozim a da dobijem na vecoj temperaturi?
Izmenjivac toplote za dimnjak
Gledao sam bas u jednom restoranu na planini kako su odradili centralno grijanje na kamin, u dimnjak koji je jedno 60x30cm ubacen je izmjenjivac topolote od debelozidnog inoxa i kazu da super grije. A sve napravljeno od materijala sa otpada. Slucano sam primjetio da idu cijevi i ventili iznad kami a pa cisto me zanimalo koja im je svrha, pa pitao. Imaju i gasni kotao da dodaju jer je velika povrsina za grijanje,ali kazu da dosta manje gasa trose od kad je to ubaceno. Jedino sto se mora vaditi napolje posle svake sezone jer zacadi dosta a nezgodno ga ocistiti dok je unutra. Bukvalno cijevi slozili horizontalno u vise redova i povarili za kutije sa strana. Moze i bakarna cijev da se namota u spiralu, i sa protokom vode da se regulise temperatura.
To sam i ja video negde na netu, e sad je pitanje kako to napraviti, dali da spolja namotam cevi oko dimnjaka ili bolje unutar dimnjaka, precnik dimnjaka je f 200, misli da nece uticati na cug dimnjaka ako taj izmenjivac ubacim u dimnjak..
Ako se peć čisti bar jednom nedeljno zašto bi se ovo čistilo ređe?
Za celu sezonu na cevima će biti previše smole a i gara a to je jako dobar izolator.
Sigurno ima neke hemiije kojom se popraskaju cevi ali ako se reši problem pristupa cevima u dimnjaku.
A da se namotaju cevi spolja na dimnjaku tj na cev?dal bi se nesto postiglo? Mnogo mi toplote prodje kroz dimnjak i jednom kad sam zalozio malo vise brezon se usijao na tavanu i upalio gredu na kojoj je bio pricvrscen dimnjak pomocu tog brezona.. To sto je majstor tako uradio, to je vec druga prica
Ima li taj dimnjak kakvu izolaciju?
Ima naravno, kamenu vunu i spolja aluminijumski lim
Pa spolja sumnjam da ce biti neke vajde jer je povrsina nalijeganja jako mala a vazduhom se toplota jako slabo prenosi pa bi vjerovatno i efekat bi skoro nikakav. Unutar odzaka od kamina da se namota cijevi do recimo visine otvora kamina,onako u spiralu kao grijaci od nekih bojlera, da moze po potrebi da se preko 2 holendera i slavina ispusti voda iz te zavojnice pa da se izvadi i ocisti. E sad koliko ce biti naslaga, zavisi od mnogo faktora, od vrste drveta, jacine vatre i ko zna sve cega.
Ocigledno je da ste resavanju problema prisli sa komtra strane. Niste naveli koji je model kamina, kako ga lozite, koliki je kako izolovan prostor koji grejete.
Ako se spoljni delovi dimnjaka zagreju 'do usijanja' onda je kvalitet izolacije a i sama bezbednost tog dimnjaka veoma loša.
Pravilo: Temperatura nijednog spoljnog dela dimnjaka pri redovnoj upotrebi ne sme da prelazi 40 (četrdeset) stepeni.
Sledeće pravilo: Temperatura dimnih gasova na ulasku u dimnjak mora da bude dovoljno visoka da ne dođe do pothlađivanja i kondenzacije pre nego što dimni gasovi napuste dimnjak i odu u atmosferu.
U praksi uobičajeno je potrebno da temperaura dimnih gasova pri izlasku iz peći/kotla odnosno na ulazu u dimnjak bude 200-240 stepeni kako na vrhu dimnjaka ne bi pala ispod 160-180 stepeni.
Slično problematici izolovanja objekata tako i dimnjak napravljen od keramičkih materijala ima termostabilnost odnosno znatno se sporije hladi za razliku od metalnih dimnjaka.
Metalni dimnjaci se veoma brzo zagrevaju ali odmah po prestanku prolaska toplih gasova se brzo i hlade i iz tih razloga treba da imaju dobru izolaciju. Uobičajena debljina od 5 cm kamene vune je premala.
Metalni dimnjaci su jeftinija varijanta pri izgradnji a pogotovu pri rekonstrukcijama ali treba svakako znati da imaju i znatna ograničenja.
Model mog kamina je Prity cw 18,23 kw, sve je to dovoljno za moju kvadraturu ali mnogo mi toplote odpazi u vasionu i mislio sam da moze ta toplota da se nekako iskoristi pre nego sto izadje.. Precnik dimnjaka je f 200 i nema nikakve krivine
Pa imam izolaciju 8 cm, na plafonu 3 cm stiropora.. Dostignem zeljeni efekat u kuci tek kad ga bas lozim dosta, model kamina je prity cw 18..
kiconio, šta je bilo sa vašim prvim kaminom? Nije valjda da ste sve ono razbili što je bilo dozidano sa spoljne strane kuće i da ste izbacili
"pravljeni" kamin da biste ubacili "fabrički" kamin. Još sa prvim kaminom je bilo problema sa iskorišćenjem ogreva i slabim podnimm grejanjem. Što se tiče ideje spiralnog izmenjiva sa spoljne strane dimne cevi zaboravite je. Ne izlažite se dodatnom trošku bez potrebe. Na nekoliko drugih tema je raspravljano oko povećanja učinkovitosti predaje energije u kaminu ili u kaljavim pećima i sva rešenja su bila sa dodatnim cevnim izmenjivačem unutar samog prostora za loženje.
E sad pun je net sa slikama kako su ljudi dodavali spiralne izmenjivače na ćunak ali daleko veći učinak je kada je zavojnica unutra. Postoje i fabrički pravljeni izmenjivači za tu namenu koji imaju i usmerivače dima kako bi ga naterali da se kovitla i oblizuje cevi a ne da laminarno prođe na gore. Kondenzacija na izmenjivaču je sprečena bimetalnom oprugom koja se podešava prema željenoj temperaturi dima. ispod zadate T klapne su postavljene paraleleno sa putanjom dima i on se kreće nesmetano a kako T dima raste klapme se zakreću i usmeravaju dim ka spirali. Kako funkcioniše čišćenje takvog komada ne znam ali sumnjam da je lako.
Zar cw 18 nije vec predvidjen za centralno grejanje? Ako je to ovaj kamin- https://www.pazaruvaj.com/kamini-c4177/prity/cw18-p81554929/ https://www.mall.hr/kamini-drva/prity-kamin-za-ugradnju-cw-18 Koliku kvadraturu grejete, opisite malo detaljnije objekat i kako je izvedena instalacija.
duca011, sistem je bio već razmatran u okviru druge teme.
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-...
Izvinjavam se, nisam video tu temu.
Zato sam ja i pitao Kiconia šta se sve dešavalo u međuvremenu. Više od tri godine su prošle od prvog javljanja a sistem je od početka bio postavljen kako ne treba.
Izolovan objekat 90 kvadrata, kamin-kotao 23kw. Po meni previse jak kotao i nema pomoci bez akumulatora toplote i kojekakvih kerefeka . Po meni jeftinije zameniti kamin sa slabijim nego ulupavati gomilu para u akumulator, pumpe, automatiku......
Svaka cast sto pamtis moj slucaj
Zamenjen je rucni rad ugradnog kamina ovim fabrickim, zatvoren je sistem, uradjena izolacija, smanjena je poteosnja drva za nesto malo, glavni je problem ta toplota sto greje nebo.. Jednom mi se desilo da cev dimnjaka na tavanu usija brezon koji je bio usrafljen u gredu da bi ucvrstio dimnjak, i izazvao pozar, hvala,, majstoru,, na tome.. Sad je cev dimnjaka uzidan ciglama.. Zato sam mislio da ovim izmenjivacem smanjim lozenje.. Eto tako stoji stvar, pa pomozite ako mozete..
Камини су познати као расипници енергије.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..