E ovako imam jedno pitanje,imam alfa term 20 i grejem spratnu kucu.Sporet mi se nalazi u jednoj maloj prostoriji u prizemlju i pored nje jos jedna takva soba koje se isto greje od sporet medjutim da bi zagrejo sprat treba dobro da nalozim ali se onda u toj sobi gde je sporet nemoze sedeti od vrucine.Mislio sam kad bi moglo necim(ne zapaljivim sredstvom) da se prekrije plotna i da se tako stvori neki izolator da ne zraci toliko,a kad se treba nesto kuva na plotni da se to skine?Dal ima neko iskustva s tim ili nesto slicno?Dali je to neko radeo?Hvala unapred na svakom komentaru
Izolacija plotne
Ovo što je Peca predložio ima smisla jer ja sam to uradio pre 6-7godina ali na Centrometalovom etažnom kotlu. Iako sam ja to lično uradio i to kod mene funkcioniše dobro, smatram da nije baš najpametnije da se to radi i da time može kotao da se ošteti. Ovo pišem ne da bi "potpalio" ljude da ovakvo "budženje" rade već više da ih upozorim o čemu prvo da dobro promisle. Smatram da je najispravnije zameniti kotao i uzeti adekvatan potrebama koje korisnik ima. Ako se baš insistira na etažnom kotlu onda bar uzeti neki sa odnosom (snaga predata vodi i snaga koju oslobađa zračenjem preko plotne) koji odgovara datoj kući (ukupnoj kvadraturi koja se greje, površini prostorije gde je kotao, potrebe za kuvanjem). Moji rođaci su kupili alfa term 20 i stavili ga u prostoriju od 8m2 u kojoj ne borave i u kojoj ne može ni da se sedi od vrućine lože do iznemoglosti a kuća i dalje hladna.
Moj Vam je savet da nikako ne pravite prvo poklopac preko plotne jer tako može samo da se ošteti plotna i zaptivna pletenica po obodu plotne. Ako bi se plotna poklopila kutijom sa termoizolacijom dno kutije ima da se od prevelike dilatacije centralnog dela dna kutije izboči a cela kutija ima da se propne (dobiće stomak i počeće da se klacka). Po obodu kutija mora da se napravi sa prepustima da se odvoji od same plotne 1-2cm da se izbegne prenos toplote kondukcijom. Inače ako se samo to uradi znatnose povećava temperatura plotne i onda su dilatacioni prorezi na plotni mali jer nisu predviđeni za toliku radnu temperaturu. Delovi plotne će početi da se štipaju a plotna da se vitoperi van svoje ravni. Zaptivna pletenica ima da strada od prevelike temperature! Ja sam od limova deljine 4mm i Ugaonika L15.15.3 napravio segmente kojima sam popločao kotao izntra (ispod plotne) i to daje dobre rezultate ali delimično jer će time dimni gasovi biti više temperature pa je počelo da mi pregreva dimnjaču. narednu prepravku sam napravio tako što sam dodao još par limova u sekundarnoj komori čime sam produžio put kretanja dima čime sam poboljšao izmenu toplote. Ovo nisam uradio odjedanput već iz par pokušaja jer se time povećavaju otpori kretanja dimnih gasova i može da se oteža normalan protok dima.
Još jedanput apelujem da se svako dobro zamisli dali ovo treba da radi!!!
Vasico, da li ste mislili na ovu temu?
I u prethodnom postu sam upozorio da se vodi računa ako se eksperimentiše sa plotnom. Obavezno se preispitati šta raditi u slučaju da se od toplote plotna iskrivi . To se meni desilo ali sam ja imao mogućnosti da to ispravjam na poslu. Smisliti šta ćete sa trakom za dihtovanje plotne jer i ona pregoreva od velike temperature.
Od čeličnog lima i vinkli sam duplirao plotnu. Znači to se skida prilikom čišćenja kotla. Bez ovog i ne pomušljajte da poklapate plotnu odozgo. U poklopcu je kamena vuna (slikaću sutra poklopac i termo prekidač)...
Ja sam i dodatno produžio put dima u sekundarnoj komori radi boljeg iskorišćenja.... To su ova dva lima paralelna a smaknuta.
Vasico, pišite u okviru teme. Nemojte preko privatnih poruka. Ovako ispada da pričam sam sa sobom...
Leptir od lima u sekundarnoj komori sam dodao da produžim put dimnim gasovima. Kako bi veću količinu toplote predao vodi a manje išlo u dimnjak.
Do zavrtnja za regulaciju termoprekidača dolazite kada skinete prednju masku koja se drži na dva zavrtnja.
U kutiji sam stavio običnu kamenu vunu tvrdopresovanu koja se koristi za kontaktne fasade. Gore na kutiji je mlako na dodir. Čak mi se i ker naučio, obično leži na drvima pored kotla pa se nasloni i greje. Par puta sam ga zateko kako se popne i leži na kotlu odozgo. u početku sam mu branio a sad mu dozvoljavam kad može Boree da pusti mačka da sedi na kotlu mogu i ja mog kera...
Što se tiče kondenzacije ukoliko je ogrev vlažan, pumpu pali termostat kotla a nema termičke zaštite povratnog voda sekundarna komora toliko kondenzuje da se nekim ljudima hvatalo jako puno katrana da nisu više mogli da izvade onu cev sa dna sekundarne komore koja se vadi kada se čisti kotao. Sećam se i meni je po nekad kondenzovao u prelaznom periodu kad nisam imao suvog ogreva. Pokušaću da nađem neke slike pa ću okačiti naknadno.
Oprezno sa štelovanjem termoprekidača on ima jako veliko odstupanje, trom je i nije baš precizan. Vodite računa da odlaz tople vode nije na samom vrhu pa mogu da se jave i dzepovi u kojim će voda početi da kuva ako preterano podignete temperaturu paljenja pumpe. Još nešto to ne valja ni za radijatre niti za cevi da naglo krene voda tolike temperature. Vama je kotao u podrumu pa će verovatno voda ići gravitaciono sama od sebe po malo tako da to neće biti neki problem.
dok je bio topao uspeo sam da izvadim katran u sekundarnu komoru,bilo ga je puno.
tamo sam vidio neki metal,najverovatno je ona cev o koju pricas,u sekundarnu komoru,a ona se vadi i cisti,,nisamo mogao da primetim da je cev ,i da moze da se vadi,,jel mozes da mi pokazes kako se vadi,ili kako izgleda,ima jos malo katrana i nemogu da primetim kako ona izgleda ,ili kako se vadi...
a po povodu izolacije plotne,jelnemoze da se izveden nesto,od bakarne cevi,da se namota cela plotmna odozgo,i sa neka meka vrska povze sa toplom vodom,vidio sam tako nesto kod dimovodnu cev,unutra namotana sa bakarna cev,i povezana na toplom vodom sa armaturno crevo.
vrska mora da bude meka da da se lako skida pri cisteje plotne,
interesuje me ovo sa cev kod sekundarne komore,jel neznam kako izgleda ,kupio ga polovan ,i bilo je puno,katrana,mucio sam se sa skidanje na suvom,,a najvise uspeo dok je bio jos zagrejan,i katran topao,ali nemogu potpuno da ga skinem ,jle je malo nepristupacno,i neznam ta cev ,jel se skida ili ne,
kako sam pisao,kupio polovan,dobro ocuvan,ali toliko je bilo katrana u njega do samog leptira,da nisam znao da ispod leptira ima otvor za protok dima))).skiao na suvo,nije bilo lako,ali otvorio se malo.a potpuno dok je bio jos topao,ali nemogu u potpunosti,moze i da fotografisem da pokazem ta sam ucinio
vidim ta ti je kotao cist,i ona sekundarna komora,pa ako moze fotografisi mi sekundarnu komoru bolje a i onu cev o koju pricas,kako tacno izgleda i kako se skida.
hvala ti puno za opsirno izlaganje.
Vasico, odakle ste?
Slobodno ugasite pumpu i dignite temperaturu kotla na 80-90C i obgoreće sekundarna komora bez problema. Potrebno je par minuta dok ne zahvati plamen smolu. Podrazumeva se da budete pored i vodite računa o pritisku i da slučajno ne prokuva. Ja sam to radio i baš gledao dokle će ići temperatura vode bez pumpe ali se kotao prirodno hladio gravitacionim strujanjem vode. Nikad nije mogao da prebaci 95-100C. Vodite računa šta radite jer ako nemate iskusta sa ovim onda bolje ne radite to nego lepo kupite neko hemisko sredstvo za tretiranje kotlova.
Kad sam ložio suvim drvima (dve do tri godine susena) i pumpu palio na oko 70 i nešto stepeni kotao je bio sav beo iako nije imao termičku zaštitu povratnog voda (druga slika).
Cev se vidi u donjem desnom uglu treće slike. Obična cev sa zavarenom ručkom kao za kofer tako nekako. Vadi se bez problema i onda očetkam zidove sekundarne komore i donjim ispustom prašina i pepeo pređe u primarnu komoru i padne u pepeljaru.
Ovo za spiralu od bakarnih cevi nisam ja nešto od pomoći. To neznam kako bi se napravilo. Valjda će se javiti neko drugi ko ima iskustva sa tim...
Inače ovo su mi sve stare slike od pre par godina. Kad budem čistio kotao slikaću cev pa ću okačiti.
iz Makedonii sam.
video sam tu cev,mada mi lici kako ruzka za kofer,kako sama kazaes,aili imoa oko nje katrana,i neznma kako se vadi,jel se podize nagore ili levo desno,ili napred nazad,.na tvoju sliku gde je sekundarna komora,nemogu bas da je primetim,jel izvadena na slici?
i sa ullucenom pumpom,uspevam da drzim temperaturu kotao,i vise od 80 stepeni
Samo se povuče na gore.
Sretne Praznike!!!
nisam jos izvadio tu cev,zbog smole mislio sam da nemoze da se izvadi
a zasto ona sluzi,koja je nena funkcija?
U normalnom radu zatvara donji prelaz iz primarne u sekundarnu komoru. Služi da se izvadi prilikom čišćenja i da se ogule zidovi sekundarne komore od pepela i gareži i da kroz donji ispust upadnu u pepeljaru. Inače jako glupo rešenje i već u narednoj verziji ovog modela etažnog kotla izbačeno i prešlo se na fioku koja se vadi od napred.
najzda uspeo da izvadim tu cev i pocistim kak treba.
jel moze edna fotka,sa onu celicnu plotnu,koliko pokriva u levi deo,jel pokriva i senundarnu komoru,ili samo primarnu?
a tebi ona orginalna plotna ti se iskrivila ,kad je bila i ova celicna ili prije toga?
Unutrašnja plotna koju sam napravio pokriva celu površinu. Skroz i prvu u drugu komoru. To sam napravio iz dva dela tako da se preklapaju kad se spoje. Poligonalan je oblik napravljen tako da potpuno odgovara mestu gde naleže. Inače i treći komoru sam pokrio parčetom lima.
Orginalna plotna se iskrivila pre nego što sam napravio duplu plotnu. Iz tog razloga sam je i napravio da se nebi orginalna pregrevala.
hvala ti puno za sve informacije i slike
Probaj da nađeš keramičku vunu ne kamenu i nikako staklenu jer one ne mogu da izdrže te temperature, pa napravi od lima neki poklopac i izoluj vunom, možda smrdi dok ne ''obgori''. Takođe nije loše da ispod same plotne ubaciš neki lim kako vatra nebi dolazila do plotne i tako napraviš dodatnu izolaciju. Samo posle svake prepravke dobro proprati stanje jer sa vatrom se ne treba igrati!