Ajde da nacnemo temu o klima uredjajima!! Kakve klime koristite, kakva su vam iskustva, koje preporucujete...?
Ja planiram da kupim MIDEA klimu SGH ili SGR mislim da je oznaka, pa ako neko zna nesto vise o istoj, molio bih za komentar
Klima uredjaji
djuma
nisam ni ocekivao lakse pitanje od tebe :nono :nono
sad ce da nastane rasprava o kvalitetu pojedinacnih robnih marki klima uredjaja :tup :tup
al i treba :hh :hh
al prvo da te pitam jel imas nameru da se grejes na klimu zimi
i evo svima link koji moze puno pomoci
http://www.klimauredjaji.com
Pa to i jeste poenta ove teme :hh
Pa samo u granicama normale imam nameru da se grejem zimi(dakle do nekih 5 stepeni), jer znam da mi ispod toga valjda treba inverter(valjda se tako zove a ako ne, nemoj mnogo da se smejes)a oni su mnogo skuplji.
Hvala za link
Da, za grijanje ispod 0 ti treba invertor klima, mada ni one nisu nesto narocito efikasne na tim temperaturama.
djuma
odakle ti ideja da bi se smejao :hh :hh :hh :hh :hh :hh
naravno da treba da se pokrene rasprava i na ovu temu
Tenzor
Nisam ni sumnjao, stari si ti zajebant :hh :hh :nes2
A evo je klima o kojoj sam pricao
Tacan naziv je Midea MSG 12HR i mnogo je hvaljen odnos cena-kvalitet
djuma
koju god klimu da uzmes sve je to varijacija na istu temu
al posto je sad mrtva sezona za klime pogledaj cene na vise mesta mozda se negde i prijatno iznenadis sa cenom klime
Kao npr gde? Vec sam iznenadjen da cena montaze je i dalje ista a ni klime nisu nesto Bog zna sta pojeftinile:)
metro, rodic
proguglaj malo
Tehnomnija,Tehnomarket
ja sam tu mideu imao u radnji 4 godine i mogu da je preporučim jer hladila i grejala ko besna čak i na minus 10 bez ikakvih problema ali joj se cena nije menjala tada je bila 220 evra a i sada je toliko
Ma treba dati 220 jevreja ako je klima vrhunska za te pare.
Btw, gde si je uzeo?
Super je ovaj link za igrice, navukao sam se na Texas-Holdem:))
nisam je uzeo nego sam je kupio u palanci a oni naručuju od genela koji je uvoznik za mideu a inače za sam rad klime ti je bitno gde se nalazi spoljna jedinica jer nije isto ako je na južnoj strani i cepa je sunce ceo dan ili na nekoj drugoj i to pod nekom nadstrešnicom bitno je i ko će da je ugradi jer ima majstora i "majstora" :hh :hh
Inace sada nije vreme za kupovinu klima jer kod nas ne treba ici zdravom logikom.Saada su uglavnom skuplje a i slabiji je izbor. Sto se tice ugradnje jedna od bitnijih stvari pri ugradnji je i vakumiranje cevi (mnogi "majstori" ne rade).
poruka uredjena zbog neargumentovanih(neistinitih)činjenica
Bane
Ajde sada redom...
Prva klima, Hausel 9-ka, radila je mučena non-stop... hladila i grejala 6 godina. Radila je na -15 imala na sebi santu leda i onda 7 zime joj je umro kompresor. - bog da joj dušu prosti.
Sledeća Clima Piu-12.... Nahvalili je kao da je vasionski brod.... A lepa kao slika:-)
Decembar, napolju plus, a na njoj santa leda, propeler češe o led. Pali hlađenje da otopi, nema sile. Majstori su dolazili 5 puta i na kraju su je odneli i doneli mi novu Tadiran 12-icu... garantni rok je garantni rok.
Prvi decembarski dani ove godine a na njoj led kao i na onoj italijanskoj. Danas bio serviser, gledao, čistio, dva sata je odleđivao vrelom vodom iz bojlera i kaže doći će za neki dan da proveri još neke stvari....
Ljudi moji, u čemu je problem. Sve spoljne jedinice stoje na istom mestu, ona najgora je radila kao blesava i to 9-ka a ove dve na plusu zalede?
U svemu ovome moram da pohvalim radnju koja mi je prodala. Daju 5 godina garancije, dolaze svake godine, očiste je, provere freon, uzmu 25-30e za to i tako 5 godina.
Kada mi je crkla italijanska, dali su mi novu Tadiran jer nisu imali te italijanske na lageru. Serviseri ljubazni, korektni, nema čekanja... stvarno ocena 5.
Da proverim neke glasine oko prepravki na klimi koje sam cuo.
Kažu uzme se spoljna jedinica klime odstrani ventilator i onaj deo koji se hladi savije? i stavi u bure sa vodom.NA buretu se ostave dva otvora za crevo da se navuče
Iskopa se rupa oko 2m duboka pola široka i 1,5m dugačka
u rupu se položi crevo kao slovo S po dnu s kraja na kraj slično kao hl adnjak kod frižidera da bude gusto .Rupa se zatrpa a dva kraja creva ostaju napolju dovoljno dugačka da dohvate klimu(ovo se radi u prizemlju ili u privatnim kućama) .Na crevo se doda pumpa koja vrti vodu u krug zamlja bure- pumpa. Zato mislim da creva treba najmanje 25m.
Crevo se nakači na bure i zadihtuje.
Pošto je zemlja na 2m dubine konstantne temperature oko10 do 13 C voda koju pumpa vrti ne zamrzava. Takođe voda mnogo bolje hladi od vazduha gušća je i izmena temperature je 25 x brža od vazduha.
Tako leti spoljnu jedinicu hladi voda T oko 10C sto je mnogo manje nego spoljni vazduh a još je pogodnije zimi.
Pošto je i zimi voda oko 10C klime i bez invertera lakše greju (ustvari ovima sa inverterom ova skalamerija ni ne treba)
Ljudu kažu da su probali i da zimi greje fenomenalno a leti zamrzava. 8-O
Ali voleo bih da čujem da li se neko od vas susreo sa tim Zvuči logično i da radi
skalamerija, rekla kazala price.
Ima doduse nesto- takav sistem je poznat decenijama kao toplotna pumpa i vrlo uspesno se primenjuje takodje decenijama.
ima na forumu detaljno opisana iskustva sa takvim sistemima.
Hladjenje i grejanje se proracunava prema potrebama u Watima a opisana skalamerija gotovo sigurno je tako malih toplotnih efekata da ne neupotrebljivo za prosecne potbe jedne kuce.
Inace, pravilo je da postavljene cevi u zemlji, a to se naziva izmenjivac toplote, zauzimaju povrsinu od nekoliko ari i nekoliko stotina metara tako da rupa od 2x1,5m nema neku svrhu.
I to pri uslovima za nase pojmove extra dobro termicki izolovanih kuca, a to znaci barem minimum 10tak cm stiropor/vune.
Polozena cev u zemlji moze da prikupi oko 15-20W toplote za tipicno prosecno zemljiste.
To bi znacilo da za prosecnu kucu sa 150W /m2 gubitaka i za 150m2 povrsine treba ocekivati oko 1500m polozenih cevi u zemlju.
Rupa od 1,5m x 0,5m je ocigledno nedovoljna da se u nju polozi crevo od 1500m ( a najcesce je potrebno i vise) .
Tako da te glasine jesu glasine, sistem toplotne pumpe postoji ali je to mnogo ozbiljnije od opisanog creva u maloj rupi.
obzirom da ja imam stančić od 50 kvadrata mene ovo više zanima zbog grejanja.Samo da proverim svoju logiku ako ne davim.
Obična klima kad greje unutra hladi nešto napolju. To je vazduh od kojeg ona oduzima toplotu.I to funkcioniše do nekih -5.Od vazduha niže temperature nemože da uzme topllotu.A naravno mnogo je lakše oduzeti toplotu vodi od 10C nego vazduhu od -5. Znači kompresor manje radi i manje se troši stuje i brže zagreje unutra.
Kod hlađenja naravno obrnuto lakše je ohladiti spoljnu jedinicu vodom od 10C nego vazduhom od 35Cu julu pa opet je manje naprezanje klime.
Jel ovo ispravan rezon ?
Nije, jer se radi o količini preuzete energije, a ne o temperaturama spolja i unutra. To je malo "viša matematika", jer je temperatura samo jedna od promenljivih u relativno složenoj matematici.
Tako kratka cev jednostavno ne može da preuzme dovoljno energije koja bi se kasnije konvertovala i isporučila u objekat.
Prevedeno na jednostavan jezik, cev bi se prebrzo ohladila i više ne bi imala svoju funkciju.
Iako koristiš pojam toplota, mešaš ga sa pojmom temperatura. To nije isto. :nono
pod pojmom cev podrazumevate ustvari ono 25metarsko crevo u zemlji?
Znači voda bi se u njoj brže hladila nego što bi zemlja uspela da je ugreje
Upravo tako. :+
. To je vazduh od kojeg ona oduzima toplotu.I to funkcioniše do nekih -5.Od vazduha niže temperature nemože da uzme topllotu.
Ne, od vazduha temperature sve do -273C moze da se oduzima toplota. (0 stepeni K)
U praksi klime funckionisu do -32C uz oduzimanje toplote od spoljnog naizgled hladnog vazduha za danas uobicajeni "freon" R410A.
(tada je COP dostize 1)
Efikasni rad sistema vazduh-voda je do nekih -18 do -20C a kada je hladnije od toga naglo padaju dobijeni efekti prebacivanja toplote.
A naravno mnogo je lakše oduzeti toplotu vodi od 10C nego vazduhu od -5. Znači kompresor manje radi i manje se troši stuje i brže zagreje unutra.
Oduzimanje toplote se vrsi u izmenjivacu putem promene agregatnog stanja fluida, kompresor ne oduzima toplotu od spoljnog medija.
KOmpresor je prakticno pumpa . Potrosnja struje i brzina zagrevanja nije direktno vezana za pitanje voda ili vazduh ili zemlja.
Kod hlađenja naravno obrnuto lakše je ohladiti spoljnu jedinicu vodom od 10C nego vazduhom od 35Cu julu pa opet je manje naprezanje klime.
Jel ovo ispravan rezon ?
Ne bas, do nekih +43C nema nikakvih naprezanja klime, standardno kondenzovanje "freona" u izmenjivacu, a postoje i klime sa prosirenim radnim opsegom. za tropska podrucja.
Voda ima i manje temepraturne oscilacije pa je pogodnija za upotrebu ali niti vazduh nije problematican za 95 % + vremena tokom godine u nasoj klimi.
Sistem voda-voda radi efikasnije nego vazduh-voda, sistem zemlja -voda radi takodje vrlo efikasno.
Sto se konkretnog stana tice potreban podatak je u Watt-ima za toplotne gubitke odnosno leti toplotne dobitke. Na osnovu toga se krece dalje.
Hvala naodgovoru sad gledam temu toplotne pumpe
nikje bas tako prosto ima dosta toga
ralf1 wrote:.
jos nesto posto imam klimu bez invertera ,Ako je upalim danju na -2 i ona greje da li bi nastao problem ako je ostavim i nocu da radi (znaci ne gasim je da prekida rad) a temperatura padne ispod -5 recimo -9
Ne nastaje nikakav problem pri tako opisanom nacinu upotrebe..
Ja koristim, i testirao sam bas da bih bio siguran, klasicnu neinverter klimu iz 2005. godine sa R22 gasom na slican nacin.
Testirao sam rad 3 komada na temperaturi -17C i nema nikakvih problema da radi na opisani nacin.
Oko 3 sata je vreme za koje sme kompresor da bude u stanju mirovanja, iskljucen, i za to vreme se ulje ne ohladi previse.
Ako ostane klima iskljucena vise od 3 sata treba obratiti paznju da se ne startuje na hladno pri temp manjoj od -7C.
Instrukcija o toj granici rada klime je iz samog servisnog uputstva proizvodjaca (Midea) gde je garantovani pouzdan rad u opsegu od -7C do +43C.
U servisnom uputstvu postoje i dijagrami radnih pritisaka, temperatura kondenzacija, potrosnje struje, korisnog dejstva, grejnog kapaciteta.
U Skandinaviji posebno u Finskoj i Svedskoj se koriste takve klime redovno na temperaturama u opsegu -10 do -20C i njihova iskustva su sasvim pozitivna i poklapaju se sa drugim iskustvima.
e hvala ovo ce mi malo odmoriti mozak od toplotnih pumpi ali necu odustati. Nego imam jos neke nedoumice Ovo sam skinuo sa sajta http://www.sbskg.co.rs/princip_rada_klima_uredaja.php
Freon u isparivač (izmenjivač toplote) smešten u unutarnjoj jedinici, ulazi u tečnom stanju, te isparava (ekspandira) u cevima koristeći toplotu vazduha iz prostorije. Zatim se prenosi kroz spoljne ploče (lamele) izmjenjivača. Nakon prolaska kroz isparivač freon u gasovitom stanju kroz cevi dolazi do spoljašnje jedinice u kojoj je smešten kompresor. U kompresoru se povećava pritisak i temperatura.
Zbunjuje me to sto kaže da freon ulazi tečan pa isparava koristeći toplotu vazduha. Ja sam mislio da ga termoekspanzioni ventil rasprskava te je on već tu rashlađen(kao kod dezodoransa) zbog naglog širenja i prelaska iz tečnog u gasovito stanje
Pa opis koji je citiran nije bas adekvatan, tj moze da zbuni.
ekspanzioni termoventilu ili kapilarai se nalazi u spoljnoj jedinici gde se vrsi nakon prolaska naglo opadanje pritiska (time i temperature) cime nastaje sirenje freona koji dalje isparava u isparivacu (tj unutasnjoj jedinici) pri cemu ta promena agreagtnog stanja dovodi od oduzimanja toplote vazduhu u sobi pa nastaje efekata hladjenja - letnji rezim rada.
Tako ispareni gasoviti freon usisava kompresor koji sabija, podize pritisak i temperaturu jos uvek gasa, koji odlazi u kondenzator gde se hladi, zgusnjava i prelazi u tecno stanje.
Odatle tecni freon prolazi kroz kapilaru gde naglo pada pritisak i ciklus kruzenja se ponavlja.
Kroz kapilaru prolazi mala kolicina tecnosti a pravo sirenje i isparavanje se odigrava unutar isparivaca.
Ne znam da li je jasnije, ali ne umem preciznije da opisem. U sustini i citirani teskt i tvoje zapazanje je korektno.
i.
ekspanzioni termoventil ili kapilarai se nalazi u spoljnoj jedinici gde se vrsi nakon prolaska naglo opadanje pritiska (time i temperature) cime nastaje sirenje freona koji dalje isparava u isparivacu (tj unutasnjoj jedinici) pri cemu ta promena agreagtnog stanja dovodi od oduzimanja toplote vazduhu u sobi pa nastaje efekata hladjenja - letnji rezim rada.
da tako sam i ja mislio kao sto ste rekli . Dekompresija >hladjenje>isparavanje mada se ustvari tada freon greje a vazduh hladi>kompresor
hvala
Koliko vidim ovde nije posvećena posebna pažnja izboru snage klima uređaja!
Ko se osloni na preporuke prodavaca kupiće "dvanaesticu" jer je trgovcima najlakše da drže samo jednu, a ne čitav niz raznih jačina!
Za većinu naših prostorija sasvim je dovoljno 7 a ponekad i 5 BTU! (1 BTU/sat je oko 0.3 W, odnosno 12000 BTU/sat = 3514 W)
Preporuka trgovaca je isto kao kada bi za prevoz robe čija je masa 2 do 3 tone preporučio šleper! Jasno je da su na taj način ukupni troškovi veći.
Isto tako nije preporučljivo uzeti jedan uređaj za ceo stan. Kako god da se okrene temperatura će u raznim prostorijama biti različita! Svaka bi prostorija trebalo da ima posebnu unutrašnju jedinicu a spoljna može biti zajednička (multi split sistem).
Koje su posledice ako se bakarne cevi stave u isti izolacioni kaput(crevo),a ne separativno?Primecujem na zgradama da ima razlicitih slucajeva,pa me zivo interesuje...
Poz
a spoljna može biti zajednička (multi split sistem).
Multi split sistem je "jako jeftin".Isplati se kupiti tri posebne jedinice nego multi sistem.
djuma
nisam ni ocekivao lakse pitanje od tebe :nono :nono
sad ce da nastane rasprava o kvalitetu pojedinacnih robnih marki klima uredjaja :tup :tup
al i treba :hh :hh
al prvo da te pitam jel imas nameru da se grejes na klimu zimi
i evo svima link koji moze puno pomoci
http://www.klimauredjaji.com
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw