U proteklom periodu sam iscitao vecinu onoga sto je vezano za grijanje, ali nadam se da mi necete zamjeriti, moram otvoriti novu temu, jer svuda je po malo zagrebana ova tematika, ali nisam uspio nikako da slozim kockice.
Doslo na red i grijanje da se radi kod mene, o toj sferi znam poprilicno malo, razvodio sam samostalno i celicne i bakarne cijevi, prepravljao sisteme i slicno, ali o podnom grijanju ne znam skoro nista, sem onih opstih podataka koji se svuda mogu naci po netu.
Svakako cu grijanje da razvodim samostalno, jer sa kim sam god pricao, informacije su zlata vrijedne, i ako ti on ne razvodi grijanje, objasnjava mi da je to nauka kakvu samo on, i eto mozda neko iz NASA centra razumije. I takvih sam nekoliko upoznao, ali mrka kapa, iskustva govore da vecina ide nekim svojim nacinom i sad kad cujes vise misljenja onih kojima su radili, neki dizu u zvijezde, neki odmahuju glavom, kako se kome posrecilo. . Nije meni problem da platim strucnjaka koji ce da me uputi sta i kako da se odradi, ali problem je naci strucnjaka da ga platis (sem jednog inzinjera iz Bijeljine koji je trazio 2000e da mi uradi neki kako prijekat kako to sve treba da izgleda, sto je slozicete se nebuloza svjetskih razjera). Svakako smatram da je suludo da placam nekome da polaze cijevi za mene, jer za to imam i alata, i volje i energije.
Zato bi zamolio moje saborce sa foruma, da ukoliko imaju vremena, odvoje malo na pomoc, kako bi se predupredili svi problemi koji mogu da nastanu kao posledica neadekvatnog rada.
Radice se 2 sprata podnog nezavisnog grijanja, tako da ce svaki sprati biti za sebe, pa se moze smatrati da se radi samo jedan sprat. Sto se polaganja cijevi tice, imam oko 110 m2 po spratu povrsine koja se grije,, visina plafona je 2,75m bez kosuljice, 3 spavace sobe od po 12tak m2, kupatilo od 5m2 i dnevni boravak sa kuhinjom koji su nesto oko 45+10m2 i hodnik, Zidovi siporeks, 25cm vanjski i bice 8cm stiropor plus fasada. pvc stolarija 7 komorna, troslojna stakla sa argonom i reflektujucom povrsinom.
E sad, moja zamisao je da se uradi kombinovano grijanje, koje ce omoguciti relativnu nezavisnost od mogu slobodno da nazovem manijaka koji upravljaju cijenama energenata, pa bi napravio nesto multipraktik, sto bi moglo da koristi vise izvora energije.
Zamisao mi je svakako da na tavan postavim akumulator toplote, pa mi za to treba pomoc oko odabira i nabavke. Sta se tu gleda, koju zapreminu uzeti, koje su orjentirne cijene, iskustva i slicno, da li je bolje sam napraviti od prohroma ili kupovati vec gotovo. da li koristiti samo rezervoar, ili u njega ubaciti izmjenjivac toplote i sl
Zamisao je da grjianje za pocetak bude kombinacija elektricnog i gasnog, tako da po noci, jeftinom strujom punim taj akumulator koliko moze da se napuni sa nekih 40tak KW jeftine struje (potrosnja mi je oko 500kw mjesecno pa mi ostaje 1100kw do ulaska u crvenu zonu), da iz tog akumulatora, preko termo glava pustim vodu da cirkulise dok se ne ohladi ispod 30 stepeni i onda da preuzme gasni kotao griajnje ostatak dana. (ostavi bi izvode za cijevi da se eventualno moze kasnije prikljuciti i alfa za etazno grijanje i sl, ali otom potom. )
E sad, da li je za kondenzacioni gasni kotao bolje da se upali i grije vodu u akumulatoru, ili da direktno grije vodu u cijevima podnog, (da se elektro ventilima premosti tok scirkulacije kad se upali gasni kotao) posto po nekoj mojoj logici, sto nikako ne znaci da je tacno, logicnije mi djeluje da on krenemalo ranije (kad padne na recimo 35 ili 40 stepeni) da grije vodu u akumulatoru i recimo da radi x minuta ili sati i digne temperaturu u akumulatoru na neku vrijednost tipa 60.70,80 stepeni, nego da se stalno pali i gasi kao sto je to slucaj kod komsije kad gura vodu direktno u sistem grijanja, pali se svakih par minuta radi par minuta pa se ugasi.
Takodje bi volio zanati vasa iskustva sa kondenzacijskim kotlovima, na sta obratiti paznju, sta valja, sta ne valja i slicno.
Akumulator toplote bi bio na tavanu, 2 odnosno 1 sprat iznad, pa ne znam da li to ima uticaja sta na ponasanje sistema, cijevi do njega i od njega bi bi izolovao kako treba, oko njega bi napravio dobru termo barijeru od kamene vune, mineralne vune ili vec nekog materijala za izolaciju
Ima tu jos mali milion pitanja, nadam se da nisam zakomplikovao previse, pa se nadam da ce biti strpljenja da mi pomognete da se ogrijemo kako valja.
Nema smisla grejati gasnim kotlom AT. Treba gasnim kotlom direktno grejati potrošačke krugove. Ovo je već par puta raspravljano na forumu. Ako grejete podno neće se kotao često paliti-gasiti.
Morate da vodite računa da AT mora da stoji iznad zida. Ne sme da stoji na ploči. Nije jednostavno izneti AT na sprat. Da li ste razmišljali kako ćete transport da izvedete?