Interesuju me vasa iskustva u vezi postavljanja i koriscenja sol. panela...Napravila sam kucu na podrucju sa veeelikim brojem suncanih dana (po zvanicnoj statistici, a svi znamo da tu nema lazi-nema prevare), pa sam zainteresovana da taj polozaj maksimalno iskoristim. Ne znam nikoga u svom okruzenju ko je to uradio, pa me interesuju da li neko od vas moze da mi pomogne oko proporcije cena : isplativost = :nes2 ili :gu:
Koriscenje solarne energije
Sto se tice isplativosti, solarni paneli za proizvodnju el. energije se isplate tek nakon 20-30 godina, jer pored panela trebaju i regulatori, akumulatori, pretvaraci 12V DC > 220V AC
A treba uzeti u obzir i da su akumulatori "potrosna roba" te da ih treba mjenjati, sto nije nimalo jeftino.
Koristenje solarnih panela za proizvodnju el. energije je opravdano jedino na mjestima na kojim ne postoji prikljucak na el. mrezu...
A koristenje sunca za zagrijavanje tehnicke vode je nesto isplativije...
Evo stranica jedne od jakih firmi koja se u hrvatskoj bavi ekoloskim izvorima energije, el. biciklima i jos nekim stvarima: http://www.artas.hr/
Za vise informacija pogledajte njihov forum: http://www.e-vozila.com/forum/
Hvala obojici na informacijama, ali ce dalji planovi morati da sacekaju prestanak svetske finansijske krize... red je da se i obican narod koristi tim izgovorom.., :huh
Ne predaji se tako lako. Ima dosta toga sto moze da se uradi u uradi sam varijanti. Pogleaj malo ovo i prouci:
http://www.builditsolar.com
Vrrrrrrrrlo zanimljivo i pouchno! Muchas gracias! :jump2: A ovo me se posebno 'dojmilo', iako nema veze sa solarnom energijom, ali da je toplije- toplije je....
Majdovka,solarno grejanje ne mora da podrazumeva koriscenje kolektora za zagrevanje vode u sistemu centralnog grejanja.Postoje takozvane solarne verande i terase koje se projektuju tako da se toplota prikupljena u njima ventilacijom razvodi po kuci ili stanu.Naravno projektuju se i izradjuju pri izgradnji kuce uz koriscenje odgovarajucih stakala.Upravo sam u izgradnji jednog takvog stana od 120 m2,koji ce imati alternativu dogrevanja radijatorskim grejanjem i elektro kotlom.Usteda je znacajna,a investicija vrlo brzo isplativa.Postavicu i slike kad bude sve gotovo.
ja sam na mojoj kući namestio staklene zidove svi se smejali al mogu reći da u prelaznom periodu nemoramo da grejemo sunce se pobrine za to darkelja jel znaš nešto o grejanju iz dubine zemlje neke cevi se spuštaju u zemlju pošto je u zemlji što dublje se ide to toplije neka firma iz sente se reklamira da to radi poz.. :roll :roll :roll
Da to su geotermalne sonde Pero.Vrlo skupa investicija,a evo malo pogledaj nacin montaze i kako sve to izgleda.
http://www.beodom.com/sr/journal/entries/geothermal-drilling-and-install...
Majdovka, solarno grejanje (Aktivno solarno grejanje, preko kolektora) je odlična stvar. Ja kao laik, sam se raspitivala najpre na internetu, pa kod majstora, distributera... Po mojim saznanjima, investicija se isplati mnoogo ranije, pod uslovom da se osim za "kupanje" koristi i za grejanje. Naravno, naša klima ne dozvoljava da to bude glavni izvor grejanja ali kao dopuna...
A ovo što je Pera postavio na svojoj kući (ako mislimo na isto) je pasivno solarno grejanje (Trombeov zid), još je bolja a jeftinija varijanta kao dopuna, pod uslovom da se predvidi prilikom gradnje kuće.
U svakom slučaju (mišljenja su razna), treba se podrobno raspitati kod stručnih lica.
PS: Pero, kako si rešio da tokom leta stakleni zidovi ne greju?
imam puno staklenih površina na kući pa sam pravio prirodnu klimu oko kuće,drva tj. park hladovina tako da nemam potrebu da ugrađujem klima uređeje a u prelaznom periodu još nema lišća na drvima. solarni kolektori su prava stvar razmišljao sam o njima još kad sam počeo kuću da pravim no nije problem postaviti pošto imam krov na sve moguće strane sveta,a sviđa mi se jako ovo geotermalno hmm. jednog dana. poz. :roll :roll :roll
Bojanale,prilikom izrade pasivnog solarnog grejanja prave se solarne terase tj.male prostorije koje se zagrevaju a iz njih se toplota razvodi po kuci.Leti se jednostavno zatvore vrata verande i kuca ostaje hladnija.
@Peradetlić: imam puno staklenih površina na kući pa sam pravio prirodnu klimu oko kuće,drva tj. park hladovina
Aha, i ja imam puno veelikih prozora na kući i svi su mi govorili da je neću moći ugrejati, a ustvari, zimi kada ima i zračka sunca ti prozori se ponašaju kao radijatori! Samo što ja nemam to tvoje drveće, pa je leti :nes2
Pero da ne bude zabune, to što ti i ja imamo nije "Trombeov zid" :?
NE.To se u narodu zove prozor.A milijarde svetlosnih zraka greju svaki cm2 vaseg prozora intenzitetom od 0,1 dzula u sekundi.Neki to nazivaju i suncem.
Ja sam za svoju vikendicu napravio onaj cuveni solarni panel od limenki. Iako su mi se mnogi smejali kada sam im pricao sta pravim, izuzetno sam zadovoljan nakon ugradnje.
Greje sasvim ok, tim pre sto sam ulozio nesto oko 100eur, navise je otislo na pleksiglas, farbu i silikon. Ostalo sam uglavnom imao. Ovakav kolektor ne moze bas da se koristi kao jedino grejno telo jer nocu nema sunca ali znacajno smanjuje potrosnju drugih energenata (drva u mom slucaju). Koga zanima uputstvo za samogradnju neka pogleda na sajtu solarna energija.tk Samo imajte na umu da su autori uputstva napravili propust kod objasnjenja za busenje limenki, naime najbolji rezultat se dobija kada skroz izbusite limenke...
Taksista, ovo je baš zanimljivo!
Drago mi je da je zanimljivo i drugima, neke kolege su mi se smejale dok im nisam pokazao kako ta skalamerija radi. Gde bi nam kraj bio da smo za ovo znali ranije, silne pare sam poslednjih 10 godina progurao kroz "odzak". Mene je u proseku svaka grejna sezona kostala izmedju 500-1000 eur za ugalj/drva...
Dobar dan !Imam vodenu pumpu za fontanu.Ovo su njene karakteristike :DC 12 V,SNAGA 20W,protok vode 1100 L na sat,maksimalno dizanje vode je 5 metara.Posto ja nemam pojma o solarnoj energiji zanima me snaga panela koja moze pokrenuti i podignuti vodu na tu visinu od 5 metara.
Zahvalan na svakoj pomoci,pozdrav !
Да би то радило како треба не може да се користи само панел, већ цео систем, а то значи још и контролер и акумулатор.
Ta pumpa teško da će imati i deo tog protoka na visini od 5 metara ali to je drugi problem.
Ukoliko će da radi samo po danu - kad ima sunca onda akumulator nije neophodan ali bez kontrolera - regulatora ne može. Za tu snagu - opterećenje je dovoljan i jedan mali panel od 1/4 kvadrata i najslabiji kontroler što u jeftinoj varijanti ima za manje od 50€.
Контролер не може да функционише без акумулатора, ако сте икада монтирали систем соларног напајања то сте видели, предпостављам.
Контролер не може да функционише без акумулатора
Može ali ne svaki. Velika većina kontrolera namenjenih za kontrolu punjenja akumulatora neće da rade ili će da pregore ako nemaju akumulator jer im on treba kao referenca za kontrolu punjenja.
Međutim ako nam skaldištenje viška energije nije potrebno već samo da uređaj radi dok ima sunca onda sve može da bude i mnogo prostije. Namenske regulatore za takav rad je kod nas praktično nemoguće naći ali ih okolo ima i nisu skupi. Bez obzira na to postoji nekoliko načina kako sa panela napajati potrošač bez akumulatora ali izlazni napon i snaga panela mora da se uskladi sa potrošačem (zbog eventualnog preopterećenja).
1. direktno povezivanje panela i potrošača - najprostije. Panel treba da ima oko 20% veću snagu od potrošača, a potrošač mora da može da podnese fluktuacije napona (male pumpe uglavnom rade zadovoljavajuće)
2. preko DC-DC regulatora napona. ovo je efikasnija metoda jer regulator daje stabilan napon i može da se poveže i duplo jači panel od potrošača i mogu da se povezuju razni uređaji u skladu sa izlaznim naponom i snagom.
Ima još mogućnosti, recimo mali jednosmerni motori mogu da se povežu preko PWM regulatora ali ovo bi bilo najjednostavnije što je sigurno moguće i radi, lično provereno više od nekoliko puta.
Ne bi da filozofiram, ali realno za 20w, sto je oko 1.5A, mislim da je mngoo jeftinije uzeti obican adapter od 2A za 300 dinara, par metara kabla i rijesiti problem sa pumpom. Solarna varijanta ce izaci 50-100e sto nikako nije jeftino rjesenje za tako nesto. Em zavisi od oblacnosti, em regulatori, em panel koji moze grad da polupa i mnogo drugih problema.
Znaci BOSSKE ti mi savetujes da uzmem pumpu na struju i da sve to resim sa strujom.
Twister MJ ,kazes da panel mora biti oko 20 % jaci od potrosaca , dali si mislio 20 % u Voltima ili u Watima?Za regulator znam da mi treba i njega mogu dobiti uz panel,zavisi od paketa koji narucis . U svakom slucaju hvala vam za savete,pozdrav !
Снага се мери у ватима, а напон у волтима. Напон не сме бити виши од оног који је препоручен за неки мотор, јер ћете га спржити.
Znaci BOSSKE ti mi savetujes da uzmem pumpu na struju i da sve to resim sa strujom.
Twister MJ ,kazes da panel mora biti oko 20 % jaci od potrosaca , dali si mislio 20 % u Voltima ili u Watima?Za regulator znam da mi treba i njega mogu dobiti uz panel,zavisi od paketa koji narucis . U svakom slucaju hvala vam za savete,pozdrav !
Samo da dopunim prethodne. Napajanje iz mreže je kod nas sada, a biće još sigurno neko vreme dosta jeftinije od solarnog u svakom pogledu, pa izračunaj.
Ko što reče Zvukoljub, mislio sam na snagu. Kontroler koji eventualno možeš da dobiješ uz panel 99% ne može da radi bez akumulatora ali svakako proveri da ne bacaš pare. Ono što sam predložio nije gotovo rešenje i zahteva određen nivo poznavanja elektrike i elektronike da bi se sastavio i održavao kasnije. Sistem sa akumulatorima ima skoro gotov, samo se povežu provodnici po šemi i to radi ali je malo skuplje.
Twister MJ,samo jos jedno ili dva pitanja,Posto bi sve to koristilo za pokretanje vodene pumpe dali panel moze biti i jaci od tih 20 % i koliko ? I drugo pitanje :posto ce sve to biti na otvorenom,dali DC Regulator mora biti zasticen od padavina, u nekoj kutiji ili sl.
Hvala vam sto imate volje sve ovo objasnjavati jednom diletantu,pozdrav !
dali DC Regulator mora biti zasticen od padavina
Ovo za 20% važi za opciju direknog povezivanja, ako staviš DC-DC regulator napona onda panel može da bude i dosta veći i jači bez posledica (ali je i skuplji). Regulator napona svakako treba zaštititi, najjednostavnije je koristiti neku UV otpornu doznu za spoljnu montažu (ima već za 200-300 din) i uvodnike za kablove za rupe na kutiji, a onda to smestiti ispod panela.
Ovde je kritičan izbor kombinacije panela i dc-dc pretvarača - da može da prihvati maksimalni napon sa panela i ima približnu snagu. ja sam recimo uz jedan 25w panel koristio meanwell RSD-30G-12 pretvarač za pogon nekog ventilatora na 12V/1,5A.
Hvala ti na savetu.Ja imam mogucnost da narucim preko kineskog sajta sve u kompletu i mislim da ne dodje tako skupo a i dc valjda ide odgovarajuci us solarnu plocu,pozdrav !
probaj na da kucas etaz oni imaju strava ponudu solarnih kolektora
cena oko 1000e mozda 1500e da se sve uradi kako treba da imas toplu vodu za celu kucu skoro cele godine ali isplativost tek kroz 10tak godina ako mislis samo za grejanje tehnicke vode ali opet zavisi koliko trosis vode