Pozdrav. Imam ideju da ispod krovnog pokrivaca (limenog i to crne boje), postavim instalaciju kroz koju ce cirkulisati voda i pri tome se zagrevati kruzno i napajati veliki rezervoar. Normalno cirkulaciju bi obavljala pumpa. Za upotrebnu toplu vodu stvar je ocigledna ali mislim da bi i grejanje moglo doci u obzir (prolece-jesen), pri suncanim danima a i rezervoar bi sluzio kao kolektor toplote. Ako neko ima iskustava u ovoj oblast narocito u izboru materijala koji bi se stavio ispod krovnog pokrivaca. Imam raznih izvodljivih ideja ali svaka diskusija i predlog su dobrodosli.
Koriscenje toplotne energije krova
Nisu to bukvalno kolektori vec instalacija kroz koju cirkulise voda i zagreva se od toplote krovnog lima koji ima veliki index upijanja toplote (crni lim mat boje). Moze biti bilo koja cev razvucena spiralno ili po duzini. Sto je duza voda prelazi veci put u vreloj sredini i vise se greje. Naravno ovo je jos samo moja ideja.
al što ispod a ne spolja i što ne kolektor
Ova tema je više za "Instalacije grejanja i klimatizacije", ali 'ajde ...
Veliki problem je pre svega medijum za preuzimanje toplote - voda ima nezgodnu osobinu da ledi na temperaturama ispod nule, pa bi instalacija morala da se prazni čim počne zima, ili da se koristi antifriz. Po opisu ideje instalacija bi išla ispod celog krova, znači ukupna zapremina tečnosti je poprilična, što dovodi u prvi plan cenu tečnosti.
Dalje, klasični kolektori funkcionišu na principu refleksije, tj. sunčevi zraci prolaze kroz staklo, pa se onda reflektuju na cevi kroz koje prolazi tečnost. U ovom slučaju bi se preuzimao samo deo energije, a ostatak bi odlazio u spoljni vazduh, u prevodu jako mali stepen iskorišćenja.
Posle toga dolaze i ostali problemi tipa unutrašnje izolacije itd ...
Ne kažem da nije izvodljivo, samo sve treba staviti na papir, pa onda videti. Pogledaj u gore pomenutoj rubrici (jedna od najobimnijih), tamo ima mnogo korisnih informacija, samo treba vremena.
E sad je tema na pravom mestu .
A Vukoje je apsolutno u pravu
Za neko ozbiljnije grejanje na suncevu energiju,treba 20-tak m2 solarnih kolektora,a s ovim sistemom,gde je mali koeficijent korisnog dejstva ne verujem da bi se bas vajdio.
Hvala momci, to je prava pozitivna diskusija a Vukoje je u potpunosti u pravu ali moji razlozi postavljanja ove teme su sledeci: radi se o tipu kuce sa strmim krovom u starom srpskom planinskom stilu, kakve srecemo na Zlatiboru, Zabljaku, Divcibarama itd. Razmisljao sam o pokrivacu (zato sto i obzir dolazi samo crna boja zbog autenticnosti) i opredelio se za lim zbog priblizne autenticnosti u zameni za licku sindru, pa sam i od tegole odustao. Bez obzira na sve u svakom slucaju me ceka viseslojna izolacija i na njoj moram posebno raditi zato sto ce krov akumulirati veliku toplotnu energiju. Obzirom da su mi fluidi, cirkulacija i transport fluida, i termodinamika profesija, postoje vise nacina iskoriscenja toplotne energije crne ploce ali sve se svode na cirkulaciju fluida u blizini ili u kontaktu sa njom. Prvi slucaj je voda koja cirkulise i preuzima toplotu a drugi vazduh koji se moze kanalisati u prirodnoj cirkulaciji odozdo na gore ili cak podstaci depresijom. Drugi slucaj ima problem akumulacije energije za kasniju upotrebu zato sto zahteva velika ulaganja u sistemu izmenjivaca. U prvom slucaju sistem izmenjivaca je prost i izvodljiv sa malo troskova.
Sve mi je jasno sto se tice kolektora i mogu ih sam napraviti ali moja ideja je bila iskoristiti energiju koja je tu, velika i evidentna a koja odlazi u nepovrat a ja u izolaciju ulazem pa ulazem. Jos jednom se zahvaljujem svimakoji su ukljuceni u ovu tematiku.
Tesko da bi te cevi ispod lima preuzimale dovoljnu kolicinu energije. Jer, kako sam ja shvatio, one ce biti u medju prostoru izmedju lima i izolacije. Znaci, vazdusni prostor.
U svakom slucaju mozes pokusati,ali ce taj pokusaj biti prilicno skup.Gotovo sigurno mogu reci da se neces ugrejati,a i zagrevanje sanitarne vode ce biti poprilicno kilavo.Tacnije,iskoristices odredjenu kolicinu energije,ali mozda nedovoljnu da bi otplatio sistem u narednih 10-15 godina.Ali odredjenu kolicinu toplote ces dobiti to je evidentno.Najbolje ces to postici sa bakarnim cevima i vrlo sporom (jos bolje povremenom) cirkulacijom vode kroz njih.Ako se ipak odlucis za takav potez,javi kako je ispalo.
Nešto se mislim, pošto je ovde najvažnije postići što bolji stepen iskorišćenja, možda bi se "kolektor" mogao izvesti u vidu sendviča, gde bi se cevi provukle između dva sloja lima, pri čemu bi donji (unutrašnji) lim trebalo što bolje izolovati ... čak možda da se tako nastao prazan prostor oko cevi popuni nečim što bi dodatno akumuliralo toplotu, tipa kvarcni pesak ili nešto slično (ne znam od čega se prave cigle u TA pećima, ali neki takav materijal u peskovitom obliku).
Samo teoretišem, nemam praktičnog iskustva.
Možda bi autor mogao da se pozabavi sa ovim, pošto mu to nije strano? :roll
@Petrovac, ima li kakvih novosti? :?: :?: :?:
Nema Vukoje nikakvih novosti, sve to je stvar razmatranja, a iz vase pozitivne diskusije najverovatnije cu se odluciti za solarni panel.
Mudra odluka koja stedi novac bacen na eksperimente.
Nisam još čuo za varijantu solarnih kolektora ispod krova.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..