Podno grejanje na čvrsto gorivo, sa akumulatorom toplote od 2000 litara za kuću od 250 kvadarta da li je izvodljivo i da li se isplati
Podno grejanje na čvrsto gorivo, sa akumulatorom toplote
Jos kad bi mogao da kupis kotao na pirolizu....u startu skuplje ali posle dzabe
Hvala na brzim odgovorima , da li je neko to uradio?
Koliko jak kotao mi treba, kuća ima 250 kvadrata(stan 140 lokal 40 i garaža 70) i koliki presek dimnjaka
Malo ko. Ulaganje u peć na pirolizu+akomulator toplote je oko 450 000din.
Za te pare se kupuje toplotna pumpa i nikada ne razmišlja o kupovini drveta, prevozu, sečenju na 0,5m i sušenju najmanje 2 godine (da bude vlažnost drveta manja od 25%), loženju ni čišćenju kotla (makar svaki treći dan). A ušteda je oko 15% u odnosu na klasično grejanje.
tihi2 zaboravio si na busotinu 50e po dubnom metru. Osim ako nemas plac bez kuce od jedno 50 ari pa da radis povrsinske izmenjivace.
Ako je kuca standardne gradnje, grub proracun je 33 KW. Prosek za buffer je od 50 do 80 l po 1 KW energije...od 2000 litara je optimalno. Samo da ima doooooobru izolaciju i bog da te vidi. Ne ocekuj da je period iisplativosti kratak, ali grejanje radis za narednih 30 godina. Dobra automatizacija sistema i eto resenja.
Sto se tice toplotnih pumpi, ja jedino priznajem voda - voda ili eventualno zemlja - voda. I to na sistemu sa podnim grejanjem, eventualno fan coil. Dobra pumpa i dobar sistem mnogo kostaju, a opet ponavljam, mi smo zemlja bogata ugljem i drvima...za nase uslove najjeftinije je biti Pera lozac.
Kod mene kuci sam probao grejanje na sve zivo. Od struje...nafte....cvrsto gorivo...podrska solarnim sistemom. Jedino nisam na nuklearni pogon. Sada su u opticaju pelet ali u cumurani spreman je ugalj. Ako bude uslova, sledece godine izbacujem cisternu od nafte (3500l) i ubacujem buffer od jedno 2000l. Cisterna je od lima 5mm ali je pravouganog oblika i moraju ucvrscenja da se rade i izolacija, tako da cu iskoristiti staru ekspanzionu posudu valjkastog oblika i nju cu da izolujem poliuretan penom od 10 cm. Ne znam, videcu koje je bolje i jeftinije resenje, da li da kupujem fabricki ili da se igram.
Pre dve godine sam ugradio jedan Viessman kotao na pirolizu i buffer od 1500 l. Covek je nas ali godinama je ziveo u Nemackoj i zna za sta je dao pare. Vatra se zalozi u petak i zavrsi se u nedelju ujutru. 4 punjenja kotla. Ostalih 5 - 6 dana je miran. U pitanju je komplet radijatorski sistem i sanitarni bojler od 300 l sa solarnim dodatkom. Kuca je cini mi se 220-230 m2. Solidna gradnja sa al stolarijoom i sendvic zid sa vazdusnim prostorom i fasadna cigla spolja.
Problem je samo naci dobro drvo za prvi put...jer moras uvek imati dobro suvo drvo za sledecu zimu. Jos kada uzmes jedno 50m po ceni od 30 e/m...pesma.
Ako se ovaj pelet pokaze kao lose resenje (trenutna cena od 160-230e/t, a bice kao i sa gasom) vracam se ja na suvi Vreocki ugalj. Prosle zime (kada je bilo -20 i kusur) potrosio sam 3.5t suvog vreockog i 5m cerovine...kuca je 200m2 izolacija full stolarija full . Temperatura u kuci nikad nije ispod 24C. Sta da radim kada moram da imam dobru reklamu.
Eto, nadam se da sam malo pomogao nasem prijatelju da se odluci sta i kako. Dobro je resenje ali kosta.
Toplotne pumpe vazduh-voda od 12kw su od 2200evra pa naviše. Pošto joj pada snaga sa smanjenjem temperature, za 3000evra se uzme od 16kw.
Toplotne pumpe voda-voda od 12kw su od 2000evra pa naviše. Bunar i pumpa još 1000evra. Do onih 4500evra za kotao na pirolizu ostaje taman toliko da se kupi TP nekog renomiranog evropskog proizvođača sa COPom od preko 4.
Problem je naći meru ulaganja i koristi.
Kažeš "doooobra izolacija". Da, ali sa tako dobrom izolacijom svako grejanje je jeftino, a ne samo TP ili piroliza.
Po meni, osnovna stvar je visina investicije i ona određuje godine isplativosti. Cena goriva ima mnogo manjeg uticaja.
Po mojoj računici, TP se isplati samo za dobro izolovane objekte koji imaju toplotne gubitke preko 15-20kw/h (+20/-20), a to su objekti od preko 300-400m2.
Pa, ko se uklapa - uklapa. Tada se investicija isplati za 3-4 zime.
Zašto ne iskoristiti cisternu za naftu za akomulator? Baš je lep kapacitet. Ako ne može da izdrži pritisak od 1,5bar onda uraditi kao otvoren sistem i cela investicija je 200 evra za izmenjivač.
Ne vidim ekonomsku opravdanost kupovati akomulator za 1500evra pored žive cisterne u kući.
Na drugom forumu sam procitao temu od blizu 400 strana o centralnom grejanju na drva i tu je dosta ljudi iznelo svoje licne primere. Viesman vitolig kotlovi su donja granica za pricu sa pirolizom i bilo je dosta problema sa njima. Drva moraju perfektno da se pripreme uz susenje od 2 godine na mestu sa dobrom ventilacijom. Automatika je isto dosta komplikovana i trazi dobrog majstora da sve to lepo uklopi sto isto dosta kosta. Lozenje na ugalj takodje ne prolazi u pecima na pirolizu. Trenutno ekipa tamo preporucuje bosch 2000b kotao sa lozistem prilagodjenim za drva. Ako ga ima u prodaji kod nas moze biti ok resenje. Takodje mislim da je cisterna puno isplativije resenje od gotovog akumulatora. Mada pre mesec dana na kupujem prodajem su se pojavile cisterne koje mogu izdrzti pritisak preko 3 bara, zapremine preko 2000 litara. Problem je sto je prodavac iz Raske pa bi bio skup prevoz ali bi se opet ustedelo bar 1000 eur. Meni nije potreban zatvoren sistem, moze i otvoren posto je prizemna kuca pa sam uzeo obicnu cisternu od 3000 litara za loz ulje.
Šta je zatvoren a šta otvoren sistem,kako si izolovao cisternu i koliki kotao je greje
Ma ova moja cisterna moze da izdrzi sigurno i 3 bara. Lim je 5 mm i teska je kao olovo. Mislim da ima poprecne pregrade unutra, ali nisam siguran. MOram da pogledam. Jeftinije resenje jeste sigurno. Jos mi vise prija to sto ne moram da je izbacujem napolje nego samo da je odmaknem i da je "usalujem" sa osb tablama, ucvrstim gurtnama i nalijem poliuretyan penu. Na danca nece moci 10cm jer je skoro knap sa zidovima kotlarnice...mozda 3-4 ali i nije neka povrsina mozda 1.5m2 x 2. Ma samo da potrosim lozak iz nje. pa cu da vidim. A sto se tice Viessmana jeste komplikovan do zla boga, to mi je prvi kotao na pirolizu koji sam ugradio, i citao sam tehnicko uputstvo ceo dan. Na obuci su sve to ofrlje prosli, i naravno nista mi nije bilo jasno. A drva jesu problem, mora da bude extra drvo i da je dobro suvo. Nema kondezacije zbog niske temperature, ali cujes kako drvo cvrci jer je puno vode. Samo prve zime je bilo problema, ali zato sad kupuje drva za sledecu godinu, a uvek ima na lageru dobro osusena. I skladistenje je problem. Kada je ovaka magla, srce kao sundjer vlagu.
Ja imam bunar u dvoristu. 10m i ne koristim tu vodu jer nije za pice, samo za tehnicku upotrebu, mislim da se meni toplotna pumpa ne isplati jer mi je ceo sistem radijatorski, matori je to uradio tako jos 79'. Mala mi je potrosnja, tako da o njoj i ne razmisljam. Solarni sistem imam za sanitarnu vodu, bolje za te pare da uzmem fotonaponske kolektore, pa da smanjim jos racun za struju.
drugari hvala puno na odgovorima
Aleksandre za razliku izmedju otvorenog i zatvorenog sistema imas dosta informacija na ovom i ostalim forumima. Ukratko ako ti je kuca prizemna mozes koristiti otvoren sistem sa cisternom za loz ulje a ako je sa vise etaza potreban ti je izmenjivac u cisterni ili posuda koja moze da izdrzi veci pritisak a to dosta kosta. Kotao ne koristim, samo grejace na struju. Izolaciju jos nisam postavio jer je ceo sistem tek na pocetku izrade. Mozes koristiti bilo koji kotao da grejes vodu. Pogledaj postove od clana Tihi2, covek je sve lepo do najsitnijih detalja objasnio.
super što si se javio malo ću da te smaram pošto vidim da s erazumeš.
Kuća mi je 250 kvadrata, ima stan na tri nivoa u prizemlju su garaža 70 kv koja je najniža i pored nje lokal 40 kv, imam podno grejanje grejem se na tng i nije mi dobro od cene izolacija mi je 10 cm stiropora hteo bih da pređem na čvrst gorivo postoji opcija pelata ali me interesuje i to sa akumulataorom toplote šta mi se više isplati vidim da je ta piroliza jako komplikovana ,pomagajte hvala unapred
Meni je kuca 125 kvm i isto se grejem na tng. Ja sam se odlucio da se povezem na 2 brojila, odnosno da iskoristim svoje i od matoraca koji su u kuci pored moje. Grejacu vodu samo tokom jeftine tarife i planiram da me izadje jos jeftinije od grejanja na drva. Tebe bi to verovatno izaslo skuplje zbog velicine kuce. Ako imas dosta prostora do crvene tarife mozda bi mogao da ubacis i neki grejac na struju. Posto imas tri etaze kod tebe ne bi prosao otvoren sistem pa moras da kombinujes otvoren i zatvoren sistem. Znaci dole cisterna i kotao kao otvoren sistem i u cisterni izmenjivac koji ces povezati sa radijatorima. Izmenjivac mozes napraviti od mekih bakarnih cevi ili alupex cevi. Mozes upotrebiti i spoljni plocasti izmenjivac ali su oni malo skuplji. Od kotlova kao sto sam napisao trenutno najvise preporucuju bosch 2000b sa lozistem za drva. Ovo je grubo objasnjeno a ako resis da koristis akumulator imas skoro sve informacije na ovom forumu. Slobodno pitaj za sve detalje. Da mi drugi nisu izasli u susret na ovom i drugim forumima jos bih bio na pocetku. Prvo sam planirao kamin na pelet ali me je odbilo sto bi stajao u kuci i sto cena peleta raste iz godine u godinu pa se plasim da ne prodjem kao ca tng. Prve godine sam platio plin 75000 a sad bi mi trebalo 150000 koliko ce me izaci nov sistem i struja za celu zimu.
Pozdrav svima želeo bih da podelim sa vama moje iskusvo, oko 3 godine kuću od 200 m2 rejem cele sezone u fulu sa prosečom temp oko 23 c to zadovoljsto me je prošle godine koštalo 25000 dinara ali za celu sezonu o kada podelite na jakih 5 meseci dobijete smešnu cifru.Tajna je u sojinoj slami ili BIOMASI, uglja i drva možda ima u Srbiji ali to košta biomasa se bukvalno baca i uništava na njivama sistem ima svojih zahteva pogotovo oko skladištenja iste ali ako imate rešenje za to nemojte se doumiti nema jeftinijeg grejanja od ovog verujte mi
Mene biomasa privlaci kao sledeca solucija ako pukne varijanta sa strujom na 2 brojila. Koji kotao koristis i da li imas akumulaciju toplote. Koliko bala slame je potrebno za sezonu i da li ima puno dima?
Koristim kotao snage 50 kw akumulaciju toplote nemam pošto mi se za sada stvarno ne isplati da ulažem novac u istu. Bale sojine slame (koja je najkaloričnija) sam proizvodim pošto na mom imanju sejem soju (a mogu se bez problema pronaći) grejem 200 m2 i dovoljno mi je 1000 bala koje mene koštaju sa transportom oko 35000 dinara iz tog razloga ne želim da stavim akumulaciju Bala gori oko četiri sata kada je sisitem zagrejan.
Ako je kotao prigusen da li ima dima? Takodje me zanima ako u taj kotao ubacim balu i podesim ga na maksimalno brzo izgaranje, koliko vremena je potrebno da izgori bala? Koristio bih ga u kombinaciji sa akumulatorom od 3000 litara i imao bih na raspolaganju npr. 3 sata tokom jutra za lozenje i punjenje akumulacije. Koliko bala moze da izgori za 3 sata ako je kotao na maksimumu?
Moj kotao ima 50 kw i jedan je od najslabijih na bio masu za Vaš sistem bih kupio jači kotao u kojem mogu da stanu dve bale. Kod mene prvo loženje je vazduh na maksimumu odnosno dotok vazduha ali samo jedno vreme čim se voda popne u kotlu na 70 dotok vazduha se zatvara autoamatski i otvara kao se voda hladi tako da nisam nikada testirao to što vas interesuje ali mislim da bala na max režimu izgori za 45 min. Meni za 20 min sa 20 c dostigne 60-70 c voda, u kotlu ima 220 lit plus sistem u kojem ima 12 radijatora i podna grejanja u kupatilu pa možda Vam ovaj podatak koristi da izračunate kako i Vaš sistem funkcionisao. Dima ima ako je kotao prigušen pogtovo kada se stavi nova bala sve dok se ne razgori oko 5-10 minuta dimi kao kod Topalovića posle se svodi na uobičajenu količinu kao kod svakog grejanja.
Postovani,
u planu mi je da radim podno grejanje ali me zanima koji kotao treba ugraditi za podno grejanje kako bi podno grejanje bilo funkcionalno i dalo najbolji efekat.
Veoma se isplati, posebno sa podnim. Potrebna je niza temperatura sto je velika prednost podnog.