Pozdrav drugari,
Da bih objektivno izabrao sistem grejanja za kuću koju gradimo napravio sam seriju proračuna. Tabela se nalazi na google documents na linku dole.
Prvo da objasnim koja je moja potreba. Zidamo kuću sa potkrovljem osnove 90-tak kvadrata. Imao sam razne opcije za materijale sa kojima ćemo zidati i na kraju smo se odlučili za Ytong 37,5, najviše zbog majstora koji će nam zidati. Krov će biti Ytong beli krov. Podno grejanje sa X cm izolacije. Ovo X nam određuje koliko ćemo se izdignuti od trenutne ploče, a pošto je kuća do ulice želimo da to bude malo više od standarda (da prolaznici ne bi gledali u sobu).
Elem, kako sam u IT profesiji krenuo sam prvo da radim proračune sa Excelom, a kasnije prebacio na google docs da bi mogao da delim sa drugima. Mislim da ću napraviti web aplikaciju kasnije da drugi mogu lako da koriste za svoje kuće. Molim vas da mi date svoje sugestije ukoliko primetite neke greške ili mislite da se nešto može poboljšati.
Naša kuća je u Vršcu, pa sam sa net-a uzeo dostupne informacije o temperaturama za Vršac. Podaci su od 2010 godine za svaki dan posebno (najniža, srednja i najviša tepmeratura izmenena u tom danu). Za toplotne gubitke kuće sam koristio U-Wert sajt da bih dobio vrednosti za pod, zidove, krov, a za prozore sam koristio neki prosek za prozore sa troslojnim staklom.
Na osnovu unete sobne temperature i navedenih parametara računa se potrebna energija za svaki dan. Takođe, uneo sam energetsku vrednost i cenu za razne tipove grejanja: toplotna pumpa, pelet, drva, gas. Toplotna pumpa je najkomplikovanija pošto se struja računa na osnovu zona i plus može da bude jednotarifno ili dvotarifno brojilo. Sve to uzimajući u obzir dolazim do računice za svaki dan koliko bi koštalo grejanje.
Zbog preglednosti i analize, sve se to spaja u mesečnu ili godišnju potrošnju. I prikazujem određene grafikone.
Dokument je zaključan da samo određena polja mogu da se unose, pa ko želi slobodno može da isproba opcije. Trenutno je samo Vršac u pitanju, i samo moja kvadratura kuće. Ovo planiram da parametrizujem kada budem pravio web aplikaciju.
Eto, ja se raspričao, pa ko može neka pogleda. Link je:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1nf0H5xTmFEKQOm1mvp1pWR8shecfU_zF...
Lepo što si se potrudio da ovo uradiš.
Nekoliko stvari koje bi trebalo uraditi:
Na strani Grejanje:
1. Šta je ono 30%? Ima ga 3 puta i nije ukupno 100%. Ako se računaju površine zida, plafona itd onda se upotrebljava stvarna_površina
Za prizemnu kuću je odnos pod: zid:plafon =30:30:40 ali to zavisi od izolacije i ne može se ovako postaviti ni približno.
2. Ne vidim koliki su ukupni gubici kuće. 13kW je na osnovu čega? Na osnovu gubitaka kuće koji su izračunati kao pod tačkom 1.
3. Ono u F5 bi trebalo da ima meru W/*C da se zna šta je. Po tome bi gubici kuće bili 11800W.
4. B3 koeficient je prevelik.Treba da je pola od toga.
Generalno, gubici objekta se računaju kao
Gubici[w/h]=povrsina[m2] * koeficient_provodljivost[W/*K] * razlika_temperature[*K]
Za zid od bloka od 100m2 sa 5cm stiropora bi bilo
100m2 * 0.6 * 40 = 2400W/h
Za pod od 100m2 i 5cm stiropora bi bilo
100m2 * 0.66 * 20 = 1333W/h
Na strani COP:
Za TP se mora podeliti na voda-voda i vazduh-voda jer snage i potrošnja nisu iste a i COP je različit. Veći COP kod voda-voda je posledica ne računanja potopne pumpe kod prodavaca. Realno, za celu zimu TP voda-voda može da se računa COP=3-3.2 a vazduh-voda COP=2.5-2.-8.
I vrlo je važno da li se ulazi u crvenu zonu struje jer je cena 1kW tada kao suvo zlato (5.5 puta skuplje od gasa).
Ja se grejem na TP i imam podatke za zadnje 4 zime za NS i prošao sam celu ovu tvoju avanturu.
Ovoliko za početak. Super da si imao vremena i volje da ovo započneš. Krajnje je vreme da se napravi aplikacija koja ovo računa a ne da se koriste podaci kao "neizolovana kuća = 150w/m2, srednje izolovana kuća=100w/m2 itd.