Da li ima neko ideju? Prošle jeseni smo ugraduili Vailant elektro kotao za centralno grejanje i od početka imamo sličan problem. Naime, na svakih par dana, bez dodavanja vode, poratse pritisak u kotlu za 0.1 bar, tako da za mesec dana, otprilike, ode za 0.5 gore. Onda ja odzračim ceo (zatvoreni) sistem (i uvek bude vazduha u najdaljim radijatorima) i pritisak se smanji, ali ne na početni (koji je oko 1.4). Ovo se dešava i sada, pošto pumpa ima zaštitni mehanizam i jednom dnevno radi 1-2 minuta, što su mi u Vaillantu rekli da ne bi bilo dobro da isključujem, zbog blokiranja pumpe kasnije i sl. E sad, šta može biti problem, a pod pretpostavkom da nije otišao nov novcat kuglični ventil na dovodu vode u kotao pa da on propušta vodu (pošto je direktno povezan na kotao, dakle, nema creva koje ja stavljam i slično), što mi se majstor kleo da nema šanse da se može desiti. Ako je bitno, ceo sistem je nov, prošla samo jedna zima, a pumpa, po prospektu, ima odzračni ventil koji je automatski, dakle, po tome nije potrebno odzračivati pumpu, što nisam do sada ni radio.
Raste pritisak u kotlu
Kotao sluzi samo za grejanje, a u sistemu je samo voda. I ja mislim da je problem u ventilu, ali ako ima jos nekih ideha pe nego pozovem majstora...
Ако је систем тако урађен да се може лако раставити, онда је најједноставније ослободити један холендер иза вентила па ће се одмах видети да ли тај вентил у затвореном стању пропушта воду или не.Лако ће бити пронаћи кривца, а после је отклањање већ једноставно.
Moze biti i elektroliticko odvajanje kiseonika i vodonika iz vode. Ako je sistem dobro odradjen i uzemljenje je kako treba...ne bi trebalo da bude to. Najverovatnije je kugla ventil.
zatvori pre ventila dovod vode ako mozes pa prati verovatno ti je ventil problematican ja sam imao slucaj da je na sredini kugle imao rupu
trebalo mi je dosta da shvatim jer mi je stalno sigurnosni ventil izbacivao vodu
ja licno tamo gde je potrebno sto posto dihtovanje naprimer odmuljivanje rezervoara goriva i slicno gde spada i dopuna kotla u cvrstoj stalnoj vezi stavljam po dva ventila u rednoj vezi-mozes staviti i jedan ventil plus regulator pritiska pa ti nastelujes pritisak koliko hoces mada nisam pristalica da u ovakoj vezi ventil bude non stop otvoren jer moze doci do curenja na instalaciji koje bude neprimeceno- e sad sto se kugl ventila tice ovo se odnosi na velike ventile -pojavise se neki momci da izmere propusnost ventila sto je meni izgledalo malo neozbiljno jer do tada sam imao puno poverenje u te ventile -stavise sjedne strane nazivni pritisak za koji je ventil napravljen a sa druge slepa cev sa manometrom - trenutno se nista ne desava ali u vremenskom periodu vecem skoro svaki dize pritisak -ponavljam ovo se odnosi na velike ventile precnika preko 150 mm za male neznam ali ako je po ocu i majci jbg
Pa po pravilu i ide dva ventila. Kod podstanica, dva ventila, plus slepa flansna. Mala ali ne i iskljuciva verovatnoca je da kugla ventil pusta. I samo znate kakvo nam je trziste. To je bar lako proveriti, a ako to nije uzrok porasta pritiska, ima tu jos par stvari koje mogu da budu. Tako da, dok se ne utvrdi da li je ventil u pitanju, da ne mozgamo puno
Hvala svima na pomoći. Pošto je sistem još pod garancijom, ne bih da ja nešto petljam, već sam hteo da vidim da li ima još nekih ideja da predočim majstoru, ako nije ventil u pitanju. Što se drugih ideja tiče, nemam mogućnost da zatvorim vodu samo pre tog ventila (morao bih da zatvorim u celoj kući) pošto cev ide dirketno u njega, a postoji mogućnost da zatvorim glavni ventil koji je ispred kotla (na polaznom vodu za grejanje) ali bih time onemogućio rad pumpe (zar ne?) što nije baš dobro rešenje pošto sigurnosni mehanizam kotla tera pumupu na svaka 24 sata da obrne krug. No, videću sa majstorom da proveri ventil, pa ako nije, videćemo šta još može biti.
Neće pumpi biti ništa ako isključiš kotao iz struje 2-3-5-10 dana. Zatvori, pronađi gde curi pa kad rešiš, ponovo uključi. Kamenac blokira pumpu tek posle 4-5-6 meseci a i to se rešava odvrtanjem jednog (malo većeg) šrafa, sa 2-3 kuckanja po osovini čekićem ili šrafcigerom i ručnim okretanjem. Jedino se treba setiti pa to uraditi pre paljenja grejanja. Ako ima automatika, bolje je za pumpu a rizičnije za strujne udare, gromove itd.
Meni je zanimljiv i onaj prvi deo da stalno ima vazduha u sistemu. Prvo bi trebalo odzračiti sistem (upornim izbacivanjem vazduha), pa kad u sistemu bude samo voda videti šta se dešava. Može se lako desiti da problem nestane. Izgleda da nisu ispoštovani svi principi postavljanja sistema za grejanje.
Ej, a sad nešto slično, a opet drugo što me muči. Da li predstavlja problem da se odzračuje sistem tako česzo, tačnije, da li može da popusti neki od ventila na radijatoru, pa da mi procuri ceo sistem? Pitam pošto sam sistem odzračio već 4-5 puta za godinu dana (i to svaki put temeljno dok god ne počne da izlazi samo voda, bez vazduha i šištanja) pa da nešto ne crkne zbog toga...
da ozracujes mozes koliko hoces -mozes staviti i automatske ozrake na radiatore pa ce oni taj posao obavljati
možeš da odzračuješ do mile volje i da ubacuješ svežu vodu do mile volje, ali time neminovno ubacuješ i svež vazduh koji nije baš najbolja kura za tvoj sistem koji počinje da korodira po unutrašnjim površinama. Ako ti pritisak raste konstantno (vrednosti nisu za alarm) ali to nesme da se dešava, pa pre početka grejne sezone uradi remont bez obzira što je sistem nov.
Ako ti je kuglasti ventil jedina zaustavna tačka između sistema za grejanje i dolivanja a pritisak raste, menjaj ventil. Pritisak raste i pri promeni temperature tj. ako ti jedan deo sistema bude u nekom slučaju osunčan iliti podgrejan, ali će po prestanku te eventualnosti opet pasti na raniju vrednost, što se to kod tebe ne dešava.
Pozovi tvog majstora i traži da ti odzrači sistem, verovatno imaš vazdušne džepove zbog neregularno postavljenih vodova i da ponovo proveri takva moguća mesta.
Pozdrav
Ok, drastican porast pritiska moze biti samo uzrokovan dopunom sistema preko neispravnog kugla ventila ili automatskog dopunjivaca. Pojava vazduha je uzrokovana...primarnim vazduhom. Tj vazduhom koji je vec bio u praznom sistemu, i nije dobro ozracen, ili pojavom sekundarnog vazduha, koji se izdvaja iz vode.
Pritisak se moze povecati i sa povecanjem ambijetalne temperature, ali nikako za vise od 0.1 bar, jer ipak postoji ekspanzija, a sistem nije toliko veliki da bi taj porast bio veci.
Pominjaso sam i elektrolizu koja se javlja, ali tada dolazi do pojave kiseonika i vodonika u instalaciji, sto je jako opasno. Kiseonik koji je korozivan i vodonik koji je zapaljiv.
Jedino i pravo resenje je instalacija descalera (tj odvajaca vazduha) koji iz same vode odvaja sitne mehurice vazduha i sprecava pojavu tzv sekundarnog vazduha u sistemu.
Problem je sigurno u tom kugla ventilu. Jedino ako je uzemljenje toliko lose pa se pojavljuje elektroliza...mada cisto sumnjam na to.
Kod elektro kotlova i sistema koju su punjeni antifrizom dolazi do druge hemisko elektricne reakcije. Zbog velike temperature oko samog grejaca, dolazi do hemijske reakcije gde se iz antifriza oslobadja neko jedinjenje alkohola koje se posle razdvaja na nesto i dolazi do pojave "vazduha" u sistemu.
Nije resenje ozracivati i dopunjavati non stop. Prvo zato sto se uvek uacuju novi mikro mehurici, drugo...uvek sveza ne tretirana voda koja nije bas pozeljna....
Trece, u kucnim instalacijama se moze pronaci vise razlicitih materijala. Aluminijum, Bakar, Gvozdje..legure kao sto su mesing, bronza, kalaj...
Jos se sada setih, vidi da li su ti otvoreni ventili od kotla ka instalaciji.... Mozda ti je sam porast pritiska u kotlu...
Najbolje resenje je zoves majstora koji je radio instalaciju, pa zajednickim snagama sa idejama koje si pokupio ovde nadjete resenje.
Uzrok moze biti i taj kugla ventil. Reci mi da li u sistemu imas samo vodu ili i antifriz? Da li u sistemu imas i kombinovani bojler za zagrevanje vode?