Odavno sam slušao od nekih prijatelja iz Makedonije da tamo mnogo kuća ima solarne bojlere za sanitarnu vodu... kažu da tamo koštaju 300-400 evra... a u to vreme kod nas nije moglo ništa da se uradi bez 1000 evra. (kolektor, pumpa, instalacija i bojler sa izmenjivačem) Rodjaci nisu umeli da mi objasne kako izgleda taj bojler u Makedoniji.
Jesenas sam video prvi put uživo takav bojler, jer je majstor koji mi je radio centralno grejanje počeo da ih reklamira. Sa ugradnjom bi koštao oko 450-500 evra bojler od 200 litara, zavisno od dužine cevi.
Da li ga ima neko od članova da čujem kakva su iskustva?
Solarni bojleri sa vakumskim cevima
Ne bi nikog da reklamiram, potraži po fejsbuku i internetu pa ćeš videti cene... U zavisnosti od veličine bojlera 200-250-300 litara cene su oko 300-350 evra, u tu cenu se dobije komplet bojler sa vakumskim cevima, strujni grejač i elektronska kontrola. Čak je bila ovog proleća i neka akcija da je prevoz besplatan.
Koliko sam shvatio da sve firme prodaju iste bojlere, kineske. Dobija se i garancija od nekoliko godina, zavisno od firme koja ih prodaje.
Mene interesuje nekoliko detalja koje taj majstor nije znao da mi kaže jer još ni on nema iskustva:
-Ti bojleri su bez pritiska, vruća voda ide slobodnim padom, pa me interesuje kako će to izgledati na tušu, da nije preslab pritisak?
-U toku zime elektronika pali strujni grejač prema zadatoj temperaturi, (ima elektronski kontroler sa podešavanjem), ali ne znam koliki su tu gubici kad bojler stoji na krovu u sred zime, da ne bude da potroši više struje nego što zimi uštedi? U stvari nije mu problem hladan vazduh nego naoblačno vreme jer onda sunce ne greje skoro ništa.
-Još jedan problem je prevelika temperatura vode u toku leta. Temperatura vode može da dodje i do ključanja. Ako voda proključa ekspanzioni sud će izbaciti višak vode, to je predvidjeno, nego se pitam da li će mi istopiti gumice na slavinama ta vrela voda? I nije baš prijatno imati tako vrelu vodu u česmi.
Sve u svemu ovakav bojler bi trebalo da je dobra investicija jer nije skup kao dosadašnji sistemi sa panelima i pumpom i bojlerom sa izmenjivačem? Ujedno i manje troši struje jer nema pumpu.
Svratio sam danas da pogledam i nikako mi ne uliva poverenje što se tiče kvaliteta ovaj sistem. Da bi se otplatio solarni sistem mora da bude trajan, a ako meni čelični kazan potraje samo nekoliko godina onda nema računice ići na ovo rešenje. Sledeće manjkavost ovog sistema (za naše klimatske prilike) je kako sprečiti zamrzavanje vode u cevima do i od bojlera...Koju god izolaciju i koliko god da se stavi oko cevi šta će biti tokom ledenih dana? Ova slika mi je malo neracionalna što se tiče oslanjanja na krov . Bolje da je ceo sistem položen preko krovnog pokrivača pa bi time i slobodna dužina cevi od bojlera do ulaska u krov bila kraća ali ipak to je minimum od pola do jednog metra u potpuno hladnom okruženju. Najbolje bi bilo da se javi neko od forumaša ako ima ličnih iskustava sa ovim sistemom a da je u kontinentalnom klimatskom području.
" Ti bojleri su bez pritiska ".
Kako to bez pritiska??? Ako se napajaju iz gradskog vodovoda ... molim razjasnjenje.
Meni je jasno da ovaj tip solarnog grejanja vode je za predele gde temperature ne padaju ispod nule.Dakle : ili se sistem prazni od vode zimi ,za nase podrucje, ili se i ne kupuje.
Kako to bez pritiska??? Ako se napajaju iz gradskog vodovoda ...
Hmmm.....
Uzmes dva-tri polovna kazana od bojlera,ofarbas u crno,montiras na krov i gotovo.Prostije,jeftinije a ista stvar.
Leti koristis,zimi ispraznis i skines kazane.
Uzmes dva-tri polovna kazana od bojlera,ofarbas u crno,montiras na krov i gotovo. Leti koristis,zimi ispraznis i skines kazane.
Prostije,jeftinije a ista stvar
U pravu si za to čudno montiranje na krov. Možda im je tako lakše?
Dovodna i odvodna cev se izoluju onim penastim izolatorom, ne znam da li je to dovoljno preko noći na -10 ili -20 dok se ne koristi bojler...? Dok se voda pomera nije problem.
Razmišljao sam i o praženjenju preko zime, ali ne znam kako bi se ponašao taj bojler iznutra kad ostane vlažan? Piše da je prohromski, ali ipak?
A pitanje je i kako bi se ponašao ovaj obični bojler kad bi ga ispraznio preko leta?
Evo izolovanih cevi na slici:
Meni je sumnjivo da je prohromski kazan za te pare. Zaboravio sam da ponesem magnet da probam da li je magnetičan materijal kazana. Proveriću neki drugi dan kad mi bude usput. Mada ja sigurno neću kupovati ovaj sistem već samo vakum cevi sa glavnom cevi a ostalo ću da napravim sam. Trokraki termostatski ventil sanitarne vode ću ionako kupiti jer nema igranja sa vrelom vodom. To je od 50 do 80evra za 3/4". Na 1/2" je teže da se nađu da se kupe ali ih ima jedino treba naručiti i da se sačeka. Već par puta nam se ionako dešavalo u kući da se neko pri nepažnji opeče na vodu iz bojlera. Čak nema potrebe ni da se pipa voda dovoljno je da se nepažnjom dodirne desni deo tuš baterije i eto opekotine.
Po meni je glavna stvar isplativost,tj,koliko se trosi struje za grejanje vode. Ja imam troclanu porodicu i bojler se greje nocu,tako da je to nekih oko 1000din mesecno samo za bojler.To znaci da mi je isplativost 6-7 god ( koriscenje samo leti ) za najjeftiniji sistem.Mislim da taj najjeftiniji sistem ima veliku sansu da crkne pre tog roka.Ne treba zaboraviti veliku zajebanciju oko montaze i davanje tih para odjednom spram 10e mesecno.
JBG , sta mogu kad sam realista.
Kolega je skoro dao 3500e za solarni sistem grejanja vode i znam da ima problema sa prevelikom temperaturom vode. Jer nije uopste razmislio kad ga je kupovao.Sistem je prejak za njegove potrebe.
Histerezis, to je neki mešni ventil koji meša vruću i hladnu vodu?
Milane, koliko plaćaš mesečno struju kad misliš da bojler troši samo 1000 din mesečno? Meni bojler troši skoro polovinu od ukupne struje, oko 450 - 500 kwh mesečno.
Histerezis, to je neki mešni ventil koji meša vruću i hladnu vodu?
Placam 2000-2500, retko 3000.Bojler i ves masina nocu,oba su na tajmerima.Jeftina tarifa oko 170kw.Skupa tarifa 100-150kw, retko 200. Mislim da ne gresim kad kazem da mi bojler trosi 1000din.
Mada,sad kad pisem,lici mi da trosi i manje.
Mislim da ljudi nisu svesni sta je to 2kw grejac koji se nonstop pali-gasi preko celog dana na skupoj tarifi.Isplativije je kupiti jos jedan bojler od 80l i dodati, i oba grejati nocu na trojku ako jedan nije dovoljan. ( ili jedan od 120l ako se nema mesta)
Ja sve imam duplo (dve porodice na jednom strujomeru), 7 članova ukupno a struje trošimo oko 1000 kwh, plaćamo od 9500 - 10000 din mesečno, pa računam da bojleri od toga potroše bar 4000 din?
Ako je tako mogao bi da ugradim jedan veći solarni bojler i da ga delim na dva kupatila, ispada da bi se tih 500 evra isplatilo za 15 meseci rada bojlera, jedino ne znam koliko meseci godišnje bi bojler bio efikasan? Za koliko godina bi se to isplatilo i da li bi bojler toliko trajao? Mada, vidim da ima garanciju od 7 godina na kazan.
Stvar je vrlo jednostavna: prazan bojler od 80 potroši 2x2=4kWh da se napuni i dovoljan je za 2-3 osobe i to da se koristi samo noćna tarifa.
Ja imam 3 takva bojlera, pale se samo noću i jedan koriste dve osobe. Godišnji račun na sva tri je manje oko 80 evra tj oko 10000din.
Ovo je baš jako jeftino. Greješ tri bojlera za nepunih 7 evra mesečno? Imaš i više strujomera pa si svuda u najjeftinijoj tarifi?
Imam 2 brojila ali računam cenu niže tarife plave zone. Mogao bih pola potrošnje da računam i u zelenoj zoni. Nisam to dugo računao a sad po ovim cenama struje je
4kWh x 2.7din=10.8din za jedan bojler na dan
Za 30 dana je to 10.8din x 30 dana = 324din a godišnje 3888din.(za jedan bijler godinu dana).
Mene 3 bojlera koštaju 11664din, dakle 100evra za celu godinu (nije onih 10000din, to mi ostalo u glavi po ceni pre poskupljenja struje od 8%).
I na toj računici svaka inovacija, solarni kolektori pa čak i toplotna pumpa, gube bitku.
Poz zanima me sledece,ugradio sam sifonski vakumski kolektor.ali zbog male visinskw razlike imam slab pritisak u slavini.treba da ugradim neku pumpu da povecam pritisak na tus bateriji i slavini u sudoperi. Koja je vasa preporuka hvala unapred.
Realna cena (povlašćeni potrošači, akciza i pdv) niže tarife plave zone je ustvari malo preko 3 din, a ne ona koju eps predstavlja.
Ovo naravno ne menja putpunu tačnost tvog zaključka.
"Ja plaćam struju ko da mi je bojler u romingu"
Poz zanima me sledece,ugradio sam sifonski vakumski kolektor.ali zbog male visinskw razlike imam slab pritisak u slavini.treba da ugradim neku pumpu da povecam pritisak na tus bateriji i slavini u sudoperi. Koja je vasa preporuka hvala unapred.
Zarkotekica, kakvo je vaše iskustvo sa ovim sistemom? Koliko Vas je sve iskoštalo a koliko dobijate na uštedi u odnosu na el. energiju?
Što se tiče pumpe tu ne mogu da pomognem...
Pa samo jedan kvalitetan inox bojler od 200l sa izmenjivačima je po 600-700evra pa na gore... Poslednji put kada sam u prodavnici gledao eksponat (kao sa slike) mislim da je kazan bio od celičnog lima samo emajliran i 5-6cm izolacije da li je to dovoljno za hladne dane. Preko noci ima da se ohladi voda preko omotača plus gubici na kućištu plovka.... Najnižu maloprodajnu cenu koju sam našao kod nas je 360evra za 10cevi i glavnu bakarnu cev sa kućištem (znači bez bojlera i bez ugradnje) ili 520evra 20cevi . U ovom sistemu je ušteda što nema pumpe, exp.posude i dif termostata...