Uradjeno parno grejanje sa Termomontovim kotlom tku3-40 kw . Kuca je na sprat u prizemlju su panelni radijatori a na spratu aluminijumski (GLOBALOVI) .Sistem je zatvoreni sa ekspanzionom posudom od 50 l.Nigde se nevidi da pusta vodu niti opada pritisak na manometru a stvara se vazduh pogotovu na spratu?
Vazduh u sistemu centralnog grejanja
Proverena expanziona posuda nije suplja ima pritisak 1,5 bara( kad nije napunjen sistem vodom).?
Koliko dugo je sistem u funkciji? Ako je prvenstveno sistem dobro odzracen i instalacija je bez kaskada i "dzepova" moze biti da se iz same vode odvaja vazduh ako je skoro napunjena. Iskljuci pumpu i polako odrzaci sistem kada je instalacija hladna.
Grejac sistem je u funkciji od novembra (2012) nekoliko puta sam ozracivao i opet se posle 20 dana pojavi vazduh na spratu ? Inace glavni vod je u prizemlju 30 cm od plafona i sa njega cevi idu na donje radijatore u prizemlju i gornje na spratu nema nikakvi kaskada i djepova, pozdrav ako treba neka slika od cevovoda samo kazi .
Da kazem da je sistem jos nov. Hoce iz same vode da se pojavljuje vazduh ali ne u velikim kolicinama. Najbolje bi bilo kada bi pumpa mogla da se iskljuci preko noci, pa ujutru da odzracis sistem pre ponovnog lozenja. Nemoj zaboraviti da izbacis vazduh iz creva za dopunjavajne. Napuni sistem na 2 bar da imas malo rezerve i polako radijator po radijator...po potrebi dopuni opet i sve to dok je pumpa iskljucena i sistem hladan
Da li ekspanziona posuda treba da se naduva kad se ugradi ili se taj pritisak sam pojavi kad se napuni instalacija?
Пуни се ваздухом, као што је већ писано више пута на форуму.И у овој теми је то објашњено, само нема ко да прочита.
Kolega uredniče, pročitao sam celu ovu temu pre pet minuta ali nisam shvatio kad se proverava pritisak, zato pitam. Nisam do sada obraćao pažnju na to.
Kod mene je majstor ugradio ekspanzionu posudu i nije ni duvao ni proveravao pritisak, bio sam prisutan. U instalaciji mi je 1,4 bara.
Da li ja tu treba nešto da diram ili ne?
zvukoljube sta se puni vazduhom ja hocu da eliminisem vazduh iz sistema? Jutros sam pre lozenja ozracio sistem pa cemo da vidimo dokle ce da bude bez vazduha u sistemu javljam kad nastane problem pozdrav!
Vazduhom se puni ekspanziona posuda,pre ugradnje se proveri da li je u njoj pritisak 1,4-1,5 bari ili kad je ugradjen meri se kad je pritisak mreze 0.
Postovani,
Kotao je MBS od 35kw na pelet, pritisak u sistemu 2.5 bara (crvena kazaljka), panelni radijatori su postavljeni u prizemlju i prvom spratu kuce i to:
- prizemlje: 4 radijatora + grejac u kupatilu. Tri radijatora su "zavrnuta" tj termostat na radijatoru je postavljen na pahuljicu
- sprat: 5 radijatora + grejac u kupatilu. Dva radijatora su "zavrnuta" tj termostat na radijatoru je postavljen na pahuljicu.
Razlog sto su u pojedinim prostorijama radijatori zavrnuti je taj sto se te prostorije trenutno ne koriste.
Kuca nije izolovana i stolarija je drvena.
Ovo je druga sezona kako ih koristim, u prvoj sezoni nisam imao dole navedene probleme.
Problem je sledeci:
Radijator koji se nalazi na najvisoj tacki (spavaca soba na spratu) poslednjih nekoliko dana ima problem sa "zuborenjem vode". Taj problem sam ranije lagano resavao odzracivanjem radijatora. Medjutim problem je sto sada kad krenem sa odzracivanjem, nakon sto visak vazduha izadje, ni trunke vode ne krece da izlazi posle toga ?! Da napomenem da se problematicni radijator greje podjednako na svim svojim delovima.
Slican problem imam i sa susacem u kupatilu, isto na spratu, s tim sto prva dva rebra su potpuno hladna i ranije je bilo dovoljno da ozracim susac i oni bi se ugrejali, medjutim sada pri odzracivanju nakon izlaska vazduha, voda uopste ne izlazi.
Na svim ostalim radijatorima nemam nikakav problem - nista ne zubori, voda krece skoro momentalno kad odvrnem ozracni ventil.
Temperaturu regulisem bezicnim termoregulatorom. Kada postigne zadatu temperaturu, kotao prestaje sa sagorevanjem i kada temperatura padne ispod zadate potrebno je odredjeno vreme kako bi se pelet razgoreo i temeperatura u sistemu podigla na potreban nivo kako bi grejanje ponovo "krenulo". Upravo u cilju skracivanja tog perioda majstor je preporucio da se jacina u kotlu postavi na najvisu vrednost. Jacina (pretpostavljam pumpe ?) je 1-5 i kod mene je postalvjeno na najvise tj 5.
Sve ovo u poslednjm pasusu kao i broj "zavrnutih" radijatora sam naveo jer mozda je upravo u tome problem. Totalni sam laik pa ne zamerite na pretpostavci i ako sam neku informaciju izostavio. U svakom slucaju svaki savet je dobrodosao.
Voda mora da curi iz radijatora ako ima pritiska.
Koliko manometara imaš? Ja ih imam na svakoj cevi (12 komada) i jedan od njih pokazuje oko 0.8 bara manji pritisak od drugih a jedan sam već promenuo jer se kazaljka zaglavima na 1.5bar. Dakle, pitanje je šta merač pritiska pokazuje.
Ja bih prvo dopunio sistem vodom i video da li se manometar pomera. Ne znam odakle si ali gradska voda nema veći pritisak od 2.5 bara (ako ima i toliko) što znači da ne možeš preterati sa pritiskom i napraviti neku štetu na sistemu (sve je testirano na najmanje 3 bara a verovatno na 10 bara). Ako je radijator na spratu to bi trebalo da bude oko 5-6m visinske razlike što znači da bi stvarni pritisak od 1.5-2bara bio dovoljan.
Kad si ispuštao vazduh sigurno si čuo da se zvuk menja, kao kada ispuštaš vazduh iz gume, prvo ide jače pa sve slabije. Ako je tako onda dopuni vodu pa probaj. Manometar onda nije ispravan.
Kad ispuštaš vazduh odvrni ventil više jer ako je voda prljava neće da izlazi kroz mali otvor, tj vazduh izađe ali voda ne.
@ tihi2
Nemam manometar na vise mesta vec samo jedan termomanometar koji je postavljen na cev kod kotla i izgleda ovako https://ultraterm.rs/wp-content/uploads/2016/09/Termomanometar-prikljuca...
Da, na gradskoj vodi sam.
Hvala na savetima, pre nego sto ih primenim imam jednu nedoumicu.
Na termomanometru u gornjem delu (gde se ocitava pritisak) postoje dve kazaljke - crvena i crna. Na crvenoj mi pokazuje 2.5 bara kada je sistem aktivan, odnosno 2.3 bara kada je sistem u stanju mirovanja. Pored crvene postoji i crna kazaljka cija je vrednost uvek niza od vrednosti crvene. Nisam stigao da pogledam koju vrednost crna pokazuje kad sistem radi, ali trenutno je sistem u stanju mirovanja i stoji na nuli. Kakav pritisak pokazuje ta crna kazaljka i koju vrednost treba da ima ?
Crvena kazaljka je granica koju ti nameštaš i nije važna ni za šta, samo kao orjentir dokle crna treba da ide.
Crna kazaljka je mera pritiska i ona se kreće od 0 (kao što je sada i pokazuje da NEMA vode u sistemu i da ga treba dopuniti) do oko 2 bara što je radni pritisak sistema.
Dopuni vodu da ti crna bude oko 1.5 bar i sve će biti ok. Kad se sistem zagreje pritisak može da poraste do 2 bara a to je u redu.
@tihi2
Hvala puhno na pomoci.
Ako sam dobro razumeo crna kazaljka mora da pokazuje minimum 1.5bar cak i kad je sistem u stanju mirovanja ?
Ovo je tek druga sezona koriscenja, vec je jednom, na pocetku prve sezone dopunjavan sistem vodom. Jel normalno da se sistem mora dopunjivati vodom 2 puta za dve sezone ?
Nije normalno dopunjavati dva puta ali dok se ne uspostavi pritisak i 5 puta je malo.
Dakle, naguraš pritisak na 1,5 bar pa ispustiš vazduh, pa dopuniš vodu pa ispustiš vazduh. I tako dok se pritisak ne stabilizuje.
Ovo važi ako imaš zatvoren sistem tj ako imaš ekspanzionu bocu u kotlarnici.
Ako je otvoren sistem isto važi samo je pritisak manji, oko 1 bar i kad dopunjavaš vodu preko toga ne raste.
Ja imam nekoliko manometra i svi pokazuju različito (nije velika razlika ali postoji). Pritisak u vodovodnoj mreži varira od grada do grada, a u okviru jednog grada u zavisnosti od visinske zone, od doba dana,... Ja sam ugradio jedan manometar i na vodovodnoj mreži i pritisak u mom kraju varira od 4.5-6bar-a. Ono što mi je neverovatno je da se identična pojava javlja i kod komšije u sistemu. Exp.posuda je u redu a u sistemu pritisak polako pada i neprekidno se pojavljuje vazduh iznova i iznova.. Nikako da uspeju da ozrače sistem. Voda se gubi a nigde nema curenja.
Било је о тој појави већ речи на форуму, или у води има неког гаса, најчешће је то метан у траговима или долази до хидролизе, тј. долази до распада на саставне молекуле, па се тако појављује ваздух, тј. кисеоник у инсталацији.
@tihi2
Bio je majstor jutros i dopunio sistem vodom i odzracio radijatore i sada nema vise zuborenja.
Hvala puno na savetima i pomoci.
или долази до хидролизе, тј. долази до распада на саставне молекуле, па се тако појављује ваздух, тј. кисеоник у инсталацији.
m4rk0, javite podle nekog vremena da li se pojava vazduha nastavila ili je više nema.
Постоје лончићи са аутоматским одзрачивачима.
jasno je to za lončiće. Nego kako sprečiti da ne dođe do "хидролизе, тј. долази до распада на саставне молекуле" jer čujem kod komšija kao da kuva u kotlu. Šušti otprilike kao u bojleru punom kamenca. Pretpostavljam da ako dolazi do hidrolize može da se desi samo u kotlu ili grešim?
jasno je to za lončiće. Nego kako sprečiti da ne dođe do "хидролизе, тј. долази до распада на саставне молекуле" jer čujem kod komšija kao da kuva u kotlu. Šušti otprilike kao u bojleru punom kamenca. Pretpostavljam da ako dolazi do hidrolize može da se desi samo u kotlu ili grešim?
Pa nije to baš hidroliza. Hidroliza je u stvari raspad nekog hemijskog jedinjenja na manje delove u prisustvu vode ili vodene pare i to se baš i ne dešava u sistemima grejanja.
Voda je prilično stabilno jedinjenje i ne raspada se lako, a kad bi to bilo tako onda bi sistemi za grejanje sa vodom bili veoma opasne sprave. Pri disocijaciji - razlaganju vode oslobađa se kiseonik i vodonik i kad bi se voda raspadala nekontrolisano tu bi svako malo bila neka eksplozija ali srećom to nije tako. Kad bi se voda tako lako raspadala vodonik bi odavno bio glavni izvor energije. Takođe temperature u kućnim kotlovima nisu ni blizu potrebnih za termičko razlaganje vode (preko 2k C)
Gasovi u sistemima grejanja najčešće potiču iz dva izvora (oslobađanje rastvorenih gasova iz vode koje prestaje nakon nekog vremena i ako se sistem ne dopunjava novom vodom prestaće i nepotpuno zaptivanje na spojevima kroz koje se vazduh usisava u cevovod) i najlakše se rešavaju automatskim odzračnim mehanizmima - lončićima i ventilima
Pa nije to baš hidroliza. Hidroliza je u stvari raspad nekog hemijskog jedinjenja na manje delove u prisustvu vode ili vodene pare i to se baš i ne dešava u sistemima grejanja.
Obicno za takve pojave postoji uvek prosto objasnjenje . Najcesce se radi o losem ozracivanjulosem dopunjavanju recimo praznim crevom , zatim postojanju automatske dopune sistema , pa do toga da ima curenja na sistemu . Ako dolazi do pada pritiska to ukazuje samo na curenje negde to moze biti i toliko sitno curenje da voda ispari sa spoja , ili moze biti unutar kotla . Najlaksa provera je na hladnom sistemu sa blokiranom/skinutom expanzionom posudom i skinutim sigurnjacima . Isprazni se sistem i polako kompresoorm se dize pritisak i proverava . Pre ili kasnije se nadje problem . Sustanje , cvrcanje i slicni zvuci unutar kotla ukazuju na neke probleme , kamenac , plast grejaca ...
Osnova punjenja sistema je lagano punjenje pogotovo ako ima potopljenih delova mreze .
Ali nemam objašnjenje kako iznova i iznova se ljudima javlja vazduh a nigde sistem ne "pušta"? Šta se dešava na elektro grejačima kada sse čuje ono karakteristično šuštanje dok rade? Zvuk je identičan kao kod bojlera. zna li neko?
Dešava se naglo zagrevanje vode, promena gustoće - ključanje. Temperatura plašta električnog grejača u vodi obično bude stotinjak stepeni i na površini se voda brzo zagreva, ako ima vazduha u njoj oslobađaju se i mehurići, ima novih vrtložnih strujanja, jednostavno čuje se. Kad isti grejač staviš u ulje grejaće skoro nečujno.
Meni pritisak opada u sistemu, ali znam i zasto.
Jedno odzracno lonce treba da promenim, pocelo je sem vazduha da izbacuje i vodu.
Ali to je toliko malo, da voda na vrucem loncetu ispati i ja nikad ne vidim nista vlazno.
Doduse ima tragova po loncetu od osusene vode, kamenca ili sta je vec u njoj.
@Histerezis
Vazi, javicu.
Nastao je negde vazduzni cep, ako nece vazduh da izadje ozracavanjem svakog grejnog tela, na samom kotlu, ako imate jos na kotlu ili ekspanizonom sudu za ozracavanje, mzoda pomogne da se otvori na najudaljenijem radijatoru ventil pusti voda da dopunjuje sistem pa mzoda istera vazduh.
Meni se desavalo slicno ali ja sam resavao to sto svaki radiajtor ozracim i psoto je otvoreni sistem imao sam najvisu tacku i tu sam ispustao vazduh sa pumpom da radi i bez i tu isterao visak vazduha.
Dvocevni sistem, 3 radijatora i sušač, EON kotao
Sve je radilo lepo nakon montaže, a onda sam želeo neke prostorije da isključim da ne grejem. Nakon toga se sve poremetilo i kada su svi ventili otvoreni najudaljeniji radijator ne greje, a npr kada zatvorim manji radijator ili sušač onda greje.
Čuje se da ima vazduha u sistemu (klokotanje) , ali kada ozračujem ništa se ne dešava tj. ne izlazi vazduh već voda. Da li je možda do toga problem?
Већ је било слично питање.Провери експанзиону посуду, можда је гума пробушена или је пукла.Осим тога експанзиона посуда треба да буде под одређеним притиском ваздуха, за твој случај би то било 1.2 бара до 1.5.Има на њој вентил као на ауто гуми па се лепо напумпа на потребан притисак.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..