Da li neko ima iskustva sa ovim prozvodima? Da li je neko ovo koristio za stambeni objekat? Deluje mi dobro, jedan moj prijatelj je lokal pokrio ovim. Radi se o lokalu sa potkrovljem i izuzetno je zadovoljan termoizolacionim karakteristikama. Ja planiram zamenu krova i izgradnju potkrovlja pa se dvoumim oko izbora krovnog pokrivaca.
Krovni pokrivac od sendvič panela
Ја имам сличну идеју, је ли неко има нека искуства?
SENDVIČ PANEL DEX2 SA JEZGROM OD MINERALNE VUNE I EPS-A
Odlikuju ih vrhunske tehničke karakteristike i jednostavnost postavljanja. DEX2 sendvič paneli se proizvode sa dve vrste ispuna: sa jezgrom od mineralne vune i jezgrom od EPS-a (ekspandirani samogasivi polistiren). Zahvaljujući dobrim termoizolacionim karakteristikama, ispunjavaju sve savremene zahteve u izgradnji objekata. DEX2 sendvič paneli proizvode se od visokokvalitetnih materijala, primenom savremene tehnologije na kontinuiranoj proizvodnoj
liniji. Za lepljenje limenih obloga i jezgra primenjuje se lepak na bazi poliuretana koji osigurava trajan i izdržljiv spoj.
DEX2
koristi se kao krovni i zidni građevinski materijal, u raznim debljinama
termička provodljivost λ=0,035W/mK
gustina Mineralne vune 90-120 kg/m³
dužina sendvič panela do 15.000mm,efektivna širina 1000mm
PREDNOSTI SENDVIČ PANELA DEX2
jednostavna i brza ugradnja
velika ušteda energije prilikom grejanja zimi i hlađenja objekta leti
visoka otpornost na spoljašnje mehaničke i hemijske uticaje
kvalitetan spoj i termoizolacija omogućavaju odličnu zaštitu od kondenzacije
horizontalna i vertikalna ugradnja
boja i dimenzije po želji kupca
širok izbor atraktivnih profi la za fasade
Pokretač teme je postavio jedan deo pitanja, i ja bih voleo da čujem praktična iskustva,
a evo dopuniću pitanje još nečim što mene zanima:
Ovaj panel bi po teoriji trebao da bude građa koja je svedena na izolacioni materijal
i mehanički zaštitni sloj profilisanog lima.
Po formi u kojoj se pravi, može se zaključiti da je montaža/ugradnja brza i laka.
Može se koristiti i za krov i za zidove.
Pitanja su:
-pretpostavljena kompaktnost i univerzalnost ovog materijala verovatno ima svoju cenu
koja je veća od "uobičajenih" materijala , ili se možda varam ?
-od kojeg materijala mora biti noseća konstrukcija, na koju bi se montirale površine od
ovih panela ? to jest, da li su teški za drvenu konstrukciju koja se koristi za montažne kuće ?
-koja je trajnost profilisanog lima koji bi trpeo spoljne uslove, i kada taj lim popusti pod dejstvom
vremena (ili nečeg drugog), pretpostavljam da bi se morala zameniti cela tabla ? koliko je izvodljiva ta zamena,
ako se uzme u obzir kako se uklapaju table ovih panela (kao letvice laminata) ?
1. Sendvič paneli sa jezgrom od mineralne vune ili EPS-a tipa Dex 2 posle silaska sa linije su gotovi građevinski elementi.
2. Spajanja ploča i limarije, koje je predstavljeno u daljem delu kataloga, treba da bude dodatno zaptivano na neprekidan način silikonom ili poliuretanskom penom.
3. Panele treba montirati posle predhodne provere, da li su fundamenti konstrukcija izrađeni tačno sa potvrđenim tehničkim projektom.
4. Za sečenje panela treba upotrebljavati električne makaze, a za sečenje limarije – ručne makaze. Sečenje jezgra od stiropora treba vršiti pomoću ručne testere za metal ili debele žice za gitaru. U oba slučaja zabranjuje se upotreba ugaonih brusilica. U cilju osiguranja od oštećenja lakiranih površina, u slučaju neophodnog presecanja ploča ili limarije, te radnje treba uraditi na stalcima obloženim mekim materijalom. Mehaničko oštećenje završnih površina praktično se ne može popraviti. U takvim slučajevima, reklamacija se neće uzimati u obzir.
5. Limarija mora biti spajana na preklop, u pravcu koji omogućava slobodno oticanje vode.
6. Za objekte izrađene od panela DEX2 preporučuje se primena prozora od PVC-a i aluminijuma, koji dozvoljavaju dodatnu obradu koja se karakteriše prilagođavanjem profila prema panelima. U slučaju pričvršćivanja prozora
direktno za konstrukciju, treba imati na umu primenu vodnog kraka i parapeta.
7. Postoji mogućnost izrađivanja posebnih obrada izvan kataloga. Te obrade proizvođač panela izrađuje na osnovu dostavljenog crteža.
Radio sam na 10-ak objekata koji su radjeni od ovakvog naterijala . Uglavnom su u pitanju industrijski objekti montaznog tipa . Ono sto svaki prozivodjac precutkuje a to je da sa sa ovim panelima rade objekti koji su montaznog tipa ali ne u smislu montaznih kuca vec vise kao privremeni objekti .
U mom gradu su sva " ogromna strana ulaganja " svedena na prost oblik betonska konstrukcija i ovi senvdic paneli .
Iskreno da vam kazem kad je napolje preko 30 unutar takvih objekata je bar 40 stepeni a kad je napolju minus unutra je jos hladnije .
Tzv gradjevinski kontejneri se prave od takvih panela pa ko je bio leti il zimi u tako necem zna o cemu pricam .
Proracuni i gradjevinska fizika su jedno a boravak u takvim prostorima su nesto sasvim deseto
@ Tenzor-a. Moram da se ne slozim sa ovim sto si napisao, u vezi termoizolacije objekata. Sticajem okolnosti boravim u pustinji i sasvim solidno paneli vrse svoju ulogu, a to je da obezbedjuju odgovarajucu mikroklimu unutar objekta. Naravno ako izvedba nije odgovarajuca moze doci do nepovoljnih uslova unutar objekta. Isto tako bilo koji drugi objekat bez odgovarajuceg grejanja ili hladjenja ce leti imati visu temperaturu, a zimi nizu od cekivanog. Sem ako nije neka pecina, hahaha. Salim se naravno. Ne shvati ovo kao kritiku, ali je vrlo interesantno uraditi krov od panela, i ja sam odlucio da na kucu koju gradim u Kragujevcu postavim taj krov. Kad odradim postavljam slike.
Za krov: nalazi se u cenovnom razredu kao i propisno odradjen krov bilo kojim drugim nacinom izrade krova. Cena po metru 2 je oko 16 eura, stim da se termo izolacija ne moze uporediti. Table se mogu zameniti na krovu koji je postavljen ukoliko dodje do ostecenja. Ako je panel skuplji, za izradu krova ide manje gradje, krov je laksi, a i izrada je brza. Ima samo jedno ali za sad, a to je da se ne upotrebljava previse za kuce. Ssto se trajnosti tice otac moje skolske drugarice je uradio krov od profilisanih limova, vrlo slicnih ovim danasnjim, ne od panela i evo vec 25 godina bez problema
Pozdrav
ima li neko nešto da doda na ovu temu ? neka nova iskustva, praktični primeri...?
i dalje me zanima može li ovaj materijal da bude i jedan jedini sloj izolacije u krovnoj konstrukciji, i to u slučaju da se ne dodaje ni jedan sloj materijala ispod, čak ni gips tabla radi estetike ?
da li bi moglo da se živi u takvom potkrovlju gde ovaj materijal pokriva krovnu konstrukciju, i nema više ni jednog sloja izolacije ?
Sendvič paneli imaju krovni i zidni,koliko znam postavljaju se na metalnu i betonsku konstrukciju za drvo ne znam,a što se tiče termo izolacionih karakteristika odlični su,a kao i kod svakeog termoizolacionog materijala što deblje to bolje.
Da oživim malo temu: ako sam dobro video reč je o kingspan-u (ako grešim ispravite). Zna li neko kolika je cena ovih zidnih panela? Gledam već godinama DIS market u Smederevu koji ima ovo na zidovima i ništa se nije promelo što se tiče boje i oblika.
Duze vreme pratim ovaj sajt ali zbog ove teme sam danas morao da se registrujek i dam svoj komentar
tenzor za panele rece sve najgore
a ja cu vas pitati dali je neko bio u halama Milspeda
ja sam slucajno radio nesto i to e moralo da se radi kod nih u halama
napolju je bilo -20 vetar ubi zaledis se kad pesaka krenes samo do kapije
a verovali ili ne ja sam se unuta znoio a na sebi samo trenerka dukserica i kombinezon
hale imaju parno grejanje ali nisu nesto preterano natrpane radijatorima cak sta vise rekao bi da ih ima manje nego u nekim drugim objektima koi su zidani a mnogo hladni
moram da napomenem i da visina ima jedno 6 m i da sve je montazno i zidovo i krov metalni stubovi i sendvic zidovi
sad za leto neznam nisam bio u letnjem periodu ali za zimu vam garantujem da je ovako kako sam napisao
ja imam zidanu halu i posle rada u ovakvoj nebi mi vise u zivotu palo na pamet da ponovo zidam
Stangla u nekom od prethodnih postova reče "sto deblja izolacija to bolje". Ovo je potreban uslov da bi toplotna izolacija objekta bila korektna, ali nije i dovoljan. Problem sa sendvič panelima zidnim ili krovnim je u tome što imaju vrlo malu termičku masu (sposobnost da akumuliraju toplotu), za razliku od npr. opeke, pa se zbog toga i ne koriste za kuće, bar ne u našim klimatskim uslovima. Ako bi smo poredili zid od sendvič panela i zid od opeke sa nekom termoizolacijom, i ako oba imaju isti koeficijent toplotne provodljivosti (jednako provode toplotu), zid od opeke bi bio bolje rešenje jer se sporije hladi (ili greje, tokom leta) i to je glavni razlog zašto se kod nas ne koriste za stambene objekte. Slična priča je i sa montažnim objektima, mada proizvođači to ne priznaju
@perla U tome i jeste stvar, u tim kontejnerima klimatizacija (ili grejanje) mora da radi maltene konstantno jer kad ugasiš, vrlo brzo više nema mikroklime
E sad, kod krovnih panela situacija, po meni, i nije toliko drastična, jer ako se pokriva potkrovlje, nema jako velike razlike, ali bih opet dao prednost klasičnim krovnim pokrivačima, ako ni zbog čega drugog, ono zbog nekog građevinsko-arhitektonsko-istorisjkog nasleđa.
A što se tiče poređenja stambenih i industrijskih objekata po pitanju grejanja, to je besmisleno jer imaju potpuno drugačije potrebe i režime grejanja, a samim tim i troškove (a to je treutno najvažnije)
pozdrav društvo, planiro sam pravit jedan manji objekat 10x15 sa sendvič panelima, pa me sad zanima od čega da pravim konstrukciju ja sam mislio kvadratno željezo 100x100 mm, pa vas pitam dali je to dovojno ili bi morao veće profile?
pozz
Пресеци профила се израчунавају у пројекту, а исти израђује машински инжењер.
Malo kasno, ali možda drugima pomogne.
Dimenzije noseće konstrukcije zavise od više faktora (rasponi, visina, geografski položaj, primenjeni materijal...) pa nije jednostavno reći šta koristiti. Na stranu to što se za takav objekat mora uraditi projekat.
@tenzor
Siguran sam da je lapsus, ali projekat radi građevinski inženjer.
Није лапсус .... Кад је гвожђе у питању , грађевинцима ич не верујем ...
To sto Vi ne verujete gradjevincima nema veze (mada sam bio ubedjen da ste iz te branse), ali nemojte davati pogresne informacije. Projekat konstrukcije moze da radi ili gradjevinski inzenjer ili arhitekta (a nekad moraju i obojica, zavisi sta je u pitanju).
Masinski inzenjeri sigurno znaju vise o samom materijalu, zavarivanju i sl. ali ne i o toj vrsti konstrukcija.
Ako je u pitanju sarkazam, izvinjavam se, nisam ga prepoznao.
Nisam iz gradjevinske struke.... I izneo sam svoje misljenje , metalne konstrukcije svakako mogu da proracunavaju i masinski inzinjeri sa licencama za tu vrstu posla. Gradjevinski inzinjeri em ne poznaju masinske materijale, em ne poznaju tehnologiju zavarivanja ....Projekti gradjevinskih inzinjera i arhitekata , a da se odnose na metalne konstrukcije , su uglavnom vrlo manjkavi i jos cesce neupotrebljivi ...
Sto se manjkavosti projekata celicnih konstrukcija koje urade gradjevinci, a pogotovo arhitekte tice, donekle se slazem, ali ne mozete generalizovati. Oni koji se bave celicnim konstrukcijama i te kako znaju tehnologije zavarivanja.
Stvar je u tome da ako neko zeli projekat jedne celicne hale, taj projekat ne moze da uradi masinski inzenjer vec mora gradjevinski/arhitekta sa odgovarajucom licencom.
Pozdrav ljudi!
Dugo nije pisano al rekoh ajd da pitam, mozda neko, ko se razume, odgovori.
Sta mislite da li cu imati problema sa vlagom ako ispod krovnih sendvic panela stavim izolacioni sloj od 10-15 cm kamene vune ili stiropora pa brodski pod ili rigips table, potkrovlje je u pitanju??
Ne ukoliko ispoštujete izvodjenje ventilisanog krovišta kako treba
Stiropor se za krovnu ili potkrovnu izolaciju ne koristi ni pod tačkom razno.
Samo sam zaboravio da postavim link
http://www.m-profil.rs/pprogram.html