Treba da počnemo da zidamo prizemnu kuću i nikako da se odlučimo kojim materijalom, a da to nije običan blok i stiropor.
Da li je neko čuo nešto o ovome ?
Ponuda je od 375 eu m2 stim da garantuje nisku potrešnju energenata.
Treba da počnemo da zidamo prizemnu kuću i nikako da se odlučimo kojim materijalom, a da to nije običan blok i stiropor.
Da li je neko čuo nešto o ovome ?
Ponuda je od 375 eu m2 stim da garantuje nisku potrešnju energenata.
Taj stiropor(neopor) sa unutrašnje strane ostaje , pošto je to blok u koji se lije beton sa armaturom, Navodno daje bolji efekat zato što hladno"ne vuče sa zidova", Unutrašnji zidovi se obrađuju OSB pločama. I meni je sve ovo novo, ali tvrde da sa blokom 25cm (5cm neopora sa unutrašnje strane-beton 14.cm i neopor 6 cm sa spoljnje strane, omogućava grejanje do 3.5 KW.???
Unutrašnja izolacija sprečava stvaranje prijatne mikro klime tokom leta i dovodi do smanjenja termo inertnosti tokom zime odnosno termoakumulativnosti . Unutrašnja izolacija je nešto što se generalno ne preporučuje, osim ako se nema drugo rešenje. Izraz da ne "vuče hladno sa zidova" ima sa svim veze osim sa strukom.
Da je unutra beton 14 cm obrađenog glet masom, i onda još 11 cm grafitiziranog stiropora (pravi naziv za to što je BASF nazvao "neopor") spolja bilo bi znatno pametnije nego ovako. Ali tu imaju konstruktivni problem jer nema šta da bude oplata betonu sa unutrašnje strane tokom gradnje.
Najinteresantnije mi je da je predviđeno stavljanje OSB ploča na unutrašnjost zidova. Koju li taj školu završi što je to osmislio?
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari
. Koju li taj školu završi što je to osmislio?
Вероватно пофторну.
Пофторавати локални жаргон за понављати.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..
Možete mi reci koji je najoptimalniji zid kojim da zidam kucu. što više čitam, manje sam pametan, neko kudi blokove noko yutong, neko cigliu??????
Ako mislis na cenu-kvalitet-isplativost onda po meni cigla i 15cm stiropr pa ytong 10cm stiropor, pa umesto stiropora da ide kamena vuna. Ostale kombinacije sa klimablokovima i slicnim su skuplje a manje kvalitetne varijante. To je moje licno misljenje. Postoje i druge skuplje varijante... i losije jeftinije..
Ako bi ste samo malo kritički razmislili , samo biste došli do zaključka .
Recimo ako gledate postojanost materijla , onda je cigla na prvom mestu , jer imate mnogo objekata zidanih ciglom starijih od 100 god a i dan danas stoje kao čaša , dok recimo objekat od bilo koje vrste bloka nemate toliko star objekat
S druge strane imate gomilu prospekata koji reklamiraju superionornost "klima bloka " ali pri tome se prećutkuje da nisu namenjeni za noseće zidove , već samo za ispunske .
No da se vratimo na na materijal koji spominjete u prvom postu , tu se celap riča svodi na jednu stvar koja se u statistici naziva trend , a od njega opet zavise rezultati koji će uvek biti tačni , ali je to vrlo relativno . Pogotovo po vaš komfor i vaš džep .
Prvo ako se već priča o mikroklimi onda vam je astrea već sve objasnio , s druge strane , stiren je vrlo zdrava i korisna stvar u životnom prostoru eto prosto smo svi glupi što ne živimo u objektima od čistog stirena pa još ako obogatimo OSB pločama milina .
Sumo sumarum izbor neka vam budu prirodni materijali , pa zatim gledajte na trajnost samo obejkta , kontakt fasade od stirpora imaju max vek trajanja 25 god . Povećanjem mase zidova smanjićete realne troškove zagrevanja i hladjenja . Na kraju krajeva svako ko je boravio u klasičnoj " nabijači " zna vrlo dobro šta je prijatan osećaj i leti i zimi .
Znam da vam ništa konkretno nisam rekao , ali mi je ideja bila da Vi samo izvedete neke zaključke ...
Molim Vas da malo jasnije objasnite redosled zidanja. Hvala
Shvatam ja to sve. Do sada sam pročitao bar sto postova, neki hvale sendvič zid, neki ytong, neki ciglu i što više čitam ne mogu da zamislim neku kombinaciju bar približno zdravog-ekonomičnog-izolovanog zida????
Lesa021,
kar veliko odgovorov , ako se odlućiš za zakvo zidanje ti mogu dati iz prve ruke.
Nije tako jednostavno zidati kako izgleda.Treba tu prije dodelati še puno detalja.
Slike su od kuče tipa "PH"; imao sam veliko poteškoča kod te gradnje sa detaljima; tip hiše "PH" je vrlo zahtjrvan. Sad , kakva ti je zahteva po tipu hiše? Bude li hiša ukopana(teren u naklonu) ili bude na ravnini? Izvođač , ima li izkustava sa takvom gradnjom? Unutrašnje predjelne stene su "Armirano Betonske" nešto zbog statike nešto zbog akumulacije; ostale stijene su GK plošče. Nisam našao komentarja, da se notranje stijene obrađuju sa OSB ploščama?!
Investitor za vrlo zadovoljan. Juče bio kod njega. -:))
Izkustvo : nije tako jeftino.
Predlažem, ako imaš novca onda se splača, ako ne , onda klasični opečni zidak i fasadna izolacija (12-16 cm). Strijeha tudi bar 30 cm izolacije.
Budeš li imao još dodatnih pitanja u vezi gradnje sa "Neopor zidakima" ču ti odgovoriti i ako budeš trebao kakvu sliku ti pošaljem.
LP
Ovaj blok na slikama je sličan blčoku koji se meni nudi, samo je spolnja strana bloka sveka 6 cm., Kuća je na ravnom terenu , nije ukopana (teren ravan) izvođač je predstavnik za Srbiju ima nekoliko kuća izidanih iza sebe , čak i on sam u jednoj živi. Brine me što je u predhodnom postu napisano:
"Unutrašnja izolacija sprečava stvaranje prijatne mikro klime tokom leta i dovodi do smanjenja termo inertnosti tokom zime odnosno termoakumulativnosti . Unutrašnja izolacija je nešto što se generalno ne preporučuje, osim ako se nema drugo rešenje. Izraz da ne "vuče hladno sa zidova" ima sa svim veze osim sa strukom.
Da je unutra beton 14 cm obrađenog glet masom, i onda još 11 cm grafitiziranog stiropora (pravi naziv za to što je BASF nazvao "neopor") spolja bilo bi znatno pametnije nego ovako. Ali tu imaju konstruktivni problem jer nema šta da bude oplata betonu sa unutrašnje strane tokom gradnje.
Najinteresantnije mi je da je predviđeno stavljanje OSB ploča na unutrašnjost zidova. Koju li taj školu završi što je to osmislio?"
Kako vi obrađujete unutrašnje zidove, kako nešto okačiti na taj zid, da li su dovoljne dimenzije bloka za karakteristike koje su mi ponuđene U-0,27?
Tu nema sta da vas brine ,jer to sto je napisano je tacno ...
Uništeni mi snovi o jeftinoj , a toploj kući
Poenta cele priče je ta što hoćemo da zidamo kuću planiramo 90 m 2 neto, a fond nam je do 45 hiljada bez dozvola i priključaka. Brine nas da li za te novce možema išta normalno (toplo) da sazidamo ili da odustajemo od te idej. Najgore što svi zidaju blokom i spolja stiropor, a to nam je jako ružno. Mislim da je ovo za novu temu?
Lesa021,
napravio na hitro izračun za tvojih "10 x 9 m" i 2,80m visine. Upotrebio sam moje cijene
- Izkop, tampon, XPS, AB ploča, hidroizolacija, "beton u neopor zidakima",armatura, gornja plošča,strijeha = zaokruženo 25.000 €.
Nema KCM razvoda cijevi, razni preboji za instalacije,..
U takvim PH kučama za unutrašnju klimo poskrbi rekuperator. Za primer takve kuče je potrebno izradit "BD test";
Lesa021, menim, da ti je 20000 € premalo, da bi završio gradnju kuče; potrebno još nekoliko novaca. (napisao sam, da sam upotrebio naše cijene) Zatraži od toga izvodioca neka ti napravi " Ponudbeni izračun" pa češ imatu veoma bolju financijsku sliku .
LP
Som 16
Dobio sam neku ponudu od 375 eu po metru kvadratnom-ključ u ruke. Bez grejanja i sa laminatom umesto parketa. Ubeđuje me da mi ne treba centralno grejanje, i da mogu da se grejem jeftino na struju(klima ili švedski radijatori...)
@Astrea:
Jel to teorija kaze ili je i u praksi dokazano ?,nemojmo zaboraviti ovde ima i spoljna izolacija,koja inace bi trebala da je deblja ,bar 10 cm spram unutrasnje 6-ice,znaci nije samo unutrasnja izolacija,kod koje znam i ja da pravi problema sa vlagom koja se pojavljuje na zidovima.Ja samo pitam inace,jer bih rado pravio kucu od cistog armiranog betona koja je x puta jaca nego bilo kakve cigle i blokovi,kao i dugotrajnija,vecna.
Inace ja sam takodje trazio po netu ko pravi te blokove,i izgleda da StiroDom je najbolji,debljina jezgra,tj betona kod blokova moze da se bira ,do 25cm max,takodje spoljna izolacija od 6.5cm do valjda 20,a i ti distanceri koji odredjuju sirinu ,tj debljinu betona izmedju 2 stiropor ploce su od plastike,tanji i suplji da moze beton da popuni sto vise mesta,nisu od stiropora kao kod nekih proizvodjaca,sto mi se ne svidja.
Ovo se inace koristi vec dosta godina u svetu po citanju na netu,bilo spratne kuce ili obicne prizemne,ne verujem da bi se i dalje proizvodilo-reklamiralo ako ima nekih ozbiljnih problema,kao ovde sto pricamo ,vlaga u kuci.
I teorija a i praksa.
Izolacija se stavlja sa spoljne strane objekta jer odatle kreću negativni uticaji protiv kojih se borimo (i hladnoća i toplota).
Stavljati pola izolacije (ili skoro pola, nevažno je) sa spoljne strane i drugu polovinu unutra je notorna glupost. Spoljna izolacija i korišćenje teških materijala u izgradnjki omogućavaju ugodnu mikroklimu i leti i zimi.
Primer prvi: Idite u primorje i provedite nekoliko dana u kući zidanoj kamenom a onda još nekoliko dana u modernoj kući zidanoj blokom sa izvedenom izolacijom.
Primer drugi: Idite u potkrovlje zimi i vidite kakav je osećaj, otvorite prozore i vidite šta se događa - nema nikakve termoakumulativnosti. Kada izađe topao vazduh prostorija biva ledena. Idite posle toga u kuću zidanu punom ciglom ili kamenom i otvorite prozore, držite ih i pola sata otvorenim i onda zatvorite prosstorije i vidite za koje se vreme ugreje jer su zidovi topli.
Ko imalo ima znanja oko građevinske fizike ne bi ni pokušao da razmišlja o stavljanju izolacije i spolja i unutra i zato sam i rekao, a sada i ponavljam, da je stavljanje obostrane izolacije neviđena glupost.
I na kraju, gde bejaste od avgusta do januara pa tek sada budimo temu iz zimskog sna?
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari
Citat "Ovo se inace koristi vec dosta godina u svetu po citanju na netu,bilo spratne kuce ili obicne prizemne,ne verujem da bi se i dalje proizvodilo-reklamiralo ako ima nekih ozbiljnih problema,kao ovde sto pricamo ,vlaga u kuci."
Micubiši i Audi ...
Jedna od prvih ultra niskoenergetskih kuća u Srbiji, u Bačkom Gradištu nema dimnjak, gasni priključak ni trofaznu struju. Napolju trenutna temperatura -8C, koja se zbog vetra oseća kao da je -10. Unutrašnja temperatura prijatnih 22C . Za grejanje je zadužen uljani radijator od 2000W i mali električni kalorifer. Stambena površina je 112m2, specifično toplotno opterećenje kuće je 24W/m2, odnosno potreban je sistem za grejanje od SVEGA 2,7kW
Pozivamo sve zainteresovane da nas posete, dok su napolju još ovako "debeli" minusi, da dođu i provere kakav je osećaj živeti u "ultra low energy" kući (imamo već zakazanih nekoliko poseta)
За све ваше маркетиншке потребе обратите се на следећу адресу:
"Za sva pitanja u vezi sa reklamiranjem (cene, format, trajanje reklama), kao i svim tehničkim pitanjima na ovom portalu molimo Vas da kontaktirate dole navedenu osobu.
Vladimir Ranđelović
Telefon: 061/274-1071
E-mail: "
Uf, ja imam pitanja
Sta znaci niskoenergetska kuca? Sta znaci ultra niskoenergetska kuca?
Koliko kwh godisnje trosi niskoenergetska kuca za grejanje a koliko trosi Vasa kuca?
Moze li malo detaljnije o kuci? Od cega su zidovi? Kakva je izolacije na podu, plafonu, zidovima? Kakvi su prozori?
Ti vlado107 da prestaneš da postavljaš afrmativna pitanja ovima što bi reklamu mufte ...
Ma mi to zajedno imamo firmu
Tema je dobra za forum. Njegov upad jeste neka vrsta rekame a moze biti i antireklama ako mu neko postavi odredjena pitanja.
Spominje se ovde i Knauf, Rigips. Makita a ne placaju reklame. Tesko je odrediti granicu.
Помињање неког произвођача је једно, а објављивање веб сајта и усмеравање чланова ван овог форума је нешто што се овде не толерише. Може да направи свој блог па нека окупља све истомишљенике.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..
Ja se izvinjavam, nisam hteo nikog da reklamiram nego sam samo prekopirao mail koji mi je stigao u brzini nisam ispisao objašnjenje. Hteo sam samo da čujem komentare na ovu njihovu priču,pošto vidim da je na forumu oživela priča o ovom vidu zidanja. Stvarno mi je žao i izvinjavam se još jednom!
Meni je bilo cudno da ti to pises.
Uglavnom u zavisnosti od drzave niskoenergetske kuce trose za grejanje ispod 20 do 50 kwh po m2.
Ova kuca grubo trosi 60kwh po m2 za grejnu sezonu. (0.014kwh na +4 stepeni pa puta 190 dana pa puta 24 sata).
To je 64kwh po m2 za grejanje po sezoni i to je daleko iznad definicije niskoenergetske kuce a jos dalje od "ultra".
Em sto nije niskoenergetska kuca em nije za hvaljenje
vlado107,
Ma mi to zajedno imamo firmu
Tema je dobra za forum. Njegov upad jeste neka vrsta rekame a moze biti i antireklama ako mu neko postavi odredjena pitanja.
Spominje se ovde i Knauf, Rigips. Makita a ne placaju reklame. Tesko je odrediti granicu.
pa kako ide posao?? Dali starnke pritišču??
Malo heca, kolega " vlado107".
Kod izračuna, si uzeo samo +4°C? Ako računam izgube pozimi, se uzima projektna T; ( unutra 21°C a vani -12°C = skupa je 33°C).
112m2 stambena površina , koliko je tu m2 fasade. Daj napiši dimnezije kuče, pa se može izračunat izgube oz. koliko se potroši energije za ogrevanje.
Za Thermo B 25 cm je podatak U = 0,27W/m2K
0,27 x 33°C x (kvadrati fasade) x 24 sati x 180 (dana ogrijevanja) = izguba toplote
Neka investitor doda podatak o fasadi.
Meni se veliko vidi o potrošnji energije; kako je izračunato (vlado) on potroši 6 l kurilnog ulja?? Zar nije to previše?
Možda sam gde pogrešio?
LP
Da, uzeo sam +4 sepena i 190 dana kolika je prosecna zimska temperatura u Vojvodini jer sam racunao za celu sezonu.
Rekao je da je napolju -8 a unutra 22 (to je razlika 30 stepeni) i da odrzava temperaturu sa grejalicama ukupne snage 2.7kw.
Onda za prosecnih 4 stepenje potrebna snaga grejalica od 1.62kw i to kada se izracuna po kvadratu pa puta 24 sata pa puta 190 dana onda ispadne da je potrebno 64-65kwh.
Ili sam negde pogresio?
A posao ide super
Postovani
Kupio sam kucu novije gradnje zidana poroterm blokovima 25cm ali bez vertikalnih cerklaza (betonski stubova) pa me zanima u slucaju zemljotresa da li je stabilna kuca?
Molim odgovor
Hvala
Kolika je spratnost? Koji je blok (tačan naziv i oznaka)? Kako izgleda osnova kuće? Šta je međuspratna konstrukcija? Gde se nalazi kuća?
Hvala za javljanje to je blok porotherm 25 sirina kuca prizemna sa visokim potkrovljem i kuca se nalazi u bosanskoj krajini blizo hrvatske
Pozdrav
Da li kasnije, kada kuća bude gotova stiroporna oplata sa unutrašnje strane ostaje?
Ako ostaje kako se vrši obrada zidova sa unutrašnje strane?
Kakav je efekat stiropora sa unutrašnje strane na mikroklimu objekta?
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari