Pozdrav svima, imam pitanje vezano za izolaciju i budj koja se javlja u skoro svim prostorijama kuce. Spolja imam uradjenu izolaciju stiroprom, budj se javlja u sve 3 sobe i kupatilu. Prozori su dotrajali i veoma dosta vlaze pogotovo u ovom periodu. Postoji li neko resenje vezano za otklanjanje ovog problema? Budj i vlazenje prozora?
Izolacija i budj
Hvala na odgovoru. Mozete li da mi objasnite sta su tacno "hladni mostovi" i kako ih otkloniti? Ovo dole navedeno sam probao uglavnom sve (sto se tice podizanja temperature i ventilacije prostora).
I ja imam probvlem u kupatilu, tacnije u tus kabini se na mestima gde god je silikon hvata budj. Nemam pojma kako to da iskorenim.
Ako se konstantno pojavljuje buđ posle čišćenja, onda je prvi problem slaba ventilacija kupatila. Zatim problem može da bude i vrsta silikona kojim je fugavana tuš kabina.Trajnije rešenje bi bilo da skineš postojeći silikon i zameniš ga sanitarnim TKK silikonom.
Проблем неће да реши силикон, јер сам и ја имао исте проблеме, а користио сам само силиконе отпорне на буђ по препорукама произвођача - променио сам неколико произвођача и увек је било исто. Решење је само добра вентилација, да се влажност купатила смањи, а температура повећа. Осим тога, ако ти се задржава вода на силикону, мораш да је обришеш како би силикон био сув.
Хладни мостови или термо прекиди су места која нису добро изолована. Најчешће су то бетонски стубови и греде, мада могу и да буду лоше постављане плоче стиропора - са великим размаком и када нису те рупе испуњене пур пеном, него само лепком....
Meni se javlja budj u jednom cosku u dnu jedne prostorije, oba zida na cosku spoljna okrenuti ka severu i zapadu.
Merio sam onim kineskim termometrom, zid dole 12.2 stepena, prostorija na 19 (vazduh), a zid iznad tog mesta nekih 50-60cm je 15.7 stepeni.
Ocigledno je u pitanju neki hladni most. Posto je kuca podzidjivana betonom i ciglom pre 30ak godina.
HI je uradjena kada se podzidjivalo, a ja sam presekao ostale zidove i poturio kondor, te vlage nisam primetio da ima igde za zadnjih 10ak godina otkako je to uradjeno.
Sem tog mesta, mada mislim da je u pitanju hladni most, a ne kapilarna vlaga.
U tom cosku je krevet, nagurano je svega ispod kreveta i slaba je provetrenost sasvim sigurno.
Probacu eksperiment sa alu folijom, da vidim sa koje strane orosava. za svaki slucaj.
Komplikovano mi je resavanje uzroka problema, jer su zidovi ionako debeli da bih sad na njih lepio 10-15cm stiropora, plus majstori kad su radili u komsiluku izolaciju, rekli su mi da ne rade ovakve kuce (da li ne mogu da lepe stiropor na zemlju ili je nesto trece ne znam). Ali sama ideja lepljenja stiropora na kucu mi se ne svidja uopste, Cak ni na novu ga ne bih stavljao nikad. Ne volim ga
Ne znam da li ga gubim vreme i obijam zid da bih u ravan sa zidom iznutra postavio 2,3cm stiropora i pomerio malo tacku rosenja van domasaja za nase uslove?
Ne znam da li ga gubim vreme i obijam zid da bih u ravan sa zidom iznutra postavio 2,3cm stiropora i pomerio malo tacku rosenja van domasaja za nase uslove?
Možeš li da pojasniš malo ovu zamisao.
Meni je jasno al je komplikovano za objasniti kucanjem . boleeve je mislio da deo zid oblozi necim i tako poboljsa termiku zida , tj da ga "utopli " ne bi ii tako podigao temperaturu zida iznad tacke rosenja .
Ako je eliminisana mogucnost da je kapilarna vlaga , onda jeste hladan most . Ako je zid zemljani a ima betoniran deo , sto se ranije radilo prilikom izrade Hi tako radilo , onda je taj beton problem. ALi kako ne znamo tacku rosenja kao ni RVV a opet i da znamo to su relativne i promenljive velicine .
Za pocetak ako je moguce bolje je pomeriti krevet i izbaciti to sto je ispod .
Da, bas tako kako je tenzor napisao.
Evo rezultata eksperimenta, po meni ohrabrujucih
Folija manje vise suva, ili ja ne vidim dobro, ali selotep mokar kao da sam ga istusirao.
Drzao sam foliju od nekoliko dana.
Znaci u pitanju je kondenz, kako sam ocekivao i nadao se, a ne kapilarna vlaga.
I to dobar kondenz, s obzirom na kolicinu vode.
Krevet sam namerno ostavio na istom mestu, nabijen u cosak do kraja. U pitanju je drveni krevet, 4 noge, znaci nikakve velike povrsine i ploce od iverice.
Kese sa garderobom sam izbacio, sve je cisto ispod, ali to izgleda nije dovoljno. Temperaturna razlika je po meni bas velika, kada je preko 3 stepena razlike, izmedju tog dela na slici i 50cm vise ka plafonu.
https://fv9-2.failiem.lv/thumb_show.php?i=m5z53c2q&view&download_checksu...
Ne mogu da okačim slike ni u jednom formatu... iako su manje od 1 MB
Molim Vas da mi pomognete kako bih rešio sledeći problem... Kuća je zidana ciglom (spoljašnja izolacija od stiropora debljine 12 cm, pod stiropor 10 cm, plafon stiropor 25 cm) i završena pre 3 godine, ali su se na zidovima počele pojavljivati nekakve tačkice, čak i sada u letnjem periodu i to malo iznad poda, pored prozora sa strane, ali i iznad prozora. Pošto planiram da krečim ove godine, da li imate nekakav savet za rešavanje ovog problema
Okačite negde drugde pa dajte samo link ka slikama.
Slike se nalaze na sledećem linku:
https://serbianforum.org/threads/tackice-na-zidu.1066513/
Napravi fotografije ali sa spoljne strane tačno na tim mestima gde se pojavljuje budj. Uzrok je sigurno neki termoprekid što naslućuje na loše uradnjenu termoizolaciju .
Biće da ovde ima više uzroka , a biće da je najgori problem sa hidroizolacijom i kapilarnom vlagom . A i ostaje pitanje kako su izolovani temelji , kako je uradjen prekid kod HI ... Suviše šturo opisan problem
U pravu si...ciljao sam na loše uradjene špaletne i ne izoliranu soklu / temelj. Kod upotrebe debljih termoizolacija ,kao što je ovde slučaj, lako je i logički zaključiti šta se dešava u liniji horizontalne hidroizolacije . Ovo zbog termo mosta ( termoprekida)
Ako je 12cm eps-a na zidu a na špaletni ( kao po običaju zbog lošeg planiranja dimenzija stolarije) tek 1 cm ili nema uopšte termoizolacije. Sasvim je očekivana situacija kao na jednoj od fotografija.
Uzrok ovoga smo svi ucili u osnovnoj skoli - temperatura vazduha i tacka rosenja (kondenzacije) su u upravo proporcionalnoj vezi. U teoriji ne postoji drugi razlog osim navedenog.
Pre svega treba da proveris da li nisu majstori pri izvodjenju izolacije ostavili negde tzv. hladne mostove a zatim da proveris da nemas i kapilarnu vlagu - i naravno, oboje otkloniti pre daljeg tretmana.
A kasnije znaci - podigni temepraturu prostorija; povecaj ventilaciju prostorija (narocito posle-tokom kupanja, tusiranja - tj. upotrebe kupatila, kuvanja i boravka vise ljudi u prostorijama): preduzmi neke privremene mere za povecanje zaptivenosti prozora npr. ubaci na dno prozora valjkaste jastucice (nase babe su to dobro umele da naprave...)
PS - voleo bih da mi objasnis kako to moze "prozori da vlaze" ? Mislio sam do sada da oni nikako ne mogu da budu izvor vode ... ali ko zna
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari