Morao sam da se registrujem da Vas priupitam par strucnih pitanja posto se ja ama bas uopste ne razumem u izradu fasade.
Resili smo da uradimo fasadu sa 10cm stiroporom.
Vise majstora su se javljali, dobijali smo svakakve ponude ali smo ostavili u opsticaju samo par proverenih.
E sada tu nastaju problemi.
Posto je velika kvadratura(preko 600kvm + 200 kvm terase koje cu kasnije raditi) povoljnije proci nije na odmet, a opet ne bih povoljnije, a da bude fuserisanje.
Najeftiniju ponudu sam dobio od majstora koji bi to radio bavalitom.
Dobar prijatelj i bukvalno "rodjak" mi je rekao da to nikako ne radim vec da radim sa akrilom.
On mi je dao super ponudu sa akrilnom bojom, ali koliko sam ga razumeo donosi mi ton kartu, ja biram boju i on beli akril u kantama tonira.
Ovaj drugi majstor se javljao, rekao sam mu da mi je ovo bas dobar prijatelj i da cu raditi sa njim i krenuo je da me ubedjuje kako "nikako da ne radim" toniranje belog akrila i da to on moze da mi uradi za 1e jeftinije ali da to ne valja nego se odmah kupuje akril u boji.
Recite mi jel je taj majstor u pravu? Ovom coveku bas verujem, ali se ne razumem u to. Da li je losa varijanta da se beli akril tonira?
Hvala,
Pozdrav
-Bavalit se uvek farba posle nanošenja , tako da i to treba uzeti u obzir. Dobijanje jednake strukture fasadnim bavalitom je moguće, ali iz upotrebu mašine / miksera za bavalit. Čisto sumnjam da ga ti majstori poseduju. Taj materijal nije kvalitetan kao akrilni ukrasni malter.
-Tonirati samostalno beli akril nikad ne bih preporučio iz nekoliko razloga.To je velika površina i potrebno je za 600m2 preko 60 kanti od 25 kg dekorativnog maltera granulacije 1.5mm (ovo kao primer) . Da bi se postigao ujednačen ton , neophodno je sav ukrasni malter odjednom tonirati .Izručiti ga u nekakv sud zapremine minimum 1200 l i zatim nekakvim načinom razmešati. Zatim ponovo vratiti u kante sa jednakim procentom granulata u svakoj od njih.Pojedinačno toniranje kanti je moguće samo u farbari koja poseduje mašinu za toniranje i šejker za žiroskopsko mešanje (u svim pravcima). Tamo se dozira toner ravnomerno jer to omogućava aparatura ,mada i pored toga postoji mogućnost neujednačenog tona.
No to se rešava farbanjem objekta posle sušenja ukrasnog maltera. Na zapadu je to uobičajena praksa i gotovo uvek se objekat farba posle izrade fasade jer se tako produžava vremenska postojanost boje fasade uopšte.
Za improvizacije...nema garancije !!!