Da li je neko probao i ima li uopste smisla oprati fasadu na kuci sa nekim od hoby peraca pod pritiskom? Pre 40 god je bila bela, a sada je prljavo siva.
Pranje fasade hoby peracem
Fasada je radjena pre 30-40 god od sitnih 1-2 mm kamencica koji su veoma stabilni. Necu da je premazujem nekom fasadnom bojom koja bi sutra smanjila prijanjanje lepka za izolaciju, vec bih da je operem i vratim neki prvobitni sjaj.
Ja sam skoro kupio Karcherov uređaj koji spada u kućnu varijantu ali tzv. premium klasu (http://mlazmatik.co.rs/karcher%20HOBY%20HD%20premijum%20klasa_K_5.520%20...)
i čak uzeo sredstvo za pranje fasada (25l 100eura) ali nije nešto mnogo pomoglo. Prao sam ogradu koja je rađena pre 3 godine, dakle baš skoro ako poredimo sa 40 god, sve u svemu nisam zadovoljan rezultatima uopšte, pošto su i dalje baš vidljivi tragovi od kišnice, prljavštine, smoga... šta se sve nije nahvatalo u tom periodu.
Tako da tih 400 eura, sve zajedno, nije vredno..
PS Ti perači pod visokim pritiskom za fasade verovatno imaju smisla samo ako se koriste najkasnije godinu dana od krečenja fasade, jer se u međuvremenu nahvata prljavština koja posle ne može nikako da se skine.
Kod nas u Obrenovcu posle poplave, gotovo niko nije uspeo da opere fasadu jer je voda bila puna masnog mulja. Ja sam svoju oprao peračem pod pritiskom I šamponom za bezkontaktno pranje auta! Perač je riknuo posle tri strane kuće, ali je fasada kao nova...
A da li je moguce pjeskarenje fasade? Kod mene je kamena kuca. Kamen je potamnio.
Peskarenje fasada je ajd da kažem standardni postupak , kao i pranje pod visokim pritiskom . Ali je pitanje zašto je i od čega kamen potamneo ...
Verovatno može ali mislim da bi ti bilo dovoljno pranje fasade vodom pod velikim pritiskom. Takođe vodu će upiti zemlja a peska ćeš imati na sve strane.
Kao student sam radio neko vreme sa ekipiom koja je prala betonske fasade na zgradama u bg. Pritisak koji su razvijale te puške mislim da je išao i do 200-220 bara, ako se dobro sećam. Ostajale su modrice ako se nehotice pređe mlazom preko odevenog dela tela, a na nepokrivenom posekotine!! Sećam, se da blizu jednih ulaznih vrata pojavio Vermahtov simbol, smog ga je sasvim bio prekrio, ni pod razno nije bio vidljiv. Naravno zgrade su već za oko tri godine postajale crne zbog saobraćaja ali bilo ih je lepo videti onako okupane, odjednom bele.
Evo slike fasade.
www.dodaj.rs/?q/Q9/2Qm5iywj/1/dsc0158.jpg">
Kamen je potamnio zato sto je kuca stara cca 250 god. . Prije 30-ak god. su stavljane nove fuge koje su na zalost tamne. Ja sam sad mislio da malo osvjezim fasadu pjeskarenjem ili pranjem pod visokim pritiskom. Takodje me interesuje da li je fuge moguce prefarbati ili se moraju istemati i uraditi sa bjelim cementom?
Evo i jedna slika iz bliza.
www.dodaj.rs/t/z/12G/1mwHrH7m/dsc0153.jpg" style="border: 0px;" alt="Dodaj.rs"/>
I jos jedna.
www.dodaj.rs/t/a/q5/1gst4oQv/1/dsc0151.jpg" style="border: 0px;" alt="Dodaj.rs"/>
Ја користим пераче под притиском да скинем нестабине слојеве боје са фасада ... Ако се млаз не приближи зиду јако онда хоби перач може да опере , али може и да сљушти слојеве боје .
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw