na gornju plocu treba da postavim izolaciju ali se dvoumim između stiropora i staklene vune.
trebam savet
stiropor ili staklena vuna
na plocu se nece ici ali mene vise zanima toplotna izolacija koju pruzaju ova dva materijala
posto od 5 cm stiropor kosta 19000 sto kvadrata
a vuna 9800 na idstoj kvadraturi
Ako se neće gaziti po tavanu, onda je svejedno, razlike u koeficijentu toplotne provodljivosti su zanemarljive.
interesuje me zašto nebi moglo da se gazi po staklenoj vuni? Ona je i tako upresovana kad se kupi, šta će joj faliti ako ponekad napraviš par koraka po njoj?
Fali će joj to što se se kruniti i leteti na sve strane.Ako treba da bude prohodna površina onda pogleda rešenja ovde: http://www.hdi-gradnja.com/pdf/vidifloor_suvi_estrih.pdf Verovatno ima još proizvodjača koji nude dobra rešenja.
Da li vunu treba zastiti? Mozda staviti neku foliju ili najlon preko.
Kod mene je malo specificna situacija. U pitanju je potkrovlje. Planirao sam da neke OSB table koje su mi preostale od podascavanja krova pricvrstim sa gornje strane klesta (koja su inace 6*12cm). prostor ispod OSB ploce / izmedju klesta cu popuniti vunom (20cm) jer imam 12 cm prostora i plus dok dodje konstrukcija za rigips bice prostora za vunu. E sada posto imam viska vune, mislio sam da gornje strane preko OSB tabli stavim tu vunu pa me zanima da li preko nje treba da stavim mozda paropropusnu foliju ili obican najlon ili nista da ne stavljam preko.
Ok, moze taj dodatni sloj vune da ide i ispod OSB tabli, ali sam tu planirao 20cm, pa ovaj dodatni sloj ako nekada budem stavio (ne nadje se mesto gde utrositi visak vune) sa gornje strane OSB tabli.
Takodje, instruktor iz Tondacha mi je rekao da prilikom podascavanja krova obavezno ostavljamo diletaciju izmedju tabli, a mozda cak i da se izbusi ista na par mesta da bi vlaga mogla izlaziti vani jer zbog svoje strukture (piljevina i lepak) OSB tabla bas i nije paropropusna. E sada, da li i ove koje budu na klestima treba da budu razmaknute i izbusene ili nema potrebe jer ce ispod vune ici rigips i bice parna brana pa se vlaga nece pojavljivati u izolaciji i samim tim nema potrebe da se ostavlja prostor da ona izlazi iz izolacije.
Ili ovo kako sam naumio bas i nije najbolje resenje.
Da li neko od forumasa ima neki predlog ili odgovor?
Hvala
malo je konfuzno pitanje ali
u svakom slučaju do grejanog prostora ide parna brna a sa druge strane paropropusna folija
ne može da škodi da između paropropusne folije i vune ostane sloj vazduha za ventilaciju pogotovo ako su između OSB ploče
Ok, da pojasnim. U pitanju je potkorvlje (visoko), sto se tice samog krova gledajuci odozgo ide cprep, letva, kontra letva, paropropusna folija, OSB, rogovi..... Posto je nadzida sa serklazom ukupne visine 215 cm, a nagib krove 42%, mali deo krovne kosine ce se videti iz prostorije i odmah ide ravni deo plafona. Opet od tog ravnog dela plafona pa do vrha krova (slemena sa unutrasnje strane) ima oko 1.8m. kao neki tavan, li tavan koji se nece koristiti.
Pored klesta koja se nalaze na mestu i visini predvidjenu po projektu mi smo na visinu plafona (malo iznad) pricvrstili jos jedan red makaza (ako tako mogu reci) koje ce imati prvenstvenu ulogu da se za njih pricvrscuje konstrukcija za gips karton ploca.to se vidi na slikama koje sam postavio. Znaci po pravilu gledajuci iz prostorije ide gips karton ploca, parna brana, profili, vuna (20 cm) i to je to. Ali sam ja zamislio da, posto imam viska, da sa gornje strane tih makaza pricvrstim OSB table i na taj nacin zastitim vunu. Dakle gledajuci iz prostorije ce ici gips karton ploca, parna brana, profili, vuna i OSB tabla.
E sada je pitanje br 1. da li kod tih OSB tabli treba da ostavljam razmak (diletaciju) i da ih eventualno probusim na vise mesta da bi u slucaju nege vlage u vuni (mada tesko ce je biti jer je sa donje strane parna brana) mogla isparavati u vazduzni prostor (oko 1.8m visine u najvisljem delu) izmedju OSB tabli i krova. Ili da ih postavim zbijeno bez diletacije i bez busenja.
pitanje br. 2. Da li ako se odlucim za jos jedan sloj vune taj sloj mogu samo postaviti odozgo po OSB tablama i da li preko te vune treba nesto postaviti da se malo zastiti.
Prvobitni plan, kada je izolacija u pitanju, da se ide sa 20cm Knauf KR SK kamena vuna ispod tih OSB ploca koje bi bila pricvrscene na ta donja klesta koja su na visini oko 270/280cm od poda prostorije. A kasnije se cisto kao ideja javilo pitanje, da ako to bude nedovoljno izolacije (planinski predeo je u pitanju), da li je izvodljivo sa gorje strane OSB tabli popakovati jos jedan sloj od 10 cm vune i da li je taj sloj na neki nacin potrebno zastititi.
Nadam se da je sada malo jasnije. Ako je potrebna jos neka fotografija, mogu postaviti.
Pozdrav i hvala....
AccA, moje mišljenje je da ti je 15 cm tvrdo presovane kamene vune sasvim dovoljno za to udubljenje od 20 cm između greda ispod OSB ploče. Ispod, naravno ide parna brana pa onda gipsana tabla. Između kamene vune i OSB ploče nije potrebna parna brana. Naprotiv, taj vazdušni prostor do OSB ploče potreban je zbog stalnog provetravanja koje ide duž rogova i koje onemogućava kondenzaciju.
Skrećem ti pažnju da prilikom postavljanja roštilja za gipsane table ispoštuješ preporuke proizvođača i da postaviš i poprečne letvice između greda na jedno 50 cm. Tako je gipsana tabla bolje ukrućena i smanjuje se mogućnost stvaranja pukotina na spojevima između tabli. Preperučuje se postavljanje aluminijumskih profila, ali mislim da ti je taj deo priče jasan. Pozdrav i srećno sa radovima.
Jendo kratko pitanje - u kuci koju pocinjemo da gradimo na prolece, izvodjac stavlja standardno 10 cm mineralne vune (u spoljne zidove). Mene interesuje, psootu je drvena konstrukcija 5 X 12 cm, da li u tih 12 cm mogu da stavim 10 cm kamene vune, ili mora da bude tacno 12 (i kako ovo dobiti posto su table debljine 10 i 15 cm)?
Imas raznih debljina kamene vune, recimo 2 i 10
Imas raznih debljina kamene vune, recimo 2 i 10
OK, znaci ipak ima i 2cm. Mislio sam da ima samo 5cm i 10cm. Ovo malo olaksava izbor.
Cini mi se da ima i 3 cm, 2 sigurno. Kamena vuna najmanje gustine 30 kg/m3 je 3 puta skuplja od mineralne. Verovatno spolja ide fasada sa nekom izolacijom pa bi i mineralna odradila posao. Naravno ako se ima novca najbolje je uloziti u izolaciju.
Da, naravno, spolja ide stiropor od 8 cm. Koliko sam ja pokupio znanja preko interneta i razgovorom sa ljudima koji to rade, nije problem u izolaciji (mineralna i kamena vuna su tu negde) nego u trajnosti. Kamena vuna je, prakticno, neunistiva, dok je mineralna mnogo osetljvija (npr., za kamenu vunu ako se pokvasi, pise da se samo dobro osusi. Mineralnu tada, koliko znam, mozes baciti). Videcemo... cena je tu veliki faktor, kada stavim sve na papir, videcu da li je i presudni.
Treba da uradim fasadu na bocnu stranu kuce,i stavljao bi i izolaciju.E sad me zanima sta je bolje stiropor ili kamena vuna???Koji je bolji izolator?Mislio sam stavljati po 5cm ili eventualno 10 cm.Al vidim da na sajtu nema bas puno tema o kamenoj vuni,pa ako neko ima iskustvan nek se javi.Pozz
Koliko ja znam, a nisam majstor ali sam u procesu izgradnje kuce pa sam dosta o tome citao, na spoljnu stranu kuce je uvek preporucljivo stavljati striopor. Sto se izolacionih svojstava tice, kamena vuna i stiropor su tu negde ali je za kamenu vunu preporucljivije da ide u zidove ili na tavanicu. Verovatno moze i kao spoljasnja izolacija, madai to nije bas najbolje resenje.
Kazem, ako je u pitanju samo koliko je sta dobar izolator, onda svakako stavi stiropor.
Sto mislis da je bolji stiropor???Meni se nekao cini da je bolja kamena vuna,kao da bolje nalegne na zid???A i cini mi se da je jeftinija od stiropora???!!!Video sam u Svedskoj na par mesta al svi su radili sa vunom,niko stiropor.I to na zgradi.
kamena vuna, pogotovo ona tvrđa je dosta skuplja od stiropora
Stiropor je jeftiniji i lakši za ugradnju pogotovo manje stručnim licima i priučenim majstorima i na kraju im ispadne kolko-tolko uspešna izolacija tj. tzv. demit fasada, dok vune zahtevaju znanje prilikom ugradnje jer se na raznim mestima primenjuju različita rešenja (u vidu različitih folija, premaza, zaštita, adekvatnih spojeva i prelaza i sl.) pa na kraju ceo sistem ispadne skuplji mada ako je odrađen kako treba i dosta bolji. A npr. tvrdo presovana kamena vuna od 5cm je cca. 1000 din/m2 a fasadni stiropor 200 din/m2.
Ko stoji iza tih termičkih vrednosti blokova koje su date u tabeli, proizvodjač ili neki nezavisni institut?Mišljenja sam da bi i udruženje za zaštitu protrošača trebalo da da svoje mišljenje o raznoraznim , često ne kritičkim reklamnim porukama.
Епилог тих Супер убер блокова ће ускоро бити на суду .
O cemu pricate?Ne vidim nikakvu tabelu ?Kakvi "Супер убер блоковi" ?
Тај део форума је обрисан ....
Auuu,ala duva kosavaa....c,c,c,... sve je pocistila i obrisala - selim na floridu
u pitanju je bila reklama pa je obrisano sa foruma neki članovi ne shvataju da se raklama plaća
tako u poslednje vreme privatne firme se registruju na forum i odmah u prvom postu postavljalju reklamu za svoj proizvod što se naravno sankcioniše
Par kratkih pitanja.
1. Da li 10cm staklene vune ima ista termicka svojstva kao 10cm stiropora?
2. Da li staklenoj vuni smeta voda? (ako procuri krov iznad vune)
3. Da li glodari mogu da setaju i gnezde se u staklenoj vuni?
1. Zavisi koja staklena vuna i koji stiropor.Nisu termička svojstva univerzalna.Treba pogledati na sajtu proizvodjača podatke za konkretan proizvod.
2. Voda ne smeta staklenoj vuni, njoj neće biti ništa, ali kad se pokvasi nema više termoizolaciona svojstva.
3. Vidim da im ne smeta presovani tervol koji sam ja kod mene postavio.
Posto planiram da izolujem tavanicu (plocu) na sto jednostavniji i sto bezbolniji nacin po dzep, hteo bih da postavim par pitanja:
1. Ako kao izolacioni materijal koristim stiropor 5 cm trebam da stavim prvo foliju i koju?
2. Da li trebam i preko da stavljam foljiu?
3. Da li ce ako stavim foliju da se javlja kondenz sa unutrasnje strane zida u sobi?
4. Da li ce imati ikakvog efekta ako uradim izolaciju samo na dve spojene sobe, a ne na celom tavanu?
5. Da li ce stiroporu smetati svetlost koja dolazi sa tavanskih vrata i prozora?
Da dodam da cu samo poredjati stiropor i preko njega staviti neke predmete da se ne pomera, posto finansije trenutno ne dozvoljavaju vece radove. Unapred zahvalan na odgovoru.
pozdrav drugari,
ovih dana vrtim po glavi da bih trebao uraditi izolaciju na kuci,ali vodim se da to bude ipak vuna...da li neko ima iskustva u postavljanju lamela od vune ...takve lamele sam postavio na tavan po ploči i prezadovoljan sam ,veeeelika razlika u temp prostorija.
Stiropor jer po vuni ne moze da se gazi.