kako naslov kaze troslojni ili vec kako ih zovu pasivni prozori?! vase misljenje ili jos bolje iskustva o njima!
radim potkrovlje sa 30cm izolacijom,pa bih nastavio u tome duhu jer treba da menjam neke postojece dvokrilne prozore!
za pocetak me interesuje moze li low-e staklo da bude bez argona,jer mislim da bi doslo do oksidacije u dodiru sa vazduhom?!
troslojni,pasivni prozori?!
nisu troslojni prozori novina pravljeni su još 80-ih na našim prostorima ali ih je i onda cena potisnula u drugi plan
ovi tkz. vakum su ekonomičniji
nisam ni mislio da su novost,nego na iskustva ili misljenja! generalno ispadnu jeftiniji od ovih punjeih argonom!
kako kaze narod "fata je fata,al dva put dva put"!!
naravno da je 3x bolje od 2x. tu nema spora.
ne znam samo, kako argon može da oksidira u dodiru sa vazduhom?
zbog dva razloga
1. ne vidim gde se dodiruje sa vazduhom kad je zadihtovan između stakala
2. argon je valjda plemenenit gas t.j. nije sklon oksidiranju
inače tzv vakumska stakla i jesu "tzv" jer unutar njih nije vakum nego vazduh. svrha zamene vazduha argonom je u njegovom slabijem provođenju toplote.
tako da, low e u svakom slučaju i to sa argonom a treće staklo ne može da škodi. sa njim će i izolacija od buke biti bolja mada se to može poboljšati i podebljavanjem stakala u slučaju 2x izvedbe.
Argon spada u grupu "plemenitih " ili "inertnih " gasova i spada u elemnete koji imaju vrlo bilo kakvu rekaciju sa bilo cim drugim na ovoj planeti .
Primena argonskih gasova je najcesca za stvaranje inertne zone zavarivanja .....
ne argone nego low-e(niskoemisiono) staklo je premazano necim,pa je pitanje moze li taj premaz da bude u dodiru sa vazduhom i da bude bez argona!
ako je kuća odrađena kako treba izolacija itd
odrade posao i dvoslojna
troslojna su se pokazala efikasna da se ne čuju zvukovi spolja kolko kod dvoslojnih
opet tu ima više faktora kako stoji kuća u prostoru veličina prozora položaji svaki objekat je priča za sebe
ja na dnevnom boravku imam oko 10-11m2 stakla dvoslojnih i dok nisam uradio izolaciju grejanje me koštalo ihaj
ako je kuća odrađena kako treba izolacija itd
troslojna su se pokazala efikasna da se ne čuju zvukovi spolja kolko kod dvoslojnih
hoces reci da je samo to jedina prednost tri sloja stakla?! verovatno oni germani pojma nemaju,kada to vrednuju visokim ocenama!
gore sam naveo da radim sa 30cm izolaciju potkrovlja,pa bih u istom duhu nastavio sa kvalitenijom izolacijom na prozorima!
ako imas para ti stavi nekazem da nije bolje
samo kazem kako je kod mene sad
e pa ako gledaš kako rade germani onda ugradi troslojne sa argonom.
prosto
Kad budemo imali prosečna primanja kao Nemci, verovatno ćemo i mi onda primenjivati najsavremenija rešenja u gradnji, termoizolaciji, grejanju itd.Ovako bez tog uslova
dole na celoj kuci imam lesninu sa vakumima,cca 25god i prezadovoljan sam! redovno odrzavanje i raaade!
svako je pametan za svoje novce
meni je samo malko čudno stavljati 30cm izolacije, što je na nivou pasivne gradnje, čak i po Nemačkim standardima a sa druge strane dovoditi u pitanje upotrebu argona ili troslojnog stakla.
nekako mi ne ide u paru
naravno da će i obični prozori "završiti posao" ali ako pričamo o tome šta je bolje, tu nema dileme.
Evp malo slika i podataka pa ce sve biti jasnije
za pocetak me interesuje moze li low-e staklo da bude bez argona,jer mislim da bi doslo do oksidacije u dodiru sa vazduhom?!
naravno da nisam dovodio u pitanje kvalitet,nego postavio jednostavna pitanja od kojih se dodje do osnova atomske fizike u sazvezdju saturna!!
hvala u svakom slucaju!!!
Ocigledno da nisi razumeo o cemu se radi a i brkas pojmove .... Vakum stakla ne postoje , ogromna je razlika izmedju troslojnog "stakla " i tzva Heat miror stakla ,
U tablici imas uporedne karaktertisike , obicnih duplih *vakuum ) stakala , troslojinih stakala i Heta miror ili ti "pasivnih prozora "
To sto se uobicajeno zovemo "vakum staklo " ili vakuum prozor su najcesce dva stakla od 3( 4mm ) izmedju kojih se nalazi Al sina napunjena nekim higroskopnim sredstvom ....
Troslojno staklo ne smanjuje značajno buku. Da bi se smanjila buka mora se povećati masa stakla, odnosno debljina. Ubacivanjem jednog stakla od 6 ili 8 mm u panel ili kod konstrukcija kod kojih se lepe dva stakla sa folijom između se dobija značajnije na smanjenju buke.
Po katalozima proizvođača prozora:
- dvoslojni panel 4/14/4 ima faktor Rw=30 dB
- troslojni panel 4/12/4/12/4 ima faktor Rw=33 dB
- dvoslojni panel 6/16/4 ima faktor Rw=36 dB
- dvoslojni panel 8/16/4 ima faktor Rw=37 dB
Kod troslojnih stakala je ovaj podatak za razmake između od 12 mm. Tražio sam ponude od naših proizvođača prozora i za troslojno staklo se ovaj razmak smanjuje na 8-9 mm što verovatno negativno utiče na ovaj faktor smanjenja buke i na toplotne gubitke. Nisam uspeo da zaključim zašto ne koriste za troslojni paket standardan razmak stakala, dali zbog alata za drveni deo, ako su u pitanju drveni prozori ili posebnih profila kod PVC koji prihvataju deblje panele.
Troslojni panel se upravo i uzima zbog smanjenja toplotnih gubitaka i nivoa buke.
Kod svih proizvođača prozora ćeš naći tabele iz kojih možeš da zaključiš kakvo staklo da uzmeš, ako imaš sredstava.
Pogledaj na ovom linku, pored više stakala poboljšanja dobijaš i LOWe staklima, punjenjem međuprostora nekim od gasova.
http://www.m-sora.si/hr/programi/prozoriivrata/staklo.aspx
U zadnje vreme se koriste i drugačiji distanceri za stakla.
Ako detaljnije pogledaš materijal od Troha dila koji si dao, treba da obratiš pažnju i na konstrukciju prozora.
Jedan od uslova za "pasivne prozore" je i kako je urađen projekat kuće, odnosno da je što više staklenih površina na južnoj strani, a manje na severnoj.
Još jedan aspekt vezan za ove prozore jeste način ugradnje po RAL preporukama.
Jedan od proizvođača traka za izolaciju pri ugradnji prozora po RAL preporukama je:
http://www.tremco-illbruck.de/
Ima dosta filmića na YouTube pa ih pogledaj.
Najveći efekat smanjenja gubitaka se dobija ugradnjom panela sa bar jednim Low-e staklom.
Dvostruki panel bez Low-e stakla ima faktor Ug=2.7, a ako je jedno od stakala Low-e , Ug=1.4.
Punjenje nekim gasom poboljšava karakteristike prozora. Nakon 5 god. se mora ponoviti punjenje, a ne može se obaviti na licu mesta.
prozor je narucen,tri stakla (ukupno 36mm),srednje low-e,jedna komora argon a jedna "vakum",profil je neki engleski 7komorni!
pa kako bude,svakako ce biti bolji od ovoga starog dvokrilnog!!
datas,hvala sto si jedini procitao i pozabavio se mojim pitanjem!!
Ja na mom objektu imam velike staklene površine pa sam uvek zainteresovan za slične teme, tražim informacije kao i ti. Nisam još došao do ugradnje prozora.
Dobro je da si dobio standardnu širinu trostrukog panela. To kod PVC očito nije problem, pošto proizvođač u cenu ukalkuliše odgovarajući profil koji prihvata deblji panel.
Jedini problem je cena.
mometalno sam pri koji je kod toga proizvodjaca narucio ovu vrstu prozora! sam vlasnik kaze da je ovo mometalno najbolja opcija,najefikasnija ali do ljudih dolazi sporo isto kao i kada su se vakum prozori pojavili! naravno presudna stvar je cena,ali u celoj prici ako se uzme u obzir ekonomicnost onda razlika od neki 30% je prihvatljiva! to je moje razmisljanje,jer je dugorocno isplativije! kada sam uvodio gas dao sam 500e vise za kotao i sada je grejanje daleko jeftinije! prve dve godine sam "vracao" razliku a naredne dve "zaradjujem"!!
sutra ce biti gore pa cu biti pametniji i siromasniji!
Jel to neki kotao koji proizvodi gas pa tako zaradjujes il je nesto drugo u pitanju ....?
Jel to neki kotao koji proizvodi gas pa tako zaradjujes il je nesto drugo u pitanju ....?
cudi me da ti tako nacitan,nemas informaciju te vrste! posto si sa svi drugim max i detaljno upoznat! naravno da cenim tvoj doprinos temi!
kako god,radi se o kondenzacionom gasnom kotlu koji naravno sam po sebi nije zasluzan za toliku razliku u ceni! postoji niz pratecih elemenata koji on zahteva a ja ispostovao,i sada "proizvodim" pare a ne gas!!
Nazalost ne proizvodi se nista , vec se ostvaruje neka relativna usteda .... Najcesce se ta relativna usteda projektuje kao prediktabilna u poredjenju sa nekom drugom potrosnjom , pa se stvara privid zaradjivanja ili nesto slicno ...Otprilike se cela prica svodi na to da je ekonomska isplativost nekog poboljsanja taman tolika koliko je porasla cena ulazen sirovine . Na primer ako se poredi kondezacioni kotao i recimo kotao na cvrsto gorivo koji je preradjen na gas . Ili kada bi se posmatrala debljina izolacije uvek postoji grancia kada se vise usteda ne moze ostvariti ili ta usteda drasticno opada naspram ulozenih sredstava .Uzmimo na primer zid o bloka debljine 20 cm i svi se salzemo da 15-25 cm izolacije ima mnogo veci ucinak od golog zida ili izolacije debljine 5 cm . Ali niko se jos nije pozabavio time koliko sa usteda ostvaruje recimo debljinom izolacije od 100 cm ili debljom na tom istom zidu od bloka debljine 20 cm .
Po hiljaditi put pokusavam da objasnim da su svi energenti u sustini jeftini , zasto u strukturi cene 1 m3 kubnog gasa 70-80 % cene cine porezi i akcize .... A kako stvari stoje akcize i porezi ce se samo povecavati i to do granice kada ni vlasnici super kotlova i usper izolovanih kuca nece biti u stanju da plate cak ni te "izuzetno male racune " iako njihovi kotlovi i izolacije "prave pare "
Samo u enrgetici i samo kod nas postoje apsurdi tipa da prozivodjac idistributer recimo struje non stop apeluje na stednju .... Zamislite jednog pekara koji pokrenuo kampanju da ljudi kod njega kupuju sto manje hleba i da ce od toga on imati koristi ..... Jos je cudnije kada se saberu svi prozivodjacki kapaciteti EPS-a i kada se sracuna proizvodnja struje po jednom satu , a sa druge strane se pogledaju tzv pikovi tj rekordna potrosnja struje po satu ..... Gruba racunica pokazuje ogromnu razliku u korist proizvodnje
Ajd pa tako ...
Pa i pekar kad bi izvozio hleb i prodavao po višoj ceni nego što to postiže u selu itekako bi apelovao da se kupuje što manje hleba, da bi mu ostalo više za izvoz i za veću zaradu.E sad tu još dolazi i priča o ulaganjima seljana u izgradnju pekare i na kraju od toga ulagači nemaju ništa kad počne da se ostvaruje zarada sa tako izgradjenim kapacitetima.
Tako je , a zamislite srecnu okolnost , da taj isti pekar za tu razilku u ceni , omoguci seljanima jos jeftiniji hleb , pa makar i dalje apelovao na stednju ......
Doduse bio jedan takav "pekar " pre par meseci su mu razbucali drzavu tj , uveli demokratiju a njega "oslobodili " zemaljskih muka ...
Slava pekaru ....
slava mu
nasao sam nesto opsirnije o njima(naravno ne u svrhu reklame te firme)!! prica je pocela kada sam otisao kod lokalnog proizvodjaca stolarije i nekako me bledo gledao za te troslojne prozore i nije bas baratao materijom po tome pitanju!
http://www.troha-dil.hr/images/uploads/bluegreen-pasivni-prozori-i-vrata...