Vidim da ove ima dosta strucnih lica i kometara, a posto imam jednu nedoumicu zamolio bih vas za pomoc. Zivim u stambenoj zgradi i kao u vecini zgrada buka smeta komsijama. Decija soba se granici sa komsijskim stanom stanom i njima smeta buka. Da bi resio ovaj problem razmisljam da taj zid (nekih 12 m2) dodatno izolujem azmafonom od 2 cm i preko njega stavim knauf ploce. Koliko bi to pomoglo i da li bi se smanjila buka? Sa druge strane da li bi takva izolacija imala neke stetne efekte na zdravlje deteta koje boravi u toj sobi?
Ako vec krenem u izolaciju da li bi bilo pametno izolovati spoljasnje zidove na isti nacin u cilju poboljsanja zvucne i toplotne izolacije. Zgrada je inace zidane giter blokovima a spolja je lepljen stiropor petica. Na forumu sam procitao dosta komentara i ostala mi je nedoumica da li bi se i koliko poboljsala izolacija i da li bi se nakon ovakve izolacije stvarala kondenzacija na unutrasnjoj strani zidova tj. da li bih imao prolema sa pojavom vlage u stanu?
Zvucna i toplotna izolacija Azmafonom
Stvarno neznem da li je spoljna izolacija radjena na osnovu proracuna ili ne. Valjda je radjena na osnovu nekih proracuna kada je zgrada pravljena. Da li bi azmafon poboljsao zvucnu izolaciju spolja posto je zgrada pored prometne ulice i da li bi to stvorilo problem sa kondenzacijom vlage na unutrasnjim zidovima stana ?
Izolacija spoljašnjeg zida ništa ne vredi ako su prozori loši i loše zaptivaju, jer to su najslabije tačke za prodor buke.
Prozori su dobri PVC stolarija sa onim debelim staklom (valjda vakuum ili kako ga vec zovu). U sustini izolacija nije tako losa mene samo interesuje da li bi i koliko bila poboljsana ako stavim azmafon i da li to onda moze da utice na stvaranje vlage u prostoriji ?
Poboljsace izolaciju od buke.
Ako je sa druge strane zida grejana prostorija nece imati uticaja na stvaranje vlage u zidu.
Jedan zdi koji je naspram komsijinog stana je grejan, ali spojasnji zidovi naravno nisu grejani pa zbog toga i jesam u nedoumici da li ce se pojavljivati vlaga na tim zidovima.
Postoji li neki nacin da se proracuna kada moze doci do pojave kondenzacije na zidovima ukoliko postavim izolaciju sa unutrasnje strane spoljnih zidova?
Da, proracun gradjevinske fizike se time bavi.
Energija, to mi bas i nije od neke pomoci.
Da li da krecem u pricu oko izolacije spoljnih zidova ili ne ?
To zavisi od brojki proracuna ako zelis pouzdano i sigurno resenje, koje ne krije iznenadjenja kasnije.
Ako mozes da preuzmes rizik rada na osnovu pretpostavki i odokativnog formiranja strukture zida moze i bez proracuna.
Na tebi je odluka.
Za proracun, mogu da predlozim da sa novolit.si sajta skines programski paket u javnom vlasnistvu (dakle besplatan) koji je sasvim dobra alatka za tu namenu.
Ubacis svoje podatke i dobices brojke i grafikon za tvoju konkretnu situaciju sa rezultujucim posledicama.
Umesto metode probe i pokusaja uz greske ili pogodak, kroz praksu pa ispravljanje gresaka, imas mogucnost da simuliras ponasanje zida unapred shodno odabiru materijala, debljini i mestu ugradnje.
Program sadrzi i uputstvo za upotrebu i to je jos jedan razlog za moju preporuku.
Ili da angazujes nekoga da ti sracuna brojke, ako nemas vremena niti mogucnosti za ulazenje u detalje tog mehanizma kretanja toplote i vlage kroz gradjevinske konstrukcije.
Hvala Energija, skinuo sam program ali izgleda mi prilicno komplikovan za jednog laika i neznam da li cu uspeti da se snadjem u onim racunicama.
Probaj polako, ima i uputstvo a i ako pogresis nista strasno.
Bolje gresiti pri softverskim simulacijama nego isprobavati u praksi sa novcem, materijalom i trudom.
Sa verom u uspeh polagano i bice sve ok.
Zvukoljub, posto se tvoji odgovori uglavnom svode na zakljucak da je naknadna zvucna izolacija komplikovana i neisplativa, a posto imam isti problem kao i Vule da li bi pomoglo kacenje na zid velikih zidnih tapiserija?
Tragajuci za resenjem naisao sam i na takav predlog.
Kupio sam stan u staroj gradnji a tek nakon useljavanja otkrilo se da sa komsijama prakticno moram da delim i dobro i zlo kao da smo jedna porodica jer se bukvalno svaki zvuk sasvim razgovetno cuje .
Znam sta jedu, kad jedu, kojim escajgom se sluze, kad idu na spavanje a kad ustaju verovatno je i obrnuto.
Situacija je nepodnosljiva pa ako postoji bilo kakav izvodljiv predlog bilo bi korisno da se navede.
Tu je, predpostavljam, problem strukturne buke.Najpre treba ustanoviti put prenošenja buke.Da li je to kroz zid, kroz betonske elemente ili nešto drugo, neki proboj i sl.?Tapiserija može da pomogne kod apsorpcije u opsegu viših i srednjih frekvencija i u eliminaciji stojećih talasa, a ovaj problem se, najverovatnije, može rešiti izgradnjom još jednog zida prema prostoru odakle dopire buka i to tako da se ostavi vazdušni medjuprostor izmedju starog i novog zida.Prilikom gradnje ne sme postojati kruta veza izmedju ta dva zida.Kao što sam i citiran, uglavnom su to veoma komplikovani poslovi, a bez predhodnih merenja je veoma rizično predlagati bilo koje rešenje, a da će to biti garantovano dobro rešenje.Sve izvan toga je rešenje po principu kako mali Djokica zamišlja i ja zato izbegavam da dajem savete iz ove oblasti.
Zvukoljub, hvala na strucnom i dobronamernom savetu.
Svakako cu kontaktirati dakle neku gradjevinsku firmu da sve to strucno izmeri i odradi.
Pozdrav ljudi,imam jedno pitanjce,tj da mi date savjet,trebam da radim estrih na spratu,e sad ogranicen sam debljinom estriha tako da max zvucna izolacija moze da bude 3cm debljine! uzeo sam vec 3cm austrotherm-ov 20kilski stiropor pa sam sad u nedoumici,dal da zamijenim stiropor za 1cm tanji i uzmem 1cm azmafona ili da radim ovako kao sam planirao?
Situacija je da imam komsije drekavce i dzunglase u jednom stanu pored i stanu iznad.
Hteo bih da se "zvucno separatisem" od njih pa me zanimaju mogucnosti.
Azmafon mi je pao na pamet ( mozete preporuciti i drugo) u varijanti 2 cm na plafon i 1 cm na zidove, preko toga GPK. Koliko to ublazava buku?
Vrtsta buke - u naletima kratkotrajno vristanje, dozivanje,svadja ( manji problem) a posebno smeta dugotrajno tandrljanje raznih stvari po podu ( golom), trcanje decurlije koja kao da potkovice nose.
Niko nije radio sa zvucnom izolacijom?
Ne trazim preciznu indofmaciju u decibelima nego otprilike - je l' gorepomenuta izolacija ublazava malo ( 20%) , srednje (50%) , puno ( 60+ ) ?
То што ви намеравате тешко је оствариво на тај начин. Путеви буке су кроз армирано бетонску конструкцију и апсорбер мора бити на извору буке, а то значи испод пода у стану изнад вас и да се уради тзв. пливајући под, а то је практично немогуће јер вам комшија неће дозволити те радове код себе.
Да бисте знали колико ће бити гушење буке прво се морају урадити мерења па на основу прорачуна се може дати резултат, овако одокалном методом то неће ићи.
Што се тиче стана поред је још већи проблем, јер је очигледно танак преградни зид, што знaчи мале масе и он не може да пригуши буку. Решење је остављање ваздушног међупростора и подизање још једног зида који ће бити на елестичној подлози да би се добио дискотинуитет простирању пуке, што се опет не ради без мерења и прорачуна. Тако да је то посао за ссм варијанту практично немогућа мисија, а да резулатат унапред буде известан. Акустички проблеми у зградама су веома озбиљни и раније се мало о томе водило рачуна.
Uzas.
Stara gradnja ( 60-te) ,
arhitekte koje nisu cule za zvucnu i termo izolaciju,
doseljenici koji ne znaju razliku izmedju seoskog dvorista i stana,
komunalna policija koja ama bas nicemu ne sluzi... pa kad je sve tako, ne moze tu ni azmafon da pomogne.
Hvala Zvukoljube
Uzimam stan u izgradnji. Od komsija se granicim jedino bocno, iznad i ispod. Struktura stana je kao na slici. Gledam koliko je moguce da resim problem buke dok je stan jos u izgradnji.
Za stan iznad planiram da na 2 cm stirodura (ispod je fert a ne betonska ploca) doplatim i 1 cm azmafona (bice radjen plivajuci pod). To bi valjda trebalo samo da se postavi preko stirodura (nikakvi vazdusni mostovi) a zatim folija protiv udarne buke i ide kosuljica (ne znam koje debljine). Preko kosuljice ide parket. Znaci to je stan iznad.
Za komsiju ispod i nemam neko resenje.
Za bocnog komsiju (mogucnost da ogradim kuhinju knauf-om) i hodnik (uzi neki orman) treba da posluze kao neki vid izolacije. Za taj bocni zid (prema komsiji hodnik/kuhinja) investitor kaze da je noseci i da tu obavezno ide giter blok 19 cm, tako da moja ideja sendvic zida pala u vodu posto ne pristaje zbog statike.
Gradi se giter blokom 19 cm, ali zidovi (1 i 2) kao na slici mogu biti i giter 3 (12 cm). Posto vec zivim u slicnom stanu imam problem da se upravo preko tih bocnih zidova najvise cuje buka televizora, razgovor i slicno. Idem logikom da zvuk prolazi kroz supljine ovih giter blokova linijski. Mogu cak i da cujem i komsiju 2 sprata iznad, ili njegovog psa.
Posto je srednja soba mala ona je nekako najvise izlozena buci tih bocnih zidova. Zato sam planirao tu umesto giter (12) cm na mestu zida 1. stavim ciglu (12 cm) a na mestu zida br. 2 dve cigle tj ozidam zid od 25 cm (12 cm bi uletelo u dnevnu sobu). Druge zidove prema hodniku ili spoljne ne mogu da menjam i ostace giter tako da ce se tu cuti buka i dalje.
Znam da je zid od cigle 2 puta tezi od zida giter 3 ( blok od 12 cm je 4,5 kg tezak, a cigla je 3 kg stim sto u visinu idu 3 cigle). Hocu reci da izmene zavise od investitora da li pristaje ili ne.
CILJ ovih zidova od cigli je da se izolujem jos malo bolje od komsija iznad/ispod ali i ako gledam tv u dnevnoj sobi ne prenosim buku do spavace sobe. Znaci ne trazim kada komsija slavi rodjendan ili zurku da ja nista ne cujem nego ako malo glasnije pojaca tv ili prica mobilnim da ne slusam sve to vrlo jasno i glasno kao da je pored mene.
Ideja za ovo je sto starogradnja uglavnom ima dobru zvucnu izolaciju jer je pravljena od zidova sa 2 ili 3 cigle u sirini.
Na zalost tu imam i dimnjak pa ce i on sigurno da prenosi buku.
Sta mislite o ovom resenju? Da li ovi zidovi od cigle imaju smisla ili je samo nepotrebno bacanja novca? Mozda neki predlog?
I jedno osnovno pitanje: da li zvuk od tv-a ili razgovor moze da prodje kroz plocu ili ciglu ili to moze samo udarna buka?
Citao sam dosta na ovu temu ovde na forumu.. I uvek je bilo ovako: covek se buni da treba da izoluje stan. Odgovor: pa sada je kasno i ici ce dosta tesko. Komsija nece dozvoliti radove.
Ja sada mogu u izgradnji da promenim nesto i tajac. Niko da kaze sta bih mogao da uradim i koliko u ovoj situaciji kada vec imam mogucnosti. Ispada da je bolje da se sve zavrsi pa tada da opisujem sta komsija radi pored mene. Razumem ja da je najbolje kada se izmeri buka. Ja sam samo trazio misljenje sta bi neko na mom mestu mogao malo da promeni i da li se isplati. Nisam pitao kako da smanjim nesto za 60 dB. Izneo sam kako bih pokusao nesto da resim a izgleda da moje ideje nisu jasne. Ako ugradnja azmofona od 1 cm kod komsije iznad se ne isplati kao i zidanje ciglom onda da ne bacam para.
Није да вам нико није дао одговор. Поставили сте ми питање преко приватне поруке и ја сам вам одговорио да се то не радо одокално па од прилике него да треба урадити адекватан пројекат који ће гарантовати жељене резултате и у коме ће бити назначени материјали и начин извођења радова. Е сад вама то не одговара, очигледно, ви бисте изгледа желели неко ад хок решење, а тога нема, или бар нема да ће бити добро и још да вам неко гарантује да нећете узалуд бацити новац.
@zvukoljub
Mozda se ne razumemo najbolje. Ja ne mogu da radim projekat jer projekat nije moj nego investitora. Investitor ne ispunjava moje zelje jer stan uvek moze da proda kome hoce (dok traje potraznja). I sam znas kako se grabi u Novome Sadu novogradnja. Zar stvarno mislis da ce investitor dozvoliti da ja napravim takav projekat a onda da mu naredim sta treba i kako da radi?
Meni iskreno deluje kao nemoguca misija. Vec neke predloge zelje nije prihvatio jer radi po svom projektu. Niko ne zeli pametnjakovice koji dolaze na gradiliste i pricaju mu kako treba. Mislim da ovo razumes jer imas iskustva sa gradilistima. Ukratko : investitor je taj koji radi po svom projektu i dozvoljava sta moze a sta ne.
Evo pitanja iz tvog iskustva bez merenja buke, izgleda i rasporeda stana:
1) Da li je bolje pregradni zid da bude od cigle (25 cm) ili suljeg giter bloka (12) cm i da li je ta razlika po pitanju akustike znacajna ili zanemarljiva?
2) Da li pravi razliku zid od jedne cigle (12 cm) u odnosu na giter suplji blok 12 cm i da li je ta razlika po pitanju akustike znacajna ili zanemarljiva?
3) Da li zvuk od tv-a ili razgovor moze da prodje kroz plocu (fert) ili ciglu ili to moze samo udarna buka? Cesto na ovom forumu se spominje buka ali ne i da li je udarna ili ova druga pa je vrlo zbunjujuce. Ja sam razumeo da za betonski zid i zid od cigala vibriraju od udarne buke i tu im je mana (cuje se i tv ali dosta prigusenije od giter bloka). Da zidovi od giter tj suplje opeke imaju problem sa tv-om, razgovorom i slicno ali da su bolji po pitanju udarne buke. Jel ovo tacno?
P.S. ako si citao moj post video si da ja razumem da se ne mogu izolovati jer nemam kontrolu na gradnju svih zidova ali mene ovde zanima da li zid od cigle moze nesto da postigne po pitanju umanjene buke. Zato sam se i potrudio da detaljno pojasnim (jer na PM sam ti rekao samo skracenu verziju)
morgen,
ukratko sve što budeš uradio neće se isplatiti. Vidi kako da se preseliš u kuću a ne u stan. Za stan će se uvek čuti komšija samo je pitanje glasnije ili tiše.
Nećeš rešiti zidanjem puno, jedino da dodaješ razne apsorbere zvuka. Ako ti ne smeta da smanjiš korisnu površinu sobe za desetak cm, dodaj toliko zvučne izolacije i biće bolje. Neće biti savršeno ali će biti bolje.
@laznen
nisam ocekivao da se jos neko javi
Na zalost stan je mali 55m2.. sa dve spavace. Starogradnja sa ciglom ipak dala bolje rezultate sto se tice suplje opeke. Meni je nezgodno sto ne mogu sve zidove ciglom vec samo neke. Idem logikom da ce to da malo umanji buku i bice korisno za prostiranje zvuka izmedju soba (kada ja gledam tv) jer ipak zid ima vecu masu od supljeg bloka a to je jedna od bitnijih stavki.
Sto se tice tavanice i poda situacija je malo bolja ide kosuljica, stirodur, beton (ploca), fert. Ipak su ovo razliciti materijali mislim da je za zvuk mnogo bolje se prostire kada bi bio samo jedan materijal tipa beton. Tako da idem i na ovu varijantu da je bolje za mene.
Meni je cilj da umanjim buku od glasnog tv-a, za udarnu (bice stavljen u podu komsije i mom 1 cm azmafona). Meni nije cilj ako neko vristi ili pravi rodjendan da ne cujem nista.
A za kucu nemam para
Imam jos jednu nedoumicu ako neko mozda ima neku informaciju vise..
U podu kao termo izolacija ce biti 2 cm Austrotherm EPS A100.
Ja bih zeleo da dodam na ovo i zvucnu izolaciju pa se razmislja o
1) Kamena vuna NaturBoard POD STANDARD d= 2cm apsorbcija zvuka 29 dB
2) Austrotherm EPS T 650 - stiropor protiv udarne buke 2cm apsorbcija zvuka 25 dB
Posto je za udarnu buku to mala razlika od 4 dB da li ovi materijali imaju razliku po pitanju buke od razgovora ili tv-a ili su zanemraljive razlike? Tipa visoko ili niski talasi buke sta bi bilo bolje resenje od ova 2 materijala? Koje je bolje resenje da stavim u pod?
2 cm Azmafona neće spečiti prenos buke kroz zid.Problem je što je zid oslonjen na betonsku ploču pa se onda buka veoma lako prenosi kako kroz beton tako i kroz zid.Da bi se sprečio prenos buke potrebni su obimniji radovi koji bi oduzeli i dosta prostora u toj sobi, tako da mislim da je sve to neisplativo.Možda razmisliti o premeštanju dečje sobe u drugi deo stana koji se ne graniči sa komšijom.
Može se postavljati toplotna izolacija i unutar stana, ali to takodje oduzima prostor.Tako da ako je temperatura unutar normalni vrednosti ne isplati se praviti takvu investiciju.
Da li je spoljna termoizolacija radjena na osnovu proračuna ili onako odokalnim sistemom?
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..