Treba da navučem završni sloj fasade na spoljnu stranu jednog zida kuće (urađena je izolacija stiroporom od 5cm, ja je lično uradio, stoji već skoro godinu dana tako, nigde se ništa nije pojavilo, pa sam ponosan na svoj rad sve je urađeno po pravilu, dakle). Znam kako bih voleo da to na kraju izgleda (malo grublja fasada), ali ne znam čime je bolje uraditi, da li da se naprska Hirofa ili da se navuče Bavalit ( i čime ga navlačiti pošto znam da može gletericom a može i valjkom)?
Najviše me interesuju za i protiv razlozi i za jedno i za drugo.
Mislio sam da šta god nabacim od ta dva, posle toga ofarbam nekom fasadnom bojom, pa molim predlog i za to (proizvođač, šta uraditi da boja ne izbledi i sl.).
Takođe, pošto zid ima izbačenu coklu, da li je ok da i na nju nabacim istu vrstu fasade kao i na gornji deo zida ili je bolje neko drugo rešenje? Ako bi fasada bila ista kao gore, čime onda to prefarbati (zbog vlage), da li isto nekom fasadnom bojom ili recimo bojom za beton i sl?
Mali zid a mnogo pitanja
Hvala unapred!
Hirofa ili Bavalit?
A može li neki konkretan razlog zašto ne ni jedno ni drugo?
Hvala.
pročitaj o tome na forumu pa ćeš videti hirofa po meni je hvatač prašine na kući pogledaj fasade koje su rađene sa njom
a bavalit je iz 80-ih god. imaš nove matrijale koji izgledom liče na pomenute ali su im bolje karakteristike
Za fasadu akrilni dekorativni fasadni malter (zargonski se kaze "akrilni bavalit" da ne bude zabune kod trgovaca).
Na soklu navuci kulir (mozaik dekorativni malter).
Pre zavrsnog sloja, podlogu treba premazati adekvatnim prajmerom (podloga sa granulacijom).
Od alata valjak za prajmer i plasticna gletarica za navlacenje i obradu dekorativnog maltera (ako je nekome lakse, dekorativni malter moze da se navuce celicnim gletaricom ali obrada tj. izrada teksure se radi plasticnom gletaricom).
Poz!
Hvala na odgovorima, imam još par pitanja, tj. nedoumica.
Ranije sam čuo ili pročitao negde da se bavalit može nanositi ili barem obrađivati valjkom (da bi izgledalo sto hrapavije), pa me zanima kakav valjak je potreban za to?
Takođe, vezano za kulir, gledao sam danas uzorke, nevolja je što se kulir ne pravi u normalnim nijansama (kao fasadne boje) pa me zanima koja je alternativa za coklu? Znači nešto što ne bi upijalo vlagu i koliko toliko da bude čvrsto. Ponoviću, moja ideja je bila da i to uradim bavalitom a da je prefarbam nekom bojom otpornom na vlagu. Koliko je to ok i ako nije, zašto nije?
Pozdrav!
"Bavalit" zaribani od 2mm moze da se "tapka" gletaricom dok je jos uvek svez i tako ce se dobiti hrapavija teksura; za valjak prvi put cujem.
Kod pravog bavalita (na cementnoj bazi) ili hirofi ako se nanesu na soklu, doslo bi do penjanja kapilarne vlage i vremenom bi se takav sloj odvojio sa sokle.
Zato je uvek preporuka da se na soklu najpre postavi stirodur (koji ne povlaci kapilarnu vlagu) a potom armiranje mrezice u lepku pa kulir (opet najotporniji sistem; kulir se tesko prlja za razliku od bavalita ili hirofe koji su podlozni prljanju izuzetno).
Mozes i svoj sistem da primenis, ali ce sigurno kulir biti dugotrajnije resenje.
Koliko dugotrajniji? Zavisi od onoga gore koji pusta kisu, sneg i sl.
Ne zaboravimo i to da nista nije vecno.
U svakom slucaju, vodi racuna da betonska staza oko objekta na pravilan nacin odvodi atmosferilije sto dalje od kuce.
POzdrav!
E pa red je da napišem i kakav je ishod svega Pada kiša pa se ništa ne može raditi napolju.
Dakle, ovako: navučen je Bavalit (HGP, onaj iz džaka, najkrupniji koji sam našao), odmah posle navlačenja (otprilike na svakih 1/4 kvadrata navučenih, da se ne bi osušio) sam išao sa dva sunđerasta valjka, jedan je modifikovan lemilicom da bi bio nepravilan i da bi malo izdigao bavalit a drugi ravan, koji je služio eto da vrlo malo dovede to sve u neku normalu (njime sam samo ovlaš prelazio). Sokla je takođe prevučena bavalitom. Vrlo mali razmak između betonske staze i sokle (uključujući i stiropor i sloj bavalita) sam popunio nekim "silikonom" koji služi za popunjavanje pukotina u zidu i odbija vlagu. E da, oko prozora sam stavio one stiropor lajsne, pripremljene onim cementom ili čime već, ali to i nije toliko bitno.
Što se tiče bojadisanja, e tu sam psovao sam sebe tri dana zbog neravnina, jel. A ustvari, sad mi je postalo jasnije zašto majstori ne vole ovakvu fasadu...mnogo se sporije i teže ofarba nego neka ravnija. Uglavnom, zid sam ofarbao akrilnom grčkom bojom za fasade (Vivechrom čini mi se), prilično kvalitetnom, rekao bih. U dva premaza, naravno, boja je pogođena, baš kako smo i hteli (smućkali su mi po ton karti). Sokla je prefarbana Tessarol uljanom bojom
Ajnfort kapija, drvene roletne...to je isto dobilo uljanu boju, uz prethodnu pripremu.
Lepo sve izgleda ovako sveže a vreme će pokazati da li je bilo nekih grešaka. Znači ako kroz par godina nešto krene da se ljušti ili kruni, eto prilike da opet malo osvežimo fasadu i malo promenimo
Hvala još jednom na savetima, iako nisam uradio baš sve onako kako mi je predlagano
:nono :nono :nono ni jedno ni drugo imaš ove nove fasade demit i cerasit a najbolje će ti odgovoriti naš član cereman nađi njegove postove tamo su ti i odgovori
:bye2
http://peradetlic.hupont.hu/
http://kreativnost.4umer.com/