Interesuje me koliko bi najmanje mogla da bude debela kosuljica.Problem je sto je ploca neravna,pa mora ravnajuci sloj,ali izgleda da sam pri zidanju ostavio nisko nadvratnike.Ako izracunam,dobijam da je maksimalna debljina kosuljice sa laminatom i stirodurom(znaci gotov pod) najvise 6cm.Da li je to izvodljivo?I od cega je najbolje raditi kosuljicu.Mislio sam da u nju ubacim cevi za grejanje,naravno ako su dovoljno tanke(kosuljicu sam predvideo oko 3cm max).Nije ploca bas mnogo neravna,ali ima brazde od izlivanja i hteo sam da iskoristim kosuljicu da potopim te cevi,da ne vodim po zidu. Da li je izvodljivo tako tanko raditi i od kakvih materijala?
A opet ne znam da li je bolje da potapam cevi u kosuljicu,zbog eventualnih kvarova(pucanje i sl.)
Kosuljica
Kakvo je to pletivo? znaci ne moze manje od 4?Ali bice mi niska vrato onda(otvor rupe bi bio oko 193cm max kad bi bilo 6 cm gotov pod,sa laminatom).
To je mreža koja se postavlja da se spreči pucanje i lomljenje košuljice.
Od cega je? Jel kao armatura?
Koja svrha ako pukne kosuljica,kad ona ostaje tu gde jeste.Zidovi joj ne daju da se razvuce.
Da, to je metalna mreža, debljina žice je 3 mm.
"Koja svrha ako pukne kosuljica,kad ona ostaje tu gde jeste.Zidovi joj ne daju da se razvuce."
Ovo ne bih komentarisao.
Ova kosuljica nije imala armaturu a nije ni imala gde od zidova
Cementna košuljica mora biti izvedena perfektno, ako želiš lep i dugotrajan pod. Što se tiče debljine od 3 cm, u literaturi ćeš naći tu debljinu, recimo u predmerima i normama, ali u praksi se obično ne izvodi ispod 4 cm, kako ti je zvukoljub savetovao. I arhitekti u svojim projektima obično crtaju cementnu košuljicu od 4 cm.
E sad i pod pretpostavkom da je 3 cm dovoljno za košuljicu, u tvom slučaju planiranog podnog grejanja mislim da je 3 cm malo.
Tenzor,
Kolika je površina prostorije i debljina košuljice na slici? Pitam jer postoji neka preporuka da se cementne košuljice u prostorijama do 16 kvadrata rade bez armature.
za kosuljicu predlazem da angazujes neku firmu koja to radi masinski, tj. smesa se masinski mesa u velikoj masini,izbacuje crevom i ravna helikopterom. meni su tako radili i zadovoljan sam. koristili su sika vlakna umesto armature, mada je preporucljiva i armatura.u jednom delu stana imam podno grejanje i tu je radjeno minimalno 4cm betona, a na nekim delovima ima i 7cm. za nadvratnike preporucujem da pozoves neku firmu koja radi profesionalno secenje betona, pa da ih proseces, naravno, pre toga ih ubacis novi nadvratnik iznad. to bi vec majstori trebalo da znaju. ja sam nadvratnike morao da povisim za 5cm.
Helikopter samo glača košuljicu, sve ostalo radi ljudska ruka i ako se omane neće mnogo helikopter popraviti stvar.
Da li su majstori imali problema sa vlaknima, pošto nedavno pročitah na forumu da je bilo problema sa njima, kao pojavljuju se po površini košuljice i sl?
@ Dacko
Kako je moguce podici nadvratnike? Meni beton zauzima jedan red bloka(20cm).To je jedanaesti red.I do ploce ima jos dva reda(ukupno 13 redova i oko 265cm visine).To bi onda morao da radim na svim vratima u prizemlju.Onda debljina kosuljice ne bi bila problem.Ne znam da li je preporucljivo dirati nadvratnike.Negde sam cuo da ne bi trebalo.
kod mene nije bilo problema sa vlaknima. kosuljica nigde nije pukla, radjena je pre dva meseca. nazvao sam je masinskom kosuljicom zato sto je tako ovde zovu u zargonu. ravna se rucno, samo se glaca helikopterom. radila mi je firma koja se samo tim bavi......
za novi nadvratnik treba da konsultujes nekog majstora. kod mene je potkrovlje u pitanju, pa je bio samo jedan red bloka za skidanje. kad je puna visina, valjda treba da se usece blok tamo gde hoces da bude novi nadvratnik, onda se izlije novi, ili se postavi betonska greda, celicna, drvena i sl. onda seces ili rusis stari nadvratnik.
ali potrebno je da angazujes dobrog majstora
Jel mozete nekoga da mi preporucite za masinsku kosuljicu, imao sam broj nekog Juga koji ima dobru ekipu za kosuljice, ali sam ga izgubio.
Treba da se radi kosuljica preko podnog grejanja na oko 150m2
Hvala
brale , kakve god radove da radis ....... tenzora ce svako da ti preporuci
Pošto je vreme sušenja košuljice u nedeljama, da li je sada kasno za njeno postavljanje?
Pomagajte!
Očajan i unapred zahvalan.
Zašto bi bilo kasno? Ovakvo vreme je idealno za izradu košuljice, njeno sazrevanje i lagano sušenje.
Drdo, hvala na odgovoru.
Ako "opali" minus, neće smetati?
Košuljica se može prekriti, džakovima, pa preko toga stiroporom ili nečim sličnim, ako se baš plašiš mraza, a inače za košuljicu se koristi minimalna količina vode tako da sumnjam da neka malo niža temperatura može da npravi štetu.
Zasto je minimalna debljina kosuljice 4cm? Da li neko moze da mi da tehnicko objasnjenje
Цементни естрих се приликом сушења скупља, па може да се извитопери ако би дебљина била мања од 4 цм.
Da li jos nesto utice na minimalnu debljinu kosuljice osim toga, npr tvrdoca sloja ispod. Ako npr. imamo ispod 5cm toplotne izolacije (kod podova na tlu) ili samo 1cm termosilenta?
Постоји табела где се на основу стишљивости изолационог материјала одређује минималана дебљина естриха.Тренутно немам табелу код себе, али логика је проста... већа стишљивост значи и већу минималну дебљину естриха. Сад, не треба улазити у ситна цревца, већ се треба држати неких проверених искустава из праксе.
Da li je dobro resenje (kod slucaja gde nemamo dovoljnu debljinu poda) da postavimo cem. estrih d=1-3cm, a pre estriha vezivni sloj na bazi epoksidnih smola koji ce vezati estrih za podlogu jer tako tanka postoji opasnost dase odvoji od podloge (nije dovoljno jaka da bi se primila za podlogu). Da li neko ima iskustva sa THERMOTECom: kad imamo puno instalacionih cevi na podu pa ne možemo da postavimo termoizolaciju? U kojoj zoni cem. estriha treba da se postavi arm. mreža?
Za te debljine postoje gotove mase za izravnavanje podova.
A mozda i armirati ravnajuci sloj? Najtanja mreza, cetvorka ili sta se vec prodaje. Malo je nezgodno za rad jer se mrezica krivi dok hodas po njoj pa stalno iskace ako su male debljine, ali mislim da je odlicno resenje ukoliko je meksa podloga ispod pogotovo sto cena neke tanke armaturne mreze nije visoka a ne razmisljas da li ce ravnajuci sloj puci ili ce doci do sleganja.
Naravno obavezno kao i kod betoniranja se truditi da mreza bude u donjoj trecini kosuljice kako bi nosila materijal iznad nje. Kod betoniranja je jako je zgodno recimo uzeti veci komad armature, iskriviti mu vrh da se dobije kuka, pa kada se naliva beton samo tom armaturom malo povuci mrzu na gore, mada je to zbog suvoce materijala kod ravnajuceg sloja malo teze izvesti.
Gde mogu da nadjem tabelu o kojoj kojot prica
Upravo se spremam da mi majstori postave podno grejanje. Molim za savet da li sam dobro poređao slojeve:
akustička izolacija - pluta
folija
stiropor za podno grejanje sa al pex crevom
košuljica 3-4cm (ne mogu više jer mi je plafon nizak 250cm) - dolema je da li da postavljam i fiber flaksa (ili sika) i šulc mrežu
podna obloga (pločice ili parket).
Zahvalan
U svemu tome je najbitnije da se izvede tzv. plivajući pod, ako se želi akustička izolacija.Pluta može biti dobro rešenje, samo je pitanje koja vrsta i koja debljina.Postoje gradjevinske plute za akustičku izolaciju u različitim debljinama, u zavisnosti od željenog broja decibela za koliko treba prigušiti buku i u zavisnosti od vrste i intenziteta buke.
Debljina plute 2mm, akust izolacija 16dB. Kupio od ATME.
Ne znam samo da li između plute i stiropora za podno grejanje treba staviti neku foliku ili najlon.
Hvala.
Ne treba da stavljas foliju zato sto pluta ne upija vodu, pa nece upiti vodu iz kosuljice. Trebalo bi da stavis foliju između stiropora za podno grejanje i cem. košuljice ukoliko stiropor nema nikakvu zaštitu. Obavezno armiraj košuljicu jer imaš mekanu podlogu ispod košuljice (stiropor) + košuljica ima malu debljinu i treba je ojačati
Neka minimalna debljina košuljice ne bi trebala da bude ispod 4 cm, naravno uz upotrebu šulc pletiva.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..