Na vikendici mi je dozidana prostorija 5.5x3.4m, u kojoj bi trebalo da se smesti mini kuhinja sa dnevnim boravkom.
Zidana je giter blokom 5, trenutno je bez spoljne izolacije odnosno giteri su spolja goli, postavljen je krov sa olucima.
Ono sto me konkretno zanima je unutrasnjost, pricao sam sa par majstora i uglavnom su svi rekli razlicito...
Pitanja koja imam su sledeca:
Gips table se mogu lepiti lepkom i stavljati na metalne nosace?, sta je bolje?,
Sto se kuhinje tice, koje table uzeti s obzirom da ce na njih biti kuhinja a i sama vlaga iz kuhinje?,
Takodje koje table za deo gde ce biti dnevni boravak?,
Sto se grejanja tice, koristio bi se sporet na cvrsto gorivo,
Da li je potrebno postaviti neku vrstu izolacije sa unutrasnje strane izmedju izmedju ploca i zida?, kako bi bilo toplije a i da vlaga od spolja ne ulazi do ploca?
Takodje bih voleo da cujem misljenja u vezi instalacije?, s obzirom da zivimo u 21 veku, gde postoje milion nekih uredjaja i gde je jednostavno neophodno imati sto vise utikaca/prekidaca...
Sto se kuhinje tice, Trebalo bi biti utikaca za frizider/sporet + 2 slobodna utikaca za razne kuhinske uredjaje, da li ce to biti dovoljno?
Sto se dnevnog boravka tice, uticnice za tv,lampu,komp,klimu... i neke neplanirane sitnice
Термоизолација има смисла само ако се поставља са спољашне стране зида и то не стиропор (EPS i XPS) него минерална вуна. Најбоља варијанта је вентилисана теромизолација, значи зид, минерална вуна ваздушни простор од 5 цм и на крају цигла.Споља се малтерише, као и унутра, уосталом.
Гипс картон плоче нема смисла постављати, јер је ту низ проблема од инсталација, качења неких елемената итд. Малтерисање зидова је закон. Тим начином можете добити функционалне зидове, а прописана термоизолација ће урадити све остало.
Што се тиче електричне инсталације ЕПС вам одређује укупну снагу коју можете добити на коришћење, а електричар ће вам направити одређени број струјних кругова са припадајућим осигурачина, да би то све радило безбедно и за кориснике и због преоптерећења.
Ако се не уради термоизолација на прописан начин имаћете касније проблема са буђи, тј. влажењем зидова, а сем тога постојећи зидови неће се користити као акумулатор топлоте него ће правити термичке проблеме. Малтер је паропропусан док стиропор није, тј. јесте али је питање у ком временском интервалу, тако да се лако ствра буђ по зидовима.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..